Hotel Mercure Polsko – recenze, ubytování, wellness
Hotel Mercure Szklarska Poręba Resort & Spa je prestižní ubytovací zařízení, které se nachází v malebném horském městečku...
Číst víceZemě pivovarů, hradů, vaflí, čokolády nebo hranolek. Belgie je však více než jen to. Je to také kulturní centrum i země plná historie. Co za města, památky nebo zajímavá místa navštívit v této evropské metropoli? A kdy je nejlepší čas na návštěvu?
Belgické vafle, belgický čokoláda, belgické hranolky. Tak by mohly znít základní znaky Belgie. Belgie ale nabízí mnohem víc, jako například pivovary nebo také hrady. Pro turisty z České republiky je země dostupná nejen letecky, ale také například autem a mohou si tak zemi a jednotlivá města více a lépe prohlédnout. Co tedy stojí za návštěvu v Belgii?
Brusel, hlavní město Belgie a evropského dění, nabízí širokou škálu ubytování pro návštěvníky. Zde jsou některé z hotelů, které mohou poskytnout příjemný pobyt:
Adagio Access Bruxelles Europe
Bruselská ubytovací nabídka zahrnuje různé možnosti pro každého cestovatele, ať už touží po moderním designu, luxusu nebo klidné lokalitě v centru města.
Jak se mluví v Belgii? Na výběr mají turisté hned ze tří možností – francouzština, němčina a nizozemština. Oficiálních jazyků v Belgii je tak více. Co se týká hlavního města, tam je možné se domluvit především francouzsky a holandsky.
Cestování do Belgie je obecně velmi bezpečné. Není výjimkou, že na prodloužený edukační víkend se vydají rodiny s dětmi, parta kamarádů nebo jednotlivci pouze s krosnou.
Jediné, na co je potřeba si dát pozor (ostatně jako v každém větším městě) jsou kapsáři, nebo lidé, kteří se vám snaží vnutit nějaký suvenýr, avšak přitom jen odlákají pozornost, zatímco někdo další se bude snažit odcizit například peněženku.
Nicméně v případě sdílení aut, které slouží jako varianta cestování po městech, nebo stopován, patří Belgie mezi bezpečné země, kde není potřeba se tohoto typu dopravy obávat.
Turisty je hojně využívaná právě služby sdílení vozů. Služba sdílení jízd s názvem BlaBlaCar spočívá v tom, že se turisté svezou společně s místními obyvateli. Ti je tak můžou pohodlně dovézt z jednoho bodu do druhého. Všichni řidiči, kteří tuto službu nabízejí, jsou prověření a služba je cenově velmi přijatelná.
Především v hlavním městě není neobvyklé zahlédnout vyvěšenou státní vlajku. Ta se skládá ze tří svislých pruhů černé, žluté a červené (černá barva je pak vždy nejblíže žerdi). Svislá podoba barev byla nejspíše inspirována Francouzskou vlajkou a barvy znakem Brabantského vévodství.
Belgie nabízí nespočet památek. Díky své historii je tak možné navštívit nejen historické budovy, ale také známá historická místa.
Bitva u Waterloo jako symbol konec napoleonských válek. Za návštěvu rozhodně stojí památník – socha lva, která se dívá směrem do Francie – známý také pod názvem „Lví pahorek„, který poukazuje na Spojenecké vítězství.
Jako součástí výletu by nemělo chybět Wellingtonovou muzeum, které je možné navštívit také zdarma. Blízko se také nachází návštěvnické centrum, které ocení milovníci filmů. Návštěvníci se totiž můžou dozvědět více informací o bitvě a jejím historickém významu právě z filmů a videí, které je možné na místě zhlédnout.
Belgie nabízí více než tři tisícovky hradů a řadí se tak mezi země, kde je nejvíce hradů na kilometr čtvereční. Mezi nejzajímavější hrady patří Boullon, který se nachází v Ardenách. Dále Freÿr, který bývá označován jako „malé Versailles“, nebo Beersel, který je jedním z nejvíce zachovalých hradů.
Pokud by ani to milovníkům hradů s historií nestačilo, je možné si zajet ať už svým nebo půjčeným automobilem do nedalekého Německa. Konkrétně do města Cáchy, které mají přímou spojitost s Karlem IV. a Karlem Velikým. Oba zde byli korunováni.
Mezi gastronomické „památky“ rozhodně patří belgické vafle, nejčastěji s místní belgickou čokoládou. Ty je možní zakoupit snad opravdu na každé ulici společně s proslulými hranolky. Mezi oblíbené a ve světě populární patří také pivo. V zemi se dokonce nachází více než tisícovka pivovarů. Pivo je také jeden z nejlevnějších alkoholických nápojů, který si cestovatelé můžou v Belgii objednat.
TIP: Skutečně širokou nabídku různých druhů piva můžete nalézt i v sousedství. V Amsterdamu se nachází nespočet pivovarů zasazených do typických větrných mlýnů.
Belgická gastronomie je hodně ovlivněna sousedními zeměmi, jako je Francie, Německo a Nizozemsko. Je možné, že turisté se také setkají s přirovnáním, že tamní kuchyně přebrala velké porce z Německa ale kvalitu z Francie.
Kromě historických památek nabízí Belgie také krásné procházky přírodou. Výjimkou tak nejsou lesy nebo parky.
Pokud se turisté nevydají jen do hlavního města, stojí za zmínku Ardenský les. V lese se nachází několik druhů divoké zvěře nebo i různé turistické trasy, které jsou rozděleny podle náročnosti.
Parc du Cinquantenaire, někdy také Jubelpark, je komplex parků ale i muzeí. Nachází se v hlavním městě a kromě přírody je možné navštívit Armádní muzeum, nebo muzeum umění.
Pokud se turisté, kteří se rozhodli navštívit Belgii, řadí mezi studenty, rozhodně se vyplatí si s sebou vzít svou studentskou (v naprosté většině ISIC) kartu. Díky ní je tak možné ušetřit až půlku z cen vstupného do muzeí a dalších míst, která jsou pro turisty lákavá.
Obecně se ale Belgie řadí mezi dražší destinace. Nicméně ušetřit se dá na spoustě míst.
V případě, že se turisté opravdu chystají navštěvovat například muzea, určitě se vyplatí si zakoupit tzv. městské karty. Díky nim se cestovatelé dostanou nejen do zmíněných muzeí ale i do dalších turistických atrakcí za lepší ceny. V hlavním městě je možné zakoupit takovou vstupenku na celý den, na dva nebo i tři dny.
Co se týká cen za jízdenky městské hromadné dopravy, i zde je možnost zakoupení tzv. dopravních pasů. V Bruselu je poukázka „STIPB-MIVB,“ díky které je možné cestovat neomezeně po celý den za zvýhodněnou cenu. Podobné pasy jsou k dostání i v dalších městech, například v Antverpách.
Ušetřit je možné také na ubytování. Levnější variantou je ubytování u místních obyvatel, díky tzv. Couchsurfing je možné se propojit s tamními lidmi, kteří mohou zdarma nabídnout ubytování. Kromě levnějšího lůžka tak můžou turisté získat i zaručené tipy, jak se po městě pohybovat jako místní a co stojí za návštěvu.
Pokud turistům nezáleží na ročním období, ve kterém Belgii navštíví, je cenově lepší dorazit mimo sezonu, tedy v zimě, přibližně od listopadu do března. Přestože počasí může být chladnější, teplá belgická čokoláda rozhodně může turistům zážitek ze země zpříjemnit.
Hlavní město Belgie je Brusel. Díky množstvím aktivit, které turistům nabízí, je doporučeno si na prohlídku města vynahradit alespoň celý víkend.
Hlavní město Belgie je kromě historického města také administrativní centrum Evropské Unie. Za návštěvu rozhodně stojí historická radnice, Královské muzeum umění Musées Royaux des Beaux-Arts nebo náměstí Grand Place.
Tato bazilika patří mezi jedny z největších římskokatolických kostelů na světě. Je z ní také nádherný výhled na celé město a okolí.
Pivovar v Delirium Village, jak se této oblasti občas říká, musí rozhodně navštívit milovníci piva. Především podnik s názvem Delirium Café, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako pivovar s největší nabídkou piv na světě.
Pokud se jen trochu zajímají turisté o politiku, neměli by si nechat ujít návštěvu Evropského parlamentu. Ten nabízí prohlídky, díky kterým je možné lépe a více pochopit fungování Evropské Unie.
V parku Petit Sablon je k vidění sbírka téměř padesátky soch, představující historické profese, které byly dříve v Bruselu běžné. Nemluvě o krásných květinách a Centrální fontáně.
Nejdůležitější soudní budova v zemi je Justiční palác. Postaven byl v 19. století v té době se jednalo o největší stavbu století a samotný palác je větší než například bazilika svatého Petra v Římě.
Belgie není jen o Bruselu. Za návštěvu stojí i další města. Za zmínku stojí např. tato belgická města:
Jedním takovým městem je město Bruggy. Milovníci historie budou obdivovat radnici ze 14. století, katedrálu Svatého Spasitele a milovníci nakupování zase tamní tržiště. Buggy také patří mezi jedno z nejhezčích středověkých měst v Evropě.
Ve městě se také vyrábí jedny z nejvíce luxusních krajek na světě. Za návštěvu tak rozhodně stojí Centrum krajek, kde je možné se dozvědět nejen o historii krajek v tomto městečku.
Pro ještě větší zážitek z města je skvělá volba plavba lodí. Na té turisté mohou vidět například zajímavé zahrady, kouzelné mosty nebo zdobené středověké budovy.
Přestože je totiž město malé, nachází se v něm přes 80 mostů, které usnadňují nejen orientaci ve městě ale také procházení mezi kanály. Je možné se také setkat s označením města Bruggy jako „Benátky severu.“
V druhém největším městě Belgie, v Antverpách, je možné navštívit nejen celou řadu muzeí, Brabovu fontánu nebo také tzv. Našeptávače. To je socha, které umožňuje zanechání vzkazu. Ten si poté může poslechnout jiný turista – tedy v případě, že zadá správný kód.
Socha je také zajímavá tím, že svým postojem připomíná, jakoby házela do dálky useknutou rukou.
Za návštěvu stojí také místní zoo, která patří mezi nejstarší zoologické zahrady na světě.
Univerzitní město Gent je nejkrásnější v letních měsících, především v červenci, kdy je v městě jeden z největších kulturních festivalů pod širým nebem v celé Evropě (Gentse Feesten).
Ve městě se také nachází středověký hrad Gravensteenm který byl obsazen pouze jednou. Jednalo se ale o obsazení studenty, kteří tímto stylem protestovali proti zdražení piva. Skupina studentů na hrad přišla v padesátých letech 20. století. Studenti chtěli dosáhnout snížení ceny piva ze 4 na 3 franky za sklenici.
Nicméně okupace trvala jen pár hodin, dokud nebyli okupanti zatčeni. Studenti z Gentu si tento den každý rok připomínají pochodem do hradu a také tím, že vypijí spousty piva na hradbách.
Ve městě Tournai se nachází katedrála Panny Marie. Je příkladem románské architektury v Evropě a také je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.
Tournai se stalo také významným keramickým centrem v osmnáctém století. Od roku 1750 až do konce devatenáctého století se zde dokonce vyráběl kvalitní porcelán.
Ve městě se také nachází mimo jiné i historické kostely v přechodném gotickém slohu, středověký opevněný most nebo muzea umění, archeologie a přírodovědy.
Publikováno: 23. 6. 2022
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz