Bělehrad – památky, ubytování, informace

Evropa
srbsko-kalemegdan

Bělehrad (hlavní město Srbska) díky své dlouholeté historii patří k nejstarším sídlům v Evropě. Historici totiž předpokládají, že Bělehrad obývali kočovní pastevci z období paleolitu a mezolitu. Nicméně Bělehrad kromě své pestré historie nabízí také kulturní využití, a to nejen díky svým zajímavým muzeím, ale také festivaly různého typu. Co dále stojí za návštěvu v bývalém hlavním městě Jugoslávie?

Bělehrad patří mezi nejstarší města Evropy, podobně jako třeba Istanbul nebo Atény. Nabízí tak turistům nejen spousty památek, ale také široké kulturní využití – od muzeí po bary plovoucí na řece. Jaká místa tedy stojí ve městě za návštěvu?

Bělehrad – Srbsko

Bělehrad (Srbsko) leží na soutoku řeky Dunaj a Sávy. V historii byl několikrát dobyt například Kelty, Římany, Huny nebo Avary. Útokům na město se nevyhnul Bělehrad ani ve dvacátém století, kdy byl během druhé světové války ostřelován a v devadesátých letech pak musel odolávat náletům NATO.

promenada-belehrad-4667202
Bělehrad nabízí nejednu promenádu okolo řek Dunaj a Sávy.

Nicméně dnes je Bělehrad (Srbsko) malebným městem, kde se koná celá řada akcí a festivalů. Mezi ty nejvyhledávanější pak patří například:

 • Mezinárodní divadelní festival v Bělehradě (pořádaný v září)
 • Bělehradský taneční festival (pořádaný na jaře)
 • Hudební festival Resonate (pořádaný v dubnu)
 • Noc muzeí (pořádaný v květnu)

Město Bělehrad

Bělehrad, jakožto jedno z největších a nejlidnatějších měst v zemi, je hlavním městem Srbska a je rozdělen na 17 obcí – z nich je 10 městských a 7 příměstských.

Město Bělehrad se od ostatních evropských měst může dost lišit. Ať už to je svou neobyčejnou atmosférou, proslulým nočním životem, nebo některými nápisy a značkami, které jsou psány cyrilicí.

Z toho důvodu je dobré si cestu do Bělehradu naplánovat předem nebo využívat příslušné aplikace, které mohou ve městě pomoci nejednomu turistovi. Hodit se tak určitě budou třeba překladatelské aplikace, které mohou díky překládání z fotografií pomoci s porozuměním dopravních značek.

belehrad-8718550
Pro lepší orientaci ve městě je lepší si stáhnout příslušné aplikace.

Město Bělehrad je známé pro svůj jedinečný noční život (tedy především v porovnání s ostatními evropskými metropolemi). Za návštěvu tak stojí například splavlovy (nebo také říční) bary, které se během letních nocí promění v noční kluby.

Bělehrad památky

Město má dlouhou historii, kterou dokazují bělehradské památky. Mezi ty nejnavštěvovanější patří:

 • Kalemegdan

Kalemegdan je pevnost, která byla v historii vojenskou základnou. Dnes je to především symbol města a také jedno z největších a nejhezčích místo k odpočinku ve městě díky parku, který se nachází uvnitř pevnosti. V okolí se nachází také několik muzeí, kaváren ale i prostory ke sportování nebo zoologická zahrada.

V blízkosti se nachází také socha Pobednik, která je jedním ze symbolů Bělehradu.

kalemegdan-4827315
Kalemegdan je kromě bývalé pevnosti také místem odpočinku jak pro místní, tak pro turisty.
 • Knez Mihailova

Jedná se hlavní pěší a také nákupní ulici s barevnými kavárnami, kde pouliční umělci dodají ulici ještě jedinečnější atmosféru. Kavárny a malé restaurace, které se zde nachází, pak turistům nabízí gastronomické zážitky za velmi přijatelné ceny.

TIP: Srbské rizoto, které je velmi oblíbené nejen mezi turisty, je možné si připravit také doma.

Tato ulice s historickými budovami je také oficiálně chráněna jako jedna z nejstarších a kulturně nejcennějších památek Bělehradu.

 • Novi Beograd

Bělehradská čtvrť, která je charakteristická betonovými budovami, ale také největším množstvím parků ve městě, je Novi Beograd.

Čtvrť je spojena se starým městem mostem a v letních měsících se zde konají třeba koncerty pod širým nebem.

kalemegdan-atrakce-4390156
Kalamegdan nabízí kromě parků také ukázky ručních prací.
 • Muzeum Nikoly Tesly

Téměř polovina muzea je věnována osobním artefaktům Nikoly Tesly (snad nejslavnějšího Srba), přičemž druhá polovina se skládá z modelů jeho vynálezů. Muzeum je považováno za jedno z nejlepších v Bělehradě.

V muzeu se totiž nachází více než tisícovka historických technických exponátů, přes dva tisíce časopisů a knih a téměř 160 tisíc originálních dokumentů společně s výkresy a plány.

 • Skadarlija

Pravděpodobně nejvíce turistickou čtvrtí je Skadarlija, která je jednou z nejstarších čtvrtí ve městě. Díky dlážděným uličkám, které jsou lemovány obchůdky a kavárnami, se stane procházka městem nezapomenutelným zážitkem. Nacházejí se zde také jedny z nejlepších bělehradských restaurací.

 • Náměstí Republiky

Náměstí Republiky je jedno z nejdůležitějších náměstím v Bělehradě. Je součást Starého Města a také obchodní a kulturní čtvrtí, ve které lze najít hlavní bělehradské památky, mezi které patří například Srbské národní divadlo nebo socha knížete Mihaila III.

Na Náměstí Republiky začíná již zmiňovaná centrální promenáda a nákupní zóna Knez Mihailova.

 • Ada Ciganlija neboli Ada

Ada je ostrov na řece Sávě v centru Bělehradu, který má přezdívku „bělehradské moře“ nebo také „bělehradské pobřeží.“

Jedná se o jedno z největších a nejoblíbenějších rekreačních míst ve městě, kde je možné najít vícero sportovních zařízení ale také pláží. Turisté tak zde mohou vyzkoušet například jízdu na kajaku veslování, hraní golfu, tenisu, basketbalu ale i vodní lyžování nebo bungee-jumping.

most-ada-3331528
Most Ada je nejkrásnější v noci.

Tento zalesněný park je pak nejvíce využívám během léta.

Z ostrova je také nejlepší výhled na most Ada, který lemuje nejvýchodnější cíp ostrova. Jedná se o sedmiramennou nosnou konstrukci, která je dlouhá přes 950 metrů a do výšky měří asi dvě stě metrů. Jedná se tak o největší samostatný visutý most na světě.

Bělehradských památek je opravdu několik, takže si vybere opravdu každý cestovatel to své.

Vrch u Bělehradu

Vrch u Bělehradu Avala, což je kuželovitá hora sopečného původu, se nachází necelých 10 kilometrů od hlavního města.

Nachází se zde také stejnojmenná věž, která je nejvyšší budovou na Balkáně. Na vrcholu se nachází také kavárna, ze které je nádherný výhled na celý Bělehrad.

belehrad-panorama-9665957
Bělehrad nabízí nezapomenutelná panoramata.

Název tohoto vrchu u Bělehradu vznikl v podstatě díky Turkům. Ti totiž slovanský název změnili na „Havala“ (v překladu „místo nebo vyvýšenina, která dominuje okolí“) a z toho pak následně vzniklo pojmenování Avala.

Ubytování Bělehrad

Ubytování v Bělehradu je možné jak v hotelech, tak i různých apartmánech, hostelech nebo pronajatých bytech.

I přes to, že je možné najít ve městě levné hotely, doporučuje se turistům hledat spíše různé alternativy hotelů. Ty nejenže vychází ze všech ubytování v Bělehradu nejlevněji, ale jsou mnohdy také pohodlnější a bezpečné.

Letenky Bělehrad

V hlavním městě Srbska se nachází letiště Nikoly Tesly. Z něj je pak velká nabídka spojů pro další cestování po Evropě – ať už leteckých, nebo autobusových.

Letenky do Bělehradu z pražského letiště jsou nabízeny většinou s jedním mezipřistáním a proto je potřeba počítat s případným delším letem. Nicméně přímé letenky do Bělehradu je možné zakoupit například z Vídně.

belehrad-v-noci-8255327
Město je v noci originálně osvíceno.

Vlakem do Bělehradu

Cesta vlakem do Bělehradu z Prahy je pouze s jedním přestupem, a to v Budapešti. Nicméně cesta je možná jak denním tak i nočním spojem. Je ale nutné počítat s tím, že právě noční spoje jsou o pár hodin delší, než ty denní.

Následně je nutné přestoupit na přímý spoj do Bělehradu. Cesta vlakem do Bělehradu tak může být pohodlnější, než například cestování autem, a také levnější.

Turisté si tak mohou užít nejen klidnou jízdu, ale také ušetřit na některou ze srbských gastronomických specialit nebo památek.

Počasí Bělehrad

Nejlepší doba pro návštěvu Bělehradu je jaro a léto. Bělehradské počasí je na podzim většinou deštivé a zimy mohou být v Bělehradě poměrně chladné.

Od prosince do března se pak v Srbsku objevuje také sníh.

kostel-belehrad-6292943
Na návštěvu kostelů, které Bělehrad nabízí, se hodí především mimosezónní měsíce, kdy je možné si památky prohlídnout bez turistů a front.

Od května do září Bělehrad (nejen) turisticky ožívá a bělehradské počasí v létě je pak velmi teplé, kdy panují teploty kolem třiceti stupňů.

Co navštívitDovolenáInformaceJídlo ve světěZajímavosti