Rotterdam – co vidět, zajímavosti, ubytování

Evropa

Město Rotterdam je plné překvapení. Je to moderní, živé město plné architektury, umění, kultury a spousty skvělého jídla. Kromě fascinujícího přístavu se Rotterdam vyznačuje také fantastickou architekturou, jako jsou moderní budovy ve tvaru krychle a věž Euromast. Tento článek nabízí seznam toho, co vidět v Rotterdamu během jeho návštěvy. Kde je Rotterdam a co vidět v Rotterdamu?

Kde je Rotterdam? Rotterdam se nachází v jižním Nizozemsku a po hlavním městě Amsterdamu je druhým největším městem v zemi s přibližně 630 000 obyvateli. Rotterdam je významným městem již po mnoho set let a vždy sloužil jako velký přístav, protože leží v deltě řeky Rýn-Meuse-Scheldt. Počasí v Rotterdamu je podobné našemu, není to nám tak vzdálené město.

Rotterdam – co vidět?

Rotterdam nabízí širokou škálu staveb klasické i moderní architektury stejně jako Cáchy, co vidět prostě musíte. V první řadě musíte vidět kostel svatého Vavřince, neboli katedrálu Rotterdamu, historické centrum města Rotterdam a z moderní architektury na vašem seznamu nesmí chybět moderní nádraží a letiště Rotterdamu a Cube House. Hlavní dominantou je přístav Rotterdamu, který je nazýván vstupní bránou do Evropy. Rodiny s dětmi mohou navštívit i slavnou Zoo Rotterdam.

Od roku 1300 se rotterdamský přístav rozvíjel a sloužil jako hlavní přístav Nizozemské východoindické společnosti. Během druhé světové války byl Rotterdam vystaven rozsáhlému bombardování a jeho centrum bylo téměř zcela zničeno, avšak poté bylo město pomalu obnoveno a opět stojí jako moderní přístav a přístav má zásadní vliv na palivovou burzu v Rotterdamu.

Markthal Rotterdam – burza v Rottertamu

Markthal je ohromující architektonické dílo postavené v roce 2009, dnes slouží jako kancelářská budova i tržiště. Design stavby je zcela jedinečný, má velkou půlkruhovou šedou fasádu a velkou okenní část směřující do okolního dvora. Uvnitř stavby jsou úžasná umělecká díla od Arno Coenena a zobrazují různé barevné ovoce, rostliny, hmyz a květiny.

V tržní části Markthalu se nachází obrovské množství obchodů, stánků, restaurací a barů, například Tea bar, tapas bar, obchod „svět nápojů“ a více než 70 dalších různých podniků. Je to opravdu skvělé a živé místo, které můžete prozkoumat a ochutnat zde jídlo a pití. Můžete si projít více než 100 obchodů a stánků nebo se zastavit na jídlo v jedné z 15 restaurací na tržišti.

markthal-7012477
Vnitřek zdobí krásné barevné malby s přírodní tematikou.

Zoo Rotterdam

Zoo Rotterdam (Diergaarde Blijdorp) byla založena v roce 1857 a je jednou z nejstarších zoologických zahrad v Nizozemsku. K jeho vrcholům patří řada mláďat slonů a také vzácná panda červená, fascinující zvířata, která můžete pozorovat při průzkumu velkých výběhů navržených tak, aby připomínaly jejich přirozené prostředí.

Přírodní prostředí je zde totiž prioritou: asijská část zahrnuje bažinatý les se dvěma velkými voliérami pro exotické ptáky, mongolskou step, netopýří jeskyni, čínskou zahradu a řadu původních tvorů.

Za prohlídku stojí také zoo Oceanium, vynikající akvárium s rozsáhlou sbírkou mořských živočichů z Ameriky. A pokud budou mít děti po návštěvě zoo ještě energii, navštivte Plaswijckpark. Tento zábavní rodinný park nabízí projížďky na lodi a vláčku, dobrodružné hřiště a také zoo s domácími zvířaty.

TIP: U nás je nejstarší zoologická zahrada v Liberci, která se pyšní například chovem bílého tygra.

Zoo Rotterdam se může chlubit například Pandou červenou a dalšími exotickými druhy.

Věž Euromast

Věž Euromast je vyhlídková stanice, která vznikla v roce 1960 a poskytuje panoramatický výhled na Rotterdam. Stavba měří přibližně 185 metrů a se svou anténou je nejvyšší budovou v Rotterdamu. Ve věži se nachází restaurace, konferenční místnost pro obchodní jednání, hotelové apartmá a samozřejmě vyhlídková terasa.

Je to ideální způsob, jak si prohlédnout rozlehlou plochu Rotterdamu a jeho přístavů, a vstupné je poměrně skromné pro dospělé i děti. Pokud toužíte po troše adrenalinové akce, můžete se z věže spustit na zip-line nebo na slaňování.

vez-euromast-3386692
Pro milovníky adrenalinu věž nabízí i slaňování a zip-line.

Most Erasmus

Tento monumentální most se klene přes rozvodí Rýna Nieuwe Maas a vede od soutoku řek Noord a Lek. Délka tohoto impozantního mostu dosahuje obrovských 802 m, což z něj činí druhý největší most v Nizozemsku. Mostu se přezdívá Labuť kvůli jeho velkému vztyčenému stožáru, který připomíná labutí krk.

Uprostřed mostu se nachází baskule, která se otevírá a umožňuje průjezd větších lodí. Tento výdobytek moderního inženýrství vytváří působivou kulisu přístavu Rotterdamu a je pěknou stavbou, kterou lze obdivovat a procházet se po ní.

most-erasmus-7939987
Nejkrásnější pohled na most je z noční projížďky lodí, kdy je most krásně nasvícen.

Hlavní nádraží města Rotterdam

Rotterdam je město plné moderní a jedinečné architektury a hlavní nádraží je jednou z takových budov. Nový terminál se otevřel v roce 2014 a jeho architektura se stala zcela ikonickou. Budova má trojúhelníkový tvar, který pod vyčnívajícím úhlem směřuje k obloze.

Hodiny a velká písmena, která jsou zasazena do vchodu do nádraží, byly přeneseny ze starého nádraží, aby si zachovaly část jeho paměti. Nádraží má spojení s mnoha dalšími destinacemi v Nizozemsku včetně Amsterdamu, Den Haagu, Groningenu a Tilburgu. Denně jím projde více než 100 000 cestujících a je s letištěm Rotterdamu jedním z nejfrekventovanějších míst.

rotterdam-hlavni-nadrazi-6217667
Rotterdamské hlavní nádraží je svým vzhledem unikátní.

Kostel sv. Vavřince – Rotterdamská katedrála

Velký kostel svatého Vavřince (Grote of Sint-Laurenskerk) neboli katedrála Rotterdamu je to jediné, co zbylo ze středověkých staveb Rotterdamu, z nichž většinu zničila druhá světová válka. Pozdně gotický kostel, který se nachází v ulici Grote Kerkplein, pochází z 15. století. Byl postaven na kdysi bažinaté půdě, což stavbě dodává zvláštní náklon, který se zastavil až po přestavbě základů v roce 1650. Bombardování ho značně poškodilo, ale na konci války se mu dostalo plné obnovy.

Při vstupu do katedrály Rotterdamu vás ohromí krása světlého interiéru, jejíž efekt umocňují barevná skla jeho oken. Kostel je proslulý svými třemi dánskými varhanami, z nichž největší stojí na mramorovém podstavci na vnitřní stěně věže. Bronzové dveře hlavního vchodu na téma Vojna a mír jsou dílem italského umělce Giacoma Manzu a před kostelem stojí socha nejslavnějšího rodáka z Rotterdamu, Erasma.

Prohlídky jsou možné s průvodcem a v ceně mírného vstupného je zahrnut velmi poučný audioprůvodce v angličtině. V kostele se také často konají hudební koncerty a další akce.

Přístav Rotterdamu Europort

Obrovský přístav Rotterdamu zabírá polovinu celkové rozlohy města (247 km2) a jeho velkou část zabírá Europort, obrovský komplex přístavů známý jako „Brána do Evropy“. Kromě nespočtu velkých nákladních lodí zde uvidíte kilometr za kilometrem nábřeží a skladovacích prostor vybudovaných pro obsluhu nejrušnějšího přístavu na světě.

Oblast Europort se považuje za jeden z nejrušnějších přístavů na světě a hlavní obchodní vstupní bod do Evropy. Přístav Rotterdamu je neskutečně obrovský a fascinující. Musíte ho navštívit, abyste pochopili jeho význam a roli, kterou hraje v ekonomice měst a zemí. Například palivová burza v Rotterdamu je výrazně ovlivněna jeho hladkým fungováním.

Jedna z nejoblíbenějších prohlídek přístavní oblasti začíná v Maeslantkeringu poblíž Hoek van Holland (Holandský hák). Zahrnuje detailní pohled na mohutnou nárazovou bariéru města. Zábavné jsou také večerní prohlídky, zejména když jsou nejznámější rotterdamské památky, včetně vynikajícího Erasmova mostu, efektně osvětleny.

rotterdam-pristav-3611867
V rotterdamském přístavu se objevují i ty největší lodě světa.

Museumpark

V každém evropském městě najdete řadu fascinujících muzeí, ale ta v Rotterdamu jsou naprosto úžasná.

Zajděte si do Museumparku, kde si můžete vybrat jedno ze šesti muzeí nebo navštívit všech šest:

 • Het Nieuwe Instituut – Nový Institut (inovace v architektuře, módě a designu)
 • Museumwoning Sonneveld – dům Sonneveldů (jedním z nejlépe dochovaných domů ve stylu holandského funkcionalismu)
 • Chabot museum (díla nizozemského malíře a sochaře Henka Chabota)
 • Natuurhistorisch Museum (přírodovědné muzeum)
 • Museum Bojimans van Beuningen (sbírka mistrovských děl od středověkých až po současné umělce)
 • Kunsthal (střídající se výstavy všech druhů umění a fotografií)

Pořiďte si vstupenku do Museumparku za přibližně 30 eur, která vám umožní navštívit pět muzeí v parku (kromě Het Nieuwe Instituut).

Další velmi oblíbené muzeum je Námořní muzeum. Je jedním z největších muzeí svého druhu na světě s obrovskou sbírkou kartografie, námořních památek a umění. Nachází se v centru Rotterdamu v blízkosti domů Markthal. Mezi zajímavé expozice patří kontroverzní malba bitvy u Trafalgaru, sbírka figurálních hlavic z různých lodí, různých námořních uniforem a vlajek z námořních bitev.

Potravinářská továrna Fenix

Tato potravinářská továrna nabízí jedinečný zážitek, při kterém můžete proniknout do světa potravin a zúčastnit se workshopů, ochutnávek a otevřených trhů. Továrna propaguje čerstvé místní produkty a najdete zde vynikající pochoutky a dokonce i čerstvě praženou kávu a domácí pivo.

Prostory Fenix Food Factory obývá jedenáct podnikatelů, mimo jiné pivovar, pekárna, sýrárna a řeznictví. Je to skvělé místo, kde můžete vyzkoušet vše od holandských potravin, jako jsou stroopwafely, až po marocké tapas. Starožitný nábytek a lavičky lákají k posezení na tomto módním trhu s krásným výhledem na město Rotterdam.

Výlet lodí po Rotterdamu

Výlet lodí je ideální způsob, jak si prohlédnout fantastické přístavy a přístaviště v Rotterdamu. Jelikož je přístav tak rozsáhlý a obrovský, je hloupost snažit se ho obejít pěšky. Prohlídka lodí vám poskytne pohodlný dopravní prostředek a od průvodců se dozvíte mnoho zajímavého.

Prohlídky lodí zajišťuje mnoho společností, ale jednou z konkrétních je prohlídka přístavu Spido, která trvá přibližně 75 minut. Lodě jsou opravdu moderní, mají dostatek vnitřních i venkovních míst k sezení a fantastická široká okna pro nerušený výhled. Můžete si také vychutnat jídlo a pití a komentář je v holandštině i angličtině.

Pro relaxační a informativní prohlídku je to opravdu skvělý způsob, jak si prohlédnout nádherné rotterdamské přístavy.

vylety-lodi-8203198
Nejlepší je vyrazit na loď večer, kdy už celý Rotterdam je nasvácený.

Větrné mlýny v Kinderdijku

Na řece Noord, pouhých 23 kilometrů východně od Rotterdamu, se nachází krásná vesnička Kinderdijk. Své jméno převzala ze známé legendy, která popisuje, že zde během povodně na svátek svaté Alžběty v roce 1421 uvízla dětská kolébka – název se doslova překládá jako „dětská hráz“ – a je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Nizozemsku.

Každý z 19 dokonale zachovalých větrných mlýnů z 18. století je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Byly postaveny v letech 1722 až 1761 a dohromady tvoří největší dochovanou koncentraci větrných mlýnů v zemi. Jejich historii si připomínáme během speciálních Mlýnských dnů, kdy se jejich plachty opět dávají do pohybu.

Mezi zábavné aktivity patří prohlídka muzeí umístěných v mlýnech Blookwer a Nederwaard a také čerpací stanice Wisdom. K dispozici jsou také zábavné výlety po kanálech.

kinderdijk-1356086
Skutečně nádherné místo, okolní krajina a síť kanálů je nesmírně působivá.

Cube House

V Rotterdamu se nachází mnoho krásných příkladů moderní architektury, která je z velké části inspirována prostředím města na břehu moře a je také reakcí na ničivé následky 2. světové války. Architektonické řešení maximálně posouvají slavné městské domy ve tvaru krychle (Kubuswoningen).

Tento blok domů s jedinečnými horními patry ve tvaru krychle, navržený nizozemským architektem Pietem Blomem, je dobře viditelný při procházce starým přístavem. Jeden z nich, Výstavní kostka, je přístupný návštěvníkům a obsahuje expozice o designu a historii budov. Nachází se zde také zajímavé muzeum věnované šachům.

Případně se můžete ubytovat v domě v kostce přes Airbnb. To je ale místo, kterému můžete říkat domov!

TIP: Jste-li milovníky moderní architekruty, určitě musíte navštívit i moderní města jako jsou japonská města Tokio, Ósaka, či asijský Singapur.

cube-houses-4619326
Cube houses jsou domy, které nejviditelněji zastupují moderní architekturu.

Bílý dům (Witte Huis)

Tato nádherná budova je jednou z mála budov, které v centru Rotterdamu přežily bleskovou válku, a hrdě připomíná dědictví a historii města. Díky výraznému secesnímu stylu se tato budova dá snadno rozpoznat a bílá fasáda, zdobené věžičky a ozdobná střecha jí dodávají skvělý charakter.

Tato ohromující desetipatrová secesní stavba, kdysi nejvyšší budova Evropy, stojí od roku 1898 a dnes je národní kulturní památkou s nádherným výhledem ze střechy. Díky krásnému designu této budovy a její rozsáhlé historii se stala národní kulturní památkou a byla první výškovou budovou v Evropě.

bily-dum-5123862
Bílý dům je krásnou prezentací secesní architektury.

SS Rotterdam

V Rotterdamu se nachází jeden z nejunikátnějších hotelů/muzeí, se kterými jste se setkali – SS Rotterdam. Tato loď společnosti Holland America line byla kdysi známá jako „The Grande Dame“ a plavila se po oceánech více než 40 let, než byla trvale zakotvena v přístavu. V roce 2010 se otevřela jako kombinovaný hotel a muzeum.

Loď můžete navštívit při různých akcích, na večeři nebo při jedné z mnoha prohlídek. Mezi možné zastávky patří můstek, strojovny, kapitánské kajuty a různé veřejné prostory lodi. Přenocování v jednom z 254 hotelových pokojů (samozřejmě zařízených v motivu 50. let minulého století) je také velkým zážitkem – jednou z nejneobvyklejších věcí, které můžete v Rotterdamu podniknout.

Na lodním můstku a ve strojovně jsou k dispozici prohlídky s průvodcem, které poskytují zajímavý pohled na fungování lodi v dobách její největší slávy.

ss-rotterdam-2839691
Dříve aktivní loď dnes kotví v Rotterdamu a slouží jako luxusnější hotel.

Ubytování Rotterdam

Pokud jste v Rotterdamu poprvé a chcete si prohlédnout některé z nejzajímavějších památek města, je nejlepší ubytovat se v centru města. Nachází se v blízkosti atrakcí, jako je Muzeum Boijmans Van Beuningen, Euromast, Erasmusův most a Coolsingel, hlavní ulice města. Zde jsou některé z nejlépe hodnocených hotelů v centru města a jeho blízkosti:

Luxusní hotely:

 • Hotel Mainport (5 min. chůze od centra města, působivý výhled na panorama města, mezi vybavení patří lázně, vyhřívaný krytý bazén, parkoviště nebo finská sauna)
 • Suite Hotel Pincoffs s certifikátem Green-Key (v historické budově celnice z 19. století, nejlepší butikový hotel ve městě)
 • Hilton Rotterdam (přátelský k domácím mazlíčkům, moderní fitness centrum, krytý bazén a restauraci s michelinskou hvězdou)

Hotely střední třídy:

 • Hotel citizenM Rotterdam (z nejlepších hotelů střední třídy ve městě, kousek od námořního muzea a Coolsingelu)
 • Hotel Ibis Rotterdam City Centre (malé, světlé pokoje s bezplatným Wi-Fi a velkoplošnou televizí, dobrá restaurace přímo na místě a bezplatné parkoviště)
 • Hotel Holiday Inn Express Rotterdam – Central Station (kousek od hlavního nádraží, pokoje jsou prostorné a světlé, mají kávovar a bezplatné Wi-Fi, bezplatná kontinentální snídaně)

Levné hotely:

 • EasyHotel Rotterdam City Centre (V blízkosti Museumparku, hlavního nádraží)
 • Bienvenue (2 minuty chůze od centra Rotterdamu, v klidné čtvrti)
 • Hotel Baan (v blízkosti vlakového nádraží a v pěší vzdálenosti od Euromastu)

Nabídka ubytování v Rotterdamu je doopravdy široká. Vybere si z ní každý, ať už cestuje sám, či s rodinou. Bez problému najdete hotel, který vyhovuje vaší cenové kategorii. Nejjednodušší je hledání ubytování Rotterdam skrze Booking.com.

Počasí Rotterdam a další zajímavosti

Rotterdam patří k dražším městům v porovnání s Českou republikou. Z pohledu Nizozemska jde ale o běžný průměr. V přepočtu například za půllitr točeného piva dáte v Rotterdamu cca 105 Kč, za chleba přibližně 45 Kč a za Cappuccino klidně i 75 Kč.

Počasí Rotterdamu je podobné našemu. Nejlepší čas na dovolenou v Rotterdamu je tedy léto červen, červenec, srpen a září. Červenec a srpen jsou nejteplejší měsíce, stejně jako je tomu u nás. Počítejte ale i s tím, že může být v Rotterdamu trochu více deštivo vzhledem k mírnému oceánskému podnebí.

Do Rotterdamu se lze dostat autobusem se společností Flixbus. Ta nabízí jak přímé spoje, tak spoje s jedním přestupem, které jsou ale i o pár hodin kratší. V průměru cesta autobusem trvá od 16ti hodin. Společnost RegioJet nabízí autobusové spoje Praha – Rotterdam bez přestupu, které trvají 13 hodin.

Na letiště Rotterdam se z Prahy dostanete jedině s jedním mezipřistáním nejčastěji v Londýně. Dohromady let na rotterdamské letiště potrvá minimálně 6 hodin. Nejkratší možnou cestou je vlaková doprava. Nicméně počítejte s minimálně 6ti přestupy.

Co navštívitDovolenáInformaceVýlety s dětmiZajímavosti