Káva a její historie

Magazín
kava-a-jeji-historie-2

Káva je druhým nejrozšířenějším nápojem na světě, hned po čaji. Tento lahodný nápoj milovali lidé už před pěti sty lety natolik, že si povídali legendy o tom, jak byl objeven. Jak to bylo ve skutečnosti? Odkud pochází káva? Jaký je původ slova káva a jaká je historie kávy v Čechách?

Honoré de Balzac tvrdil, že káva je „motorem myšlenek“. Prameny uvádějí, že tento francouzský literát dokázal při intenzivní práci vypít až 60 šálků kávy denně.

Podobné množství kávy konzumoval i francouzský filozof Voltaire. Na varování lékaře, že má na něj káva účinky jako pomalu působící jed, odpověděl: „Máte pravdu, na mě tento jed působí už 80 let.”

Ludvik van Beethoven si potrpěl na to, aby byl jeho šálek kávy připraven přesně ze 60 kávových zrn.

Rekord v pití kávy drží Mr. Gemsock z Clevelandu. Během 24 hodin dokázal vypít neuvěřitelných 85 velkých hrnků kávy.

Lidem, kterým požívání kávy působí zdravotní potíže, ale přesto se jí nechtějí vzdát, může být náhražkou káva bez kofeinu. Ta obsahuje lahodné látky, které vznikají pražením zrn, a zahání únavu stejně jako kterákoli jiná káva, ale neovlivňuje činnost srdce. Ranní kávu si tedy není třeba odpírat za žádných okolností.

První objevitelé – legendy o původu kávy

Odkud pochází káva? O poznání účinků kávy se traduje mnoho legend. Pocházejí především z arabské části světa. Právě arabští věřící se svým centrem v posvátné Mekce se zasloužili o rozšíření kávy do Evropy.

historie-kavy-praha-1135502
Jakost kávy závisí na pečlivé sklizni plodů. Ty se sbírají tehdy, když jsou dostatečně vyzrálé, což se projeví u většiny odrůd červeným zbarvením.

Poprvé účinky tmavočervených bobulek objevil arabský pastýř Kalim již v 15. století. Den co den se vydával do kopců na pastvu koz a večer co večer se s nimi vracel unaven domů. Zvířata se táhla pomalu, únavou se jim pletly nohy, a pastýř si nejednou posteskl, jak by mu bylo lépe, kdyby šla rychleji a on by se mohl konečně vyspat.

Jednoho dne se při zpáteční cestě z travnatých pahorkatin kozy napásly na stále zeleném keři a pojednou ožili. Vypráví se, že Kalim pozoroval „skotačivé chování koz“.

Kávu milovali lidé už před pěti sty lety natolik, že si povídali legendy o tom, jak byla objevena.
Kávu milovali lidé už před pěti sty lety natolik, že si povídali legendy o tom, jak byla objevena.

Když se tentokrát vrátil do vsi před setměním, vyprávěl příhodu opatovi nedalekého kláštera. Toho objevení tajemného keře nadchlo natolik, že nechal natrhat jeho listy a plody, a ty pak svařit do nápoje. Káva byla na světě. Jako první ji ochutnali mniši, kteří usínali při dlouhých nočních motlitbách.

Teprve později pijáci kávy zjistili, že chuť kávy je lahodná teprve tehdy, když se plody před přípravou opraží a rozemelou na prášek.

Další legenda povídá o arabském šejkovi Ikarovi, který žil ve vyhnanství. Objevil prý keř s omamně vonícími květy a krásně zbarvenými plody, jehož léčivé účinky mu usnadnily návrat do Mekky. Stal se totiž léčitelem a zázračným odvarem uzdravil vládcovu dceru, která se do něj zamilovala.

Historie kávy Arabica

Vzhledem k tomu, že legendy pocházejí z arabského světa, je historie kávy pravděpodobně historií kávy Arabica. Přibližně sedmdesát procent světové produkce kávy poskytuje kávovník arabský, jehož domovina leží v Etiopii a jižní Africe. Zbytek připadá na kávovník statný a kávovník liberský.

Kávu jako osvěžující nápoj znali i představitelé klasické arabské medicíny. Proslulý učenec Abu Bakr Muhammad ibn Zakariya El Razi z přelomu 9. a 10 století, uvádí ve svém spise kávu pod termínem bunchum. Zmiňuje se o tom, že je to tekutina hořká, ostrá a velmi dobrá na žaludek. Věhlasný polyhistor 11. století Ali ibn Sína, zvaný latinsky Avicenna, o kávě píše: „Osvěžuje paměť, čistí kůži a vytahuje uhry. Nejlepší je žlutá, dobré vůně, zpočátku je hořká a ostrá“.

Původ slova káva – Arabové nebo Afričané?

K původu slova káva se váže rovněž řada legend. Podle jedné z nich pochází slovo káva z arabské poezie ze slova qahwa – vyjadřující slovo víno. Vzhledem k islámské prohibici alkoholu bylo toto slovo převzato pro kávu. Podle druhé legendy toto slovo pochází z Ethiopie z regionu Kaffa. V prastarém jazyce Egypťanů toto slovo znamená rostlina nebo také půda bohů.

puvod-kavy-2904897
V arabském světě se káva tradičně připravuje v tepané konvičce zvané džezva. S touto přípravou se dá setkat i Evropě, především na Balkáně v zemích bývalé Jugoslávie.

Než se káva rozšířila z východu do Evropy, získala svůj název v dnešním Turecku. Tam se kávě říká kahve. Od tohoto pojmu jsou poté odvozeny názvy v dalších státech. V turecku se káva tradičně svařuje v džezvě, takto připravenou kávu lze dnes ochutnat například v Mostaru v Bosně a Hercegovině.

Historie kávy – přes muslimy do křesťanského světa

Kávu zná svět asi tisíc let, ale teprve od 15. století dochází k jejímu rozšíření. Větší pozornost se pěstování kávovníku začala věnovat teprve po vyšlechtění jeho kulturních odrůd. V této době se začíná objevovat v Egyptě a později na Arabském poloostrově.

Na konci 17. století se kávová semena dostávají do východní Indie, kde se ale mnoho kávových plantáží nedochovalo. V podhůří Himálaje stejně jako na Srí Lance je nahradilo pěstování čaje.

Dnes jsou největšími dodavateli kávových zrn jihoamerické a středoamerické země, zejména Brazílie, Kolumbie, Ekvádor, Venezuela, Peru, Kostarika, Mexiko a Kuba. Mezi africké pěstitele kávy patří Pobřeží slonoviny, Angola a Guinea. Dalšími významnými vývozci kávy jsou Indie a Indonésie.

Káva si získala oblibu především díky osobité atmosféře kaváren vznikajících v oblasti kolem Mekky a Medíny. Tato dvě města byla centrem duchovního světa muslimů a stala se jakýmsi odrazovým můstkem pro rozšíření obliby pití kávy do ostatních zemí, kde se lidé přikláněli k islámu. Na počátku 16. století vznikla první kavárna v Káhiře.

V minulosti byly kavárny centrem kulturního a společenského života.
V minulosti byly kavárny centrem kulturního a společenského života.

První větší dodávka kávových zrn přistála u italských břehů v roce 1615. První kavárnu zřídili o deset let později v Benátčané.

V roce 1652 se slavnostním otevřením pařížské kavárny nedaleko opery s názvem Stará francouzská komedie stala káva nápojem intelektuálů. V pohodlných křeslech se nad horkým šálkem podmanivé vůně scházeli slavní herci, skladatelé a spisovatelé.

Zpočátku navštěvovali kavárny výhradně muži, přesto jejich počet nezadržitelně stoupal. V Londýně vznikl první kavárenský podnik na konci roku 1652, na sklonku 17. století jich už bylo přes tři sta. Kavárny se staly centrem kulturního a společenského života. Kavárny mohly navštěvovat také ženy.

Historie kávy v Čechách – O kupci z Damašku

První kavárna v Čechách byla založena v Praze. Historie kávy v Praze se píše od konce 17. století. Tehdy začal provozovat pouliční prodej kávy podnikavý Arab Gorgos Hatalah il Damaški, česky zvaný Jiří Deodat.

Zpočátku vařil kávu ve svém bytě a celé kavárenské zařízení, které tvořil kbelík s uvařenou kávou, třtinový cukr, pár koflíků a naběračka, nosil na cestách pražskými ulicemi s sebou. Roku 1714 získal měšťanské právo a mohl si pod malostranskou Mosteckou věží otevřít kavárnu.

puvod-slova-kava-8552847
Turečtí muži museli při svatebním obřadu slíbit, že nikdy nenechají svou ženu bez kávy. Jestliže manžel odmítl nebo opomenul podat své choti kávu, pak tento čin mohl být zákonem považován za důvod k rozvodu.

Druhou českou kavárnu založil v Brně Turek Achmet. Obliba kávy rostla a jen v Brně se počet kaváren na konci 18. století vyšplhal k devadesátce.

Na přelomu století byly kavárničky a kavárny považovány za nedílnou součást společenského života. A tak je tomu dodnes. Kam zajít v Praze na kávu? Za návštěvu stojí například Kavárna Pražírna Praha – Vinohrady.

Knihy o historii kávy

Skvělý tip na dárek pro všechny milovníky kávy je knížka. Na trhu je celá řada knih o kávě, kde se dá dočíst zajímavé informace o její historii či přípravě. Historií kávy se zabývá například kniha Kávologie: Historie nejoblíbenějšího nápoje na světě nebo Ze zámoří do Čech – Čokoláda, čaj a káva v raném novověku. Historie čokolády a čaje také velmi poutavé téma ke čtení.