Ukrajinská Koločava – jak to bylo s Nikolou Šuhajem?

Evropa
kolocava

Mrštný chalan s lačnou sekyrkou upevněnou za bokem. Oděn do rusínského kroje, ručně vyšívaného, se prohání po zelenavých stráních, přeskakuje křoviny, krčí se v houští a skáče přes balvany. Za urostlým bukem tiše číhá na zbohatlíky projíždějící kolem na bujných ořích.

Koločava je nedbalou vesničkou v Ukrajinských Karpatech, v národním parku Siněvir. Skrytá v mohutném pohoří a zahalená tajemným mlhovým oparem dokonale zhmotňuje představy vytvořené mistrným perem spisovatele Ivana Olbrachta. Ten roku 1933 ve své novele vykreslil portrét nejen Koločavě, avšak také legendárnímu loupežníku Nikola Šuhajovi.

TIP: Ukrajina není jen Koločava nebo Kyjev. Je to také Černobyl, nejhorší jaderná katastrofa v dějinách lidstva. Výlet do Černobylu láká tisíce turistů. Příznivci méně probádaných lokalit by si neměli nechat ujít ani dovolenou v Moldavsku, které s Ukrajinou sousedí. Moldavsko nabízí jak skvělá vína, tak mnoho přírodních zajímavostí.

Nikola Šuhaj. Postava milovaná i nenáviděná zároveň. Samozvaný hrdina, jehož povoláním bylo okrádat bohaté a profitovat na jejich neštěstí. Ta tam je podoba s bájným Jánošíkem, který podobně jako Nikola Šuhaj bohatým bral, ovšem na rozdíl od druze jmenovaného uloupené jmění dával chudým. Žádný lidumil.

Nikola Šuhaj byl svérázná figurka, jež zběhl z narukování do první světové války, oženil se s milovanou Eržikou, skrýval se v horách a na mušku si bral zbohatlé židovské obchodníky. Četníkům zprvu příliš vrásek nepřidělával, poněvadž komu by vadilo pár krádeží sýra na salaších?

Koločava – slavná vesnice západní Ukrajiny.
Koločava – slavná vesnice západní Ukrajiny.

Přesto Nikola Šuhaj neznal míru a začal vykrádat také kostely, což bylo v oblasti s hluboce zakořeněnou vírou vskutku neobvyklé. Netrvalo dlouho a četnická rota si na Nikola Šuhaje posvítila. Bystrý zločinec se spolu se svým mladším a krvežíznivějším bratrem stal postrachem celé dědiny a bylo třeba zasáhnout.

TIP: Za horskými zážitky netřeba jezdit až do daleké Ukrajiny. Tipy na ferraty v ČR uspokojí i náročné cestovatele.

Na dopadení obou loupežníků byla vypsána nevídaná odměna tří tisíc korun. Osudným se pro oba bratry stal šestnáctý srpen léta páně roku 1921, kdy byli svými kumpány opiti a zavražděni sekerou. Jejich ostatky jsou pochovány na koločavském hřbitově, mírně stranou od těch, kteří padli Šuhajovou rukou.

Koločava – vesnička opředená nestárnoucím příběhem

Koločava = Zakarpatská Ukrajina. Ryzí příroda nezkažená masivním turismem, přestože sem ročně zavítají desítky českých krajanů. Aby ne. Dílo Ivana Olbrachta vykreslující Nikolu Šuhaje jako hrdinu, věrného milovníka a patriota, láká turisty do Koločavy jako magnet. Troufalé by bylo si myslet, že všichni, kdo do Koločavy zavítají, Olbrachtovu novelu četli.

Ať tak či tak, Koločava a Zakarpatská Ukrajina není jen Nikola Šuhaj. Je to jiskřivá řeka Těreblja, podél níž se vesnička line. Je to přehlídka malebným dřevěných staveb, stád krav, žen v holínkách a pravoslavných kostelíků. Je to řádka muzeí v čele s dobovým skanzenem Starým Selem.

Muzeum Ivana Olbrachta.
Muzeum Ivana Olbrachta.

Pro české občany je nezapomenutelná Četnická stanice, česká hospoda dedikovaná Ivanu Olbrachtovi a Nikolovi Šuhajovi. Podávají se tu tradiční zakarpatské pokrmy libé vůně i chuti a pivo tu teče proudem. České oko potěší také muzeum věnované odkazu Ivana Olbrachta, s původní českou školní třídou a fotografií tatíčka Masaryka.

Historie Koločavy je opředená Šuhajovou aurou. Dalo by se říci, že se letokruhy této vesničky začaly psát až s příchodem Nikoly Šuhaje. Jeho odkaz je příliš veliký na to, aby mohl být zapomenut. Slovy Ivana Olbrachta:

Nikola Šuhaj žije. Žije v těchto horách a s nimi. Bude žít. Neříkejme věčně, neboť tomuto slovu rozumíme dnes ještě méně, než mu rozuměli naši náboženští pradědové, a spokojme se s prostým slovem: dlouho.

Zajímavosti