Koločava a Nikola Šuhaj loupežník

Evropa
kolocava

Koločava, malá vesnice na západní Ukrajině, proslula jako rodiště Nikoly Šuhaje loupežníka. Hrdiny románu Nikola Šuhaj loupežník od Ivana Olbrachta. Jaké zajímavosti lze v Koločavě vidět? A jaké je v Koločavě počasí?

Koločava se nachází v Ukrajinských Karpatech, v okrese Mižhirja. Do Koločavy vedou dvě příjezdové cesty. Od severozápadu z Mižhirje a od jihu z Chustu.

Obec Koločava je právem považována za nejčistší místo Zakarpatí, protože od 5. června 1989 je součástí národního přírodního parku Siněvir. Přestože je příroda v okolí obce již dlouho obhospodařována lidmi, stále se zde nachází řada neobydlených pozemků s bohatou flórou a faunou.

Obcí Koločava protékají dvě řeky – Těreblja a její přítok Kolochawka. Krásné horské prostředí, čistý vzduch, minerální voda a pohostinnost místních obyvatel je velkým lákadlem pro turisty.

Koločava má necelých deset tisíc obyvatel, ovšem nachází se tu deset muzeí. S nástupem turistckého ruchu v 90. letech 20. století byly založeny folklorní festivaly, které udržují místní tradice tanců, písní a her.

Druhou červnovou neděli se každoročně koná festival ripljanky. Ripljanka je tradiční jídlo koločavských obyvatel, které se připravuje několikrát týdně z bramborové kaše a kukuřičné mouky. Riplanka se vaří na mírném ohni v litinové pánvi za častého míchání dřevěnou tyčí. Na festivalu mají návštěvníci možnost ochutnat pokrm s různými přílohami.

Člověk si tak během pobytu v Koločavě užije krásnou přírodu i kulturu místních obyvatel.

Místní nářečí je pro hosty obtížně srozumitelné. Obsahuje uherská, česká, ruská, německá, rumunská, polská a ukrajinská slova. I když zde dnes žijí kvůli národnostnímu složení pouze Ukrajinci.

Zajímavé je, že při sčítání lidu na počátku 20. století byl každý desátý Koločavan Žid. Během druhé světové války však byli téměř všichni vyhlazeni. Ti, kteří přežili, opustili Koločavu nadobro.

Koločava a Nikola Šuhaj loupežník

Do širšího povědomí se obec Koločava dostala díky českému spisovateli Ivanu Olbrachtovi a jeho literárnímu hrdinovi. Tím nebyl nikdo jiný než samotný loupežník Nikola Šuhaj. Pro někoho národní hrdina, pro jiného zločinec.

Nikola Šuhaj loupežník podle slavného příběhu zběhl z rakousko-uherské armády a spolu se svým mladším bratrem Jurijem a několika příbuznými se začal věnovat loupežnictví, podobně jako Robin Hood nebo Jánošík. Jeho posláním bylo bohatým brát a chudým dávat.

Nikola Šuhaj loupežník si vzal milovanou Eržiku, skrýval se v horách a na mušku si bral zbohatlé židovské obchodníky. Později ovšem Nikola Šuhaj začal vykrádat také kostely, což bylo v oblasti s hluboce zakořeněnou vírou neobvyklé. Proto si na něj zakrátko posvítila četnická rota. Spolu se svým mladším a krvežíznivějším bratrem se Nikola Šuhaj loupežník stal postrachem celé dědiny.

Na dopadení obou loupežníků byla vypsána odměna tří tisíc korun. Osudným se pro oba bratry stal 16. srpen 1921, kdy byli svými kumpány opiti a zavražděni sekerou. Jejich ostatky jsou pochovány na koločavském hřbitově, mírně stranou od těch, kteří padli Šuhajovou rukou.

Pojem „Koločava“ se v českém povědomí dobře zabydlel. Na Ukrajině je legenda o Nikola Šuhaj loupežníkovi méně známá.

Koločava – slavná vesnice západní Ukrajiny.
Koločava – slavná vesnice západní Ukrajiny.

TIP: Ukrajina není jen Koločava nebo Kyjev. Je to také Černobyl, kde se odehrála nejhorší jaderná katastrofa v dějinách lidstva. Výlet do Černobylu láká tisíce turistů. Příznivci méně probádaných lokalit by si neměli nechat ujít ani dovolenou v Moldavsku, které s Ukrajinou sousedí. Moldavsko nabízí jak skvělá vína, tak mnoho přírodních zajímavostí.

Muzeum Ivana Olbrachta.
Muzeum Ivana Olbrachta.

Četnická stanice Koločava

Spisovatel Ivan Olbracht je v Koločavě velmi uctíván a byl i častým návštěvníkem obce. Je mu zde věnováno i muzeum. V obci se nachází také Muzeum české školy.

Pro mnohé turisty je nezapomenutelná Četnická stanice Koločava, restaurace s hotelem, kde se podávají tradiční zakarpatské pokrmy úžasné chuti a vůně a pivo tu teče proudem. Restaurace Četnická stanice Koločava má kapacitu cca 100 míst ve dvou místnostech. Před restaurací je útulná prostorná zastřešená  zahrádka s obsluhou.

Četnická stanici Koločava je jakýmsi místním českým centrem a bez problémů se tu člověk domluví česky.

Ivan Olbracht a Nikola Šuhaj se stali nedílnou součástí Koločavy. Jejich odkaz je příliš veliký na to, aby mohl být zapomenut. Slovy Ivana Olbrachta:

Nikola Šuhaj žije. Žije v těchto horách a s nimi. Bude žít. Neříkejme věčně, neboť tomuto slovu rozumíme dnes ještě méně, než mu rozuměli naši náboženští pradědové, a spokojme se s prostým slovem: dlouho.

Koločava – ubytování

Dnes má Koločava přední místo na turistické mapě Zakarpatské Ukrajiny, protože je zde mnoho oblíbených turistických atrakcí. Kolem samotné Koločavy vznikly desítky turistických a výletních tras, mnohé cestovní kanceláře zařadily návštěvu obce do svých zájezdů.

S příchodem turistů se nabízí zásadní otázka – jaké má Koločava ubytování? V internetovém vyhledávači se po zadání hesla „Koločava ubytování“ objeví několik možností od prostých chatek až po eko resort s lázeňským komplexem a bazénem.

Možnosti ubytování v Koločavě jsou tedy dobré. Záleží jen na každém turistovi, jaký má rozpočet.

Koločava – počasí

Zakarpatí charakterizují zvlněné hřebeny s rozsáhlými pastvinami a hlubokými lesy. Samotná Koločava se nachází mezi horami v nadmořské výšce 631 m. Přímo z Koločavy se lze vydat do okolních hor, jejichž výška přesahuje 1 500 m.

Tomu samozřejmě odpovídá i počasí v Koločavě. Často se zde válí mlhy a vydatněji prší. Průměrné roční teploty se pohybují v rozmezí od 3 °C (horské pásmo) po 10 °C. 

TIP: Za horskými zážitky netřeba jezdit až do daleké Ukrajiny. Tipy na ferraty v ČR uspokojí i náročné cestovatele.

Zajímavosti