Albánie – dovolená, moře, zkušenosti

Evropa

Albánie má sice necelé tři miliony obyvatel, avšak je skvělým místem na dovolenou. Užijí si tady gurmáni, dobrodruzi, milovníci historie, hor i krásných pláží. To je jen zlomek toho, co dovolená v Albánie nabízí. Jaké je v Albánii moře? A jaké jsou zkušenosti cestovatelů po Albánii?

Dovolená v Albánii je nezapomenutelná. Proč jet právě do Albánie?


Obsah článku:

 • Dovolená v Albánii – proč je hitem sólo cestovatelů i cestovních kanceláří?
 • Pláže a moře v Albánii – zapomenutý ráj na jihu Evropy
 • Tirana – hlavní město Albánie
 • Ubytování v Albánii – tipy na ověřené hotely
 • Doprava do Albánie – letenky, autem
 • Co dělat v Albánii – jezera, hory, zajímavosti
 • Jaké mají cestovatelé zkušenosti s dovolenou v Albánii?

Albánie je země orlů, hor, jezer a nádherných pláží. Tak by se dala shrnout do pár slov země, která leží na jihu Evropy. Nicméně Albánie nabízí mnohem víc. Je skvělou volbou jak pro letní cestování s přáteli, tak i s rodinou. Co tedy může Albánie turistům nabídnout?

Kde je Albánie?

Kde ale Albánie je? Albánie je jednou z Evropských zemí. Leží na jihu a jejími sousedy jsou Řecko, Severní Makedonie (hlavní město Skopje), Kosovo a Černá hora.

TIP: Sousedem Černé hory je také Chorvatsko. Jaká je cesta do Chorvatska a kdy navštívit hlavní město Chorvatska Záhřeb?

Albánie má také přezdívku „Země orlů“ a patří mezi státy, kde místní obyvatelé turisty vítají s otevřenou náručí. Vzhledem k tomu, že cestovní ruch patří mezi klíčové části tamní ekonomiky, jsou místní velice ochotní turistům pomoci.

TIP: Z Albánie je to kousek do Srbska. Jaká je dovolená v Srbsku? A jaké jsou nejnavštěvovanější bělehradské památky?

Ať už se jedná o nejlepší místa, kde se skvěle najíst, ubytování nebo směr další cesty, jsou vždy poradí a předají cenné rady. Dovolené v Albánii se tak nemusí obávat ani turisté, kteří nemají cestu dopodrobna naplánovanou nebo si jen doma zapomněl mapu Albánie.

Albánská riviéra patří mezi vyhledávaní místa.

Albánie – ubytování

V Albánii, zemi s bohatou historií a nádherným pobřežím, naleznete různorodé možnosti ubytování. Zde jsou některé hotely, které poskytují jedinečný pohled na krásy této balkánské destinace:

Family Holiday

Hotel Family Holiday, s rodinnou atmosférou, přináší pohodlné a cenově dostupné ubytování pro ty, kteří si přejí prozkoumat albánskou kulturu a přírodu.

Oceanic Overview Suites

Přímo na pobřeží nabízí Oceanic Overview Suites luxusní ubytování s nádherným výhledem na Jaderské moře, ideální pro ty, kteří hledají pobyt s pohodlím a elegancí.

Vila Sofia Guest House

Tato pohodlná penzionová vila Sofia Guest House je vhodná pro ty, kteří preferují domácí atmosféru a blízkost k historickým památkám.

Senator

Hotel Senator, s moderním designem a výborným servisem, je skvělou volbou pro návštěvníky, kteří ocení klidný a luxusní pobyt.

In Gallery Spa

In Gallery Spa přináší kombinaci ubytování a wellness služeb, což je ideální pro ty, kteří si přejí relaxovat a užívat si pobřežní atmosféru.

N by Noshi

Hotel N by Noshi, s moderním designem a vřelým personálem, nabízí hostům komfort a pohodlí během jejich pobytu v Albánii.

Albánie přináší hostům různorodé možnosti ubytování, čímž umožňuje objevovat krásy této fascinující země na každém kroku.

Albánština

Úředním jazykem je albánština, ve které můžou nejen turisté najít podobná slova s italštinou nebo angličtinou. Albánci nicméně dokáží ocenit, pokud se turisté naučí alespoň ty nejzákladnější slovíčka, která pak během cest používají. Patří mezi ně například:

 • Mirëdita (vysloveno jako miredíta) – dobrý den
 • Faleminderit (falemindérit) – děkuji
 • Te Lutem (té lutém) – prosím
 • Më Falni (me fálny) – promiňte
 • Sa kushton kjo? (sá kuštón kjó) – kolik to stojí?
 • A flisni anglisht? (á flísn anglíš) – mluvíte anglicky?

Spolu s arménštinou a řečtinou patří albánština mezi stejnou starší větev indoevropských jazyků, nicméně všechny 3 tyto jazyky mají dnes svou samostatnou větev. Dnes k sobě nemá albánština žádný podobný a příbuzný jazyk. Ačkoliv v Arménii žijí obyvatelé, kteří se albánštinou domluví.

Albánská vlajka

Přezdívka „Země orlů“ se projevila i na státní vlajce. Ta se totiž skládá z rudě červeného pozadí, na kterém je dvojhlavý černý orel. Albánská vlajka je tak nezaměnitelná s jinými státy a na první pohled jednoduše rozpoznatelná.

albanie-vlajka-6616061
Dvojhlavý černý orel je nezaměnitelným znakem albánské vlajky.

Hlavní město Albánie

Hlavním městem Albánie a zároveň největším městem je Tirana. Možná právě pro to patří mezi nejdražší města v zemi. Nicméně v porovnání s ostatními, především východoevropskými státy, nejsou ceny zas tak moc vysoké.

Přestože se město pyšní titulem „hlavní,“ turisté v něm nenajdou velké množství historických památek. Mezi málo atrakcí (i když hlavně pro místní mladé lidi) patří betonová pyramida, která slouží zároveň jako televizní vysílací centrum.

Pro milovníky dobré kávy stojí za návštěvu čtvrť Bllok, která patří mezi vyhlášená místa kavárenské kultury.

albanie-hlavni-mesto-5965131
Tirana je hlavní město Albánie.

Dovolená v Albánii

Dovolená v Albánii je skvělou volbou pro ty, kteří si chtějí užít krásných pláží, ale také hor, lesů, jezer nebo i kulturního života. Ubytování u moře v Albánii je možné jak přes portály typu Booking.com tak i Airbnb. Část Albánských nemovitostí se tak v letních měsících promění na levnější varianty ubytování pro turisty.

Albánie – nemovitosti

Kromě zmíněných možností ubytování v albánských nemovitostech, je také možné najít velkém množství hotelů a penzionů. Ty mohou být ale dražší, a proto zde platí, že ceny jsou přívětivější mimo sezonu.

Albánie – ceny

Jak už bylo zmíněno, v letních měsících jsou ceny v Albánii o něco vyšší, než mimo ni. Ostatně, jako u většiny destinací, které jsou turisty vyhledávané a žádané.

Nicméně i přes to patří třeba restaurace mezi ty cenově dostupnější. Ušetřit se dá také na některých zábavních aktivitách, jelikož třeba návštěva parků se obejde bez vstupného. Lístky do muzeí jsou většinou zpoplatněné, ale i tak jsou ceny opravdu nízké.

Některé památky jsou dostupné zdarma nebo za nízký poplatek.

Albánie – měna

Přestože ceny v Albánii jsou přívětivé, je dobré s sebou nosit spíše albánské platidlo (albánská měna je Albánský lek), jelikož placení kartou není možné na všech místech. Výjimku tvoří ale hotely, kde je možné platit i kartou a také v eurech.

Albánie – letenky

V Albánii se nachází jen jedno mezinárodní letiště (Mezinárodní letiště Matky Terezy) a to letiště v hlavním městě, v Tiraně. Název byl zvolen na počest Matky Terezy, jejíž rodiče pocházeli z právě z Albánie. Letiště je také jediným vstupním přístavem země pro mezinárodní cestující.

Pokud však turisté nenajdou vhodný spoj, je možné zakoupit letenky na ostrov Korfu a z něj pak do Albánie dorazit trajektem.

Albánie autem

Pokud turisté preferují tzv. „pendlování“ z místa na místo, Albánie je skvělým místem pro takové cestování autem. Cestování Albánií autem je skvělé díky tomu je možné navštívit nejen více míst za kratší dobu (doprava autobusy je sice možná, ale nejezdí moc včas, jelikož jízdní řády a autobusová nádraží prakticky neexistují, a také se jimi nedostanou turisté všude) ale také objevit více z tamního způsobu života.

Přesto je vhodné se připravit na specifické situace, jako časté přecházení chodců přes silnici mimo přechody, nebo zvířata spící uprostřed ulic.

albanie-tirana
Také hlavní město Albánie je možné projet autem.

Albánie – moře

Moře v Albánii je křišťálově a jeho pobřeží bývá často nazýváno Albánskou riviérou. Jónské moře se tak díky své čistotě podobá například tomuvv Řecku.

V zemi je možné najít námořní přístav Durrës, Himare nebo Saranda, který se řadí mezi největší osobní přístavy podél Jaderského moře. V zemi patří mezi nejrušnější a také největší, jelikož ročně odbaví přibližně 1,5 milionu cestujících. Trajektové spojení má mimo jiné i s přístavem Ancona v Itálii.

Albánie – pláže

Albánie nabízí jedny z nejkrásnějších pláží. Turisté si mohou odpočinout nejen na oblázkových, ale také písečných plážích. Mezi jedny z nejvyhledávanějších pláží patří ty v Drymades, kde si mohou turisté užít také živou hudbu a atmosféru tamních barů.

Skvělým odpočinkovým místem jsou také pláže Palasa, které je obklopeny skalnatými útesy a kopci. O krásné výhledy tak není nouze. A to na všech albánských plážích.

V národním parku, nacházejícím se v okresu Vlore, Burtint leží města Sarandë, Dhërmi, Ksamil, která patří plážová města, která jsou nejvíce vyhledávaná nejen evropskými turisty.

Poslední jmenované je také nejlépe dostupné díky nedalekému letišti a také možnosti dojet trajektem z řeckého Korfu. Kvůli tomu se ale na pláží (především v hlavní sezoně) může koncentrovat více turistů. Pokud se ale vyrazí mimo letní měsíce, pláž bývá prázdná a nabízí tak ten správný turistický zážitek

Jezera v Albánii

Pokud ale turisté i tak touží po větším soukromí, bude potřeba se poohlédnout po jiných místech. Albánie nabízí možnosti koupání také ve sladké vodě, jelikož se v zemi nachází nemalý počet jezer a také řek.

Jedno z největších jezer je Skadarské jezero, které patří mezi největší jezera jižní Evropy. Kromě toho je možné najít v Albánii také jedno z nejstarších jezer v celé Evropě ale také na světě. V jezeře Ohrid se nachází několik unikátních druhů rostlin, živočichů nebo i živých zkamenělin. Právě díky tomu je pod ochranou organizace UNESCO.

Albánie – hory

Kromě nádherných pláží nabízí Albánie také nádherné hory. Vybrat si turisté mohou mezi Albánskými Alpami, pohoří Sharr nebo Pindus.

Hora Korab je pak nejvyšším bodem v Albánii. Je vysoká 2 764 metrů a země ji dokonce sdílí s Kosovem a Makedonií, kde je zařazená také mezi nejvyšší hory v zemi.

albanie-jezera
Albánie nabízí také zážitky u jezer a hor.

Albánie – bezpečnost

Přestože spojení slov „Albánie dovolená a bezpečnost“ může kvůli stereotypům budit spíše negativní emoce, opak je pravdou. Bezpečnost v Albánii je vysoká a cestování do Albánie tak patří mezi to bezpečné. Země je tak vhodná nejen pro cestování s partou kamarádů, ale také pro rodiny s dětmi.

Albánie – zajímavosti

Zajímavostí o Albánii je hned celá řada. Například to, že země se pyšní velkou biologickou rozmanitostí, jelikož je možné v ní nalézt přes tři tisíce druhů rostlin. To je téměř třetina všech rostlinných druhů, které se vyskytují v Evropě.

Bezmála stovka živočichů, které byly prohlášeny za celosvětově ohrožené, se nachází právě v Albánii. Příkladem může být tuleň středomořský, pelikán dalmantský nebo kormorán zakrslý.

Mezi evropské země, které mají dlouhou historii v pěstování vinné révy, patří také Albánie. Ta se totiž v zemi pěstovala už v době ledové.

Země má více než dvě stě druhů tradičních oděvů, protože všechny tamní regiony mají své vlastní kroje.

Albánie dovolená – zkušenosti

Turisté, kteří mají zkušenosti s dovolenou v Albánii, si chválí nejen její kulturní rozmanitosti, ale také počet „atrakcí,“ které je možné v zemi navštívit. Od proslulých pláží, přes kavárenský život, kulturní a historické památky až po noční kluby.

Přesto hodně záleží, zda se turisté vydají spíše na odpočinkovou dovolenou (kterou stráví především na pláži, v restauraci nebo na výjimečném výletě), nebo naopak na tu více aktivní, která obnáší časté cestování z místa na místo a také pořádný plán cesty.

Ať už mají cestovatelé zkušenosti s dovolenou v Albánii, nebo ne, je tato země skvělá volba, pokud turisty omrzela ohraná dovolenková místa, která navštěvují každý rok.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti