Ohrid, Severní Makedonie – co vidět, ubytování, dovolená a výlety

Evropa

Ohrid, jemuž se někdy přezdívá „Perla Balkánu“, je jedním z nejstarších a nejmalebnějších měst na území dnešní Severní Makedonie. Tato idylická destinace ležící na břehu Ohridského jezera přitahuje návštěvníky svými malebnými uličkami, historickými památkami a poklidnou atmosférou. Co dělat v Ohridu?


Obsah článku

 • Proč navštívit Ohrid – historie, kultura, pláže
 • Podmínky vstupu do Severní Makedonie – bez nutnosti víz
 • Ubytování Ohrid – tipy na hotely a hostely
 • Co vidět v Ohridu – Římský amfiteátr, Samuelova pevnost, výlety lodí aj.
 • Ohrid letiště – kde leží a jak se na něj dostat
 • Ceny v Ohridu – co a za kolik nakoupit v Ohridu
 • Dovolená Ohrid – gastronomické speciality, příroda i relax během jednoho pobytu

Řekne-li se Ohrid Makedonie, mnohým se nevybaví vůbec nic. Těm sečtělejším možná Ohridské jezero, rakije, balkánský sýr a černovlasé lepé ženy. Ohrid skýtá stále neprobádané divy a tajemství, podobně jako Albánie nebo Bulharsko, které by si neměl nechat ujít žádný zarputilý cestovatel. Litovat nebude.

Proč navštívit Ohrid

Toto malebné město na břehu Ohridského jezera láká návštěvníky svou bohatou historií, přírodní krásou a jedinečnou atmosférou. Zde je několik důvodů, proč navštívit Ohrid:

 1. Historické dědictví: Ohrid je domovem mnoha historických památek, včetně středověkých kostelů, klášterů a pevností. Město je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO díky svému významu jako kulturní a historické centrum.
 2. Jezero Ohrid: Jedno z nejstarších jezer v Evropě, Ohridské jezero, je obklopeno nádhernou přírodou a nabízí mnoho možností pro vodní sporty, jako je plavání, potápění a rybaření.
 3. Malebná atmosféra: Procházka úzkými uličkami starého města Ohridu je jako cesta do minulosti. Zdejší atmosféra je klidná a relaxační, což láká návštěvníky, kteří si přejí uniknout od shonu velkoměst.
 4. Kulturní události: Ohrid je domovem mnoha kulturních událostí a festivalů po celý rok. Tyto události nabízejí jedinečnou možnost poznat místní kulturu, tradice a umění.
 5. Krásné pláže: Podél břehů Jezera Ohrid je řada malebných pláží, kde si lze užít slunečního záření a relaxovat v poklidné atmosféře.

Ohrid ideálním cílem pro každého, kdo hledá kombinaci historie, přírody a kultury během své dovolené.

Makedonie – podmínky vstupu

Občané ČR mohou vstupovat a pobývat na území Makedonské republiky bez víz. Celková povolená doba pobytu je nejvýše 90 dnů ve 180-denním období.

Při cestování do Severní Makedonie se nelze spoléhat na evropskou kartičku pojištěnce, která hradí pouze nezbytně nutné lékařské ošetření. Je vhodné mít sjednané cestovní pojištění. Nejlevnější cestovní pojištění stojí pár korun na den.

Ubytování Ohrid

Ohrid, perla Balkánu, přivítává návštěvníky svým historickým odkazem a malebnými výhledy na stejnojmenné jezero. Zde jsou některé hotely, které nabízejí ubytování v této krásné destinaci:

Vila Bisera

 • Tato vila s tradicí poskytuje útulné ubytování v blízkosti jezera, ideální pro ty, kteří hledají klidný pobyt s autentickým půvabem.

PS Apartments Ohrid

 • S moderním designem a kompletním vybavením nabízí PS Apartments pohodlné ubytování, které uspokojí náročné hosty.

Vila Mina

 • Vila Mina, s výhledem na jezero, spojuje komfort a elegance, činící ji vhodnou volbou pro romantický nebo rodinný pobyt.

Tino Sveti Stefan

 • Tino Sveti Stefan, umístěný ve vesnici Sveti Stefan, nabízí rustikální šarm a klidné prostředí s pohodlným ubytováním.

Sunny Lake Hostel

 • Sunny Lake Hostel je ideální pro cestovatele s omezeným rozpočtem, kteří si přejí společenskou atmosféru a přímý přístup k jezeru.

Ubytování v Ohridu zahrnuje širokou škálu možností, od tradičních vil po moderní apartmány a hostely, a zajišťuje návštěvníkům autentický zážitek v jednom z nejkrásnějších míst na Balkáně.

Ohrid – co vidět

Většina atrakcí v Ohridu se soustředí kolem samotného Ohridského jezera, to však neznamená, že je to všechno, co je v tomto krásném městě k vidění. To by nebyl Ohrid. Co vidět a co nevynechat?

Při procházce podél jezera se lze brzy dostat do starého města a hlavní nákupní zóny. Staré město je plné úzkých dlážděných uliček s novými i starými restauracemi. Milovníky koček zaplaví kakofonie mňoukání ze všech stran. Makedonie, Ohrid a kočky zkrátka patří dohromady.

Ohridské jezero je synonymem klidu a pohody. Procházky kolem něj jsou dechberoucí.

Kdo se vydá do kopce, mine východní pravoslavný kostel svaté Sofie. Kdysi bylo v Ohridu 365 kostelů (jeden na každý den v roce), ovšem svatá Sofie je v Severní Makedonii obzvlášť známá. Kostel pochází z 9. století n. l., v době osmanské nadvlády byl kdysi mešitou a nachází se v něm řada středověkých artefaktů. Jeho exteriér má nepřehlédnutelnou pískově oranžovou barvu.

Římský amfiteátr

Kdo se vydá směrem k Ohridské pevnosti, narazí na starověký římský amfiteátr, který je v celé oblasti běžný. „Amfi“ v řečtině znamená „z obou stran“, což zjevně naznačuje, že gladiátorské zápasy sledovali diváci „z obou stran“.

Ohridský amfiteátr s sebou nese i kontroverzní prvek. Kromě toho, že se zde konaly gladiátorské zápasy, zde Římané popravovali křesťany. Po pádu Římské říše byl proto amfiteátr místními obyvateli fakticky pohřben.

Římský amfiteátr v Ohridu připomíná historii gladiátorů a je jedním z novodobých kulturních epicenter města.

Amfiteátr byl vykopán až v 80. letech 20. století, následně se stal turistickou atrakcí. Lze vystoupat až na „plochu pro představení“ a představit si být gladiátorem, který je ponořen do zuřivého boje. Poměrně moderní jeviště dává na srozuměnou, že se zde konají novodobá představení. Řecko-římská atmosféra se tu nezapře.

Město Ohrid – Samuelova pevnost

S výhledem na město a po dalším stoupání od amfiteátru se nachází Samuelova pevnost. Byla postavena za vlády bulharského cara Samuela na přelomu 11. a 12. století a dnes je historickou památkou a významnou turistickou atrakcí.

Stejně jako u mnoha pevností na Balkáně a podle nedávných vykopávek makedonských archeologů se předpokládá, že tato pevnost byla postavena na místě staršího opevnění, pocházejícího ze 4. století př. n. l., které pravděpodobně vybudoval makedonský král Filip II. Pokud tam člověk dorazí při západu slunce, bude svědkem nádherného výhledu dolů na jezero a samotné město Ohrid.

Lodní výlety Ohrid

Zátoka kostí, jedna z hlavních zastávek na většině lodních výletů po Ohridském jezeře. Pokud existuje něco, co se v Ohridu NESMÍ vynechat, tak je to výlet lodí po jezeře. Obecně platí, že výlety lodí začínají v 10 a 11 hodin a vracejí se v 17 hodin.

Náklady se samozřejmě liší. Soukromé výlety lodí znamenají vyšší cenu. Nicméně lze najít výlet, který stojí pouhých 6,50 EUR (400 makedonských denárů). Lodní výlety Ohrid nabízí v nepřeberném množství s různým programem. Během plaveb posádka navštíví Zátoku kostí (30 minutová zastávka), poté jsou na programu čtyři hodiny v klášteře Svatého Nauma a jeho okolí.

Dlážděné romantické ulička města Ohrid lákají k bezcílnému toulání.

Výhledy při vyplutí z přístavu a během celé cesty nejsou nic jiného než božské. Lze si představit Thajsko nebo Indonésii – něco takového ve vnitrozemské zemi na jihovýchodě Evropy nečekané. Průzračná, klidná modrá voda, nádherné a svěže zelené hory poskytnou opravdu epický 360 stupňový výhled.

Zátoka kostí

Zátoka kostí je rekonstrukcí prehistorického vodního sídla. Předpokládá se, že původně existovalo od roku 1 200 př. n. l., pojmenované „Zátoka kostí“ vzhledem k množství zvířecích lebek a ztroskotaných plavidel objevených při vykopávkách koncem 90. let.

Vstupné činí 100 MKD (1,60 EUR), což kromě vstupu do přilehlého muzea umožní i samotnou rekreaci. Ačkoli se jedná o rekonstrukci, Zátoka kostí poskytuje fascinující pohled na jednoduchost toho, jak lidé kdysi žili – malé obytné prostory se zvířecími kůžemi.

Klášter sv. Nauma

Po příchodu do kláštera možná překvapí čtyřhodinový rozchod. Ovšem je tu toho spousta, do čeho se lze pustit – a to doslova! Samotný klášter, založený v 10. století, je dalším příkladem architektury v byzantském stylu a poskytuje úchvatný výhled na jezero a okolní hory i na oblíbenou plážovou oblast pod ním. Nacházejí se tu dokonce i pávi a vstupné je zdarma.

Sv. Naum nabízí spoustu aktivit pro celou rodinu, které vyplní čtyři hodiny pobytu. Lze strávit nějaký čas na pláži, pořídit si suvenýry ve zdánlivě nekonečné řadě chatek podél pláže nebo se najíst v některé z restaurací. Ryby ze samotného jezera (včetně ohridského pstruha) mohou být mimořádně drahé (2 600 MKD – asi 50 EUR).

Lze se také vydat na další miniplavbu po pramenech Svatého Nauma, nebo jen tak sedět u pramenů a pozorovat pstruhy pod sebou a spolucestující turisty házející mince do pramene. I to patří k ohridským zážitkům.

Ohrid, Makedonie – letiště

Letiště Apoštola svatého Pavla v Ohridu se nachází jen kousek od města a mělo by stát přibližně 10 EUR v jednom směru (cca 600 makedonských denárů). Řidič musí zaplatit dalších 60 MKD za vjezd na letištní parkoviště (které bude muset zaplatit pasažér), proto pokud má cestovatel omezený rozpočet, měl by zvážit, zda se nevydat pěšky mimo areál parkoviště, aby nějaké peníze ušetřil.

Případně lze nastoupit do autobusu na hlavním autobusovém nádraží ve Skopje za přibližně 8 EUR (cca 500 makedonských denárů), v závislosti na autobusové společnosti a ročním období. Cesta je přímá a trvá 3-4 hodiny, obvykle s krátkou zastávkou v polovině cesty na rychlý nápoj nebo cigaretu.

Autobusové nádraží v Ohridu se nachází poněkud mimo město, což znamená, že nejlepší volbou pro cestu do ubytování je taxi. Komu nedělá problém delší procházka, může jít i pěšky.

Ohrid – ceny

Nákupní zóna je poměrně moderní a tvoří ji restaurace, stánky se zmrzlinou a obchody se suvenýry. Lze zde najít širokou nabídku jídel, od makedonské klasiky jako je Tavče Gravče (fazole vařené v hliněném hrnci s paprikou a cibulí, podobně jako Prebanac v Srbsku), až po typičtější „turistická“ jídla, jako je pizza.

Město Ohrid je velmi turistické. Na rozdíl od poměrně levné sousední Albánie budou ceny nadsazené nejen v restauracích, nýbrž i u bankomatů. Mnohé z nich zahrnují nadměrné poplatky za výběry. Vyplatí se zvážit výběr peněz jinde nebo použít kartu Revolut. Případně lze na mnoha místech hradit nákupy platební kartou.

Ohrid lázně

Ti, kteří se rádi nechávají na svých dovolených hýčkat a rozmazlovat, si mohou přijít na své. Ohrid lázně jako takové sice nenabízí, ovšem v mnoha ubytovacích zařízeních a hotelech se spa a wellness nacházejí. Není nad to dopřát si saunu a masáž s výhled na zelenavé hory.

Ohrid – dovolená

Ohridské jezero, jedno z nejstarších a nejhlubších na Balkáně, poskytuje městu jedinečnou atmosféru a řadu rekreačních možností. Svému okolí propůjčuje křišťálově čistou vodu a nezapomenutelné panoramatické výhledy.

Kromě toho je jezero spjato s bohatou historií a mýty, které vytvářejí z Ohridu neodmyslitelnou součást balkánského kulturního dědictví. Dovolená v Ohridu tak slibuje nezapomenutelný zážitek spojený s kombinací historického odkazu, přírodní krásy a relaxace u vody.

Toto malebné město na břehu Ohridského jezera je skvělou destinací pro ty, kteří touží po odpočinku a zároveň objevování nových kultur a tradic.

Navíc místní kuchyně nabízí širokou škálu lahodných pokrmů, které stojí za vyzkoušení. Vychutnat si lze čerstvé ryby a mořské plody připravené podle tradičních receptů, místní speciality jako tarator (ledový polévka z jogurtu) nebo ajvar (papriková pomazánka) a dopřát si sklenici místního vína.

Dovolená v Ohridu nabízí pro každého cestovatele něco.

Co navštívitDovolenáZajímavosti