Naarden, Nizozemsko – zájezdy a výlety, památky, zajímavosti

Evropa

Nizozemsko je krásná země, která je známá především tulipány, větrnými mlýny a krásnými městy. Jedním z těchto úžasných měst je Naarden. Nachází se v provincii Severní Holandsko, nedaleko Amsterdamu. Město Naarden je oblíbené mezi fotografy, malíři a milovníky přírody. Co vidět v Naardenu?


Obsah článku

 • Kde je Naarden – poloha města
 • Proč navštívit Naarden – historie, gastronomie, přírodní krásy aj.
 • Ubytování Naarden – tipy na hotely ve městě
 • Zajímavosti Naardenu – pevnost, hradby, J.A. Komenský a další
 • Výlet a zájezd do Naardenu – jak se dostat do Naardenu a kdo pořádá zájezdy
 • Stručná historie Naardenu

Město Naarden v Nizozemsku láká návštěvníky nejen na památky, kavárničky a restaurace, ale především na krásné výhledy a přírodu. Jde o historické město, které je chráněno na seznamu světového dědictví UNESCO a rozhodně stojí za návštěvu.

Kde je Naarden

Město Naarden leží v malém evropském státě, a tím je Nizozemsko neboli Holandsko. Kde je Naarden konkrétně? Leží asi 10 km východně od Amsterdamu, hlavního města Holandska. Město Naarden je známé především díky své „hvězdicové pevnosti“, starému kostelu a muzeím.

Při pohledu ze vzduchu připomíná Naarden svým jedinečným půdorysem obrovskou sněhovou vločku. Naarden je jedním z nejkrásnějších nizozemských měst a jistě ohromí každého, kdo jej navštíví poprvé. A právě proto stojí rozhodně za vidění.

Proč navštívit město Naarden

Naarden, malebné město ležící v severní části Nizozemska, přináší návštěvníkům nejen úchvatné výhledy na historickou architekturu a malebné uličky, ale také pohlcující pocity z bohaté historie a kultury. Proč zařadit město Naarden do seznamu cestovních destinací? Zde je několik důvodů:

 • Historie a opevnění – město Naarden je známé svým impozantním středověkým opevněním, které je považováno za jedno z nejzachovalejších v Evropě. Prozkoumat lze starobylé opevněné hradby, městské brány a Hvězdovou pevnost (Star Fort).
 • Architektonické skvosty – v Naardenu se nachází mnoho významných architektonických památek, včetně Grote Kerk (Velkého kostela), který je dominantou města a nabízí nádherné gotické detaily a interiéry. Historické domy a malebné uličky zavedou do minulosti.
 • Kulturní život – Naarden nabízí bohatý kulturní program po celý rok. Lze si užít divadelní představení, koncerty, umělecké výstavy a další události.
 • Přírodní krásy – okolí Naardenu je plné přírodních krás, které stojí za objevování. Užijte si procházku nebo cyklistický výlet podél zelených luk a lesů, nebo se vydejte k jezeru Gooimeer, kde si můžete užít relaxaci a krásné výhledy.
 • Gastronomické pochoutky – místní restaurace a kavárny nabízejí bohatou škálu tradičních i moderních pokrmů, které uspokojí i ty nejnáročnější gurmány.

Naarden je také oblíbeným místem pro cyklistiku a další outdoorové aktivity. Od roku 2007 je město Naarden součástí obce Gooise Meren.

Ubytování – Naarden

Naarden, historické město v Nizozemsku, láká návštěvníky svými zachovalými opevněními a malebnými uličkami. Zde jsou některé z ubytovacích možností, které mohou poskytnout příjemný pobyt:

Huize Koempoelan

 • Tato historická rezidence Huize Koempoelan vyniká svým půvabem a nabízí hostům útulné pokoje v klidném prostředí.

Bed & Breakfast De Nachtegaal

 • S rodinnou atmosférou a pohodlným ubytováním přináší Bed & Breakfast De Nachtegaal jedinečný pobyt se snídaní.

Havenlodge

 • Ubytování v Havenlodge představuje kombinaci moderního designu a přírodního prostředí, nabízející nezapomenutelný pobyt na okraji města.

NH Bussum Jan Tabak

 • Hotel NH Jan Tabak se pyšní elegantním designem a vysoce kvalitním servisem, ideálním pro náročné hosty hledající komfort a luxus.

Bastion Bussum Naarden

 • Ubytování v Bastion Bussum Naarden poskytuje pohodlné pokoje s moderním vybavením a výbornou dostupností k historickému centru města.

Naarden nabízí různorodou škálu ubytování, které zaručuje pohodlný pobyt a možnost objevovat krásy tohoto malebného města v Nizozemsku.

Naarden – zajímavosti, památky

Naardenskou zajímavostí je, že město je příkladem hvězdicové pevnosti s opevněnými hradbami a příkopem. Příkop a hradby byly mnohokrát obnoveny, zejména za francouzské éry. Po první světové válce už Naarden jako pevnost nebyl potřeba.

Armáda ji opustila a byla přeměněna na památník a zachována právě včas, aby se zabránilo jejímu zbourání. V jedné z bašt se nachází muzeum pevnosti, které poskytuje mnoho informací o historii města. Muzeum také umožňuje přístup do všech tunelů a kasemat.

Naardenských památek, které stojí za návštěvu je hned několik. Tou nejznámější je určitě pevnost Naarden, která byla postavena v 16. století a byla navržena tak, aby vypadala jako šesticípá hvězda. Nyní je oblíbenou turistickou atrakcí v Naardenu a návštěvníci si mohou prohlédnout její hradby a věže.

Další významnou naardenskou památkou je Kostel svatého Víta, který pochází z roku 1450 a je největším a nejstarším kostelem v Naardenu. Má barokní varhany z 15. století, barevné vitráže a osobitou architekturu.

Grote Kerk neboli Velký Kostel je další památkou, kterou nemůže žádný návštěvník vynechat. Tento historický kostel je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a byl postaven v 16. a 17. století. Je proslulý svou barokní fasádou a gotickým interiérem.

Město Naarden je vyhledávané také kvůli přírodě.

Jan Amos Komenský – Naarden

Jan Amos Komenský byl český náboženský myslitel, pedagog a reformátor 17. století. Psal učební a náboženské texty, podílel se na zakládání a reorganizaci škol a zanechal po sobě významný vliv. Věřil, že vzdělání by mělo být dostupné všem bez ohledu na společenské postavení.

Komenský byl také plodným básníkem a jeho díla ovlivnila celé generace myslitelů. Tento český myslitel musel uprchnout jako nemajetný exulant. Poslední roky svého života žil a pracoval v Amsterdamu. Říkalo se mu také učitel národů.

Naarden – Komenský

A co má vlastně společného Jan Amos Komenský a nizozemské město Naarden? Comenius Museum, jak se jmenuje muzeum Jana Amose Komenského je věnováno jeho životu, dílu a významu tohoto českého filozofa, teologa a pedagoga.

Muzeum a místo posledního odpočinku Komenského se nachází v bývalém klášteře v pevnosti Naarden. Muzeum nabízí přehled jeho života prostřednictvím stálé expozice „Vivat Comenius“. Knihovna obsahuje díla Komenského a díla o něm. Mauzoleum, kde je Komenský pohřben, je rovněž národní památkou.

Městská radnice je jedna z nejhezčích budov ve městě.

Naarden – výlet a zájezd

Na ty co se rozhodnou pro výlet do Naardenu tak čeká nejen historické městečko, ale také krásná příroda. Za návštěvu při výletě do Naardenu stojí také Dockershaven Dock, což je je nejstarší fungující přístav v Nizozemsku. Zajímavé je také Muzeum holandské tramvaje.

Toto muzeum nabízí návštěvníkům pohled do historie tramvajového systému v Nizozemsku. K vidění je zde řada starých tramvají, fotografií a informačních expozic. A na ty co mají rádi umění zde čeká kulturní centrum Het Arsenaal a Muzeum umění a historie.

V první zmíněné, 400 let staré budově se nachází kulturní centrum, kde se konají různé hudební, divadelní, výtvarné a filmové akce. Muzeum umění a historie je zase umístěna sbírka uměleckých a historických artefaktů z nizozemské, evropské a světové kultury.

Z České republiky pořádá do Nizozemska, konkrétně do města Naarden zájezd hned několik cestovních kanceláří a agentur. Jedná se buď o jednodenní zájezdy do Naardenu nebo o poznávací zájezdy po Holandsku, kterých součástí je i návštěva města Naarden.

A pokud by chtěl někdo navštívit město Naarden po vlastní ose, stačí si z Prahy zaletět na letiště Amsterdam Schiphol a poté jet vlakem na nádraží Naarden-Bussum. Alternativně je možné cestu absolvovat také vlakem a autobusem z různých míst v České republice.

Naarden – Holandsko

Nizozemsko je stát v západní Evropě, který sousedí na východě s Německem, na jihu s Belgií a na severozápadě se Severním mořem. Je to parlamentní konstituční monarchie a úředním jazykem je nizozemština. Hlavním městem Nizozemska je Amsterdam a jeho měnou je euro.

Země je známá svou sítí kanálů, tulipánových polí, luk, větrných mlýnů a cyklostezek. Holandsko je oblíbenou turistickou destinací, která je známá svými světoznámými muzei, bohatou historií, rušným nočním životem a krásnou krajinou.

Nizozemsko – Naarden

Nizozemsko je sice malá, ale krásná země. Nachází se zde některá z nejkrásnějších evropských měst. Úchvatné kanály a kostely v Amsterdamu, Volendamu a Haarlemu či moderní architektura v Rotterdamu lákají čím dál tím více návštěvníků.

Tato malá země nepřestává udivovat místní obyvatele i návštěvníky. Jedním z těchto krásných měst je nizozemský Naarden, nedaleko Amsterdamu. Díky své strategické poloze byl nizozemský Naarden také vojenskou pevností. Nizozemský Naarden je jedním z nejkrásnějších nizozemských měst.

Naarden v Nizozemí

Město Naarden v Nizozemí nenabízí ale jenom historické památky, ale také krásnou přírodu. Přírodní rezervace Het Gooi, která zahrnuje 400 hektarů mokřadů, lesů a luk je domovem nejrůznějších volně žijících živočichů a rostlin.

Další přírodní krásou, kterou město Naarden v Nizozemí nabízí je jezero Naarderwater. Toto jezero se nachází přímo v Naardenu a je oblíbeným místem pro procházky, koupání, rybaření a projížďky na lodičkách. Poskytuje malebnou kulisu pro mnoho sportovních aktivit

Naarden – historie

Naarden byl založen kolem roku 1000 n. l., v roce 1300 získal městská práva a má dlouhou historii vojenské obrany. Opevnění bylo vybudováno v 15. a 16. století. Až do 18. století byl Naarden malým městem obehnaným hradbami, které se rozkládalo v mokřinách řeky Vecht.

V roce 1874 byly hradby zcela zbořeny a Naarden se proměnil v moderní pevnostní město s charakteristickými hradbami ve tvaru hvězdy. Za druhé světové války bylo centrum Naardenu téměř zcela zničeno, ale od té doby bylo pečlivě rekonstruováno, aby si zachovalo svůj historický ráz.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti