Porto, Portugalsko – co vidět, počasí a zajímavosti

Evropa

Porto, druhé největší město v Portugalsku, je přímořská perla plná historie, kultury a neopakovatelné atmosféry. Leží na břehu řeky Douro a je známé svými úzkými uličkami, malebnými čtvrtěmi a bohatým kulturním dědictvím. Co Porto dělá jedinečným cestovním cílem?


Obsah článku

 • Proč navštívit Porto – jídlo, portské víno, historie a další
 • Porto ubytování – tipy na hotely a apartmány
 • Co vidět v Portu – jaké jsou nejznámější památky města
 • Porto – pláže a jiné přírodní krásy nedaleko města
 • Počasí Porto – kdy je nejlepší doba na návštěvu města
 • Cesta do Porta – letenky, vlak nebo auto?
 • Letenky do Porta – kde sehnat levné letenky do Porta
 • Porto – zajímavosti a jídlo
 • Festivaly Porto – jaké jsou nejznámější festivaly ve městě a kdy se konají
 • Zajímavosti Portugalska – jaká další místa navštívit

Ne náhodou bylo Porto v roce 2017 časopisem Forbes nazváno jako „město, které musíte letos navštívit“. A to stále trvá. Toto půvabné město má jedinečnou atmosféru s elegantními čtvrtěmi a velkými vilami stojícími v úzkých dlážděných uličkách. V roce 1996 bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Kromě Portugalska stojí za návštěvu i Španělsko. Nádherná města jako třeba Marbella a jí blízká Ronda nabízejí krásnou přírodu, kulturní vyžití a množství historických památek.

Proč navštívit Porto, Portugalsko?

Porto je jedním z nejkrásnějších a nejživějších měst v Portugalsku. Nabízí také neuvěřitelné množství zážitků a aktivit pro každého návštěvníka. Zde je několik důvodů, proč navštívit Porto:

 • Kulturní dědictví – Porto je domovem několika památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO, včetně historického centra města a kláštera Serra do Pilar.
 • Portské víno – Porto je známé svými portskými vínem, která jsou tradičně vyráběna v údolí Douro. Navštivte historické portské sklepy, kde se můžete dozvědět více o procesu výroby a ochutnat různé varianty tohoto slavného vína.
 • Krásné výhledy – díky své poloze na břehu řeky Douro a malebnému okolí nabízí Porto ohromující výhledy a příležitosti k odpočinku a relaxaci.
 • Živá kulturní scéna – Porto má živou kulturní scénu, která zahrnuje umělecké galerie, divadla, koncertní sály a tradiční hudební a taneční představení. Nechte se unést atmosférou města a prozkoumejte jeho bohatou kulturní nabídku.
 • Vynikající gastronomie – portugalská kuchyně je bohatá na chutě a Porto není výjimkou. Ochutnejte místní speciality, jako jsou čerstvé mořské plody, sýry, těstoviny a samozřejmě portské víno. Nezapomeňte také ochutnat slavné pastel de nata, tradiční portugalský dezert.
 • Přívětivá atmosféra – Porto je známé svou přátelskou atmosférou a pohostinnými obyvateli.

Zkrátka a dobře, Porto je skvělým cestovním cílem pro ty, kteří hledají kombinaci kultury, historie, gastronomie a nádherných výhledů.

Porto – ubytování

Porto, nádherné portugalské město s bohatou historií a kulturou, láká návštěvníky k objevování svých malebných uliček a úžasných památek. Zde jsou některé hotely, které mohou poskytnout pohodlný pobyt:

Casas do Rivoli

 • Tento hotel nabízí pohodlné ubytování v blízkosti centra Porto s moderním designem a vřelou atmosférou.

Almada Apartment

 • S výbornou lokalitou a prostornými apartmány, Almada Apartment poskytuje hostům klidný pobyt s přístupem k mnoha památkám.

Serviced Apartments Boavista Palace

 • Nacházející se na elegantní Boavista Avenue, tyto apartmány nabízejí luxusní ubytování s výhledem na město.

Luxury Prime Batalha Apartments

 • S umístěním přímo na náměstí Batalha, tyto luxusní apartmány zajišťují krásný výhled a pohodlí pro náročné hosty.

Hostel C & F

 • Pro cestovatele s omezeným rozpočtem nabízí Hostel C & F cenově dostupné ubytování a přátelskou atmosféru v srdci města.

Ubytování v Portu nabízí různorodé možnosti pro každého návštěvníka, od luxusních apartmánů po příjemné hostely, což umožňuje každému objevit krásy tohoto fascinujícího portugalského přístavního města.

Co vidět v Portu?

Není nic více ikonického pro Porto, než knihkupectví Livraria Lello. Zná ho snad každý, kdo viděl Harryho Pottera. Stalo se totiž inspirací J. K. Rowlingové pro magickou knihovnu v její knižní sérii. Denně se tu tvoří fronty, které čítají přes 50 lidí. Vstupenka stojí kolem 5 euro a vzhledem k velkému zájmu turistů je rozumné si jí pořídit online.

Pro návštěvníky, kteří neradi čekají, je tu rada vyrazit přibližně půl hodiny před otvírací dobou. Pak se mohou dostat na řadu třeba už mezi prvními deseti.

Livraria Lello – knihovna, která inspirovala J. K. Rowlingovou v její knižní sérii o Harrym Potterovi.

Porto, portugalské město plné nádherných, neokoukaných kostelů. Katerdála Sé de Porto z 12. století, bílo-modrý kostel Santo Ildefonso nebo kostel Capillas de las Almas zdobený 16 tisíci modrými kachličkami, na kterých je vyobrazená smrt Františka z Assisi. Tyto a řada dalších architektonicky zajímavých kostelů se nachází v ulicích romantického portugalského města.

santo-ildefonso-5626212
Nápadný kostel Santo Ildefonso z 18. století je zdoben modrobílými kachličkami zvanými azulejos.

Milovníci náplavek a břehů řek mohou navštívit promenádu Cais da Ribeira podél řeky Douro. Výhled na barevné domečky a loďky plující po řece rozhodně stojí za to. Tato historická část v centru města – Riberia, proslula především díky různorodým stavebním slohům a úzkým kroutícím se uličkám mezi kostely. I proto je zapsána v seznamu UNESCO.

Náplavka Cais da Ribeira podél řeky Douro.

Po této promenádě je možné dojít až k architektonicky jedinečnému mostu Ludvíka I. Tento most vznikl v druhé polovině 19. století a jeho autorem je Théoplhil Seyrig, kolega Eiffela. Most má dvě patra a do druhého z nich je možné se dostat lanovkou. A to je rozhodně zajímavý zážitek.

bridge-1255546
Dvoupatrový most Ludvíka I. z 19. století.

Porto – pláže a jiné přírodní krásy nedaleko města

Jaká je nejoblíbenější pláž v Portu? Pláž Praia de Matosinhos. Je možné se ni dostat hromadnou dopravou, konkrétně rychlodrážní tramvají linky A nebo autobusem číslo 500. Tato pláž je dostatečně široká, bez kamenitých útesů a chráněná molem. Navíc, asi 200 metrů od ní se nachází portugalské akvárium Sea Life. Krásné pláže jsou také v portugalském městě Faro.

Největší pláží je Praia da Luz. Je to písčitá pláž, kde jsou často velké vlny a studená voda. Tato pláž je nedaleko krásné stavby São João da Foz. Takže pokud někoho ještě zajímá, co vidět v Portu dalšího, tak tuto pláž a pevnost by rozhodně neměl minout.

Za podívanou stojí také maják známý jako Farolim de Felgueiras. Nachází se na pravém břehu řeky Douro. Je to deset metrů vysoká šestiboká věž z žulového zdiva, s červeným balkonem a lucernou. Tento maják byl v roce 2009 deaktivován, před vypnutím však byl vidět na 9 námořních mil.

Komu nevadí trochu vyjet z centra města, vidět by měl rozhodně údolí řeky Douro. Jedná se o vinařskou oblast, kam je možné jet i organizovaně. Výhodou těchto organizovaných výletů je, že součástí je i ochutnávka vín. Ta většinou stojí pár desítek eur na osobu.

douro-2-5107739
Vinařské údolí řeky Douro.

Dalším kouzelným místem nedaleko Porta je pak zahrada Jardins do Palacio Cristal. Oáza klidu plná zeleně, kde je možné vidět krásný západ slunce. Díky tomu, že zahrady jsou prostorné, návštěvníci si pak mohou i v přeplněné zahradě připadat jako sami. A výhodou je, že vstup je zdarma.

Porto – počasí

Jaká doba je nejlepší pro návštěvu Porta? Podobně jako v jiných částech jižní Evropy, počasí v Portu je od května do září ideálně slunečné a teplé. Na začátku léta se teploty pohybují mezi 22 °C a 30 °C, veřejné zahrady vypadají jako obrazy se všemi barvami duhy a plnit se začínají také písečné pláže. Díky blízkosti Atlantského oceánu zde neustále fouká vítr, což činí vysoké letní teploty v Portu snesitelné. Nicméně právě kvůli častým větrům je lepší mít vždy po ruce něco teplého, a to i v létě.

Porto je také ideální destinace pro podzimní dovolené, kdy se teploty stále drží poměrně vysoko.

Třešničkou na dortu tohoto ročního období jsou oslavy spojené se svátkem svatého Jana. Tak zvaná „nejdelší noc v roce“ se slaví z 23. na 24. června. Oslavy trvající několik dní zahrnují živé koncerty, pouliční umělce, divadelní představení, Serralves em Festa (48hodinovou nonstop akci v muzeu moderního umění) a také Primavera Sound – největší hudební festival v Portu.

primavera-sound-2586535
Letní festival Primavera Sound je v Portu vyhlášený a velmi oblíbený.

Cesta do Porta – letenky, vlak nebo auto?

Naprostá většina cestovatelů využívá letadlo jako dopravní prostředek k cestě do Porta, Portugalska obecně. To ale neznamená, že neexistuje pozemní cesta. Milovníci autotripů se mohou vydat na 2 650 kilometrů dlouhou a přibližně 25 hodin trvající cestu z Prahy do Porta.

Finančně se to tedy rozhodně nevyplatí. Nejčastěji se jede přes Německo, Francii a Španělsko. Je nutné započítat dálniční poplatky v těchto zemích, nejlépe i noční přespání v levnějším hotelu třeba nedaleko Lyonu. Cestu je však možné pojmout i jako trip a navštívit Provence ve Francii, Andorru a Madrid ve Španělsku. Návratovou cestou z Porta je pak možné objet jižní část Portugalska nebo Španělska. Za vidění rozhodně stojí Malaga na jihu Španělska nebo město Alicante.

Cesta vlakem je snad ještě složitější. Zahrnuje až 6 přestupů, trvá přes 40 hodin a cena se pohybuje okolo 500 eur.

Takže není divu, že pokud se turisté rozmýšlí, jak se nejrychleji dostat do Porta, letenky jsou jasnou volbou.

Porto – letenky

Do Porta se létá na jediné mezinárodní letiště Francisco de Sa Carneiro. Jediná letecká společnost, která tam léta z Prahy přímo, je Easyjet. Zpáteční let je však vždy s přestupem.

porto-airport-8386378
V Portu je jediné mezinárodní letiště Francisco de Sa Carneiro.

Výrazně levnější je pak vycestovat z nedalekých evropských letišť. Do Porta létají letadla z Vídně, Katovic, Krakova, Wroclawi nebo z Norimberka. A kdy se dostat opravdu nejlevněji do Porta? Letenky mimo sezónu (tedy od října do března) se pohybují i pod 100 euro.

Cesta z letiště do centra Porta

Z letiště je možné se dostat do centra linkou metra E. Jízda trvá přibližně 40 minut a lístek stojí kolem dvou eur. Pro jízdu městskou dopravou (tedy i metrem) je potřeba mít kartičku Andante, která stojí přibližně 0,60 eur. Na ni se pak nabíjí jednotlivé zóny (tato kartička neplatí pro jízdu lanovkou).

Porto – zajímavosti a co ochutnat

Porto a portugalská kuchyně je spojována s mořskými plody, koriandrem, olivovým olejem nebo drůbežím masem. Není tedy divu, že tradiční portskou pochoutkou je teplý sendvič Francesinha s klobásou, sýrem, šunkou a speciální pivní omáčkou.

Dalším tradičním jídlem je nasolená treska s dušenou zeleninou – Bacalhau. Z tresky se pak také připravují i malé koblížky zvané Pastel de Bacalhau. A naprostá specialita je kapustová omáčka s klobásou, která se jmenuje Caldo Verde.

Milovníci sladkého by měli rozhodně ochutnat Pastel de Nata z listového těsta plněné žloutkovým krémem.

pastel-de-nata-1360018
Místní sladkou specialitu Pastel de Nata z listového těsta by měl ochutnat každý.

A co by se rozhodně nemělo opomenout je portské víno. Doporučována je návštěva místních sklípku či vinných barů, které se nacházejí ve Vila Nova de Gaiga. Prohlídky sklepů a ochutnávky vín stojí něco mezi 10-20 eury.

douro-4277959
Portské víno je vyhlášené po celém světě.

Porto, Portugalsko – festivaly

Jaké jsou neznámější festivaly města?

Primavera Sound – hudební festival v centru města

V centru města se nachází hlavní veřejný park Parque de Cidade, což je úžasné místo s obrovskými jezery, dětskými hřišti a více než osmdesáti hektary trávy, kde je možné si lehnout, odpočívat, číst si knihu a poslouchat hudbu. V červnu pak v těchto prostorech probíhá vyhlášený hudební festival známý jako Primavera Sound! Třídenní skutečná přehlídka hvězd, na kterou jsou zváni místní i zahraniční hudebníci.

Filmový festival Fantas

Kromě hudebního festivalu se v Portu pravidelně koná také filmový festival Fantasporto (Fantas). Tento festival dává prostor komerčním celovečerním filmům zaměřeným na fantasy, sci-fi nebo horor. Probíhá v únoru a každoročně jej navštěvuje okolo sto tisíc diváků.

Portugalsko – Lisabon, Sintra nebo Aveiro

Pro ty, kteří chtějí poznat více z Portugalska, města jako Lisabon, Aveiro, Sintra nebo Marvão rozhodně za to stojí.

marvao-2789391
Romantické městečko Marvão se nachází nedaleko hranice se Španělskem.
 • Lisabon je hlavní město Portugalska, které láká turisty svými památkami, jako je Belémska věž, Mosteiro dos Jeronimos, hrad sv. Jiří nebo historická čtvrť Baixa.
 • Aveiro, známé také jako Portugalské Benátky, je přímořské město na severu Portugalska. Právě díky tomu, že je plné vodních kanálů, dostalo přezdívku po italských Benátkách. Typické jsou pro něho kachlíkové fasády Azujelos.
 • Sintra se nachází asi 20 kilometrů od Lisabonu. Toto město bylo sídlem portugalských králů, nacházejí se zde hned dva královské paláce, hrad a krásné zahrady.
 • Marvão je romantické portugalské městečko, které se nachází téměř na hranici se Španělskem. Hlavním cílem turistů je zdejší hrad. Za prohlídku ale stojí celé město.

Turisté se často soustředí pouze na velká města, jako je Lisabon nebo Porto. Malá portugalská města však prozradí mnohem více o portugalském životě a kultuře. Byla by chyba je minout.

Co navštívitDovolenáInformaceJídlo ve světěZajímavosti