Ancona – dovolená, informace, co vidět

Evropa
ancona-2-3

Město Ancona se nachází na severním pobřeží Jaderského moře v Itálii. Je hlavním městem provincie Ancona a také hlavním městem celého regionu Marche. Stojí na ostrohu ve tvaru lokte, který chrání přírodní přístav. Město však nabízí mnohem více. Kde leží Ancona a jaké zajímavosti je zde možné vidět? Jsou pláže v Anconě vhodné ke koupání?

Ancona je krásné historické město založené již v dobách antického Řecka. Díky svému řeckému původu je známá také jako dórské město. V minulosti byla součástí Římské i Byzantské říše, aby se pak později stala součástí rané Itálie. Dnes je Ancona oblíbeným letoviskem a dopravním uzlem, jehož služeb každoročně využívá velké množství cestujících.

Ancona, Itálie

Italská Ancona leží přibližně 280 km severovýchodně od Říma, na pobřeží Jaderského moře, mezi svahy výběžků Monte Conero, Monte Astagno a Monte Guasco. Provincie Ancona Itálie jejíž součástí je město Ancona se rozkládá od pobřeží Jaderského moře na východě až po Apeninské pohoří na západě.

Terén se mění od rovinatých písečných pláží přes zvlněnou zemědělskou krajinu až po hustě zalesněné hory. V této italské provincii se nachází většina regionálního parku Conero, s celkovou rozlohu 6 000 hektarů. Město bylo založeno v roce 387 př. n. l. řeckými osadníky.

Ancona – ubytování

Město Ancona disponuje širokou nabídkou ubytovacích zařízení. Vybrat si lze z nabídky hotelů, hostelů či apartmánů. Každý návštěvník si může vybrat dle svých preferencí a svých finančních možností. Nejlepší ubytování Ancony umožní každému naplno si užít město i okolní krajinu. Zde jsou některé hotely, které zajistí pohodlný pobyt:

Seeport

  • Hotel Seeport se nachází poblíž přístavu a nabízí moderní ubytování s výhledem na moře, vhodné pro cestovatele toužící po komfortu a strategické poloze.

Grand Passetto

  • Grand Passetto je elegantní hotel v blízkosti historické čtvrti Passetto, poskytující luxusní ubytování a výhled na moře pro náročné hosty.

Hotel Emilia

  • S příjemným prostředím a vstřícným personálem nabízí Hotel Emilia klidné ubytování ve středu města, ideální pro ty, kteří hledají pohodlnou základnu pro objevování Ancony.

B&B Il Poeta sul Mare

  • Tento Bed and Breakfast Il Poeta sul Mare má atmosféru uměleckého domova a poskytuje osobní zážitek v blízkosti mořského pobřeží.

Carlo Alberto Luxury Rooms

  • Luxusní ubytování nabízí Carlo Alberto Luxury Rooms s moderním designem a výbornou polohou, což z něj činí skvělou volbu pro návštěvníky Ancony.

Nejlepší ubytování Ancony je podél jejího pobřeží. Jsou zde ty nejlepší, ale i nejdražší hotely. Úžasné ubytování Ancona na některé z agrofarem lze najít kousek za městem. Tyto agrofarmy nabízí klidné prostředí mezi vinicemi. Většina z nich má k dispozici také venkovní bazén.

Ancona – dovolená

Když se řekne Itálie Ancona málo kdo je schopný říct, kde přesně se toto město v Itálii nachází. Itálie je samozřejmě známá díky jiným velkolepým historickým městům, jako je Řím, Milán, Florencie, Benátky či Neapol. Město Ancona sice není tak velké, ani tak známé, ale rozhodně má co nabídnout, podobně jako například toskánský poklad Pienza anebo středověké město s podzemním světem Orvieto.

Kromě historických památek, starých budov a církevních zařízení je město známé svými moderními nákupními a obchodními zónami. Místní letoviska, pláže a hotely jsou oblíbené u turistů ze všech částí Itálie i mimo ni. Dovolená Ancona mile překvapí nejednoho cestovatele.

Cesta do Ancony

Do města Ancona se lze dostat autem, letadlem, autobusem, vlakem i lodí. Jako jedno z mála evropských měst má k dispozici všechny druhy přístupu do města. Cesta do Ancony autem vede po dálnici A14. Z Prahy trvá cesta do italské Ancony autem necelých 12 hodin.

Po železnici se lze do Ancony dostat ze všech větších italských měst. Velkým zážitkem může být cesta do Ancony trajektem. Nejlepší trajektové spojení má Ancona s chorvatským pobřežím, které leží přímo naproti tomu italskému.

Letiště Ancona

Aeroporto di Ancona-Falconara, tedy hlavní letiště Ancony se nachází asi 12 km západně od města Ancona v části zvané Falconara Marittima. Je známé také pod názvem Aeroporto Raffaello Sanzio. Na letiště Ancona bohužel nelétá z České republiky žádný přímý spoj. Ale přibližně za 4 hodiny je sem možné doletět s přestupem v Mnichově.

Kromě leteckého spojení má město Ancona výborné i vlakové a autobusové spoje z a do ostatních částí Itálie. Město Ancona má přímé vlakové spojení do Říma, Bari, Pescary a Rimini. Do města vede také dálnice A14. A díky přístavu se lze dostat do Ancony trajektem.

Přístav Ancona

Přístav Ancona, jeden z hlavních přístavů na Jadranu, se nachází nedaleko centra města. Je rušným přístavem, odkud jezdí trajekty do Řecka, Turecka, Chorvatska, Albánie a Černé Hory. Nalodění obvykle začíná 2-3 hodiny před odjezdem. K oběma přístavištím trajektů jezdí bezplatná autobusová linka.

V námořní oblasti je přístav Ancona jedním z nejstarších a nejdůležitějších, jak pro osobní, tak i nákladní a rybářskou dopravu. Přístav má dobré zázemí s kavárnou, obchodem, toaletami a krátkodobými i dlouhodobými parkovišti.

ancona-1
Přístav Ancona je jedním z nejdůležitějších přístavů.

Trajekt Ancona

Denně vyplouvá z Ancony až 11 trajektů s délkou plavby od 8 do 14 hodin. Přístavem Ancona proplouvají 3 trajektové linky. Všechny trajekty Ancona přijímají na palubu automobily, jízdní kola i domácí zvířata. Trajekty Ancony provozují společnosti SNAV, Adria Ferries, Minoan Lines, Jadrolinija a Anek Superfast.

Trajekty z Ancony si lze rezervovat online přes rezervační systém. Vždy je potřebné uvést počet osob, jak dospělých tak dětí, a také případně automobil, karavan či motocykl. Četnost trajektových linek je různá dle ročního období. Přes letní měsíce jezdí více denních linek než přes zimu.

Ancona – počasí

Město Ancona má vlhké subtropické podnebí. Leží totiž na pomezí středomořské a kontinentální oblasti. Srážky jsou pravidelné po celý rok. Zimy jsou chladné, s častými dešti a mlhami. Léta jsou obvykle teplá a vlhká. Nejvyšší teploty mohou někdy dosahovat hodnot kolem 35 až 40 °C.

Počasí Ancony je nejlepší v měsících duben až říjen. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, a nejchladnějšími zase leden a únor. Počasí Ancony se odvíjí od čtyř ročních období. Pro poznávání Ancony je vhodné jaro a podzim. Pro dovolenou na pláži zase léto.

Pláže v Anconě

V Anconě na riviéře Conero se nacházejí tři plážová letoviska – Portonovo, Passetto a Palombina Nuova. Jaké jsou pláže v Anconě? Passetto je jediná městská pláž v Anconě. Sem chodí trávit svůj volný čas i místní obyvatelé. Nachází se na konci hlavního bulváru Viale della Vittoria.

Odtud se panoramatickým výtahem nebo po několika širokých schodech lze dostat na pláž Passetto. Letovisko Portonovo nabízí nejhezčí pláž v oblasti. Na pláži Palombina Nuova si lze užít spoustu sportovních aktivit jako je plážový volejbal, kite surfing či surfování.

Ancona – památky

Ancona je město s více než 2400letou historií a má co nabídnout. Umění a architektura, starobylé kostely, panoramata, zelené parky a vynikající kuchyně. To vše je zde možné najít. Jaké jsou nejzajímavější památky města Ancona? Co si nenechat ujít a co navštívit?

1. Katedrála San Ciriaco

Anconská katedrála zasvěcená svatému Ciriakovi se nachází na panoramatickém místě s výhledem na Jaderské moře, na vrcholu kopce Guasco. Byla postavena na zbytcích starověké řecké akropole jakou je například Parthenon v Athénách. V kryptě je uchováváno tělo křesťanského mučedníka San Ciriaca.

Uvnitř kostela se nachází obraz Madony, který je považován za zázračný. V sousedství katedrály se nachází Diecézní muzeum, které uchovává více než 460 děl mimořádné umělecké a liturgické hodnoty. Malovaná plátna, sochy, pergameny, vzácné tkaniny a gobelíny.

ancona-2
Katedrála je jednou z nejhezčích staveb ve městě.

2. Lazzaretto of Ancona

Mole Vanvitelliana nebo také Lazzaretto of Ancona je budova ve tvaru pětiúhelníku, která se nachází v přístavu Ancona. Byla postavena v roce 1733 na umělém ostrově a s pevninou je spojena třemi mosty. Budovu navrhl architekt Luigi Vanvitelli.

V minulosti byla tato budova využívána jako opevnění na obranu přístavu. Památka, podivuhodná svým geometrickým tvarem s pěti stranami, dnes slouží během celého roku k pořádání výstav a dalších kulturních akcí.

ancona-2-2
Lazzaretto of Ancona je velmi pozoruhodnou stavbou.

3. Monumento dei Caduti

Ve čtvrti Passetto se nachází jedna z hlavních historických památek města. Monumento dei Caduti je válečný památník, který připomíná padlé v první světové válce. Lze se k němu dostat z přístavu po průchodu náměstím Piazza Cavour a po dlouhé aleji lemované stromy.

Památník byl postaven výhradně z istrijského kamene. Slavnostně byl otevřen v roce 1930 podle návrhu Guida Cirilliho. Je v něm patrný silný vliv doby, v níž se tehdy žilo, tedy fašismu. Památník má kruhový tvar a skládá se z osmi žlábkovaných sloupů zakončených dórskými hlavicemi. Uprostřed je malý oltář.

ancona-3
Památník války v Anconě byl postaven na počest obětí války.

Ancona – co vidět

V Anconě je spousta míst, která stojí za to vidět a navštívit. Ať už člověk miluje pěší turistiku nebo cyklistiku, Ancona je region, kde na návštěvníky čeká hned několik skrytých klenotů. Například Parco Del Conero je rozhodně místem, které si nemůže nechat ujít žádný milovník přírody.

TIP: Pro milovníky architektury a ikonických italských uliček stojí za návštěvu ostrov Burano.

Je to ideální místo, kde lze prozkoumat vápencové skály a skalní jeskyně. Město Ancona i celá provincie je plná historických památek a kostelů, ale také krásných pláží a úžasných přírodních scenérií. Kromě toho zde samozřejmě čeká skvělá italská kuchyně a světoznámá pohostinnost místních obyvatel.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti