Utrecht, Nizozemsko – památky, ubytování, zajímavosti

Evropa

Utrecht je historické město na středním západě Nizozemska a je pátým největším městem této země. Nachází se na řece Rhén a je považován za jedno z nejstarších středověkých měst v Nizozemsku. Utrecht je dnes důležitým kulturním, obchodním a vzdělávacím centrem. Co vidět v Utrechtu a jaké památky Utrecht nabízí?


Obsah článku

 • Ubytování Utrecht – tipy na hotely, penziony a apartmány
 • Památky Utechtu – katedrála, muzea, zámek De Haar aj.
 • Univerzita v Utrechtu – fakulty, podmínky pro studium
 • Utrecht přístav – kam se vydat na lodní výlety
 • Utrecht – co dělat v okolí města
 • Počasí Utrecht – nejlepší doba pro návštěvu města
 • Dovolená v Utrechtu – co podniknout ve městě a jeho okolí
 • Historie Utrechtu

Holandské město Utrecht nabízí mnoho krásných památek a aktivit pro turisty. Mezi nejznámější atrakce patří gotická katedrála svatého Martina, Muzeum Miffy nebo procházky po klasických kanálech.

Utrecht je také ideální destinací pro milovníky cyklistiky, kteří mohou objevovat krásnou okolní krajinu nebo se projet po klasických cyklostezkách. Město je snadno dostupné z Amsterdamu, takže lze snadno kombinovat návštěvy obou měst během jedné dovolené.

Ubytování Utrecht

Utrecht, malebné nizozemské město s bohatou historií a energetickým duchem, nabízí návštěvníkům pestré možnosti ubytování. Zde jsou některé hotely, které mohou poskytnout příjemný pobyt:

Dom

 • Historický hotel Dom se nachází v srdci města a nabízí kombinaci tradice s moderním komfortem, což z něj činí ideální místo pro objevování Utrechtu.

Mitland

 • Hotel Mitland, obklopený zelení a umístěný u jezera, poskytuje klidné a relaxační ubytování s moderním designem a pohodlnými vybaveními.

Park Plaza Utrecht

 • Tento hotel nabízí pohodlné ubytování v blízkosti historického centra a zároveň poskytuje moderní vybavení pro náročné hosty.

Holiday Inn Express Utrecht

 • S praktickou polohou a moderním designem, Holiday Inn Express Utrecht je vhodný pro cestovatele, kteří očekávají efektivní a pohodlný pobyt.

Bunk Utrecht

 • Hostel Bunk Utrecht přináší moderní a společenskou atmosféru, ideální pro cestovatele s omezeným rozpočtem.

Utrecht, s svým bohatým kulturním dědictvím a živým atmosférickým centrem, zajistí návštěvníkům pohodlné a pestré ubytování pro každý vkus.

Hlavní památky Utrechtu

Jednou z hlavních atrakcí města je gotická katedrála Domkerk, která je dominantou celého města. Katedrála byla postavena v letech 1254 až 1520 a je jednou z největších církevních budov v Nizozemsku. V roce 1674 katedrála vyhořela, takže zůstal pouze presbytář a věže.

Katedrála se však stala symbolem nizozemského národního hnutí v 19. století a stala se z ní jedna z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v zemi.

Další z mnoha památek v Utrechtu je Muzeum Catharijneconvent, které se nachází v bývalém katolickém klášteře. Muzeum se specializuje na umění, historii a kulturu křesťanství v Nizozemsku. Jeho sbírky zahrnují náboženské artefakty, umělecká díla a archeologické nálezy, které dokumentují historii nizozemského křesťanství od středověku až po současnost.

Další významnou atrakcí je gotický zámek De Haar, který se nachází asi 10 kilometrů od centra Utrechtu. Zámek byl postaven na místě staršího hradu v roce 1892 pro významného nizozemského šlechtice. Je to jeden z nejlépe zachovaných středověkých hradů v Nizozemsku, který se pyšní krásnými zahradami a interiéry plnými cenných uměleckých děl.

Gotický zámek De Haar patří k oblíbeným výletům v okolí Utrechtu.

Univerzita v Utrechtu

Univerzita v Utrechtu je jedna z nejstarších a nejprestižnějších univerzit v Nizozemsku. Byla založena v roce 1636 jako Illustrious School a v roce 1828 se stala univerzitou.

Dnes je univerzita domovem více než 30 000 studentů a patří mezi nejlepší v oblasti vědy, medicíny a humanitních věd v Nizozemsku.

Utrecht je ideální město na cyklistiku.

Univerzita Utrecht – studium

Univerzita v Utrechtu má čtyři hlavní fakulty: Humanitní vědy, Společenské vědy, Přírodní vědy a Lékařskou fakultu. Nabízí více než 100 bakalářských a magisterských programů v angličtině a nizozemštině, včetně programů jako jsou medicína, biologie, právo, ekonomie, psychologie a mnoho dalších.

Univerzita má také bohatou historii výzkumu, včetně objevu enzymu PCR (polymerázová řetězová reakce), který změnil oblast genetického výzkumu.

Kromě akademických programů nabízí Univerzita v Utrechtu také mnoho příležitostí pro studenty k rozvoji jejich schopností a zájmů mimo třídy. Univerzita má více než 150 studentských organizací, které zahrnují sportovní týmy, kulturní kluby, politické skupiny a společenské organizace.

Univerzita také nabízí programy pro mezinárodní studenty, včetně jazykových kurzů a výměnných programů, které umožňují studentům studovat a cestovat do různých zemí po celém světě.

Utrecht přístav

Utrecht se nachází na soutoku řeky Rhiny a Vechty, což z něj dělá strategické místo pro lodní dopravu. V minulosti to bylo důležité místo pro obchod s vínem, sádlem a různými dalšími zbožími, které byly převáženy po řece.

Dnes je přístav Utrechtu důležitý pro rekreační lodní dopravu a vodní sporty. Přístav Utrecht leží v centru města a nabízí krásné výhledy na kanály a historické stavby.

V Utrechtu lze najít mnoho lodních výletů, které ukážou město z jiné perspektivy. Dá se vydat na romantickou plavbu s partnerem, rodinnou plavbu s dětmi nebo se připojit k výletu s průvodcem, který přinese další informace o historii a kultuře Utrechtu. Na lodi lze strávit celý den nebo jen krátkou chvíli na odpočinek a obdivování krásného výhledu.

Kromě lodních výletů nabízí přístav Utrechtu i další aktivity. Turisté si mohou například pronajmout kajak nebo paddleboard a prozkoumat okolí na vlastní pěst.

Přístav má také několik kaváren a restaurací, kde si můžete vychutnat jídlo a pití přímo u řeky. Pokud člověk hledá netradiční způsob, jak strávit den v Utrechtu, přístav určitě stojí za návštěvu.

Ubytování s výhledem na řeku patří k nejoblíbenějším.

Utrecht, Holandsko – co dělat v okolí města

Utrecht je krásné město nacházející se uprostřed Holandska a nabízí návštěvníkům mnoho zajímavých aktivit. Pokud se člověk rozhodne prozkoumat okolí města, má na výběr mnoho možností.

Zde jsou některé z nejlepších aktivit v okolí Utrechtu:

 • Národní park Utrechtse Heuvelrug – Tento nádherný národní park se nachází jen pár kilometrů jižně od města a nabízí mnoho skvělých turistických tras. Dá se zde objevovat horské vrcholy, lesy, jezera a louky a užívat si krásnou přírodu. Park také nabízí mnoho cyklistických tras, takže si návštěvník může půjčit kolo a prozkoumat okolí.
 • Muzeum Kröller-Müller – Toto muzeum se nachází asi 50 km východně od Utrechtu a je domovem mnoha významných uměleckých děl. Muzeum je nejvíce známé pro svou sbírku Vincenta van Gogha, ale také obsahuje díla mnoha dalších slavných umělců. Pokud má turista rád umění, určitě by si toto muzeum neměl nechat ujít.
 • Město Amsterdam – Pokud je dostatek času, určitě stojí za to výlet do hlavního města Nizozemska. Amsterdam se nachází asi 30 minut jízdy vlakem z Utrechtu a nabízí mnoho zajímavých turistických atrakcí, jako je například Rijksmuseum, Van Gogh Museum, Anne Frank House a mnoho dalších.

Tyto aktivity jsou jen několik příkladů toho, co si lze užít v okolí Utrechtu. Město je ideálním výchozím bodem pro prozkoumání krásné přírody a historických památek Nizozemska. Jedním z takovýchto bodů je nedaleké město Naarden.

Nizozemsko je také proslulé svým přístupem k obnovitelné energie – není zde vzácností narazit jak na rozsáhlé bloky větrných elektráren, tak i na nějakou tu domácí větrnou turbínu u některé z malebných nizozemských staveb.

Počasí Utrecht

Utrecht má mírné mořské klima s průměrnými teplotami kolem 19-20 °C v létě a kolem 5-6 °C v zimě. Srážky jsou rovnoměrně rozloženy po celý rok, s nejvyššími úhrny v letních měsících. Průměrný počet slunečných hodin v Utrechtu se pohybuje kolem 1500 ročně.

Pro návštěvu Utrechtu je nejlepší období od dubna do října, kdy jsou teploty příjemné a množství srážek je relativně nízké. V zimě se v Utrechtu často vyskytují deštivé a větrné dny, ale mnoho turistů stále rádo navštěvuje město i v této době kvůli vánoční atmosféře a tradičním trhům.

Dovolená v holandském městě Utrecht

Utrecht je historické město v Holandsku, které má osobité kouzlo a charakter. Jeho středověká architektura, kanály, mosty a parky dávají městu jedinečnou atmosféru.

V centru města se nachází mnoho kulturních památek, jako například gotická katedrála, muzea, umělecké galerie a historické domy, které dokazují, že Utrecht má bohatou historii a kulturu.

Utrecht je také skvělým výchozím bodem pro objevování dalších krás Holandska. Nachází se v blízkosti mnoha turisticky zajímavých míst, jako je například Národní park Hoge Veluwe, Národní park De Biesbosch, města Amsterdam, Maastricht, Rotterdam a Haag, a také malebná holandská krajina s typickými větrnými mlýny a kvetoucími tulipány.

Proto je Utrecht ideální destinací pro ty, kteří chtějí zažít autentickou atmosféru Holandska a zároveň se podívat na turistické atrakce v okolí. Cestou do Holandska rozhodně stojí za návštěvu také Belgie.

Historie města Utrecht

Utrecht je největší město a hlavní město provincie Utrecht v Nizozemsku. Město bylo založeno v římské době jako pevnost a později se stalo biskupským sídlem. Jeho historie sahá až do 1. století, kdy bylo založeno jako římská osada Traiectum. V 7. století se stalo biskupským sídlem a biskupství zůstalo v Utrechtu až do 16. století.

Město se stalo centrem křesťanského učení a v 8. století byla založena škola, která se později stala univerzitou. Utrecht byl také významným obchodním centrem, kde se konaly trhy a ve středověku byl známý jako „dveře k Německu“.

Středověký a novověký Utrecht

Ve středověku byl Utrecht jedním z největších a nejbohatších měst v Holandsku. Město se rozvinulo jako obchodní centrum, které ovládalo obchodní cesty mezi Nizozemskem a Německem. V 12. století byl postaven románský kostel sv. Martina, který se stal symbolem města a je dodnes jeho největší dominantou.

V roce 1122 byla podepsána tzv. „Utrechtská bula“, která definovala vztah mezi církví a státem a měla významný dopad na evropské dějiny. Během 16. století se Utrecht stal součástí nizozemského povstání proti španělské nadvládě a byl důležitým centrem reformace.

V průběhu 19. a 20. století se Utrecht stával moderním městem, které se rozvíjelo v průmyslu a službách. V roce 1839 byla otevřena první železniční trať v Nizozemsku, která spojila Amsterdam a Utrecht a umožnila rychlé spojení mezi těmito dvěma městy.

Dnes je Utrecht dynamickým městem s bohatou historií a kulturním dědictvím.

Co navštívitDovolenáZajímavosti