Lucembursko – zajímavosti, zájezdy, památky, informace

Evropa

Lucembursko je malá vnitrozemská země v západní Evropě. Hraničí s Francií, Německem a Belgií, což z něj činí jedinečnou kulturní křižovatku v srdci Evropy. Lucembursko je neuvěřitelně bohatá země s vysokou životní úrovní a silnou ekonomikou. Lucembursko je také významným centrem bankovnictví a finančnictví s rozvinutou infrastrukturou a vzdělanou pracovní silou. Jaké má Lucembursko památky, jaké skrývá Lucembursko zajímavosti a kam v Lucembursku na ty nejzajímavější místa?

Lucembursko má něco málo přes 600 tisíc obyvatel, což z něj činí jednu z nejmenších zemí na světě. Navzdory své malé rozloze je Lucembursko velmi rozmanitým národem se směsicí francouzské, německé a lucemburské kultury. Hlavní město Lucemburk je živé, kosmopolitní město s bohatou historií.

Lucembursko je známé svou malebnou krajinou a kopcovitým terénem. V zemi se nachází mnoho hradů a starobylých pevností, což z ní činí oblíbenou turistickou destinaci. Lucembursko je také skvělým místem pro venkovní aktivity, jako je pěší turistika, cyklistika a lyžování.

Ubytování – Lucembursko

Lucembursko, malé ale půvabné zeměpisné centrum Evropy, nabízí rozmanitou nabídku ubytování pro návštěvníky. Zde jsou některé hotely, které poskytují jedinečné zážitky:

The Seven

 • Rezidence The Seven spojuje moderní design s pohodlím a nachází se v srdci Lucemburku, což zajišťuje výbornou dostupnost k turistickým atrakcím.

Wemperhardt

 • Hotel Wemperhardt, situovaný v malebném venkovském prostředí, nabízí klidné ubytování s důrazem na relaxaci a pohodu.

Residhome Luxembourg Esch-Belval

 • Residhome Luxembourg Esch-Belval, s moderním designem a kompletním vybavením, poskytuje pohodlné a praktické ubytování pro firemní i rekreační cestující.

Youth Hostel Vianden

 • Hostel Vianden nabízí cenově dostupné ubytování pro cestovatele v malebném historickém městě s výhledem na hrad Vianden.

Safaritent op Camping Val d’Or

 • Luxusní safaritenty na kempu Val d’Or poskytují neobvyklý zážitek pro ty, kteří chtějí spojit přírodu s pohodlím.

Ubytování v Lucembursku je pestré a přizpůsobuje se potřebám každého návštěvníka. Ať už člověk preferuje moderní rezidence, klidné hotely na venkově nebo netradiční ubytování na kempu, Lucembursko má co nabídnout.

Lucembursko

Lucembursko je členem Evropské unie, schengenského prostoru a eurozóny, což z něj činí skvělou destinaci pro obchodní a mezinárodní cesty. V Lucembursku se hojně mluví anglicky, což z něj činí skvělou volbu pro cestovatele.

Lucembursko je fascinující země, která má co nabídnout. Od bohaté ekonomiky až po malebnou krajinu je skvělou destinací pro cestovatele nebo obchodníky. Ať už turisté hledají odpočinkovou dovolenou nebo vzrušující obchodní příležitosti, Lucembursko má co nabídnout.

Hrad Viande je jednou z dominant Lucemburska.

Lucembursko – mapa

Mapa Lucemburska je základním nástrojem pro orientaci v zemi. Oficiální mapa Lucemburska byla vytvořena v roce 1992 a vydává ji Úřad pro statistiku a ekonomické studie. Skládá se z 8 různých regionů, kterými jsou: Lucemburk, Arlon, Diekirch, Echternach, Grevenmacher, Luxembourg, Mersch a Redange.

Mapa Lucemburska je rozdělena do mřížkového systému, silnice a dálnice jsou vyznačeny černě. Silnice jsou přehledně označeny a barevně rozlišeny na hlavní a vedlejší trasy. K dispozici je také vložená mapa města Lucemburk a jeho okolí.

Mapa obsahuje také řadu turistických zajímavostí, včetně hradů a muzeí, stejně jako parků a přírodních oblastí. Symboly na mapě označují typ atrakce, například hrad nebo muzeum. Legenda obsahuje také symboly restaurací a hotelů, stejně jako vlakových stanic a přístavů trajektů.

Mapa Lucemburska je vynikající pomůckou pro každého, kdo plánuje cestu do této země. Snadno se používá a poskytuje podrobné informace o jednotlivých regionech země. Mapa obsahuje také informace o hlavních městech a obcích, stejně jako o letištích a dalších možnostech dopravy.

Hlavní město Lucemburska

Hlavní město Lucemburska Lucemburk leží v jihozápadním cípu země na březích řek Alzette a Pétrusse. Je jediným městem v zemi a sousedí s Belgií, Francií a Německem. Město je rozděleno do 24 čtvrtí, přičemž historické centrum je nejoblíbenější a nejmalebnější.

Mezi nejoblíbenější turistické atrakce hlavního města Lucemburska patří Velkovévodský palác, katedrála Notre-Dame a Palác velkovévodů. Město také nabízí jedny z nejlepších nákupních možností v zemi, kde je možné nalézt řadu luxusních butiků, obchodních domů i nezávislých obchodů.

Lucemburk je také známý svým nočním životem, kde je možné si vybrat ze spousty restaurací, barů a klubů.

Město má také bohaté kulturní dědictví s mnoha muzei a galeriemi, které je možné si prohlédnout. Za návštěvu stojí Mudam Luxembourg, Národní muzeum historie a umění a Lucemburské muzeum.

Lucemburk je také ideálním místem k prozkoumávání přírody. Město je obklopeno krásnými lesy a parky, které jsou ideální pro cyklistiku a procházky. K navštívení je zde také mnoho hradů a pevností, například hrady Bock, Vianden a Beaufort.

Lucemburk je živé a krásné město, které stojí za návštěvu. Nabízí spoustu zajímavostí, kultury a aktivit k prozkoumání a je ideálním místem pro víkendový pobyt. Díky svému okouzlujícímu historickému centru a jedinečné směsici kultur město Lucemburk jistě poskytne nezapomenutelné zážitky.

Vlajka Lucemburska

Vlajka Lucemburska je červená, bílá a modrá vodorovná trikolóra. Byla přijata 23. června 1972 a je státní vlajkou Lucemburského velkovévodství. Vlajka je odvozena od heraldického znaku lucemburského rodu a je jednou z nejstarších vlajek v Evropě.

Barvy vlajky Lucemburska byly poprvé použity na konci 13. století, kdy lucemburský rod přijal barvy svého erbu. Červená a bílá barva byly použity na nejstarších verzích vlajky a modrá byla přidána v 17. století.

Vlajka Lucemburska se skládá ze tří svislých pruhů stejné šířky. Horní pruh je červený, prostřední pruh je bílý a spodní pruh je modrý. Šířka pruhů je 2:3:2, přičemž červený pruh je dvakrát širší než zbylé dva. Na vlajce je také bílá sedmicípá hvězda uprostřed bílého pruhu.

Vlajka Lucemburska je symbolem národní hrdosti a hrdě se vyvěšuje po celé zemi. Často je k vidění při sportovních událostech, festivalech a dalších národních příležitostech. Vlajka se používá také k reprezentaci Lucemburska v mezinárodních organizacích, včetně Organizace spojených národů, Evropské unie a NATO.

Lucembursko – zajímavosti

Celá řada zajímavosti se pojí s Lucemburskem. Jaké skrývá Lucembursko zajímavosti?

 • Lucembursko je jediné zbývající velkovévodství na světě. Lucemburské velkovévodství je konstituční monarchií, které v současnosti vládne velkovévoda Henri.
 • Lucembursko je jednou z nejbohatších zemí světa, s druhým nejvyšším HDP na obyvatele na světě.
 • V Lucembursku sídlí nejstarší parlament na světě. Parlament pochází z roku 963 a funguje dodnes.
Řeka Moselle u Wormeldange nabízí úchvatné výhledy na vinohrady.
 • Lucembursko má tři úřední jazyky: Francouzština, němčina a lucemburština.
 • V hlavním městě Lucemburska, Lucemburku, sídlí Evropský soudní dvůr, který je nejvyšším soudem Evropské unie.
 • V zemi se nachází jeden z nejstarších národních parků na světě, který se nachází v oblasti Mullerthal.
 • Oficiální měnou Lucemburska je euro, které je také oficiální měnou mnoha dalších evropských zemí.
 • Lucembursko je jednou z nejhustěji osídlených zemí na světě, na kilometr čtvereční připadá v průměru 206 obyvatel.
 • Lucembursko je rodištěm Evropské unie, která vznikla na základě Lucemburské smlouvy v roce 1952.

Jaké památky v Lucembursku stojí za návštěvu?

Lucembursko památky

Lucembursko má bohaté kulturní a historické dědictví, které je stejně rozmanité a působivé jako u jiných větších států. Země je domovem mnoha ikonických památek, od starobylých hradů a kostelů až po moderní umělecké instalace a sochy. Tyto památky jsou důležitou součástí historie a identity Lucemburska a živě připomínají jeho minulost. Jaké nabízí Lucembursko památky?

Nejvýznamnější lucemburskou památkou jsou kasematy Bock, pevnost postavená v 17. století španělským vojenským inženýrem Vaubanem. Pevnost je největší svého druhu v Evropě a nyní je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Sloužila jako hlavní obranná stavba Lucemburska během mnoha válek, které se v regionu odehrály. Dnes je pevnost přístupná návštěvníkům, kteří si mohou prohlédnout její četné tunely, galerie a chodby a dozvědět se více o její historii.

Další významnou lucemburskou památkou je Velkovévodský palác. Palác slouží od roku 1815 jako oficiální rezidence lucemburského velkovévody a je jednou z nejpůsobivějších budov ve městě. Jeho architektura je směsicí renesančního, barokního a neoklasicistního stylu a je místem mnoha státních funkcí a oficiálních akcí. Návštěvníci mohou absolvovat prohlídku paláce s průvodcem, která zahrnuje návštěvu státních pokojů a palácové kaple.

V Národním muzeu historie a umění se nachází řada artefaktů, obrazů, soch a dalších uměleckých děl od středověku až po současnost. Sbírky muzea zahrnují předměty z římské doby, středověké zbroje, renesanční obrazy a moderní sochy. V muzeu se nachází také Galerie evropského umění, která představuje díla významných evropských uměleckých směrů 19. a 20. století.

Památník vzpomínek je památníkem Lucemburčanů, kteří padli během druhé světové války. Nachází se v centru města a tvoří ho velký blok z červené žuly s vyrytými jmény padlých. Pomník byl odhalen v roce 1953 a je oblíbeným cílem návštěvníků, kteří chtějí vzdát úctu těm, kteří obětovali své životy za vlast.

Kam v Lucembursku?

Lucembursko nabízí spoustu zajímavostí, od úchvatných hradů až po dech beroucí přírodní krásy. Kam v Lucembursku na ty nejzajímavější místa?

 • Velkovévodský palác – Velkovévodský palác, který se nachází v centru města, je úžasnou ukázkou barokní architektury a jednou z nejznámějších památek Lucemburska. Palác pochází z roku 1572 a je oficiálním sídlem lucemburského velkovévody. Návštěvníci se mohou zúčastnit prohlídky paláce s průvodcem, při níž se seznámí s bohatou historií paláce a jeho zahrad.
 • Zámek Vianden – Tento velkolepý zámek, který se tyčí na vrcholu kopce s výhledem na město Vianden, musíte vidět. Hrad Vianden, který byl postaven v 11. století, byl pečlivě zrestaurován a nyní je přístupný veřejnosti. Návštěvníci si mohou prohlédnout působivý areál hradu a obdivovat jeho gotickou architekturu.
 • Údolí Mosely – Údolí Mosely je jednou z nejkrásnějších přírodních oblastí Lucemburska s kopci a vinicemi. Návštěvníci se mohou v klidu projít údolím, prozkoumat jeho četné vesnice nebo se projet lodí po řece Mosele.
 • Lucemburský americký hřbitov – Jedno z nejvýznamnějších historických míst v Lucembursku, Lucemburský americký hřbitov, je místem posledního odpočinku amerických vojáků, kteří položili své životy během druhé světové války. Hřbitov je střízlivou připomínkou obětí, které tito stateční muži a ženy přinesli.
 • Bock – Bock je impozantní pevnost, která pochází z roku 963 našeho letopočtu. Pevnost se nachází v centru Lucemburku a je jedním z nejstarších opevnění v Evropě. Návštěvníci si mohou prohlédnout pevnost a její tunely, stejně jako působivý výhled na město.

A jakým jazykem se v Lucembursku mluví?

Pohled na staré město ukazuje na hlavní dominanty města.

Lucemburština

Lucemburština neboli lucemburská němčina je západogermánský jazyk, kterým se mluví v Lucembursku. Je národním jazykem Lucemburského velkovévodství a vedle francouzštiny a němčiny jedním ze tří úředních jazyků. Odhaduje se, že lucemburština je rodným jazykem 450 000 mluvčích, což znamená, že je rodným jazykem třetiny obyvatel země.

Jazyk je úzce příbuzný s němčinou a nizozemštinou a ve skutečnosti je moselsko-francouzským dialektem němčiny. Obsahuje také vlivy francouzštiny, což není překvapivé vzhledem k tomu, že francouzština je druhým úředním jazykem země a hojně se jí mluví v celém Lucembursku.

Lucemburština je úředním jazykem Evropské unie a je uznána jako jeden z 24 úředních jazyků EU. Vedle francouzštiny a němčiny je také jedním ze tří pracovních jazyků Evropského soudního dvora.

Jazyk se píše latinkou a má svou vlastní jedinečnou výslovnost a gramatická pravidla. Dělí se také na dva odlišné dialekty: moselsko-francouzský dialekt, kterým se mluví na severu, a lucembursko-lotrinský dialekt, kterým se mluví na jihu.

Lucemburština má bohatou literární tradici, jejímiž autory jsou například Nicolas Liesch, Michel Lentz nebo Antoine Meyer. V lucemburštině se mluví také v médiích – televize, rozhlas a noviny vysílají v lucemburštině.

Navzdory svému oficiálnímu statusu je lucemburština ohrožena dominancí francouzštiny a němčiny. Ačkoli je v zemi stále rozšířená, počet rodilých mluvčích klesá v důsledku přílivu zahraničních pracovníků a skutečnosti, že mnoho mladých lidí se místo lucemburštiny raději učí a mluví francouzsky a německy.

Aby vláda přispěla k zachování jazyka, zavedla řadu iniciativ, například zavedla povinnou výuku lucemburštiny ve školách a podporuje podniky v používání lucemburštiny na pracovišti.

Na druhou stranu francouzština je v Lucembursku nejpoužívanějším jazykem a hovoří jí většina obyvatel. Francouzština hraje důležitou roli v lucemburské kultuře a ekonomice, je jazykem obchodu, politiky a médií. Francouzština je také vyučovacím jazykem na základních a středních školách a je preferovaným komunikačním jazykem ve státní správě.

Němčina je druhým nejrozšířenějším jazykem v Lucembursku a hovoří jí přibližně třetina obyvatel. Používá se v bankovním a finančním sektoru a je také jazykem mnoha vzdělávacích institucí. Němčina je také jazykem právního systému země a je vyučovacím jazykem na některých středních školách.

Lucemburština je národním jazykem země a hovoří jí přibližně třetina obyvatel. Jedná se o germánský jazyk, který byl silně ovlivněn francouzštinou a dalšími jazyky, jako je portugalština a nizozemština.

Lucembursko je mnohojazyčnou zemí a jeho úřední jazyky se používají ve všech oblastech života. Všechny tři úřední jazyky se vyučují ve školách a všechny tři mají v ústavě země stejné postavení. Díky tomu mají všichni občané Lucemburska přístup k základním službám ve svém jazyce.

Noční pohled na Grund a kostel svatého Jana z Ville Haute.

Ceny v Lucembursku

Životní náklady v Lucembursku jsou vyšší než průměr Evropské unie. Je to dáno jednak tím, že mzdy jsou v Lucembursku relativně vysoké, jednak tím, že zboží a služby bývají dražší. Ceny potravin, oblečení a dalších základních položek jsou vyšší než v sousedních zemích, jako je Francie, Belgie a Německo.

Ceny v Lucembursku, jako jsou například náklady na ubytování jsou v Lucembursku relativně vysoké. Ceny nájmů v hlavním městě Lucemburku patří k nejvyšším v Evropě a nájemní smlouvy často vyžadují složení vysoké kauce. Ceny hotelů a penzionů mohou být také poměrně vysoké.

Také náklady na dopravu jsou v Lucembursku vyšší než v jiných zemích. Ceny benzínu patří k nejvyšším v Evropské unii a poměrně drahé je i jízdné ve veřejné dopravě.

Lucembursko však nabízí spotřebitelům některé výhody. V zemi se neplatí daň z obratu a ceny některých položek, například elektroniky a knih, mohou být nižší než v jiných zemích. Kromě toho Lucembursko nabízí řadu slev pro zahraniční studenty a také daňové výhody pro podniky.

Celkově jsou ceny v Lucembursku obecně vyšší než v okolních zemích. Zahraniční studenti a podniky však mohou využít některých slev a daňových výhod. Navzdory vysokým životním nákladům zůstává Lucembursko jednou z nejbohatších a nejžádanějších zemí na světě.

Zájezd Lucembursko

Lucembursko, malá země v západní Evropě, je ideální destinací pro cestovatele, kteří hledají jedinečné a obohacující zážitky. Lucembursko se svou nádhernou krajinou, živou kulturou a bohatou historií je skvělým místem pro krátkodobé i dlouhodobé zájezdy. Lucembursko totiž nabízí dokonalou dovolenou.

Hlavní město země, Lucemburk, je skvělým výchozím bodem. Je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a jeho opevněné staré město je plné křivolakých uliček, barokní architektury a krásných výhledů na řeky Alzette a Pétrusse.

Návštěvníci si mohou prohlédnout mnoho zajímavostí města, včetně Bockových kasemat, sítě podzemních tunelů a komnat, a Velkovévodského paláce. Po prohlídce si cestovatelé mohou vychutnat jídlo v některé z mnoha městských restaurací.

Lucemburk je známý svými úchvatnými přírodními krásami. Krajina je pokryta kopci, bujnými lesy a malebnými vesničkami. Milovníci pěší turistiky a přírody se mohou vydat na průzkum mnoha stezek a parků, například Mullerthalské stezky, nebo se projet lodí po řece Moselle. Účastníci Lucemburských zájezdů se ale mohou věnovat mnoha venkovním aktivitám, například rybaření, cyklistice a horolezectví.

Skutečně jedinečný zážitek mohou cestovatelé získat při poznávání vinařské kultury této země. Oblast Mosely je známá svými vynikajícími víny a návštěvníci se mohou seznámit s různými odrůdami, procesem výroby vína a místní kulturou prostřednictvím ochutnávek vína a prohlídek vinic.

Žádný zájezd do Lucemburska by nebyl úplný bez návštěvy regionu Malé Švýcarsko. Tato oblast země je domovem některých z nejmajestátnějších hradů v Evropě, včetně zámků Vianden, Bourscheid a Beaufort. Návštěvníci si mohou prohlédnout areály hradů i okolních vesnic a pokochat se úchvatnými výhledy na okolní krajinu.

Lucembursko je skvělou destinací pro cestovatele, kteří hledají jedinečné a obohacující zážitky. Díky své úchvatné krajině, živé kultuře a bohaté historii má jistě každému co nabídnout.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti