Bari, Itálie – zajímavosti, památky, pláže

Evropa

Bari, hlavní město regionu Apulie, skrývá bohatou historii, malebné uličky a jedinečnou atmosféru. Na návštěvníky v Bari čekají historické památky, velký přístav a krásná okolní příroda. Jaké jsou v Bari pláže a kam vyrazit na výlet v Bari a okolí?


Obsah článku

 • Bari, Itálie – zajímavosti o městě a regionu Apulie
 • Kde se ubytovat v Bari – tipy na hotely v centru města i blízkosti pláže
 • Památky Bari – hrad Castelo Normanno-Svevo, Bazilika sv. Mikuláše, Katedrála San Sabino aj.
 • Pláže Bari – jaké pláže ve městě a jeho okolí stojí za návštěvu?
 • Tipy na výlety v okolí Bari – jeskyně Grotte Di Castellana, městečko Alberobello, skalní město Matera
 • Nejlepší doba pro návštěvu Bari – kdy vyrazit do Bari, aby se člověk neprodíral davy?
 • Co jíst a pít v Bari – vynikající těstoviny orecchiette, čerstvý sýr burrata, mořské plody a skvělé italské víno poteší každého gurmána
 • Jak se dostat do Bari – tipy na letenky, vlak i cestu autem

Bari je rušné přístavní město na pobřeží Jaderského moře. Nyní možná ještě nemůže zcela konkurovat jiným italským městům, ale pravděpodobně to tak dlouho nezůstane. Výhodou je, že zde zatím není tolik turistů, ačkoliv má Bari co nabídnout.

Podobné je to i v Turíně. Obě italská města jsou turisty zatím opomíjena, avšak památky v Turíně i Bari mohou směle konkurovat jiným italským městům.

Nachází se zde mnoho úchvatných památek, například katedrála Di San Sabino, jedna z nejvýznamnějších atrakcí města, a Castel Del Monte, unikátní středověký zámeček. Zajímavé jsou i výlety z Bari do okolních měst a pláží.

Nádherné katedrály nabízí také Siena (Itálie). Na Sicílii lze navštívit další krásná města jako třeba Erice, Messina nebo Catanie. Všechna tato místa jsou fantastickou destinací na dovolenou za památkami i sluncem.

Itálie, Bari – kde se ubytovat?

Bari, italské pobřežní město, láká turisty svým historickým kouzlem, bohatou kulturou a výjimečnou kuchyní. Při plánování pobytu v tomto malebném městě je klíčové vybrat si vhodné ubytování. Mezi možnosti, které si zaslouží pozornost, patří:

 1. Hotel Bari 102
  Centrálně umístěný hotel s moderními pokoji a výhledem na památky. Nabízí eleganci a vynikající servis.
 2. Shelter 69 Bari
  Útulné ubytování s vkusným designem ve středu města. Klidná atmosféra ideální pro odpočinek.
 3. Oltremare Bari
  Hotel blízko pláže s pohodlnými pokoji a moderním designem. Nabízí spojení městského a plážového života.
 4. Bari Rooms Abate Gimma
  Centrální hotel s prostornými pokoji a unikátním designem. Výborná dostupnost k turistickým atrakcím.

Blízká přímořská města, jako je Monopoli nebo Polignano a Mare, jsou vhodnější pro cestovatele, kteří hledají dovolenou na pláži, protože pláže v Bari působí trochu průmyslově.

Bari, Itálie – region a zajímavosti

Bari, velké námořní a obchodní město, je hlavním městem regionu Apulie a druhým největším městem na jihu Itálie, hned po Neapoli. Momentálně v něm žije bezmála 400 000 obyvatel. Sídlí zde univerzita a námořnická škola. Bari je také považováno za významné středisko obchodu a průmyslu. Zejména se tu daří chemickému, loďařskému a strojírenskému průmyslu.

Námořní historii nabízí také Janov (Itálie) a jeden z hlavních přístavů Itálie, Ancona.

Region Apulie je pro zahraniční turisty v Itálii stále ještě poměrně neobjeveným klenotem. Při cestě do oblasti, která podle mapy Itálie odpovídá podpatku italské boty, je ideální začít cestu v Bari. Výlety se odsud dají podnikat do okolních měst autem i autobusem.

První zmínky o Bari pocházejí již z 1. století př.n.l. z doby římské. Ve druhé polovině dvacátého století se město průmyslově rozvíjelo. Turisté navštěvují Bari kvůli jeho historickým budovám, uměleckým dílům a fascinujícímu centru města, stejně jako kvůli plážím, které ho obklopují.

Nachází se zde největší letiště v oblasti, takže dopravit se sem není problém. Z pražského Letiště Václava Havla do Bari cestující dorazí přímým spojem jen za hodinu a půl. Bari je skvělým výchozím bodem pro poznávání zbytku regionu a pro relax na proslulých plážích poloostrova Salento.

Itálie skrývá mnoho krásných míst, jakým je např. severská vesnička Portofino, romantická Verona, moderní Miláno nebo ostrovní Korsika. Kdo by však plánoval výlet za hranice Itálie, může zajet do třeba nejmenších států Evropy, jako je Vatikán nebo Andorra, které i přes svou nevelkou rozlohu mají co nabídnout.

Bari – památky, které stojí za návštěvu

Centrum města je poměrně malé a pro turisti tak mohou všechny atrakce snadno navštívit pěšky. Návštěvníci se zde mohou procházet úzkými uličkami typickými pro jižní přímořská města a nasávat pravou italskou atmosféru.

Ačkoli město určitě působí starobylým dojmem, je také plné moderních obchodů pro ty, kteří chtějí nakupovat, zejména na Corso Cavour nebo Via Sparano.

Jaké výlety v Bari nevynechat?

Castello Normanno-Svevo

Castelo Normanno-Svevo nelze minout. Jde o jakousi vstupní bránu do centra města. Hrad dříve sloužil jako pevnost, ale později ve 13. století byl renesančně přestavěn. Castello Normanno-Svevo stoprocentně patří mezi nejkrásnější zajímavosti Bari a potěší každého milovníka historie.

Tento hrad z 12. století byl původně postaven v roce 1131 na zbytcích byzantských obydlí a náboženského komplexu z 11. století. Později sloužil jako královská rezidence, kasárna a dokonce i vězení. Dnes je přístupný návštěvníkům a jeho součástí je zajímavé Muzeum sádrovny. Vstupné činí 8 eur na osobu.

bari-italie
Bari je zajímavé zejména svou architekturou.

Bazilika sv. Mikuláše

Další z významných památek, do kterých by se měl podívat každý návštěvník města Bari, je bazilika sv. Mikuláše, italsky Basilica di San Nicola. V této proslulé katedrále jsou totiž uloženy ostatky sv. Mikuláše, které sem z dnes turecké Myry dovezli námořníci. Chrám je významným poutním cílem katolíků i protestantů.

Turisté zde mohou žasnou nad sochařkou výzdobou, biskupským trůnem z 11. století nebo cennými mozaikovými podlahami. Vchod baziliky je ozdobený freskami s prvky byzanských a arabských symbolů.

Když je řeč o chrámech, nelze nezmínit poněkud vzdálený, avšak nesmírně významný chrám Angkor Wat. Představuje jednu z největších turistických atrakcí Kambodže a jihovýchodní Asie vůbec.

Katedrála San Sabino

Cestou k bazilice sv. Mikuláše se vyplatí udělat zastávku u katedrály San Sabino. Je sice méně významná než největší turistické lákadlo na Bari – sv. Mikuláš, i tak však stojí za návštěvu. Současná katedrála byla postavena v 12.-13. století v místě ruiny bývalého byzantského chrámu, stále je zde na určitých místech vidět původní dlažba.

Přímořská promenáda

Promenáda Lungomare Imperatore-Augusto se nachází hned za hradbami historického centra a nabízí malebnou procházku podél Jaderského moře. Ráno je možné v malém rybářském přístavu poblíž divadla Margherita pozorovat rybáře, kteří zde vykládají a prodávají ryby.

Kouzelný rybářský ostrov Burano nabízí nezapomenutelný zážitek díky svým barevnám domům a úzkým uličkám.

Bari – pláže v městě a okolí

Itálie je známá svými malebnými plážemi a sluncem, které láká turisty z celého světa. Nejkrásnější pláže Itálie nabízí ostrov Sardínie a jeho hlavní město Cagliari. Nicméně lze najít krásné pláže i v Bari a jeho okolí.

Pravděpodobně nejznámější pláží Bari je Pane e Pomodoro, jejíž jméno odkazuje na jedinečné skály na břehu, které se podobají domácím pečivu. Tato oblíbená pláž Bari se nachází jen kousek od historického centra města a nabízí písečný břeh a klidné vody, které lákají návštěvníky k osvěžujícímu koupání.

Pro ty, kteří hledají méně navštěvované místo, je pláž Torre Quetta tou pravou volbou. Tato malá zátoka je obklopena skalnatými útesy a dostat se sem lze pouze pěšky.

Výhodu mají ti, kteří mají v Bari vlastní nebo půjčené auto, protože v blízkosti Bari se nacházejí nádherné, rozlehlé pláže.

Některé jsou kamenité, takže je třeba vzít si s sebou také boty do vody. Výjimkou však nejsou ani písčité pláže. Jedna z nekrásnějších pláží Bari a jeho okolí se nachází v nedalekém městě Polignano a Mare. Je jemně písčitá a obklopena skálami. Bohužel bývá v sezóně poměrně přecpaná, čímž trochu narušuje její magickou atmosféru.

Až dvě stě kilometrů písčitých pláží se pak nachází v Garganu. Tato divoká a nádherná oblast nabízí nespočet možností pro průzkum skalnatých zátok a skrytých pláží, které čekají na objevení.

Tipy na výlety – Bari

Nejen samotné Bari, také jeho okolí nabízí úžasné tipy na výlety. Bari památky turisté prohlédnou již za jeden den a v dalších dnech se proto vyplatí navštívit okolní klenoty, nad kterými nejde než žasnout.

Jaké jsou tipy na výlety v Bari a okolí?

 • Grotte Di Castellana – slavné jeskyně v Castellaně
 • Podniknout romantickou procházku po nábřeží Lungomare
 • Trulli, Alberobello – skřítkovské domky, které jsou součástí UNESCO
 • Skalní město Matera – nejdéle osídlené město na světě

Určitě se vyplatí zajet také na blízké italské pláže, které patří mezi nejkrásnější výlety autem v Bari. Ti, kdo nemají auto a za hranici města Bari se nedostanou, mohou si užívat místní gastronomii, které dominují mořské plody, i procházky po přístavu a nábřeží.

V samotném Bari není potřeba mít auto. V centru Bari se lze snadno pohybovat pěšky. Na letiště se lze dostat vlakem a po celém městě jezdí autobusy. Je možné si také na den půjčit kolo a projet se po městě.

bari-tipy-na-vylety
Trulli, tzv. skřítkovské domky, jsou zapsané na seznamu UNESCO.

Dovolená Bari, Itálie – jak dlouho zůstat?

Výlet do Bari by měl trvat od dvou dnů pro poznávání Bari, až po týden nebo dva, pokud je v plánu navštívit i to nejlepší z Apulie. Co se týče samotného města, prohlídka nezabere mnoho času, určitě to však neznamená, že by zde nebylo co dělat.

Nabízí se zkoušet zdejší podniky a ochutnat dobroty italské kuchyně. Procházky po městě jsou také velmi obohacující. Dovolená v Bari, Itálii je ideální příležitostí pro poznávání italské kultury.

Nejlepší doba pro návštěvu Bari?

Bari je nejčastěji navštěvováno v létě, podobně jako Florencie, Benátky nebo Bologna. Během sezóny je ideální teplota pro rekreaci na nedalekých plážích, na druhou stranu tu v letních měsících může být nepříjemně horko a přeplněno turisty.

Srpen je měsíc, kdy je většina Italů na dovolené a ceny letí vzhůru, takže je lepší si raději počkat na podzim, kdy zde nejsou takové davy a počasí je již mírnější než v parném létě. V září se každoročně koná obrovská výstava Fiera del Levante, na kterou také přicházejí obrovské davy lidí, takže v případě plánu na zářijovou cestu je potřeba zjistit termín výstavy.

Pokud hledáte lokalitu na dovolenou u moře, Bari je ideální. U Jaderského moře se ale v Itálii nachází velká spousta dalších oblíbených měst, jako například Pescara nebo Ancona. Tato města také stojí za návštěvu a lze v nich jednoduše poznávat italskou kulturu.

bari-plaze
Ideální teplota na koupání je v Bari od května do září.

Bari – co jíst a pít?

Bari je pobřežní město, proto zde lze očekávat spoustu restaurací s čerstvými mořskými plody. Jednou z místních specialit je tiella, rýžový pokrm, který se připravuje z brambor a mušlí.

Italská gastronomie však není jen o mořských plodech. S Apulií jsou nejvíce spojeny drobné těstoviny orecchiette ve tvaru ouška, které jsou často podávané alla cime di rape e salsiccia, s tuřínem a klobásou. Při procházce obytnými čtvrtěmi lze spatřit místní ženy, které mají na ulici rozestavěné stoly na výrobu domácích těstovin.

Další lahodnou specialitou Bari je burrata. Tato delikátní krémová koule sýra je podobná mozzarelle a neexistuje lepší místo, kde ji ochutnat.

Když je hezké počasí, návštěvníci města ochutnávají víno na terasách restaurací. Apulijská vína sice nemají takové mezinárodní uznání jako ta z Toskánska na severu, ale milovníci vína si uvědomují, co tento region nabízí. Jedním z druhů místního vína, které je oslavováno someliéry, je Negroamaro. Vyváží se ho jen velmi málo, takže je obtížné ho najít mimo region.

bari-vylety
Milovníci mořských plodů se mají na to těšit.

Bezpečnost v Bari

Stejně jako další města v Evropě, také Bari patří mezi bezpečná města. Na druhou stranu Bari má také pověst místa, kde se vyskytují kapsáři, zejména v okolí centra města. Je dobré na to myslet a své cennosti bezpečně hlídat a být na pozoru před zloději.

Jak se do Bari dostat?

Bari leží na železniční trati vedoucí podél východního pobřeží z Rimini do Lecce a asi čtyři hodiny jízdy vlakem z Říma po železniční trati napříč Itálií. Vlakové nádraží se nachází v centru města a hned vedle autobusového nádraží. Jde o jedno z nejrušnějších nádraží v Itálii. Po celém městě jezdí autobusy městské hromadné dopravy, z nichž mnohé odjíždějí právě z vlakového nádraží.

Letiště Karola Wojtyły v Bari je jedním z největších letišť v jižní Itálii a má spojení s městy po celé Itálii a Evropě. Do Bari létají nízkonákladové letecké společnosti jako Ryanair a Wizzair, takže je často možné najít velmi výhodné ceny letenek.

Jak ušetřit peníze?

Červenec a srpen jsou v Bari a celém regionu Apulie nejrušnějšími turistickými měsíci a ceny hotelů během těchto dvou měsíců prudce stoupají. Lepší je plánovat cestu na konec jara nebo na začátku podzimu a získat příjemné počasí s menším počtem turistů.

Při cestě do Bari vlakem je dobré nákup jízdenek neodkládat. S blížícím se termínem ceny rostou, takže pokud se cesta plánuje dopředu, je možné získat levné letenky a ušetřit.