Bulharsko – dovolená, zajímavosti, cestování, památky

Evropa

Bulharsko má stále mezi mnohými Čechy hořkou reputaci zavánějící socialistickými rekreacemi, přestože od pádu železné opony uplynulo už několík desítek let. Bulharsko bylo v dobách komunismu jednou z mála přímořských zemí, kam se mohlo vycestovat na prázdniny. I proto dnes mnozí volí pro svou dovolenou jinačí destinace. Bulharsku ke škodě. Je to země nepřeberných přírodních krás, chutného jídla a přívětivých obyvatel.

Albena, Zlaté Písky, Varna, Škorpilovci, Slunečné pobřeží, Burgas, Černomoretz, Sozopol, Primorsko, Lozenetz, Tsarevo, Achtopol, Sinemoretz. To je výčet bulharských letovisek, od severu k jihu, kde lze strávit vysněnou dovolenou. Zlaté Písky a Slunečné pobřeží jsou nehynoucí klasikou, ovšem Bulharsko zdaleka není jen moře, ačkoli to je pro mnohé tím největším lákadlem.

Při cestách do zahraničí se stalo běžnou praxí mít sjednané cestovní pojištění. S výběrem pomůže online kalkulačka.
Vybrat nejvýhodnější cestovní pojištění >

Ceny v Bulharsku a zajímavosti

Bulharsko je často jednoduchou odpovědí na otázku, kam na dovolenou k moři. Výlet do Bulharska je ekonomicky únosný a poměr ceny a kvality vynikající. Ceny v Bulharsku jsou oproti Česku mnohem nižší. Měna v Bulharsku je leva, která se dělí na stotinky, podobně jako české koruny na halíře. Jeden lev vychází na přibližně 13 korun.

Bulharsko sousedí s Rumunskem, Srbskem, Řeckem a Tureckem a Severní Makedonií. Makedonské hlavní město Skopje je nepsanou povinností při návštěvě této země.

Vyhnout se hlučným davům, popíjející nespoutané mládeži a dovádějícím rodinám s dětmi na přeplněných plážích je v letních měsících na pobřeží Černého moře takřka nemožné. Černé moře láká svým pozvolným písčitým vstupem, kde se neskrývají zákeřní ježci ani žahající medúzy. Je proto ideální pro bezstarostné koupání a vodní radovánky.

Černé moře není slané, ovšem za solí se sjíždějí turisté i místní

Černé moře se vyznačuje velmi nízkou salinitou, a to hned z několika důvodů. Za prvé se do něj vlévají velké evropské toky jako Dunaj, Don a Dněpr, a za druhé je Černé moře propojené s ostatními moři pouze úzkou Bosporskou úžinou v Istanbulu. Tudíž do něj nevtéká tolik slané vody, jak by se slušelo a patřilo.

Paradoxně je pobřeží Bulharska, zejména oblast Pomorie a Burgasu, vyhlášené zpracováváním soli pro celý balkánský stát. Rčení sůl nad zlato tu platí dvojnásob. Bílé zlato, jak se zde soli přezdívalo, bylo v dobách minulých pod neustálou ochranou a dohledem vojáků. Odtud pochází anglický výraz soldier nebo francouzský soldat (přeneseně hlídač soli).

Sůl se zpracovává tradičním způsobem i v době současné, ovšem produkce soli již dávno nepokrývá poptávku celé země. Solná jezera, v nichž docházelo k odpařování vody a těžbě soli, však zůstala. Dnes se spolu s tamním bahnem využívají jako léčivé prameny.

Extrémní slanost kolem 40 procent má příznivé účinky na pokožku, kosti i centrální nervový systém. Jedním z takových míst jsou Solnici u burgaského mezinárodního letiště. Oblast černomořského pobřeží je známá také četnými vinařstvími, levandulovými plantážemi a slunečnicovými poli.

solnicky-2213687
Jedno z hypersalinních jezer na prahu města Burgas. Vysoký podíl soli nadnáší podobně jako Mrtvé moře.

Do Nessebaru a Sozopolu za historií i bulharskou kuchyní

Ještě před vjezdem do Sozopolu se nachází pohádkový, bezmála Disneyovský zámek Ravadinovo, jenž je zhmotnělým dětským snem svého architekta Georgi Kostadinova Tumpalova. Úchvatné útroby a ještě úchvatnější zahrady s elegantními pávy jsou lahůdkou pro oko každého návštěvníka.

Poznávacím znamením městeček Nessebar a Sozopol jsou typické dřevěnné roubenky s kamennými základy, napěchované na sobě mezi dlážděnými uličkami. Obě místa lákají k prohlídce a dávají vhlédnout do nedávné historie, kdy lidé pletli košíky a vyráběli keramické hrnky, které prodávali na jarmarku na náměstí.

Půvabná stavení doplňují četné malebné kostelíky, čímž dávají najevo hluboce zakořeněnou příslušnost Bulharů ke křesťanské víře. Dnes jsou již Nessebar i Sozopol místy spíše turistickými s nekonečnými nákupními možnostmi a kulinářskými příležitostmi. Kdo by si odpíral bulharskou snídani v podobě zakyslého mléčného ajranu a křupavé špenátové baničky s výhledem na moře?

Bulharská kuchyně se neobejde bez kuřecího vývaru všeobecně známého coby pileška supa, který obohatí drobení do polévky, a taratoru. Studené okurkové polévky s koprem, jogurtem, ořechy a česnekem. Na rodinné tabuli dále nesmí chybět kebabče, opečené válečky z mletého masa, sněžanka, čili osvěžující salát z kyselého mléka a okurky (obdoba tzatziki), nebo salát šopský. Bylinka saturejka a koření čubrica dotvářejí typické chutě bulharské gastronomie.

Bulharská kuchyně je z velké části inspirována i tureckými vlivy, proto mají po celém Bulharsku obrovské zastoupení stánky s kebabem. Dalšími balkánskými specialitami jsou makedonské zapečené fazole tavče gravče nebo srbský ajvar.

Za klidem na jih do Primorska a Achtopolu

Primorsku se už hezkých pár let přezdívá česká vesnice. Není divu. Čechů sem každoročně zamíří tisíce. Vyhledávají klidnější pláže, více přírody i odpočinku. Pobřeží jsou tu lemovaná nejen rybími restauracemi, stánky se zmrzlinou a plážemi, avšak i sošnými skalními útesy, což z jižního pobřeží Bulharska činí doslovný ráj na zemi.

Doslova instagramové snímky lze pořídit jak v Achtopolu samotném, kde se noblesně tříští vlny o drobný bílý maják, tak i poblíž městečka Sinemoretz. Zde se do Černého moře vlévá řeka Veleka, a návštěvníci pláže si mohou vybrat, zda si zaplavou v moři, nebo ve vodě sladké.

V Primorsku nelze vynechat magické místo Beglik Tash, prehistorickou skalní svatyni, kam lidé přicházejí načerpat vzácnou neviditelnou energii, která tímto místem prostupuje takřka hmatatelně. Zde se plní tužby i přání. Říká se, že zde lze vyléčit neplodnost a prolomit neštěstí v lásce.

Beglik Tash je přírodní skalní útvar skládající se z megalitů zkamenělého sopečného magmatu z období druhohor. Historické prameny hovoří o stáří megalitického komplexu až 15 tisíc let. Komu by tento úkaz nestačil, může pokračovat pěší půlhodinkou lesem až k mysu Maslen Nos, odkud se rozprostírá velkolepý výhled na moře.

sinemoretz-6373457
Pláž Veleka je jednou z nejoblíbenějších bulharských pláží vůbec.

Pobiti Kamani u Varny

Obdobně magickým místem Bulharska jsou Pobiti Kamani u třetího největšího bulharského města Varna. Hned po Sofii a Plovdivu. Pobiti Kamani jsou přírodním monumentem známým také jako kamenná poušť nebo kamenný les. Jediná svého druhu a de facto jediná poušť na území Bulharska vůbec.

Písečné duny jsou domovem vysokých pískovcových skalních sloupů, jež dohromady podobně jako Beglik Tash vytvářejí silné energetické vibrace. V kamenném Kruhu přání se údajně plní i ty nejodvážnější sny.

Původ kamenů není jednoznačný, což místu připisuje body navíc. Traduje se, že byl celý komplex zformován před 50 miliony lety. Toto místo je ojedinělé také růstem kaktusů a výskytem pouštních plazů i želv. V letních měsících zde panují velmi vysoké teploty a není radno se mezi kamennými útvary pohybovat bez pokrývky hlavy.

pobiti-kamani-8208948
Pobiti Kamani jsou fantaskním přírodním jevem, pro nějž se vyplatí dát pro jednou vale moři a zamířit do vnitrozemí.

Kdy zajet do Bulharska a do přírody. Jaké je v Bulharsku počasí?

Pro návštěvu Bulharska jsou ideální pozdně jarní, letní a brzce podzimní měsíce. Pro mnoho Bulharů začíná nová sezóna momentem, kdy se z teplých krajin vracejí první čápi, kterých zde v létě žijí tisíce. V prázdninových měsících červenci a srpnu je u pobřeží otevřeno nejvíce obchodů a restaurací a jsou ideální podmínky pro koupání, zatímco od září se stahují mračna a teploty pozvolna klesají.

Milovníci výletů a přírody ocení spíše dřívější, či naopak pozdější termíny, kdy je stále ještě teplo, avšak nesnesitelná vedra jsou ta tam. Mírné počasí svádí k toulkám po národních parcích a klášterech, kterých je po celém území Bulharska rozeseto jako máku.

Mezi nejznámější patří Rilský a Bačkovský klášter a oba jsou to významné památníky křesťanské architektury a pravoslavné církve v Bulharsku. Kláštery jsou v obležení jak zahraničních návštěvníků, tak silně věřících lokálních obyvatel. Ivan Rilský, po němž je prvně zmiňovaný klášter pojmenován, je považován za hlavního patrona Bulharska a v pravoslavné bulharské církvi za jednoho z nejdůležitějších svatých.

Zima potěší milovníky chladu a zimních sportů, neboť nastávají ideální podmínky pro lyžování v Bulharsku. Cestování do Bulharska je možné vlakem, autobusem, i vlastním autem, ovšem nejpohodlnější je Bulharsko letecky. Letenky do Bulharska se dají sehnat za velmi příznivé ceny, ideálně do přímořských letišť Varna a Burgas s leteckými společnostmi WizzAir nebo Bulgaria Air. Přes letní měsíce se Smart Wings.

Dovolená Bulharsko – vítězný památník

Jednou z nejnavštěvovanějších památek Bulharska je od roku 1934 monument Shipka. Symbolizuje moderní Bulharsko a jeho osvobození v Rusko-turecké válce. Památník je ze svého vrcholu vidět na desítky kilometrů daleko a je hrdou připomínkou svobody. Na jeho postavení se složil lid celého Bulharska. V přízemí v sarkofágu spočívají ostatky vojáků, kteří zde padli v bitvě o Shipku.

Na mapě Bulharska leží Shipka zhruba ve svém středu. Pohoří se rozkládá mezi městy Stara Zagora a Veliko Tarnovo, které dřív bývalo hlavním městem Bulharska, než tuto funkci v roce 1879 převzalo město Sofie, s více než jedním milionem obyvatel a nejvíce univerzitami v zemi. Vesnický život je oproti vzdělané Sofii něčím úplně jiným.

Stačí zajet pár kilometrů za město a před očima se rozprostřou nekonečné lány polí, pasoucí se krávy a ovce, volně pobíhající stáda koní a sem tam i osel. Čapí hnízda na sloupech veřejného osvětlení dokreslují vesnický kolorit a svádějí sednout si na verandu s nohama nahoře.

shipka-1308092
Z vrcholku Shipky je úchvatný panoramatický výhled na okolní krajinu. Zde člověk zapomene na svět a touží se stát ptákem.

Za kulturou do Plovdivu – památky v Bulharsku

Plovdiv coby druhé největší město Bulharska je hlavním městem kultury. Je významným ekonomickým, dopravním, kulturním a vzdělávacím centrem. V Plovdivu se nachází velké množství archeologických míst, a to přímo v samotném historickém srdci města.

Milovníci městských procházek ocení jak středověké centrum, tak širokou táhnoucí se promenádu lemovanou obchody a kavárnami a také park Tsar Simeon Garden s jezírkem a zpívající fontánou. Městem protéká řeka Maritsa, jež zejména při západu slunce vytváří až kýčovité pohledy.

Nelze přehlédnout několik mešit, které bulharskému městu propůjčují kosmopolitní nádech. Přestože mají v Bulharsku největší zastoupení křesťané, žije zde značná část muslimských Turků a Romů. Nejen v Plovdivu, nýbrž na celém území Bulharska. Nejvíce logicky podél bulharsko-tureckých hranic.

Nejkrásnější pohled na město je z kopce Bunarjik, kde od roku 1957 sídlí ruský voják Aljoša v podobě majestátní šestimetrové sochy. Památník vzdává hold sovětským obětem padlým během sovětské okupace Bulharska ve druhé světové válce. Vyšlapat k němu do strmých výšin vyžaduje slušnou fyzičku, avšak výhled na Plovdiv je adekvátní odměnou.

mesita-plovdiv-2099748
Centrální mešita v Plovdivu pamatuje 15. století.

Bulharská vlajka a Bulhaři obecně

Bulharská vlajka se skládá ze tří vodorovných pruhů – bílého, zeleného a červeného. Bílá barva reprezentuje mír, lásku, práci a svobodu. Zelená barva je symbolem rozsáhlých lesů, tradičního zemědělství a bohaté úrodnosti Bulharska, červená symbolizuje bulharskou krev prolitou za svobodu.

Bulhaři jsou srdečný, přátelský a hrdý národ. Svá srdce mají na dlani a nestranní se jeden druhému. Rádi klábosí u kávy a zbožňují dávat si ji na ulici. Z automatů, které jsou k mání na každém rohu. Kávoví nadšenci zapláčou, ovšem káva z bulharského automatu má hodně co do sebe. Proč ji za pár stotinek nevyzkoušet? Třeba při dovolené v Bulharsku last minute.

Co navštívitDovolenáVýlety s dětmiZajímavosti