Ravenna, Itálie – památky, dovolená, informace

Evropa

Ravenna, malé italské město bohaté na historii a kulturu, je skrytým pokladem oblasti Emilia-Romagna. Co dělat ve městě mozaik, které jsou dokonce na seznamu světového dědictví UNESCO? A kdy se do Ravenny vydat?


Obsah článku

  • O Ravenně – kde leží a čím je zajímavá
  • Ravenna památky – mozaiky, hrobka, bazilika San Vitale a další
  • Dovolená Ravenna – co dělat?
  • Aquapark Ravenna – proč je tak populární?
  • Ravenna pláže – kde se nejlépe vykoupat
  • Počasí Ravenna – kdy nejlépe navštívit město
  • Ubytování Ravenna – tipy na hotely a penziony
  • Zajímavosti o Ravenně
  • Historie Ravenny – shrnutí historie města

O Ravenně

Ravenna se nachází v severoitalské provincii Emilia Romagna, která je regionem nejen přímořských měst, ale i těch historických. Navíc se jedná o region s neuvěřitelnou gastronomií. Výlet do Ravenny může vystačit jak na celou dovolenou, tak ale i jen na pár dní.

Například tak můžou cestovatelé spojit návštěvu Ravenny s dalšími nedalekými městy, jako je třeba Bologna, Cervia nebo další kouzelná místa, jako je například Miláno, Bolzano, nebo Ancona.

Italská Ravenna je dnes známá především jako zemědělské a průmyslové město. Mezi její hlavní podniky patří rafinerie ropy a zemního plynu, výroba hnojiv, syntetického kaučuku a zpracování olejnatých semen. Co může město nabídnout svým turistům z kulturního hlediska?

Ravenna je světoznámá svými nádhernými mozaikami, které zdobí mnoho jejích kostelů a památek. Mozaikové dílo v bazilice San Vitale a chrámu Sant’Apollinare in Classe jsou jedny z nejvýznamnějších uměleckých děl raně křesťanského období a lákají milovníky umění z celého světa.

Ravenna je proslulá svými mozaikami nejen s náboženskými motivy.

Ravenna – památky

Co stojí za návštěvu v Ravenně? Památky, kterých je ve městě několik, zaujmou opravdu každého turistu, výběr je totiž opravdu veliký.

Jednou z nejstarších dochovaných památek v Ravenně je mauzoleum Galla Placidia, které nechala v 5. století n. l. postavit Galla Placidia (sestra císaře Honoria). Jeho stavební technika je západní, ale jeho křížový půdorys se soudkovitými klenbami a centrální kopulí má východní předlohy. Celý horní povrch interiéru mauzolea je pokryt (jak jinak než) mozaikami na modrém podkladu.

Další z nepřehlédnutelných bazilik je Sant’Apollinare Nuovo. Původně to byla ariánská katedrála, ale v roce 570 se stala katolickým kostelem. V tomto kostele se nacházejí samozřejmě krásné mozaiky, které zobrazují Kristovo učení, zázraky, umučení a současně také zmrtvýchvstání – to patří k nejstarším existujícím vyobrazením tohoto druhu a mají také značný vědecký význam.

V kostele se nacházejí také další pečlivě provedené mozaiky, které zobrazují procesí mužských a ženských světců.

Jednou z nejnavštěvovanějších Ravenna památek je pak hrobka Danteho Alighieri. Autor Božské komedie v Ravenně dokončil „Ráj“ poté, co byl na začátku čtrnáctého století vyhnán z rodné Florencie.

Zajímavostí je, že o něj dokonce probíhal s Florencií boj. V roce 1519 byly totiž Dantovy ostatky vyjmuty z hrobky a následně ukryty poté, co papež Lev X. požádal, aby byly právě Dantovy ostatky převezeny do Florencie.

Dante byl pak znovu přemístěn v roce 1865, kdy byl náhodně objeven při renovačních pracích. Dnes je uložen zpět v Ravennském mauzoleu.

Zájemci můžou absolvovat soukromou prohlídku s osobním průvodcem u vybraných památek. Je ale nutné si ji nejprve předem rezervovat na internetových stránkách.

Co dále během dovolené (Ravenna) nezmeškat? Z památek určitě bazilika San Vitale.

Tato podmanivá bazilika je ukázkou raně křesťanského byzantského umění a architektury v Evropě. Vzhledově se jedná o osmiboký kostel, který byl postavený z mramoru a zakončený vznosnou terakotovou kopulí. Díky tomuto vzhledu se jedná o jeden nejlepších příkladů byzantské architektury a výzdoby v západní Evropě.

Slavné mozaiky v presbytáři kostela jsou silně ovlivněny podobnými díly v Konstantinopoli. Jsou na nich vyobrazeny starozákonní a novozákonní postavy, stejně jako další byzantští panovníci a katoličtí církevní hodnostáři.

Bazilika slouží také jako koncertní prostor během festivalu v Ravenně, který má nenahraditelnou atmosféru.

Ravenna nabízí velké množství náboženských památek.

Dovolená Ravenna, Itálie – co dělat?

Dá se ve městě strávit celá dovolená? Ravenna je město, které je vhodné jak na jednodenní výlet, tak například na týdenní rodinou dovolenou nebo dovolenou s přáteli.

V Ravenně se totiž nachází velké množství památek a to zejména těch náboženských. Budovy po celém městě mimo jiné pokrývají raně křesťanské mozaiky, které nelze přehlédnout a jsou jakýmsi typickým znakem pro toto město.

Mozaiky se ale vyskytují také v řadě dalších italských měst a památek. Typickým příklademtam může být městečko Palermo a jeho Capella Palatina, která pochází z byzantské architektury.

Co dále nabízí Ravenna? Dovolená v tomto městě se rozhodně neobejde bez návštěvy tamní gastronomie. Město totiž nabízí několik vynikajících pokrmů, které turisté přímo musí ochutnat!

Místní chléb piadina je opravdovou lahůdkou.

První specialita, kterou musí ochutnat opravdu každý turista, je piadina. Jedná se o jednoduchý, ale přitom velice chutný plochý chléb. Obvykle se plní místním salámem, sýrem a rukolou. Tuto skvělou svačinu tak ocení nejen dospělí, ale také děti, pro které je ale nicméně vhodnější poloviční porce, jelikož toto jídlo dokáže být opravdu syté.

Pro opravdové gurmány si přichystala Ravenna ochutnávku úhoře hned na několik způsobů.

Je tak možné si zakoupit konzervy nakládaných úhořů, případně si ho objednat v místní restauraci na nejrůznější způsoby, nebo pro jedinečnou ochutnávku také navštívit manifattura dei Marinati, což je továrna na nakládání úhořů v městečku Comacchiu.

Tato továrna kromě ochutnávky nabízí také informace o tom, jak probíhá tradiční lov úhořů nebo jak se například dříve úhoři opékali na obrovském dřevěném ohni a poté se naložili do octa, aby se uchovali delší dobu.

Kromě úhoře je také možné v pobřežních městech poblíž Ravenny najít spoustu dalších rybích pokrmů včetně mušlí, makrel a dalších čerstvých ryb. Mezi typické pokrmy tak patří například rizoto s mořskými plody, chobotnice a špagety s omáčkou z mušlí.

Všechna jídla se samozřejmě nejlépe kombinují s některým z nejlépe hodnocených italských vín. Ty je možné zakoupit nejen v tamních vinárnách, ale některá malá vinařství nabízí také svůj sortiment online.

Celá Itálie je proslulá svou gastronomií a skvělými víny. Stejně jako Ravenna mají tak svou specialitu i další města. Například v Janově je tak možné ochutnat typickou focacciu nebo mořské plody na několik způsobů ve vyhlášených restauracích na Bari.

Úhoř na všechny možné způsoby je místní specialitou.

Aquapark Ravenna

Atrakci, kterou ocení nejen děti, je aquapark Ravenna, jehož součástí je i zábavní park. Mirabilandia je jeden z nejnavštěvovanějších zábavních parků v Itálii, který zabaví rodinu na celý den.

Aquapark (Ravenna) a současně zábavní park Mirabilandia je jeden z největších zábavních parků v Itálii, který se rozkládá na ploše více než 850 tisíc metrů čtverečních. Jednou z nejznámějších atrakcí je iSpeed, nejvyšší a nejrychlejší horskou dráhu s magnetickým startem v Itálii.

Dále je pak velice populární Katun, nejdelší obrácená horská dráha v Evropě, Divertical, nejvyšší vodní dráha na světě, a Eurowheel, druhé nejvyšší vyhlídkové kolo v Evropě.

Malá verze Benátek je jednou z miniatur, která láká nejednoho turistů.

V blízkosti aquaparku Ravenna se nachází také park Italia in Miniatura, který je ve Viserba di Rimini. Je to zábavní park s atrakcemi a show, jehož hlavním lákadlem je stezka miniatur, které jsou menší verzi historických památek reprezentující architektonické, historické a kulturní dědictví Itálie. Že jde o oblíbené místo Čechů, dokazují recenze na téma dovolená Rimini – zkušenosti.

Ravenna pláže

Nabízí Ravenna pláže? Ano a to hned několik. Na pobřeží Ravenny se totiž nachází celkem devět přímořských letovisek, která můžou turisté prozkoumat.

Ravenna pláže ožívají také v noci, v mnoha letoviscích jsou totiž plážové kluby a restaurace. Například v přímořském letovisku Saretina si můžou turisté dát večeři přímo na pláži v elegantní restauraci.

Mezi další blízká přímořská letoviska patří Marina di Ravenna, Lido di Dante nebo Lido di Classe.

Počasí Ravenna

Jaké nabízí turistům počasí Ravenna? V Ravenně jsou teplá, vlhká a většinou jasná léta, zimy naopak velmi chladné a částečně i oblačné.

Nejlepší roční období pro návštěvu Ravenny je tak mezi koncem června až koncem srpna. V květnu, červnu a září panuje totiž dobré počasí s příjemnými průměrnými teplotami, které se pohybují mezi 20 a 26 stupni Celsia.

Počasí (Ravenna) v červenci pak patří mezi nejteplejším měsíce v roce, pokud tedy turisté nemají rádi extrémní horka, v tomto období by se měli Ravenně vyhnout. Průměrná doba, kdy v tomto měsíci svítí slunce je téměř tři sta hodin.

Ubytování Ravenna

Ravenna je na první pohled nenápadné, ale přesto malebné malé město. Známá je tak především právě díky nemalé sbírce mozaik. Mnoho nejlepších míst k ubytování v Ravenně je tak na pěší zóně historického centra města právě mezi proslulými mozaikami. Jaké tedy nabízí ubytování Ravenna?

Místní baziliky jsou bohatě zdobeny.

V případě omezeného rozpočtu je samozřejmě možné využít airbnb ubytování, případně levnější hotely. Nicméně vyhlášené jsou především dvě ubytování, které jsou u turistů nejoblíbenější.

M Club je nádherný penzion v srdci Ravenny, jehož elegantní pokoje jsou plné fascinujícího starožitného nábytku ale i různých uměleckých děl. Tento penzion je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí zažít tamní italskou pohostinnost.

Druhým Ravenna ubytováním, které je vyhlášené, je hotel Albergo Cappello. Jedná se o tradiční hotel z 19. století se sedmi romantickými pokoji, který se nachází v klidné části ulic Ravenny, kde není dopravní ruch. Každý pokoj má také svůj vlastní charakter, dech beroucí vysoké stropy a starožitnosti.

Ravenna zajímavosti

Město ale kromě mozaik nabízí další zajímavosti. Jaké zajímavosti Ravenna tedy může svým návštěvníkům nabídnout?

Ravenna je jedno z mála měst, která má partnerská, neboli také „sesterská města.“

Město totiž udržuje vztahy s dalšími městy, aby podpořilo kulturní a obchodní vazby. Některá z partnerských měst, s nimiž je Ravenna spojena, jsou například anglický Chichester, německý Speyer nebo francouzské Chartres.

Co se řadí mezi další další zajímavosti?

Další Ravennskou zajímavostí je každoroční festival. Tento festival je jedním z významných italských setkání klasické hudby. V době konání festivalu se koná také několik dalších hudebních aktivit, například operních představení.

Operní představení se konají v Teatro Alighieri a koncerty v Palazzo Mauro de Andre. Koncerty se konají také ve starobylé bazilice San Vitale a v bazilice Sant’Apollinare. Obvykle jsou jejich účastníci umělci z celého světa, pravidelně je navštěvuje také Riccardo Muti, významný hudební ředitel Chicagského symfonického orchestru.

Bazilika San Vitale je využívaná během Ravennského festivalu nejen díky dvé akustice ale také atmosféře.

Ravennu si oblíbili také filmové štáby. Například známý herec Michelangelo Antonioni natáčel svůj film v průmyslové oblasti Ravenny. Jeho film Červená pustina z roku 1964 se natáčel v industrializovaných oblastech údolí Pialassa.

Historie Ravenny

Město leží v nížině poblíž soutoku řek Ronco a Montone, necelých deset kilometrů ve vnitrozemí od Jaderského moře, se kterým je spojeno průplavem. Ravenna byla významná v historii jako hlavní město Západořímské říše v 5. století n. l. a později Ostrogótské a Byzantské Itálie.

Ve starověku se Jadran rozkládal blíže k Ravenně, která spočívala na pobřežních lagunách, které ale nicméně později zanikly. Prvními obyvateli Ravenny byli pravděpodobně Italikové, kteří se kolem roku 1400 př. n. l. přestěhovali z Aquileie na jih. Podle tradice ji obsadili také Etruskové a později Galové.

V roce 191 př. n. l. se dostala pod kontrolu Římanů a brzy se stala důležitým místem, protože měla jeden z mála dobrých přístavů na severovýchodním pobřeží Itálie. Římský císař Augustus tak dokonce vybudoval přístav Classis, vzdálený asi pět kilometrů od města, a v 1. století př. n. l. se tak Ravenna stala základnou římské námořní flotily v Jaderském moři.

Dnes je možné se do Ravenny dostat z letiště v Rimini nebo v Bologni. Případně je možné si zapůjčit auto a cestovat pak po městě vozem.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti