Rijeka, Chorvatsko – pláže, historie, dovolená

Evropa

Rijeka je přímořské město a hlavní přístav Chorvatska, ležící na pobřeží Jaderského moře. Nachází se v Kvarnerském zálivu na úpatí hor Velebit a Učka. S přibližně 120 tisíci obyvateli je druhým největším městem v zemi. Jaké nabízí Rijeka ubytování, jaké jsou rijecké pláže a jak se dostat vlakem do Rijeky?

V průběhu staletí bylo město součástí různých státních útvarů, včetně Benátské republiky a Rakouska-Uherska. Díky své strategické poloze mezi Střední Evropou a Východním Středomořím se Rijeka (Chorvatsko) stala důležitým obchodním centrem.

Rijeka

Dnes je Rijeka moderním městem plným života a pohody. Přístavní areál se stal oblíbeným místem mezi turisty, kteří si zde mohou prohlédnout historické památky a poté posedět v kavárnách a restauracích s výhledem na moře.

Pokud mají turisté rádi přírodu, nemohou si nechat ujít návštěvu národních parků Velebit a Učka, které se nacházejí v blízkosti Rijeky. Zde je možné objevovat krásy chorvatské přírody pěšími túrami nebo vyjížďkami na kole.

Na místní řece je možné najít ikonické historické mosty.

Fiume nebo Rijeka?

Rijeka je slovo, které může vyvolávat různé asociace. Pro Čechy to znamená největší chorvatské pobřežní město, avšak pro obyvatele jiných zemí může znamenat řeku nebo dokonce město v Itálii. Proč se ovšem někdy říká, že Rijeka je také nazývána Fiume?

Slovo fiume pochází ze starého italského názvu pro řeku Rječinu, která protéká právě městem Rijeka. V době, kdy Rijeka byla součástí Rakouska-Uherska, bylo toto slovo používáno jako oficiální italský název pro město.

Od té doby se pak stalo běžným označením pro Rijeku v italsky mluvících zemích a dokonce se objevilo i na oficiálních dokumentech. Historicky byla Rijeka místem setkávání různých kultur a národů. Žili zde Slované, Římané, Benátčané, Maďaři a další. To všechno promítlo svůj vliv i do názvů, které se městu přisuzovaly.

Historie Rijeky sahá až do antických časů, kdy zde Římané vybudovali přístaviště pojmenované Tarsatica. V řečtině bylo město nazýváno Tarsatica, v římské době Tarsatica Liburnica a později bylo pod maďarskou vládou známé jako Soprony. Významným mezníkem pro město Rijeka byl rok 1466, kdy ho maďarský král Matyáš Korvín převzal do svého držení.

V následujících stoletích pak Rijeka často měnila svého vládce. Byla součástí Benátské republiky, chorvatského království a nakonec se v roce 1867 stala součástí Rakouska-Uherska. V této době začalo slovo Fiume získávat na významu.

Dalším důležitým momentem bylo v roce 1920, kdy se Rijeka stala součástí Itálie. Tento krok byl však později zpochybněn a ve městě se vedl mnohaletý spor o to, komu bude město patřit. I v této době se slovo Fiume vyskytovalo jako oficiální italský název.

Po druhé světové válce se Rijeka stala součástí Jugoslávie a v roce 1947 bylo oficiálně rozhodnuto, že město patří Chorvatsku. Od té doby se již slovo Fiume nepoužívalo jako oficiální název pro město, ovšem stále se objevuje v různých souvislostech jako připomínka jeho dlouhé a pohnuté historie.

Rijeka Chorvatsko

Rijeka je mimo jiné také univerzitním městem, což přináší živou a mladistvou atmosféru. Díky tomu je zde mnoho příležitostí pro mladé generace ať už v oblasti studia či práce. Tím se město stalo ještě více atraktivním pro turisty, kteří sem mohou přijet za poznáním a zároveň si užít relaxaci na pobřeží.

Vlakem do Rijeky

Jedním z nejlepších způsobů, jak se do Rijeky dostat, je vlakem. Cesta trvá zhruba 10 hodin a nabídne cestujícím scénický výhled na pobřeží a horská údolí.

Dopravu vlakem do Rijeky nabízí České dráhy ve spolupráci se Slovenskými železnicemi a Chorvatskými železnicemi, takže turisté mohou projíždět přes slovenský a maďarský venkov až do Chorvatska.

V Rijece je možné vystoupit buď na hlavním nádraží nebo na nádraží Rijeka Zapadni, které se nachází kousek od centra města. Z nádraží je možné se pohodlně dostat do hotelů a penzionů nebo pokračovat dalším spojem dále do dalších oblastí Chorvatska. V centru města se nachází také autobusové nádraží, takže je možné pokračovat i do dalších měst v okolí.

Rijeka mapa – pro turisty nezbytnost

Aby návštěvníci neztratili orientaci ve městě a dokázali se snadno dostat ke všem zajímavým místům, Rijeka (Chorvatsko) má také svou vlastní mapu. Od tištěných map se stále ještě zcela neupustilo, nicméně online mapa Rijeky je mnohem používanější než ta papírová,.

Na mapě Rijeky jsou vyznačeny nejdůležitější památky, muzea, parky a další zajímavá místa. Město také nabízí turistům možnost bezplatného prohlížení města s průvodcem, který přináší zajímavé informace o historii a současnosti Rijeky.

V nedávné době byla Rijeka vybrána jako Evropské hlavní město kultury pro rok 2020, což je důkazem kulturní rozmanitosti tohoto města.

Rijeka je tedy nejen důležitým přístavem a turistickou destinací, nýbrž také místem, které má mnoho co nabídnout svým obyvatelům i návštěvníkům.

Přístav je nezbytnou součástí města.

Ubytování Rijeka

Rijeka je druhé největší město Chorvatska po Záhřebu a v posledních letech se stalo populárnější destinací. Z toho důvodu tu mohou turisté najít hned několik možností ubytování.

V Rijece je několik kvalitních hotelů, které nabízejí pohodlné ubytování v centru města. Mezi nejznámější patří Grand Hotel Bonavia, který se nachází v historickém centru. Dalším oblíbeným hotelem je Hotel Continental, který získal ocenění Best Buy Hotel za kombinaci kvality a ceny.

Pokud láká turisty spíše klid a příroda, mohou se ubytovat v jedné z mnoha plážových vil nebo apartmánů. Ty se nacházejí v blízkosti moře a nabízejí pohodlné ubytování za příznivější cenu než hotely. Mnohé z nich mají také terasu nebo balkón s výhledem na moře.

Ubytování Rijeka nabízí také v soukromí domů. Turisté si mohou pronajmout celý dům nebo vilu pro větší skupiny lidí. Pro návštěvníky, kteří preferují přímější kontakt s místními obyvateli, je ideální možností pronájem pokoje v soukromí. V těchto ubytováních budou hostitelé k dispozici pro rady a tipy na výlety v okolí.

Tato možnost je také vhodná pro ty, kteří chtějí ušetřit peníze na ubytování a raději je investují do poznávání města. V Rijece je možné najít mnoho rodinných domů a bytů, které nabízejí pokoje k pronájmu.

Pro cestování s menším rozpočtem jsou ideální hostely. V Rijece turisté najdou několik moderních a čistých hostelů se společnými i soukromými pokoji. Tyto hostely často organizují společné aktivity pro své hosty, což je skvělá příležitost k seznámení s dalšími cestovateli.

V neposlední řadě, pro ty, kteří milují přírodu a chtějí zažít opravdový pobyt v přírodě, je ideální možností kempování. V okolí města Rijeka je možné najít mnoho šikovných kempů v příjemném prostředí. Kempování je také skvělá volba pro rodiny s dětmi, kteří se mohou vyřádit v přírodě.

Rijeka kempy

Jeden z nejpopulárnějších Rijeka kempů je Kemp Katarina, který je situován na poloostrově s výhledem na Kvarnerské ostrovy. Tento kemp nabízí moderní vybavení, jako jsou plavecké bazény, tobogány, minigolf a různé sportovní hřiště. Díky své poloze je také ideálním místem pro vodní sporty, jako je například potápění, šnorchlování či windsurfing.

Dalším oblíbeným Rijeka kempem je Uvala Slana, který se nachází v zátoce s průzračnou vodou. Kemp je ideální pro rodiny s dětmi díky klidnému moři a písčité pláži. Nabízí také různé aktivity pro děti i zábavní večery pro celou rodinu.

Pro ty, kteří milují přírodu a klid, je ideální Kemp Kantrida. Tento kemp se rozkládá v zalesněném prostředí a nabízí možnost stanování přímo u moře. Kemp je vybaven restaurací, obchodem a grilovacími místy, kde si mohou hosté připravit večeře plné čerstvě ulovených ryb.

Pokud turisté hledají prostředí pro relaxaci a regeneraci, můžou zamířit do Kempu Pasike na ostrově Krk. Hosté zde mohou využívat wellness centrum s možností masáží nebo sauny.

Pro ty, kteří chtějí využít kempování k poznání okolí, je určen Kemp Na Grobnu. Nachází se v blízkosti centra Rijeky a hosté zde mohou využívat tramvajové spojení do města. Kemp je situován nedaleko od národních parků a skvěle se tak hodí pro ty, kteří chtějí poznávat chorvatskou přírodu.

Rijeka pláže

Rijeka je známá především svými překrásnými plážemi, které lákají návštěvníky z celého světa. A není se čemu divit, vždyť Rijeka má více než dvacet pláží, které jsou každá jedinečná svým charakterem.

Pro ty, kteří hledají klid a relaxaci, je ideální volbou pláž Ploče. Tato oblázková pláž je vzdálená od ruchu města a je obklopená bujnou přírodou. Díky vyhlášenému čistému moři získala modrou vlajku, což je symbol ekologické kvality pláže.

Milovníci vodních sportů si zase přijdou na své na pláži Kostanj. Ta je oblíbená především pro windsurfing a kitesurfing díky silnému větru, který v tomto místě vytváří perfektní podmínky pro tyto sporty.

Pro ty, kteří chtějí být blízko centra města, je tu pláž Grčevo. Nachází se v přístavu a je obklopená nápaditými budovami a loděmi.

Rijeka pláže jsou velmi čisté a udržované, díky čemuž si získaly pozornost a ocenění nejen od místních, nýbrž i od turistů. Rijeka nabízí možnost koupání a opalování a také možnost relaxovat v jedné z mnoha plážových kaváren nebo si vychutnat tradiční chorvatskou kuchyni v některé z přilehlých restaurací.

Pláže jsou však nejkrásnější v pozdním večeru, kdy je možné se projít po pobřeží a obdivovat západ slunce nad mořem.

Rijeka památky

Památky v Rijece jsou různorodé a odrážejí bohatou historii města. Jednou z nejvýznamnějších je Chrám svatého Víta, největší a nejstarší kostel v Rijece. Jeho působivá barokní fasáda je jednou z nejznámějších dominant města. V blízkosti chrámu se také nachází Tržnice svatého Víta, kde turisté mohou ochutnat místní speciality a koupit tradiční suvenýry.

Další rijeckou památkou, která stojí za návštěvu, je místní zámek Trsat. Nachází se na kopci nad Rijekou. Zámek je bohatě zdoben freskami a v některých jeho částech jsou umístěny muzea a galerie.

Mezi další zajímavé památky patří také historické centrum města, které je plné úzkých uliček, malebných náměstí a barevných domů. Zde se nachází mnoho kostelů a paláců, které dokreslují atmosféru starobylého města.

V centru se také nachází Korzo, hlavní nákupní a společenská ulice, kde se po celý rok konají různé festivaly a akce. Pokud mají turisté zájem o přírodu, pak je pro ně v Rijece mnoho přírodních památek.

Jednou z nich je park Mlaka, kde je možné najít vzácné druhy rostlin a ptáků. Dalším zajímavým místem je Jelení skok, přírodní rezervace s vodopádovou kaskádou. Rijeka památky nabízí také bohatou kulturní scénou. Každý rok se zde koná mnoho festivalů, jako například Rijecké léto, které nabízí různé hudební a divadelní představení. V místním divadle se také pravidelně konají představení opery a baletu.

Historické centrum nabízí honosné budovy a prostorná náměstí.

Počasí Rijeka

Rijeka, stejně jako celé pobřeží Chorvatska, se vyznačuje teplým klimatem s horkými a suchými léty a mírnými zimami. V létě zde teploty dosahují až 30 °C a mořská voda je příjemně teplá kolem 25 °C.

Díky tomu si turisté mohou v klidu užívat slunečního žáru a osvěžujících koupání v moři. V zimě se počasí Rijeka pohybuje kolem 10 °C, což je stále ještě příznivé pro vycházky a prozkoumávání města. Navíc zimní měsíce jsou mnohem tišší a klidnější, takže pokud milují turisté procházky po lokálních uličkách bez davů turistů, zimní návštěva Rijeky je pro ně ideální.

I když jsou léta v Rijece zpravidla suchá, občas tu mohou v létě projít bouřky. Ty však obvykle netrvají dlouho a po několika hodinách zase vyjde slunce. Pověstné chorvatské léto a tedy rijecké počasí může nabídnout kombinaci teplého počasí a osvěžujících letních dešťů, které napomáhají udržovat přírodu zdravou a čistou.

Co se týče podnebí v Rijece, zimy jsou mírné a suché, přičemž sníh tu není tak obvyklý jako v dalších částech Evropy. Díky tomu je mohou návštěvníci města v zimě vidět všechny památky bez omezení a bez zimního oblečení.

Rijeka teplota moře

Pro mnoho turistů je Rijeka oblíbenou destinací díky svému teplému a slunečnému počasí. V létě dosahují teploty vzduchu průměrně 27 °C, což je ideální pro strávení času na pláži a koupání v moři. A jaká je v Rijece teplota moře? V tomto období dosahuje příjemných 24-25 °C.

Mořská voda v Rijece je velmi čistá, což dělá z koupání v ní skutečný zážitek. Navíc je moře v okolí Rijeky plné různých druhů ryb, což láká mnoho rybářů a potápěčů. I mimo hlavní sezónu je teplota moře v Rijece velmi příjemná.

V zimě se Rijeka teplota moře pohybuje kolem 14-15 °C, což je ideální pro procházky podél pobřeží a pozorování mořského života.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti