
Gdyně, Polsko – co navštívit, ubytování, zajímavosti, výlety
Přímořské město Gdyně v Polsku je součástí takzvaného Trojměstí a sousedí s Gdaňskem a Sopoty. Pyšní se bohatým námořním...
Číst víceTři oříšky pro Popelku, nejoblíbenější česká pohádka. Libuše Šafránková s Pavlem Trávníčkem jako ideální pohádkový pár v těch nejkrásnějších kulisách. A kde se vlastně nachází zámek prince? Pojďme se na něj podívat. Leží sice v Německu, nicméně pro české cestovatele je velmi dobře dostupný.
Přímo před branami Drážďan nechal August Silný, král polský a kurfiřt saský, vystavět na zdech bývalé renesanční stavby reprezentativní lovecký zámeček a letohrádek. Drahocenný porcelán, nábytek a malby jsou dodnes úchvatnými svědky dvorní kultury bydlení a stolování v 18. století. Kožené tapety s velkoformátovými kresbami a ornamenty proměňují sály zámku ve skutečnou obrázkovou knížku antické mytologie.
V roce 1542 nechal vévoda Mořic Saský postavit na žulovém vrcholku v honebním lese Friedewald lovecký zámeček v renesančním stylu. Brzy se tento zámek, později pojmenovaný po vévodovi, stal středem zájmu saské lovecké společnosti. Zámecká kaple byla vybudována až v roce 1661 pod vedením kurfiřta Johanna Georga II. a během korunovace Augusta Silného na polského krále byla vysvěcena na katolickou kapli.
Dodnes se zde konají pravidelné bohoslužby. Kurfiřt však měl se zámkem Moritzburg ještě jiné plány. V roce 1723 byla zahájena velká přestavba, která měla původní renesanční stavbu proměnit v barokní lovecký zámeček a letohrádek. August Silný pověřil tímto projektem architekta Matthäuse Daniela Pöppelmanna.
Během přestavby byly založeny nové rybníky a obory, například východně od zámku bažantnice. Na interiérech sedmi sálů a více než 200 místnostech pracovali nejlepší saští řemeslníci a umělci tehdejší doby. Celé umělecké dílo se vyznačuje stavební přímočarostí a harmonií s okolní krajinou. Tato přestavba se smrtí Augusta Silného skončila.
V dalším propojování zámeckého areálu s okolní krajinou pokračoval až kolem roku 1800 kurfiřtův pravnuk. Vznikl Fasanenschlösschen – Bažantí zámeček – a přístav s majákem a molem na rybníku Niederer Großteich Bärnsdorf. Od roku 1933 byl zámek Moritzburg využíván jako sídlo prince Ernsta Heinricha Saského, dokud nebyl Wettinům v roce 1945 vyvlastněn.
Ernstu Heinrichovi Saskému a jeho synům se některé z nejcennějších uměleckých pokladů podařilo zakopat v zámeckém parku, ale až na několik výjimek je objevila a odvezla sovětská armáda. Teprve v roce 1996 nalezl amatérský archeolog několik beden se šperky posázenými drahokamy a přiřadil je k pokladu Wettinů. Dnes je Moritzburg vyhlášeným místem, kde se setkávají milovníci saského baroka a míšeňského porcelánu.
Park za zámkem chtěl původně vybudovat August Silný jako zahradu ve francouzském stylu. August Silný však zemřel ještě před jeho dokončením a od té doby zůstal park nedokončený.
Přestože je park stále krásný na procházku, plánuje se časem jeho rekonstrukce do podoby původní francouzské zahrady z 18. století.
Bažantnice je miniaturní zámek, který se nachází na pozemku zámku Moritzburg a je navržen v rokokovém stylu. Interiér zámku byl v letech 2010-2013 restaurován, aby se zachovaly artefakty a tapiserie v rokokovém stylu.
Bažantnice se nachází asi 30 minut chůze lesem od zámku Moritzburg.
Pro prohlédku vnitřku hradu je potřeba se přihlásit na prohlídku s průvodcem. Webové stránky doporučují objednat si skupinové prohlídky předem e-mailem.
Bažantnice na fotografiích interiéru vypadá úžasně. Obzvlášť pro milovníky rokokového umění a obecně umění, ti si přijdou na své a stojí za to si udělat na návštěvu čas.
Prohlídky s průvodcem jsou možné od května do října každou celou hodinu. Otevřeno je od pondělí do pátku od 10:00 do 17:00 hodin.
Kolem jezera obklopujícího hrad vede silnice a pěší stezka. Po prohlídce zámku Moritzburg se doporučuje vydat se na příjemnou procházku kolem jezera a užít si krásné výhledy na zámek.
Parkoviště: N 51°09’52.18″ | E 13°40’46.79″
Autobusem/autem dálnice A17 Praha–Dražďany po »Dreieck Dresden-West«| dále po dálnici A4 směr Berlín až na sjezd »Dresden-Wilder Mann«| dále do Moritzburgu až na velké parkoviště před barokním zámkem.
Příjezd vlakem nádraží Dresden–Neustadt | dále linkovým autobusem 326 (směr Radeburg) na zastávku »Schloss Moritzburg«
Tip: Svezte se historickou úzkokolejkou »Lößnitzdackel« z Radebeulu do Moritzburgu | Příjezd do Radebeul/Ost rychlodráhou (S-Bahn, Drážďany–Míšeň).
Publikováno: 30. 11. 2020
© 2023 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz