Amsterdam – co vidět, zajímavosti, letenky

Evropa

Amsterdam – hlavní město Nizozemska je díky své malebné síti kanálů, bohaté historii a pulzujícímu kulturnímu životu jedním z nejživějších měst na světě. V Amsterdamu se dá podnikat mnoho věcí za každého počasí. Mnohé z nejpřínosnějších zážitků leží mimo dobře vyšlapané turistické stezky v centru města.

Na mnoho muzeí a památek se vztahuje Amsterdam City Card – praktická návštěvnická karta, která vám zajistí volný vstup do nejoblíbenějších amsterdamských památek a zajímavostí Amsterdamu a navíc bezplatnou veřejnou dopravu v Amsterdamu po dobu vašeho pobytu.

Co vidět v Amsterdamu – památky

Váš pobyt v tomto 700 let starém městě bude naplněn bohatou historií, která vám jistě poskytne zážitky, na které nikdy nezapomenete. V každém koutě zde jistě najdete něco zajímavého. Jeho jádro protkané kanály lemují úzké uličky lemované vintage butiky, hipsterskými uměleckými galeriemi a řemeslnými pivovary lákajícími k návštěvě o půlnoci. Najdete zde také jednu z nejlahodnějších čokolád světa.

Od historického Van Goghova muzea po slavné Rijksmuseum – toto město dává milovníkům umění spoustu důvodů k oslavě. Pokud se do Amsterdamu nechystáte kvůli umění, máte stovky dalších důvodů, proč se zde zdržet.

Níže je seznam toho, co dělat a co musíte vidět v nizozemském hlavním městě Amsterdamu během vašeho pobytu a další důležité body jako počasí Amsterdamu, ubytování a ceny v Amsterdamu nebo doprava v Amsterdamu. Toto dostupné město nabízí spoustu možností. Lze se dostat do Amsterdamu vlakem, autobusem, či letadlem na letiště Amsterdam.

Žijte v kůži Anny Frankové

Po útěku před pronásledováním v Německu hledala deníkářka Anne Franková se svou rodinou za druhé světové války útočiště v Nizozemsku v domě u kanálu Prinsengracht. Dnes se v přední části domu nachází muzeum, zatímco zadní přístavba byla zachována, aby ukázala, jaký byl život Anny a její rodiny. Dům Anny Frankové je pravděpodobně nejznámější budovou a památkou Amsterdamu a každoročně jej navštíví více než milion návštěvníků, protože je to hlavní věc, co vidět v Amsterdamu.

Vstupenky jsou k dispozici pouze online a pouze v určitých časech a termínech. Vězte, že čekací doby jsou dlouhé a přibližně 80 % prodaných vstupenek se uvolňuje dva měsíce před datem vstupu. Zatímco vstupenky není jednoduché sehnat, existují i jiné způsoby, jak se seznámit s příběhem Anny Frankové a životem v Amsterdamu. Amsterdam pořádá i pěší prohlídky města s tematikou druhé světové války.

dum-anny-frankove-1974311
Dům Anny Frankové na vás vrhne pravou atmosféru druhé světové války.

Ztratit se ve čtvrti Jordaan

Žádná čtvrť v Amsterdamu není tak osobitá jako Jordaan. Tato výjimečná čtvrť, která dříve sloužila jako dělnická čtvrť, nabízí malebné budovy, netradiční galerie, staré domy, zahrádky ve vnitroblocích, pivní bary a okouzlující vintage obchůdky roztroušené v síti malých uliček. Při jejich prozkoumávání rozhodně nezapomeňte na mapu Amsterdamu.

Jídlo je zde božské a nakupování jedinečné – pokud byste si měli vybrat jen jednu čtvrť, kde se chcete ubytovat, Jordaan by měl být na prvním místě vašeho seznamu – co navštívit v Amsterdamu.

Pokud je nakupování na prvním místě vašeho seznamu při návštěvě Amsterdamu, určitě projděte De 9 Straatjes (Devět ulic), což je devět ulic s nejlepšími obchody v Holandsku, včetně malých butiků i luxusních značek. Pokud nejste příznivci nakupování, nevadí, těchto devět uliček nabízí také úžasné kavárny, restaurace a nejkrásnější památky Amsterdamu.

Plavba klasickým holandským kanálem

Otázka, která vrtá hlavou: proč říkáme Amsterdamu „Benátky severu“? S více než 165 kanály, které dohromady měří 50 km a vinou se pod 1 281 mosty, je Amsterdam vlastně více Benátkami než Benátkami. Amsterdamský kanálový okruh je sám o sobě zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Ačkoli jsou amsterdamské kanály nedoceněné, turisté tvrdí, že poznávání města na plavbě po kanálech je jednou z nejlepších věcí, které lze v Amsterdamu podniknout. Při plavbě po kanálech budete mít možnost spatřit řadu jedinečných domů na kanálech, které dělají hlavní město Amsterdam skutečně výjimečným.

Vydejte se do města prostřednictvím plavby po kanálech a pronajměte si služby kapitána za pouhých 140-250 eur na dvě hodiny. Jako bonus se obvykle přihazuje láhev šampaňského nebo prosecca.

plavba-kanalem-6578133
Amsterdam je díky svým kanálům proslulý, proto si plavbu nesmíte nechat ujít.

Opalování na amsterdamských plážích

Záleží jen na vás, jak se k amsterdamským plážím postavíte. Pro pohodáře jsou amsterdamská pobřeží ideálním místem pro líné opalování s knihou v ruce. Pro zaryté povaleče jsou to místa, kde se odehrávají divoké, nezapomenutelné plážové party. Většina pláží se nachází do půl hodiny jízdy z hlavního nádraží v Amsterdamu, takže pokud toužíte po plážové zábavě, není problém všeho nechat a vyrazit.

Lenošte ve funky plážovém baru v Zandvoort aan Zee, svezte se na paraglidu v IJmuidenu nebo vyrazte na taneční parket v Bloemendaalu. Nádherné úseky amsterdamského pobřeží jsou dokonalým hřištěm pro všechny typy milovníků vody; doslova pro každého se tu něco najde bez ohledu na roční období. Je to místo, co navštívit v Amsterdamu za každou cenu.

Navštivte starý pivovar

De Gooyer ve čtvrti Velikonoční ostrov je jedním z osmi zbývajících větrných mlýnů v Amsterdamu a je také nejsnáze přístupný. Nenechte se zmást nevýraznou fasádou, protože se nejedná o obyčejný větrný mlýn a je to jednou z největších zajímavostí Amsterdamu.

De Gooyer se tyčí nad oceňovaným řemeslným minipivovarem Brouwerikj ‚t IJ s prostornou venkovní terasou na pití. Najdete zde lahodný sortiment standardních a sezónních ekologických piv. Jaká jsou nejlepší piva v Amsterdamu, která musíte zkusit?

 • Bavaria
 • Pivovar Oedipus
 • Grolsch
 • Pivovar De Koningshoeven – La Trappe
 • Brouwerij de Prael
 • Amstel
 • De Bekeerde Suster
 • Walhalla Craft Beer

Ačkoli je zdejší pivo dobré, doporučujeme pít s mírou, protože nejlepší způsob, jak poznat amsterdamskou pivní scénu, je poskakování po barech. Pokud se nemůžete dostat do čtvrti Velikonoční ostrov, mají pivní zahrádku přímo uprostřed Vondelparku.

Brouwerij ‚t IJ je jen jednou z nejlepších hospod ve městě a zjistíte, že Amsterdam toho nabízí mnohem víc. Je to skvělá alternativa k Heineken Experience, pokud chcete uniknout turistickému ruchu.

pivovar-de-gooyer-3687416
Pivovar De Gooyer se nachází v nádherném historickém větrném mlýnu.

Najděte Begijnhof

Begijnhof v centru Amsterdamu je jedinečným příkladem skrytých dvorů s okolními domy a oblíbenou památkou Amsterdamu. Beguinage byla původně založena jako útočiště v rámci komunit v roce 1264, které obývaly převážně svobodné ženy.

Beguínky působily jako náboženské reformátorky a vůdkyně mystických sekt ve středověké Evropě. Jejich komunity existovaly od 12. do 16. století, ale jejich přítomnost je dodnes patrná v Amsterdamu, kde se nachází krásné beguinage – neboli „zahradní město“.

Návštěva Begijnhofu je oázou klidu uprostřed tohoto rušného města. Je to klidná a skrytá zahrada obklopená vysokými zdmi, na nichž roste břečťan, se zahradami uvnitř. Při pobytu uvnitř možná dokonce zapomenete, že jste v hlavním městě Amsterdamu.

Vydejte se na výlet za kulturou do Museumplein

Užívání si Amsterdamu bez ocenění jeho umění je závažný zločin. Cestovatelé, kteří hledají to nejlepší, co navštívit v Amsterdamu, musí prozkoumat uměleckou scénu města, která je jedním z jeho nejúžasnějších rysů.

Udělejte si pohodovou procházku po Museumplein a navštivte:

 • Van Goghovo muzeum (největší sbírka Van Goghova umění)
 • Královské muzeum Concertgebouw
 • Rijksmuseum (pro největší sbírku nizozemského umění)
 • muzeum MOCO a Stedelijk Museum

Po deseti letech pečlivé rekonstrukce je nejoblíbenější amsterdamské kulturní centrum připraveno pro kulturní nadšence, kteří se chtějí pobavit s ostatními milovníky umění. Na rozlehlém veřejném prostranství mezi budovami panuje po celý den čilý ruch, konají se zde trhy, výstavy pod širým nebem a velké brouzdaliště, které se v zimě mění v obrovské venkovní kluziště.

rijksmuseum-9826060
Rijksmuseum je goticko-renesanční stavba ukrývající největší sbírku nizozemského umění.

Buďte kreativní v Hembrugterreinu

Hembrugterrein je dnes místem setkávání hipsterů a prosperujícím kulturním centrem, které je rájem kreativců. Tento umělecký ráj byl kdysi centrem výroby zbraní a munice. Od roku 2014 je zde znovu otevřen omlazený komplex s muzei, restauracemi a několika kreativními místy. Tento komplex je něco, co musíte vidět v Amsterdamu během pobytu.

Het Hem, kulturní centrum pro jeho umělecké aktivity, provozuje různé sezónní umělecké programy, které zahrnují divadlo, hudbu, filozofii a tanec. Jakmile si dopřejete umělecké zážitky, najdete zde několik prostor, kde si můžete odpočinout: kavárnu, knihovnu a restauraci s terasou a barem, kde se konají živá vystoupení a hrají DJs.

Jedná se o jeden z místních skrytých klenotů, což z něj dělá jedno z lepších míst, co navštívit v Amsterdamu, abyste se vyhnuli davům turistů.

Vychutnejte si umění ve Filmovém muzeu EYE

EYE Filmmuseum se nachází ve čtvrti Overhoeks a je to muzeum a filmový archiv, který nabízí promítání nizozemských i zahraničních filmů. Pokud patříte mezi milovníky filmů, návštěva této kulturní zajímavosti Amsterdamu patří k tomu nejlepšímu, co můžete v Amsterdamu vidět.

Eye Filmmuseum nabízí působivou sbírku 60 000 plakátů, 37 000 filmových titulů, 20 000 knih a 700 000 fotografií, přičemž nejstarší materiály pocházejí z doby vzniku nizozemského filmového průmyslu v roce 1895. Patří tak mezi nejnavštěvovanější filmové památky Amsterdamu.

eye-filmmuseum-9692701
Pro milovníky filmu je návštěva tohoto místa základem.

Odtrhněte se od davu ve Westerparku

Co vidět v Amsterdamu bez turistů? Pokud si potřebujete odpočinout od davů turistů, vydejte se do Westerparku v západní části Amsterdamu. Jedná se o vynikající veřejný městský park, ve kterém najdete bary, pražírny kávy, restaurace, umělecké kino, minipivovar a spoustu kreativních podniků.

Zatímco amsterdamské parky jsou o víkendech zaplaveny návštěvníky, Westerpark zůstává relativně klidný. Westerpark sloužil jako první městská veřejná zahrada ve městě, která byla založena v 19. století. Několik upravených ploch umožňuje lenošení jen tak s knihou v ruce, zatímco vodní prvky a jedinečná architektura nabízejí ještě větší pastvu pro oči.

Jen co by kamenem dohodil se nachází Westergasfabriek, stará plynárna přestavěná na kulturní pavilon. Zde si můžete prohlédnout TonTon Club, arkádu s videohrami ze staré školy, arthouse kino Kettelhouse a slavný Gashouder, jeden z nejoblíbenějších amsterdamských podniků s živou hudbou.

Doprava v Amsterdamu, mapa Amsterdamu

V tramvajích, autobusech a metru můžete cestovat na čipovou kartu OV (OV-chipkaart). Nejpohodlnější variantou pro návštěvníky je jednorázová hodinová karta nebo denní karta (platná jeden až sedm dní). Hodinové jízdenky lze zakoupit u průvodčího nebo řidiče v tramvaji či autobusu. Jednodenní jízdenky lze koupit v tramvaji nebo zakoupit v předprodeji. Denní karty nelze zakoupit u řidiče v autobuse.

Nicméně díky rovinaté krajině, úzkým uličkám a snadno dostupným cyklostezkám je pro poznávání města nejlepší způsob šlapací kolo (z pohodlí auta vám toho hodně uteče). Můžete si půjčit kolo a s mapou Amsterdamu se projet po nábřeží centrem nebo si půjčit kola od společnosti Bike Tours Amsterdam a projet se s rodinou nebo přáteli podél kanálů ve městě.

amsterdam-mapa-9362835
Mapa zachycuje podrobné zobrazení města, se kterým se neztratíte.

Se správnou mapou Amsterdamu, na které je vyznačeno vše, co vidět v Amsterdamu, vám nic neunikne. S pomocí mapy můžete projít všechny nejznámější památky Amsterdamu během několika dnů a udělat si několik krásných procházek centrem města. Můžete si také zařídit zájezd do Amsterdamu s cestovní kanceláří, která pro vás připraví procházky po těch nejkrásnějších památkách Amsterdamu a doporučí, co navštívit v Amsterdamu.

Nebo se vydejte na 30 minutovou projížďku na kole z centra města a prozkoumejte Ouderker aan de Amstel, idylickou vesničku obklopenou obrovskými plochami zeleně a všechny největší zajímavosti Amsterdamu. Jízda na kole je v Amsterdamu prostě jiná. Uvidíte město z jiné perspektivy a zároveň poznáte jeho kulturu. Jízda na kole je jednou z věcí, kterými je Amsterdam proslulý, je to nejpraktičtější způsob dopravy v Amsterdamu. Lze se s dopravit vlakem s kolem až z domova.

amsterdam-kola-9162611
Díky terénu v Amsterdamu je jízda na kole nejlepší způsob dopravy po městě.

Letiště Amsterdam – letenky Amsterdam Praha

Samozřejmě nejjednodušším způsobem, jak se dostat do Amsterdamu, je letadlem na letiště Amsterdam. Letiště Amsterdam – Schiphol se nachází asi 15 km od centra města, nicméně jezdí od něj vlaky i autobusy přímo do centra. Zpáteční letenku – Amsterdam Praha lze sehnat za necelých 4 000 Kč pro jednu osobu a let trvá asi 1,5 hodiny. Nejlevnější Letenky Praha Amsterdam nejlépe vyhledáte skrze internetové srovnávače letů.

Pokud dáváte přednost vlakovému způsobu dopravy, tak si na cestu vlakem do Amsterdamu vyhraďte minimálně 15 hodin. Přímý spoj totiž z Prahy do Amsterdamu nenajdete. Na cestě vlakem do Amsterdamu vás čekají minimálně 2 přestupy, nicméně časti jich je na trase více, až 8.

Do Amsterdamu se také můžete dostat přímými autobusy z Prahy se společností Flixbus. Nejkratší cesta trvá něco málo přes 13 hodin a dospělá osoba za ni zaplatí kolem 2 000 Kč.

Počasí Amsterdam

Počasí Amsterdamu je dost podobné tomu našemu. Zimy jsou zde ale mírnější a léta nejsou tak horká. Počítejte však s tím, že Amsterdam je přímořská destinace, takže tam hodně fouká, je vlhčí vzduch a častěji prší. Stejné počasí je například v dalším Nizozemském městě Rotterdam.

Pokud tedy máte raději sluníčko a vyšší teploty, zařiďte si zájezd do Amsterdamu či dovolenou v letních měsících – červen, červenec a srpen. Jste-li spíš příznivci středních teplot, vydejte se do Amsterdamu na podzim, či na jaře. Počítejte s podobným počasím, jako je to české.

Ceny v Amsterdamu – ubytování

Nabídek ubytování v Amsterdamu je nespočet. Každý nalezne svůj preferovaný způsob ubytování v Amsterdamu, ať už chce přebývat v hostelu, kempu nebo luxusím hotelu. Mezi oblíbené hotely patří Hotel Café Restaurant Abina, Holiday Inn Express Amsterdam Arena Towers a Park Plaza Victoria Amsterdam. Oblíbený hostel, který se nachází přímo v centru Amsterdamu je například St Christophers Inn at the Winston.

Ceny v Amsterdamu jsou oproti cenám v České republice vyšší. Tento rozdíl je nejvíce vidět při nakupování potravin, takže pokud jste v Amsterdamu na vlastní pěst, počítejte s většími výdaji. Pokud cestujete v rámci zájezdu do Asterdamu, tolik vás rozdíl cen neovlivní, protože potraviny na vaření spíš nebudete potřebovat.

TIP: Nedaleko Amsterdamu se nachází historické město Utrecht, které rozhodně stojí za návštěvu.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti