Poloostrov Hel, Polsko – zajímavá místa, ubytování, pláž, zajímavosti
Poloostrov Hel je jedním z nejpozoruhodnějších přírodních útvarů v Polsku a současně jednou z nejoblíbenějších turistických...
Číst víceCáchy, kdysi císařské sídlo říše Karla Velikého, jsou dnes oblíbeným lázeňským městem v západním Německu. Když je krásné počasí, turisté si užijí procházky po městě. Pokud prší, využijí lázní s termálními vodami a zrelaxují. Co všechno se dá v Cáchách v Německu dělat?
Obsah článku:
Pokud se člověk vydá vlakem na nejzápadnější bod Německa, přijede do půvabného městečka Cáchy. Cáchy sousedí s Belgií a Nizozemskem a jsou multikulturním městem, jehož kořeny sahají až do neolitu.
Z historického hlediska je to jedno z nejdůležitějších politických a kulturních měst v celém Německu. Cáchy sloužily jako císařské město Karla Velikého a jeho odkaz ovlivňuje region dodnes. Byť zde nejsou památky tak známé jako například zámek Moritzburg, hanzovní město Lübeck, a jeho blízký soused Schwerin, město Linz nebo půvabná příroda jako je v městečku Füssen, stojí za to se tam zastavit. Doporučujeme také navštívit Rostock, Brémy nebo známý Kolín nad Rýnem.
Kromě vazeb na Karla Velikého jsou Cáchy známé také jako lázeňské město. Několik termálních pramenů v oblasti poskytuje léčivou vodu lázním v okolí. Cáchy jsou také známé tím, že se zde koná jeden z nejlepších vánočních trhů v Německu.
Cáchy jsou nejzápadnějším městem Německa. Sousedí s Belgií a Nizozemskem s hlavním městem Amsterdam a s městem plným architektury Rotterdamem.
Doporučuje se strávit v Cáchách v Německu 1 až 1,5 celého dne, pokud si turisté chtějí prohlédnout jen hlavní památky. Pokud však plánují strávit čas odpočinkem v některém z mnoha městských lázní, budou na prohlídku památek potřebovat více času.
Pokud je v plánu strávit jen jeden den v Cáchách, pak ano. Všechny zajímavosti v Cáchách sice návštěvníci neuvidí, ale pořádnou porci ano. Cáchy by byly skvělým jednodenním výletem zejména při cestě z Kolína nad Rýnem.
V Cáchách, německém městě s bohatou historií a kulturou, se návštěvníkům naskýtá široká škála ubytovacích možností. Zde jsou některé hotely, které mohou poskytnout pohodlný pobyt:
S tímto rozmanitým výběrem hotelů si návštěvníci Cách mohou vybrat ubytování odpovídající jejich individuálním preferencím a potřebám během pobytu v tomto malebném německém městě.
Na tak malé město jsou Cáchy díky své jedinečné poloze na hranicích s Německem tavicím kotlem historie a kultur. Pokud turisty zajímá, zda Cáchy stojí za návštěvu, pak rozhodně ano. Co dělat v německých Cáchách na návštěvě nejzápadnějšího německého města?
Trvalý vliv Karla Velikého na město Cáchy v Německu nelze podceňovat. Zmínka o něm se nachází prakticky v každém muzeu ve městě, a pokud člověk ví, co hledat, může vidět jeho stopu i na architektuře města.
Mimo to se v Cáchách v Německu nachází busta Karla Velikého. Busta Karla Velikého je relikviář vytvořený kolem roku 1350, v němž je jako relikvie uložena lebka Karla Velikého. Bustu nechal vyrobit jeho pozdější jmenovec Karel IV., který byl v Cáchách rovněž korunován.
Kromě toho, že byl králem Franků a Lombardů, byl Karel Veliký také císařem Svaté říše římské. Přestože měl Karel Veliký paláce po celé své říši, upřednostňoval Cáchy před všemi ostatními. Cáchy sloužily Karlu Velikému jako císařské město a výrazně ho rozšiřoval a velebil zejména od roku 800 n. l.
Do města pozval největší myslitele tehdejší křesťanské Evropy. Jejich schopnosti pak využil pro nejrůznější reformy, které za své vlády podniknul – od psaného písma, architektury až po organizaci své říše. Během vlády Karla Velikého se nastartovalo období tzv. karolinské renesance, která představovala velmi výrazný rozdíl jeho říše od zbytku tehdejší Evropy – kultura, literatura, vzdělanost zažívaly rozkvět, který západní Evropa nezažila několik století od pádu Západořímské říše.
Karel Veliký je také oblíbený u řady historiků díky standardizaci písma a písemného projevu. Na svém dvoře nechal vytvořit set písmen a pravidel psaní, která se následně šířila i do dalších krajů Evropy. Toto písmo se označuje karolinská miniskula, které mimo jiné zdůrazňovalo čitelnost, dostatečné mezery mezi slovy, rozlišování malých a velkých písmen nebo přehledné řádkování. Velká část písem do té doby nepoužívala mezery mezi slovy.
V Cáchách byla rovněž postavena první katedrála mimo území Římské říše – stavba byla inspirována katedrálou Hagia Sophia v Konstantinopoli, která byla někdejším nejbohatším městem světa.
Milovníci historie, kteří se chtějí dozvědět více o životě a odkazu Karla Velikého, by se měli vydat po trase Karla Velikého Cáchami. Tato trasa vede městem a umožní všem navštívit místa, která Karel Veliký ovlivnil, nebo která jsou mu zasvěcena.
Katedrála je jedním z míst, která stojí za to vidět v německých Cáchách. Katedrálu v Cáchách (Aachener Dom), původně nazývanou Královský kostel Panny Marie, nechal postavit Karel Veliký a nachází se zde místo jeho posledního odpočinku.
Po smrti Karla Velikého sloužila katedrála jako místo korunovace římskoněmeckých králů a královen. Bylo zde pomazáno 30 německých králů a 12 královen.
Během 9. století byla katedrála poškozena nájezdy vikingů a během následných sto let zůstala poškozená. Opět poškozena pak byla během 2. světové války – Cáchy byly první německé město, o které se na západní frontě začalo bojovat. Kvůli tomuto prvenství a kvůli symbolické a historické hodnotě města se zde svedly těžké boje, které měly za následek přes 7 tisíc zabitých vojáků i civilistů.
Katedrála v Cáchách byla ve středověku také jedním z nejvýznamnějších poutních míst v Evropě. Dodnes se každých sedm let koná pouť do Cách, přičemž poslední pouť se měla konat v roce 2021. V době konání pouti jsou poutníkům vystaveny čtyři relikvie, které se nacházejí ve svatyni svaté Marie. Když není poutní rok, jsou relikvie ukryty uvnitř svatyně.
Kromě svatyně svaté Marie uvidí návštěvníci této úchvatné osmiboké katedrály také svatyni Karla Velikého, kde spočívají jeho ostatky, a zlatý oltář, který pochází z roku 1020 n. l.
Po obdivování katedrály turisté nesmí zapomenout navštívit katedrální pokladnici, která se nachází hned za rohem. Za vstup se sice musí zaplatit, ale stojí to za každé euro. V klenotnici je vystaveno více než 100 děl náboženského umění, která mají něco společného s historií katedrály v Cáchách.
Dómem odkaz Karla Velikého nekončí! Radnice byla postavena také na místě bývalého paláce Karla Velikého. Od dokončení původní radnice v gotickém stylu v roce 1350 byla budova následně mnohokrát poškozena a přestavěna. Po požárech v 50. a 80. letech 19. století byla radnice přestavěna a znovu postavena. Poté, po poškození bombardováním během druhé světové války, byla radnice opět přestavěna.
Ačkoli se samotná budova v průběhu staletí vyvíjela, účel radnice zůstal stejný. Je jednak sídlem místní samosprávy, jednak slouží jako sál pro státní oslavy a bankety.
K nejzajímavějším bodům radnice patří např. Sál Rady, kde dodnes zasedá místní vláda, a Červený sál, kde měl být v roce 1748 sjednán cášský mír, který měl ukončit válku o rakouské dědictví. Kupodivu je místnost dodnes věnována cášskému míru, přestože k mírové dohodě ve skutečnosti došlo na jiném místě radnice.
Muzeum Couven je malé, ale zajímavé muzeum, které ukazuje, jak žila vyšší střední třída v Cáchách v 17. až 19. století. Každá místnost je vyzdobena nábytkem z různých období historie Cách. Muzeum bylo bizarní, ale obdivuhodná je jedinečná kombinace historie a lekce interiérového designu v každé místnosti.
Samotná budova je také docela působivá. Muzeum Couven se nachází v městském domě z 18. století, který byl postaven ve stylu rokoka. Na návštěvu tohoto malého muzea stačí hodina až 90 minut.
Centrum Karla Velikého, které se nachází mezi katedrálou a radnicí, je jedním z ústředních bodů Cách. Stejně jako většina muzeí v Cáchách je i Centrum Karla Velikého malé, ale plné informací. Provede historií města od neolitu až po současnost, ale se zaměřením na Karla Velikého a jeho trvalý vliv na Cáchy.
Centrum Karla Velikého se skládá převážně z interaktivních exponátů, tu a tam jsou vystaveny klíčové artefakty. Pokud turisté přemýšlí, co dělat v Cáchách, a mají rádi historii, rozhodně by měli navštívit Centrum Karla Velikého.
Velká část textu je v němčině, takže v případě potřeby si na recepci je vhodné vyžádat audioprůvodce ve svém rodném jazyce.
Cáchy mají jedno z nejkrásnějších starých měst, které jsou v Německu k vidění! V architektuře jsou stále patrné stopy jeho středověkých kořenů a při dnešním pohledu by nikdo nepoznal, že velká část města byla během druhé světové války poničena.
Staré město Cách je plné obchodů, pekáren a kaváren. Zdá se, že každý druhý výklad je svérázná pekárna, kde se prodávají sušenky Printen, takže rozhodně by měli návštěvníci dorazit hladoví.
Mnoho z nejzajímavějších míst v Cáchách se nachází ve Starém městě, takže je dobré očekávat, že zde návštěvníci stráví většinu své návštěvy. Je to sice malá oblast, ale klidně je tu možné strávit celý den běháním po různých památkách.
Z 11 středověkých městských bran v Cáchách se zachovaly pouze dvě: Marschiertor a Ponttor. Tyto brány jsou masivní, a přestože nepatří nutně k atrakcím, které je nutné v Cáchách za každou cenu vidět, je zábavné je vystopovat.
Aachener Printen jsou regionální specialitou, kterou jinde v Německu není možné najít. Nebo spíše je možné najít sušenky, které se jako Printen prodávají v jiných částech země, ale nevyrábějí se v Cáchách, a proto nejsou pravé.
Aachener Printen jsou tvrdé, kořeněné sušenky, při kterých praskají zuby. Chuťově se podobají perníčkům, ale jejich struktura je úplně jiná. Ve Starém městě je na výběr spousta specializovaných pekáren Printen.
Protože jsou Printen už poměrně tvrdé a mají vysoký obsah cukru, jsou skvělým dárkem a dobře se s nimi cestuje.
Kromě odkazu Karla Velikého jsou Cáchy známé především jako lázeňské město. Archeologické nálezy naznačují, že první lidé přicházeli k termálním pramenům v Cáchách již v neolitu.
Stavba obklopující Elisenbrunnen byla dokončena v roce 1827, ale samotný termální pramen je zde mnohem déle. Čerpá termální vodu ze stejného zdroje, který kdysi naplňoval palatinské lázně Karla Velikého, i když ty už dnes nestojí.
V Elisenbrunnen toho není mnoho k vidění ani k dělání, ale je to klíčové historické místo v Cáchách a stojí za zmínku.
Pokud návštěvníci zamíří do Cách během svátků, jsou to šťastlivci! Vánoční trh v Cáchách patří k nejoblíbenějším v Německu. Trh je poměrně velký vzhledem k tomu, že samotné město není příliš velké. Táhne se kolem katedrály a kolem radnice a je na něm spoustu potravin a stánků se zbožím z Belgie, Francie a Německa, což je na německý vánoční trh velmi neobvyklé.
V německých Cáchách se dají dělat i další věci. Tady jsou některé z dalších atrakcí Cách:
Cáchy jsou každopádně moc hezkým městem, které je na místě navštívit, a je jedno, v jakém ročním období. Každé počasí v Cáchách má něco do sebe. A když bude hodně pršet, turisté se podřídí a naloží se na několik hodin do teplých termálních vod.
Pěšky. Staré město a hlavní vlakové nádraží jsou od sebe v docházkové vzdálenosti a centrum města je kompaktní a snadno se v něm pohybuje pěšky.
Určitě ano. Ať už Cáchy v Německu navštíví turisté jako jednodenní výlet z Kolína nad Rýnem, Bonnu nebo Maastrichtu, nebo se ve městě zdrží několik dní, vždy to stojí za to.
Kromě hluboké zimy by bylo dobré opravdu jakékoli období. Na jaře a na podzim se mohou turisté v případě špatného počasí ohřát v některém z městských termálních pramenů. Léto je vždy vhodným obdobím pro cestování po Německu. A v prosinci si v Cáchách mohou všichni užít naplno překrásné vánoční trhy stejně jako v Paříži.
Řada dopravních společností má ve svém jízdním řádu spoje z Prahy do Cách a obráceně. Nejčastěji se jedná o autobusovou dopravu. Většina lidí volí noční autobusy. Ceny se pohybují od 700 Kč do 1 500 Kč za jízdenku pro dospělou osobu.
Nejkratší vzdálenost je z Prahy 759 km. Cesta trvá v průměru 11 hodin. Během cesty autobus zastavuje na krátké přestávky na toalety a je zde možnost si zakoupit nápoje nebo občerstvení. Autobus je vybavený klimatizací, wifi připojením a toaletou.
Publikováno: 18. 11. 2022
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz