Erice – kam na Sicílii, cestování, dovolená

Evropa

Erice, které leží v nadmořské výšce 750 m a tyčí se nad západní částí Sicílie, je okouzlující středověké městečko na vrcholku hory s fontánami, nádhernými výhledy, dlážděnými uličkami, arabskými patii, paláci a historickými památkami. Jedná se o jedno z nejkrásnějších míst na Sicílii.


Obsah článku

 • Ubytování Erice – tipy na hotely a apartmány v Erice
 • O Erice – vše o městě sta kostelů
 • Památky Erice – Castello di Venere, Torretta Pepoli, Španělská čtvrť
 • Jídlo v Erice – co jsou mustaccioli, dolci ericini nebo frutta martorana
 • Kam na Sicílii – Taormina, Palermo, Monreale a další
 • Letiště Sicílie – kde jsou na Sicílii letiště a kdo na ně létá

V Erice najdete několik kostelů, dva hrady a katedrálu, a to je jeden z důvodů, proč se rozhodně vyplatí ji navštívit. Milujete historii, dlážděné uličky a hrady? Pak si návštěvu krásného středověkého města Erice prostě nemůžete nechat ujít.

TIP: Sicílie nabízí i další krásná města. Patří mezi ně i Messina. Mezi další krásná italská města patří také Bari, Bologna, nebo Portofino.

Ubytování Erice

Erice, malebné historické město na sicilském ostrově, nabízí hostům rozmanité ubytovací možnosti v krásném okolí. Zde jsou některé z hotelů, které mohou poskytnout příjemný pobyt:

Azienda Agrituristica Tenuta Pizzolungo

 • Tato usedlost vyniká svým rustikálním šarmem a klidnou atmosférou, což činí z ní ideální místo pro ty, kteří hledají autentický sicilský zážitek.

Appartamenti Liberty

 • Apartmány Liberty nabízejí pohodlné ubytování ve stylově zařízených apartmánech s výhledem na malebné uličky Erice.

Il Carmine

 • Hotel Il Carmine se nachází ve starobylém klášteře a nabízí kombinaci historie a pohodlí, s výrazným sicilským šarmem.

Sogno Siciliano

 • Tento hotel se pyšní svým moderním designem a pohodlnými pokoji, což z něj činí skvělou volbu pro návštěvníky, kteří ocení moderní vybavení.

Villa San Giovanni

 • Umístěná v klidné části Erice, Villa San Giovanni nabízí klidný pobyt s výhledem na okolní krajinu a pohodlné ubytování.

Erice přináší hostům nejen historické kouzlo, ale také pestrý výběr ubytování, který uspokojí různorodé preference a zaručí nezapomenutelný pobyt na sicilském ostrově.

O Erice

Malé, ale magické město Erice nabízí zcela odlišný zážitek než typická dovolená plná slunce, moře a písku. Toto podmanivé horské městečko, kde dlážděné uličky a pohádkové hrady vytvářejí pohádkový svět se vám nebude chtít opustit.

Erice je krásné město plné historie a charakteru. Ať už hledáte klidnou dovolenou nebo vzrušující dobrodružství, Erice je ideálním místem pro nezapomenutelnou dovolenou.

Erice návštěvníkům nabízí výhledy na pobřeží Trapánského zálivu, proslulou ručně malovanou keramiku a tradiční marcipánové zákusky.

Erice je plné úzkých uliček a malých náměstíček, lemovaných kostely a šlechtickými paláci, z nichž se vám naskytne majestátní výhled. Zejména kostely vynikají natolik, že se Erice začalo říkat „město sta kostelů“. Ve skutečnosti jich není tolik, ale všechny jsou nepřehlédnutelné.

Pokud budete obcházet obchody, věnujte pár chvil proslulým erickým kobercům, ručně tkaným z kousků barevných látek, a ručně malované keramice.

Erice je známá i díky svým krásným, úzkým uličkám.

Památky v Erice

Kromě kostelů Chiesa di San Martino v normanském stylu a Chiesa di Sant’Albertino degli Abbati stojí za krátkou zmínku nejstarší kostel Chiesa Madre, zasvěcený kultu Santa Maria Assunta.

Jeho zvonice má čtyřúhelníkový půdorys a je zdobena dvoukřídlými okny; stavba byla postavena také pro obranné a pozorovací účely. V pravé stěně kostela se nachází devět křížů.

Podle legendy pocházejí z Venušina chrámu a přinesl je sem Federik Aragonský, když byl na útěku během sicilské války a zdržoval se ve městě.

Jedním z nejkrásnějších míst v Erice je Španělská čtvrť. Říká se, že tato čtvrť byla postavena v období španělské nadvlády pro ubytování španělských vojáků. V Erice byla postavena malá pevnost, z níž se dodnes dochovaly fascinující pozůstatky, a kostel zasvěcený uctívání svatého Antonína.

Symbolem Erice je hrad Castello di Venere, který postavili Normané. Při jeho stavbě použili materiál z chrámu Venere Ericina, od něhož je odvozen jeho název. Hrad byl obehnán věžemi, vedle nichž se nachází Balio, nádherná anglická krajinářská zahrada, z níž je výjimečný výhled.

Na jedné straně je vidět tyrhénské pobřeží Trapánského zálivu s výběžkem San Vito lo Capo na obzoru a na druhé straně přístav Trapani se solnými pánvemi a Egadskými ostrovy.

Pod hradbami hradu se nachází Torretta Pepoli. Pokud navštívíte muzeum „Antonino Cordici“, integrovaná vstupenka do tohoto muzea zahrnuje i prohlídku hradu a věže.

Pokud se chcete vydat na pěší túru, prvotřídní je trasa Porta Castellammare-Tre Chiese, která je ideální pro prohlídku tří kostelů. Okružní trasa s výhledem na záliv Bonagia vede kolem hory a míjí kostely Santa Maria Maddalena, Sant’Ippolito a Santa Maria Maggiore.

Cesta, kterou značí a mapuje Italský alpský klub CAI, je nenáročná a opravdu krásná.

Jídlo v Erice

Erice je také známé svou vynikající kuchyní, která je ovlivněna jeho dlouhou historií. Místní pokrmy obsahují čerstvé mořské plody, olivy, rajčata a další místní suroviny. Návštěvníci zde mohou ochutnat tradiční sicilská jídla, jako jsou těstoviny con le sarde a caponata, ale i modernější pokrmy.

Pokud chcete ochutnat proslulé dolci ericini, můžete navštívit historické cukrárny. Můžete ochutnat typické výrobky této oblasti, jejichž receptury vytvořili mniši a jeptišky z klášterů.

K dispozici jsou marcipánové zákusky s krajkovým zdobením plněné citrusovou zavařeninou nebo zákusky genovesi ericine plněné cukrářským krémem, sypané moučkovým cukrem a konzumované teplé.

Existuje klasická suchá verze sušenek mustaccioli a sušenky s medem s příchutí hřebíčku. V neposlední řadě je tu frutta martorana, ovoce s mandlemi a jemnými přírodními barvivy.

Tyto pochoutky by měly být doplněny likérem Marsala Riserva Superiore nebo typickým likérem Erice, liquore Monte Erice, s charakteristickou zelenou barvou.

Návštěva Sicílie by nebyla úplná ani bez ochutnání klasických italských jídel. Italské rizoto, aglio e olio, nebo italské lasagne si však lze podle správného receptu připravit i doma.

Městečko Erice nabízí magické výhledy.

Kam na Sicílii

Městečko Erice není ani zdaleka to jediné co musíte při své návštěvě Sicílie vidět. Jen asi 12 km od Erice se nachází město Trapani, ze kterého vede do Erice lanovka, která nabízí úžasný výhled na okolí.

Ať už jedete na Sicílii poprvé, nebo poněkolikáté, vždycky si pro vás připraví něco zajímavého. Největší italský ostrov nabízí mnoho zajímavostí pro návštěvníky ze všech koutů světa – krásná města, úžasné výhledy a nádherné pláže jsou jen zlomek toho, co léto na Sicílii nabízí.

Připravili jsme pro vás seznam toho nejlepšího, co na Sicílii vidět a dělat.

Toulky Palermem

Při cestě po Sicílii nesmíte zapomenout na prohlídku jejího hlavního města. Sicilská metropole má více než 2700 let dlouhou historii plnou bohaté kultury a architektury.

Zastavte se na trzích v okolí a ochutnejte vyhlášené sicilské pouliční pokrmy. Itálie je vyhlášená svou skvělou kuchyní a při toulkách Palermem lze narazit na skutečně gurmánské zážitky.

Milovníci vážné hudby mohou také navštívit operní představení v Teatro Massimo. Palermo patří spolu s Veronou a Neapolí mezi nejoblíbenější italské turistické destinace.

Katedrála v Monreale

Na úbočí nedaleko hlavního města stojí nepřehlédnutelná katedrála Monreale. Tato katedrála pochází z 12. století a byla postavena v důmyslném normanském stylu.

Pyšní se benediktinskou chodbou a zlatou mozaikou uvnitř, spolu s úchvatnou zahradou a nádvořím. Nabízí také nádherný panoramatický zážitek. Stačí vystoupat na nedalekou věž a vychutnat si úchvatný výhled na město.

Starobylá města

Při návštěvě v Syrakusách a Ortigii čekají na milovníky historie nádherné památky. V těchto starobylých městech se nacházejí kostely, náměstí a ruiny s bohatou historií.

Jednou z atrakcí, kterou musíte vidět, je Dionýsovo ucho, velká jeskyně, jejíž tvar připomíná právě ucho. Velkolepou podívanou je také Apollónův chrám se složitě řešenými sloupy.

sicilie-1691101
Sicílie nabízí nádhernou přírodu i kulturní vyžití.

Putování po Cefalu

Krásné rybářské městečko Cefalu patří k místům, která na Sicílii musíte vidět. Barevné lodě lemují tamní mola a vytvářejí nádhernou, fotogenickou podívanou.

Nabízí také mnoho letovisek a pláží u moře, na kterých je možné strávit den plaváním. A pokud máte rádi architekturu, můžete navštívit katedrály s arabskými a normanskými vlivy.

Tradiční sicilské loutkové divadlo

Opera dei pupi (neboli loutkové divadlo) je jednou z nejoblíbenějších atrakcí na Sicílii. Místní obyvatelé jsou na něj velice hrdí. Ostrov má živou loutkářskou tradici dokonce zapsanou na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Nezapomenutelné pohádky a loutková představení můžete sledovat v malých divadlech v Katánii, Palermu a Syrakusách. Sbírku loutek si můžete prohlédnout také v muzeích v okolí. Tato podívaná je zajímavá nejen pro děti.

Pláž Mondello

Výlet na Sicílii není úplný bez návštěvy krásných pláží v okolí ostrova. Jedna z nich – pláž Mondello – se naštěstí nachází jen kousek od Palerma.

Vychutnejte si příjemnou procházku po písečné pláži a zároveň se vyhřívejte na italském slunci. Nádherný výhled na pláž dokreslují také vily a domky v zářivých barvách. Lze tu zažít skutečně dokonalé léto na Sicílii.

Den strávený v Taormině

Taormina je dalším místem, které musíte na své dovolené na Sicílii navštívit. Toto město na vrcholku kopce na východním pobřeží se pyšní stavbami, které vás nechají v úžasu.

Navštivte starořecký amfiteátr, a pokud budete mít štěstí, zajděte si na živé představení. Můžete se také zastavit u katedrály Duomo di San Nicola a v malých elegantních buticích v okolí.

Letiště Sicílie

Ať už se do Sicílie vydáte kvůli její nádherné přírodě, působivé architektuře, nebo skvělé kuchyni a kultuře, tento italský ostrov vás rozhodně nezklame.

Nejsnazší způsob, jak se na Sicílii dopravit, je letecky. Nejlevnější letenky na letiště na Sicílii lze sehnat už od 2 tisíc korun. Na Sicílii jsou celkem čtyři mezinárodní letiště.

Na západní straně Trapani Birgi (Vincenzo Florio), které se nachází jen asi 30 kilometrů od Erice. Další letiště je Palermo Punta Raisi (Giovanni Falcone), na východě pak Catania Fontanarossa (Vincenzo Bellini) a v neposlední řadě nedávno otevřené Comiso (Pio La Torre).

Nejvytíženější turistická sezona je na Sicílii od června do srpna. Nejlevněji se dají letenky sehnat na leden. Sicílie má ale co nabídnout po celý rok a jedná se o jedno z nejkrásnějších míst, které lze navštívit.

Co navštívitDovolenáJídlo ve světě