Ronda, Španělsko – dovolená, výlety, informace

Evropa

Ronda, malebné město ležící na útesech v andaluských horách v jižním Španělsku, je jedním z nejatraktivnějších a nejmalebnějších cestovních cílů v zemi. Svým bohatým historickým dědictvím, úchvatnou přírodou a jedinečnou atmosférou přitahuje návštěvníky z celého světa. Co dělat v Rondě?


Obsah článku

 • Kde leží Ronda a další zajímavosti
 • Co dělat v Rondě – arabské lázně, procházka pod most, gastronomie aj.
 • Ronda – historické centrum a památky
 • Kuchyně Rondy – co ochutnat
 • Okolí Rondy – výlety a tipy, kam vyrazit v okolí města
 • Doprava Ronda – jak se nejsnáze dostat do Rondy
 • Počasí Ronda – kdy je nejlepší doba pro návštěvu

Španělská Ronda je oblíbenou turistickou destinací, která je známá svou malebností, historickým kouzlem a kulturními tradicemi. Stejně oblíbené je i přímořské město Tarragona nebo Benidorm.

Její nejznámější památkou je El Tajo, dramatická soutěska, která byla zdrojem inspirace pro mnoho spisovatelů a umělců. Město je známé také díky býčím zápasům, které jsou důležitou součástí zdejší kultury a slaví se již po staletí.

A jaké jde dělat z Rondy výlety? Jaké je v Rondě počasí? Podívejte se, jaká tajemství skrývá Ronda, Andalusie a okolí.

Ronda, Španělsko – kde leží?

Ronda leží ve španělské provincii Málaga v autonomním společenství Andalusie asi 100 km od Sevilly, 158 km od Granady a 200 km od Madridu. Do těchto měst tedy se tedy z Rondy výlet na jeden den moc nevyplatí. Nachází se v odlehlé horské oblasti Serrania de Ronda v nadmořské výšce asi 750 metrů.

Město je známé svými nádhernými výhledy na soutěsku El Tajo a okolní hory. Mezi oblíbené památky v okolí patří historický most Puente Nuevo, býčí aréna Plaza de Toros a La Ciudad, historická čtvrť s mnoha památkami a pamětihodnostmi.

Co dělat v Rondě?

Pokud se rozhodnete pro dovolenou ve španělské Rondě, co musíte zaručeně zkusit?

 1. Navštivte Nový most (Puente Nuevo): Puente Nuevo, postavený v roce 1793, je jednou z nejznámějších památek Rondy. Most se klene přes soutěsku El Tajo a spojuje starou a novou část města.
 2. Prozkoumejte náměstí Plaza de Toros: Plaza de Toros, jedno z nejstarších kolbišť býčích zápasů na světě, bylo postaveno v roce 1784. V budově se stále pořádají býčí zápasy a návštěvníci si ji mohou prohlédnout a seznámit se s historií býčích zápasů ve Španělsku.
 3. Projděte se dlážděnými uličkami starého města: Staré město Rondy je bludištěm úzkých dlážděných uliček a starobylých budov. Prozkoumejte historické budovy, kostely a náměstí a získejte představu o tom, jak vypadal život v Rondě před staletími.
 4. Navštivte arabské lázně: Arabské lázně pocházejí z 11. století, kdy Rondě vládli Maurové. Lázně jsou krásným a klidným místem, kde se můžete seznámit s historií města.
 5. Návštěva kostela Santa María La Mayor: Kostel Santa María La Mayor postavený v 16. století je úžasnou ukázkou renesanční architektury. Interiér kostela je nádherný a za návštěvu stojí i jeho klidná atmosféra.
 6. Prohlédněte si palác Palacio de Mondragón a zahrady Mondragón: Palác Palacio de Mondragón je palác z 18. století a zahrady Mondragón jsou krásným místem k prozkoumání. Z paláce a zahrad je nádherný výhled na soutěsku El Tajo.
 7. Návštěva Muzea Ronda: Muzeum Ronda je skvělým místem, kde se dozvíte více o historii města. V muzeu se nachází řada artefaktů, obrazů a fotografií a je to skvělý způsob, jak se o městě dozvědět více.
 8. Projděte se soutěskou El Tajo: Soutěska El Tajo je úžasnou přírodní památkou a skvělým místem pro procházku. V soutěsce žije řada divokých zvířat a výhledy jsou úchvatné.
 9. Ochutnejte místní kuchyni: Ronda je známá svou vynikající místní kuchyní a stojí za to ochutnat některý z místních pokrmů. Vyzkoušejte místní sýry, med a olivový olej a ochutnejte některé z místních vín.
 10. Navštivte přírodní park Sierra de Grazalema: Přírodní park Sierra de Grazalema je ohromující oblast přírodních krás. V parku žije řada divokých zvířat a je skvělým místem pro pěší turistiku a poznávání.

V Rondě se dá dělat spousta věcí. Mezi nejoblíbenější aktivity patří prohlídka historických památek města, procházky po dlážděných ulicích, návštěva náměstí Plaza de Toros, úžasný výhled z vyhlídky Puente Nuevo a ochutnávka místních tapas a vína.

Ronda – historické centrum a památky

Staré město Ronda je historická čtvrť ve městě Ronda v provincii Malaga ve Španělsku. Od roku 1966 je prohlášena za historickou a uměleckou památku. Staré město pochází z 8. století, kdy bylo založeno Maury.

Je to jedno z nejstarších měst ve Španělsku a velká část jeho původní architektury zůstala nedotčena. Staré město zahrnuje staré římské a maurské hradby, Puente Nuevo, arabské lázně, starou býčí arénu a kostel Santa Maria La Mayor. Je oblíbeným turistickým cílem a nabízí návštěvníkům pohled do minulosti města.

El Tajo

El Tajo je hluboká soutěska, která odděluje starou část Rondy od novější. Je to úžasný geologický útvar, jehož srázy se svažují k řece Guadalevín. Kaňon, který je v některých místech hluboký asi 300 metrů, vytvořila řeka v průběhu mnoha staletí. Nejznámější je díky třem mostům, které ho překlenují: Puente Nuevo, Puente Viejo a Puente San Miguel.

El Tajo sloužila po staletí jako obranný prvek a městu dodala strategický význam během reconquisty. Dnes je z ní jedinečný výhled na Rondu a je oblíbeným místem pro fotografování návštěvníků.

El Tajo je nejfotogeničtější místo v Rondě, kde si musí udělat fotku každý návštěvník.

Puente Nuevo

Puente Nuevo je kamenný most ve městě Ronda ve Španělsku. Byl postaven v letech 1751-1793, překlenuje soutěsku Tajo a spojuje dvě části města. Most je přibližně 98 metrů vysoký, 131 metrů široký a 365,76 metrů dlouhý a je vynikajícím příkladem maurské architektury.

Skládá se ze tří oblouků, z nichž nejvyšší je 98 stop nad řekou. Puente Nuevo je nejznámější a nejikoničtější stavbou v Rondě a každoročně ji navštíví tisíce turistů. Kromě působivé architektury se z Puente Nuevo naskýtá také nádherný výhled na okolní krajinu a soutěsku Tajo.

Plaza de Toros

Plaza de Toros de Ronda je jednou z nejstarších a nejznámějších býčích arén ve Španělsku. Tato aréna se nachází v nádherném městě Ronda v Málaze a již od 18. století se zde konají tradiční býčí zápasy.

Samotná budova je úchvatným architektonickým dílem s jedinečnou kombinací maurského a renesančního stylu. Je považována za jednu z nejkrásnějších býčích arén ve Španělsku a je oblíbenou turistickou atrakcí.

Ring je obklopen třemi patry sedadel, což z něj činí jednu z největších býčích arén v zemi s kapacitou 14 500 diváků. Návštěvníci si mohou prohlédnout muzeum ringu, které obsahuje rozsáhlou sbírku památek na býčí zápasy, nebo se zúčastnit prohlídky arény. Na náměstí Plaza de Toros se během roku koná také řada festivalů a akcí.

Sierra de Grazalema

Pohoří Sierra de Grazalema se nachází v provincii Cádiz v autonomním společenství Andalusie na jihu Španělska. Je součástí severní oblasti pohoří Sierra Morena a je největší chráněnou oblastí v provincii. Nejvyšším vrcholem je Torrecilla s výškou 1 841 metrů.

Pohoří je proslulé svou biologickou rozmanitostí a je domovem široké škály rostlin a živočichů včetně ohroženého kozorožce španělského, orla skalního a orla Bonelliho. Nachází se zde také několik jeskyní, včetně slavné Cueva de la Pileta, a řada krásných vodopádů. Oblast je oblíbená mezi turisty, horolezci i milovníky přírody.

Chráněná oblast Sierra de Grazalema je ideálním místem pro poznávání místní přírody.

Kuchyně Rondy

Kuchyně v Rondě je z velké části založena na tradiční andaluské kuchyni s vlivy maurské kultury, která tomuto regionu po staletí vládla. Pokrmy se obvykle připravují z čerstvých sezónních surovin a zahrnují různé druhy dušených jídel, polévek, rýžových pokrmů a grilovaných mas.

Mezi oblíbená jídla patří gazpacho, carrillada (dušené vepřové maso), pescaíto frito (smažená ryba) a lomo de orza (vepřová panenka). Díky blízkosti moře jsou v Rondě oblíbené také pokrmy z mořských plodů, jako jsou smažené chobotnice a smažené ančovičky.

Ronda je také proslulá svými sladkými moučníky, jako jsou mantecados (mandlové koláče) a tocino de cielo (sladký vaječný krém).

Okolí Rondy – Andalusie

Andalusie je region na jihu Španělska, který se nachází mezi Portugalskem a Středozemním mořem. Je známá svou bohatou kulturou, krásnými plážemi a úžasnou architekturou. Region se dělí na osm provincií: Almería, Cádiz, Córdoba, Granada, Huelva, Jaén, Sevilla a Málada (v níž se nachází Ronda).

Andalusie je domovem rozmanité krajiny, od zasněžených vrcholků pohoří Sierra Nevada až po úchvatné pobřeží Costa del Sol.

Andaluská architektura je jedinečná a osobitá. Mezi společné rysy patří zdobné islámské oblouky, barevné dlaždice a propracovaná nádvoří. Mnoho staveb a památek v regionu pochází z dob maurské okupace Španělska, včetně paláce Alhambra v Granadě a Mezquity v Córdobě.

Andalusie je také známá svou živou kulturou a tradicemi. Hudba a tanec flamenco, býčí zápasy a náboženské slavnosti jsou jen několika příklady bohaté kultury tohoto regionu. Region má také silné kulinářské dědictví s řadou místních pokrmů a specialit.

Andalusie je oblíbenou turistickou destinací díky své úchvatné krajině, živé kultuře a bohaté historii. Ať už hledáte dovolenou na pláži, kulturní pobyt nebo historickou prohlídku, Andalusie nabízí něco pro každého.

Okolí Rondy je rozmanité. Díky své poloze v pohoří Sierra Nevada si na své přijdou i horští turisté.

Okolí Rondy – výlety

Z Rondy můžete podniknout mnoho skvělých jednodenních výletů, včetně návštěvy historických měst Mijas, Marbella a Río Guadalquivir, krásných pláží na pobřeží Costa del Sol, úžasných vodopádů v přírodním parku Sierra de las Nieves, nádherné horské krajiny v přírodním parku Sierra de Grazalema, malebných vesniček Gaucín a Jimena de la Frontera a půvabné horské vesnice Grazalema.

Pro ty, kteří hledají kulturní vyžití, je zde také mnoho zajímavých muzeí a galerií, které si mohou prohlédnout, a také řada festivalů a akcí, které se zde konají po celý rok.

Malebné pláže pobřeží Costa del Sol jsou hlavním lákadlem pro milovníky moře a opalování.

Ronda – doprava

Do Rondy se z ostatních evropských měst nejlépe dostanete letecky. Velké letecké společnosti jako Iberia, British Airways, EasyJet a Ryanair nabízejí přímé lety z měst po celé Evropě, včetně Londýna, Madridu, Barcelony a Paříže.

V závislosti na tom, odkud přilétáte, existuje ve Španělsku několik letišť, která nabízejí lety do Malagy, což je nejbližší letiště k Rondě. Z Malagy je možné do Rondy dojet autobusem, vlakem nebo pronajatým autem.

Alternativně můžete jet vlakem, i když je to obvykle delší cesta. Z Madridu do Rondy jezdí vysokorychlostní vlaky AVE a z jiných měst také pomalejší regionální vlaky. Můžete se také rozhodnout pro cestu autobusem, ačkoli je to obvykle nejpomalejší varianta.

Po Rondě se nejsnáze pohybujete autem. Po městě jezdí veřejná autobusová doprava a také taxíky. Můžete si také půjčit kolo nebo se vydat na prohlídku města s průvodcem. Po městě je možné chodit i pěšky, protože je poměrně malé.

Ronda – počasí

Počasí Rondy je obecně mírné, s horkými léty a mírnými zimami. Průměrné teploty se pohybují od 13 °C v zimě do 33 °C v létě. Srážky jsou poměrně nízké, v průměru něco málo přes 400 mm za rok.

Rondu je nejlepší navštívit na jaře nebo na podzim. Počasí je mírné a davy turistů jsou menší než v letních měsících.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti