Ohrid, Severní Makedonie – co vidět, ubytování, dovolená a výlety

Evropa

Severní Makedonie je mnoha cestovateli dosud místo neprobádané. Letní dovolenkáři preferují pobyty u slaného moře, čehož se kvůli zeměpisné poloze Makedonii nedostává. Ovšem jezerní město Ohrid si co do atraktivity nezadá s kdejakým přímořským letoviskem. Ohrid dovolená stojí za to.

Řekne-li se Ohrid Makedonie, mnohým se nevybaví vůbec nic. Těm sečtělejším možná Ohridské jezero, rakije, balkánský sýr a černovlasé lepé ženy. Ohrid Makedonie však skýtá stále neprobádané divy a tajemství, podobně jako Albánie nebo Bulharsko, které by si neměl nechat ujít žádný zarputilý cestovatel. Litovat nebude.

Makedonie – podmínky vstupu

Češi mají pro cestování do Makedonie dveře otevřené. Víza nejsou potřeba, ovšem nejdéle lze v zemi pobývat po dobu 90 dnů ve 180denním rozmezí. Ke vstupu do Makedonie stačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Občané ČR mohou vstupovat a pobývat na území Makedonské republiky bez víz. Celková povolená doba pobytu je nejvýše 90 dnů ve 180-denním období. Nelze se spoléhat na evropskou kartičku pojištěnce, která hradí pouze nezbytně nutné lékařské ošetření, nýbrž je záhodno mít sjednané pojištění. Nejlevnější cestovní pojištění stojí pár korun na den.

Ohrid, Makedonie

Letiště Apoštola svatého Pavla v Ohridu se nachází jen kousek od města a mělo by stát přibližně 10 EUR v jednom směru (cca 600 makedonských denárů). Řidič musí zaplatit dalších 60 MKD za vjezd na letištní parkoviště (které bude muset zaplatit pasažér), proto pokud má cestovatel omezený rozpočet, měl by zvážit, zda se nevydat pěšky mimo areál parkoviště, aby nějaké peníze ušetřil.

Případně lze nastoupit do autobusu na hlavním autobusovém nádraží ve Skopje za přibližně 8 EUR (cca 500 makedonských denárů), v závislosti na autobusové společnosti a ročním období. Cesta je přímá a trvá 3-4 hodiny, obvykle s krátkou zastávkou v polovině cesty na rychlý nápoj nebo cigaretu.

Autobusové nádraží v Ohridu se nachází poněkud mimo město, což znamená, že nejlepší volbou pro cestu do ubytování je taxi. Komu nedělá problém delší procházka, může jít i pěšky.

Ubytování Ohrid

K dispozici je nepřeberné množství apartmánů pro rodiny, party i sólo cestovatele. Oblíbené jsou rezervace soukromého ubytování přes Airbnb. Na Balkáně místní obyvatelé nabízejí nadstandardní úroveň pohostinnosti, která je jim vlastní.

Pro lidé, kteří cestují sami, je tato možnost fantastická. Apartmány jsou kompaktní a mají vše, co je potřeba pro krátký pobyt v příjemném ubytování Makedonie. Ohrid mívá apartmány často s velkým balkonem a výhledem na kopce v dálce. Čerstvý vzduch po probuzení, ranní káva, křupavé pečivo a příslib báječného odpočinku. To je Ohrid.

Ohrid lázně

Ti, kteří se rádi nechávají na svých dovolených hýčkat a rozmazlovat, si mohou přijít na své. Ohrid lázně jako takové sice nenabízí, ovšem v mnoha ubytovacích zařízeních a hotelech se spa a wellness nacházejí. Není nad to dopřát si saunu a masáž s výhled na zelenavé hory.

Ohrid – co vidět

Většina atrakcí v Ohridu se soustředí kolem samotného Ohridského jezera, to však neznamená, že je to všechno, co je v tomto krásném městě k vidění. To by nebyl Ohrid. Co vidět a co nevynechat?

Při procházce podél jezera se lze brzy dostat do starého města a hlavní nákupní zóny. Staré město je plné úzkých dlážděných uliček s novými i starými restauracemi. Milovníky koček zaplaví kakofonie mňoukání ze všech stran. Makedonie, Ohrid a kočky zkrátka patří dohromady.

Ohridské jezero je synonymem klidu a pohody. Procházky kolem něj jsou dechberoucí.

Kdo se vydá do kopce, mine východní pravoslavný kostel svaté Sofie. Kdysi bylo v Ohridu 365 kostelů (jeden na každý den v roce), ovšem svatá Sofie je v Severní Makedonii obzvlášť známá. Kostel pochází z 9. století n. l., v době osmanské nadvlády byl kdysi mešitou a nachází se v něm řada středověkých artefaktů. Jeho exteriér má nepřehlédnutelnou pískově oranžovou barvu.

Ohrid – ceny

Nákupní zóna je poněkud modernější a tvoří ji restaurace, stánky se zmrzlinou a obchody se suvenýry. Lze zde najít širokou nabídku jídel, od makedonské klasiky jako je Tavče Gravče (fazole vařené v hliněném hrnci s paprikou a cibulí, podobně jako Prebanac v Srbsku), až po typičtější „turistická“ jídla, jako je pizza.

Město Ohrid je velmi turistické. Ceny budou nadsazené nejen v restauracích, nýbrž i u bankomatů. Mnohé z nich zahrnují nadměrné poplatky za výběry. Vyplatí se zvážit výběr peněz jinde nebo použít kartu Revolut. Případně lze na mnoha místech hradit nákupy platební kartou.

Římský amfiteátr

Kdo se vydá směrem k Ohridské pevnosti, narazí na starověký římský amfiteátr, který je v celé oblasti běžný. „Amfi“ v řečtině znamená „z obou stran“, což zjevně naznačuje, že gladiátorské zápasy sledovali diváci „z obou stran“.

Ohridský amfiteátr s sebou nese i kontroverzní prvek. Kromě toho, že se zde konaly gladiátorské zápasy, zde Římané popravovali křesťany. Po pádu Římské říše byl proto amfiteátr místními obyvateli fakticky pohřben.

Římský amfiteátr v Ohridu připomíná historii gladiátorů a je jedním z novodobých kulturních epicenter města.

Amfiteátr byl vykopán až v 80. letech 20. století, následně se stal turistickou atrakcí. Lze vystoupat až na „plochu pro představení“ a představit si být gladiátorem, který je ponořen do zuřivého boje. Poměrně moderní jeviště dává na srozuměnou, že se zde konají novodobá představení. Řecko-římská atmosféra se tu nezapře.

Město Ohrid – Samuelova pevnost

S výhledem na město a po dalším stoupání od amfiteátru se nachází Samuelova pevnost. Byla postavena za vlády bulharského cara Samuela na přelomu 11. a 12. století a dnes je historickou památkou a významnou turistickou atrakcí.

Stejně jako u mnoha pevností na Balkáně a podle nedávných vykopávek makedonských archeologů se předpokládá, že tato pevnost byla postavena na místě staršího opevnění, pocházejícího ze 4. století př. n. l., které pravděpodobně vybudoval makedonský král Filip II. Pokud tam člověk dorazí při západu slunce, bude svědkem nádherného výhledu dolů na jezero a samotné město Ohrid.

Lodní výlety Ohrid

Zátoka kostí, jedna z hlavních zastávek na většině lodních výletů po Ohridském jezeře. Pokud existuje něco, co se v Ohridu NESMÍ vynechat, tak je to výlet lodí po jezeře. Obecně platí, že výlety lodí začínají v 10 a 11 hodin a vracejí se v 17 hodin.

Náklady se samozřejmě liší. Soukromé výlety lodí znamenají vyšší cenu. Nicméně lze najít výlet, který stojí pouhých 6,50 EUR (400 makedonských denárů). Lodní výlety Ohrid nabízí v nepřeberném množství s různým programem. Během plaveb posádka navštíví Zátoku kostí (30 minutová zastávka), poté jsou na programu čtyři hodiny v klášteře Svatého Nauma a jeho okolí.

Dlážděné romantické ulička města Ohrid lákají k bezcílnému toulání.

Výhledy při vyplutí z přístavu a během celé cesty nejsou nic jiného než božské. Lze si představit Thajsko nebo Indonésii – něco takového ve vnitrozemské zemi na jihovýchodě Evropy nečekané. Průzračná, klidná modrá voda, nádherné a svěže zelené hory poskytnou opravdu epický 360 stupňový výhled.

Zátoka kostí

Zátoka kostí je rekonstrukcí prehistorického vodního sídla. Předpokládá se, že původně existovalo od roku 1 200 př. n. l., pojmenované „Zátoka kostí“ vzhledem k množství zvířecích lebek a ztroskotaných plavidel objevených při vykopávkách koncem 90. let.

Vstupné činí 100 MKD (1,60 EUR), což kromě vstupu do přilehlého muzea umožní i samotnou rekreaci. Ačkoli se jedná o rekonstrukci, Zátoka kostí poskytuje fascinující pohled na jednoduchost toho, jak lidé kdysi žili – malé obytné prostory se zvířecími kůžemi.

Klášter sv. Nauma

Po příchodu do kláštera možná překvapí čtyřhodinový rozchod. Ovšem je tu toho spousta, do čeho se lze pustit – a to doslova! Samotný klášter, založený v 10. století, je dalším příkladem architektury v byzantském stylu a poskytuje úchvatný výhled na jezero a okolní hory i na oblíbenou plážovou oblast pod ním. Nacházejí se tu dokonce i pávi a vstupné je zdarma.

Sv. Naum nabízí spoustu aktivit pro celou rodinu, které vyplní čtyři hodiny pobytu. Lze strávit nějaký čas na pláži, pořídit si suvenýry ve zdánlivě nekonečné řadě chatek podél pláže nebo se najíst v některé z restaurací. Ryby ze samotného jezera (včetně ohridského pstruha) mohou být mimořádně drahé (2 600 MKD – asi 50 EUR).

Lze se také vydat na další miniplavbu po pramenech Svatého Nauma, nebo jen tak sedět u pramenů a pozorovat pstruhy pod sebou a spolucestující turisty házející mince do pramene. I to patří k ohridským zážitkům.

Ohrid – dovolená

To, že je oblast Ohrid Makedonie navštěvována spíše turisty než místními, neznamená, že je špatná. Ohrid má vzhledem ke své relativně malé rozloze neuvěřitelně mnoho co nabídnout i turisticky unavenému cestovateli. Do jisté míry (Makedonci by asi nesouhlasili) se Ohrid cítil téměř neobjevený.

Město Ohrid má tu čest být zařazeno do kouzelné škatulky míst, která si naprosto zaslouží delší průzkum. Proč si nenaplánovat výlet a navštívit Ohrid? Dovolená v Makedonii je příslib balkánské exotiky.

Co navštívitDovolenáZajímavosti