Andorra – co navštívit, zajímavosti

Evropa

Andorra neboli Andorrské knížectví je malý stát, který sousedí s Francií a Španělskem. S rozlohou pouhých 181 km² se jedná o 16. nejmenší stát na světě. Je to jedna z nejmenších zemí v Evropě, ale co se týče kultury a pobytu v přírodě, má toho hodně, co nabídnout.

Andorra je známá svými lyžařskými středisky, přírodními stezkami, historickými kostely a budovami. Neméně proslulá je nízkými daněmi, což je ideální stav pro duty-free nakupování. Při návštěvě Barcelony je dobrý nápad vyhradit si pár dní na jednodenní výlety a zajet do Andorry.

Kde je Andorra?

Andorrské knížectví je mikrostát, který se nachází v pohoří Pyreneje obklopeném Španělskem a Francií. S pouhými 85 000 obyvateli je Andorra jednou z nejmenších zemí na světě. Její politický systém je zvláštním modelem spoluvládnutí, kdy se o pravomoci dělí vládci Andorry biskup z La Seu d’Urgell a francouzský prezident, což z něj oficiálně činí knížete.

Protože se stát Andorra nachází v Pyrenejích, je jedním z nejlepších míst pro lyžování v Evropě. Země má čtyři hlavní lyžařská střediska: Soldeu el Tarter, Pas de la Casa-Grau Roig, Vallnord Pal-Arinsal a Vallnord Arcalis se skvělým zázemím, lyžařskými školami, náročnými sjezdovkami a snowboardovými parky. Otázka, kam na hory, už zná svoji odpověď.

TIP: Ideální destinací pro příznivce chladnějšího počasí je Skandinávie, především Norsko. Norské fjordy a norská krajina celkově je považována za jednu z nejhezčích v celé Evropě.

lyzovani-andorra-5420188
Synonymem Andorry je lyžování a snowboard. Milovníci teplých krajin a moře si zde na své nepřijdou. Zde vládne zima a sníh.

Andorra – ubytování

Andorra, malá evropská země zasazená mezi Francii a Španělskem, láká návštěvníky svými horskými scenériemi a outdoorovými aktivitami. Zde jsou některé hotely, které nabízejí pohodlné ubytování:

Apartamentos Turísticos Xixerella

  • Tato turistická rezidence se nachází v malebném prostředí a nabízí apartmány s výhledem na okolní hory.

Prat Molleres

  • Hotel Prat Molleres, umístěný v horském prostředí, zajišťuje klidný pobyt a přístup k lyžařským střediskům.

Andorra Center

  • Tento hotel se nachází v centru Andorry a nabízí pohodlné ubytování s dostupností k místním obchodům a atrakcím.

Apartaments Els Llacs

  • Apartmány Els Llacs poskytují útulné ubytování s možností výhledu na okolní hory a jsou ideální pro ty, kteří hledají klid a relaxaci.

Apartamentos Araco 3000

  • Tyto apartmány nabízejí flexibilní ubytování pro návštěvníky Andorry s možností vlastního stravování.

Andorra, s bohatou nabídkou hotelů, umožňuje návštěvníkům pohodlný pobyt a snadný přístup k přírodním krásám a aktivitám v této horské destinaci.

Kdy se vydat do Andorry

S jistotou lze napsat, že Andorra je celoroční destinací. Přes malou rozlohu má celý rok co nabídnout. Většina turistů zemi navštěvuje kvůli lyžování. Lyžařská střediska se otevírají na začátku prosince a fungují do Velikonoc.

TIP: Andorrské lyžování se s českým lyžování ve Špindlerově Mlýně nedá srovnat. Ovšem lyžování v ČR má svou tradici a mnozí na něj nedají dopustit. Populárním se stává lyžování na Novoměstsku.

Lyžařská sezóna v Andoře obvykle začíná kolem prvního prosincového víkendu, kdy Španělé využívají příležitosti k zahájení sezóny. Vánoce jsou v Andoře velmi rušným obdobím. Sníh obvykle vydrží až do března. Jaro je krásným obdobím k návštěvě probouzející se přírody, stejně jako podzim, kdy změna barvy listí dodává zemi hřejivý nádech.

I léto je skvělým obdobím pro návštěvu Andorry. Aktivity jako je bungee jumping, jízda na kajaku nebo jízda na čtyřkolkách jsou alternativou zimního vyžití. Pro fanoušky pěší turistiky je v Andoře spousta stezek, které turisty zavedou na úchvatná místa v Pyrenejích. Při návštěvě Andorry s dětmi je lze vzít do Naturlandie, parku se zvířaty, kde se nachází nejdelší „skluzavka“ v Evropě zvaná Tobotronc.

TIP: Při cestě do Andorry je možné se zastavit i na jižní části Francie, která ukrývá skvosty Provence. Jedním z takových měst je Luberon. Pokud byste rádi pokračovali dále, lze doporučit cestu do romantického města Porto na severozápadě Portugalska.

andorra-4165968
Andorrská příroda je balzámem na duši. Dechberoucí výhledy potěší nejedno oko.

Zimní sporty a lyžování Andorra

Andorra leží v průměrné nadmořské výšce 2 000 m n. m., která v nejvyšším bodě dosahuje 3 000 m n. m., takže je to v podstatě země v horách podobně jako Bhútán nebo Švýcarsko. Celkem má Andorra 110 lanovek a vleků, které jsou schopny přepravit 156 000 lyžařů za hodinu na 303 km sjezdovek.

Vzhledem k tomu, že je Andorra tak hornatá, nabízí nepřeberné množství příležitostí k provozování zimních sportů. Lyžařská střediska a sníh jsou jedním z hlavních bodů zájmu zimních návštěvníků. Vzít si psí spřežení, snowboard nebo prostě jen lyžovat. Kdo se touží rozšoupnout, může si na den pronajmout i helikoptéru a pilota, aby si v horách užil lyžařský nebo snowboardový výlet na míru.

Kromě Andorry je dobrý nápad vyzkoušet také lyžování v Rakousku, lyžování v Itálii, lyžování v Alpách, a lyžovat se dá také v Lichtenštejnsku a v Bulharsku. Pro všechny případy bude žádoucí sjednat si cestovní pojištění.

Jedny z největších lázní v Evropě Caldea

Caldea je obrovské lázeňské centrum přímo v centru města. Andorra je také známá svou termální vodou, která má vynikající vlastnosti pro vaši pleť. V lázeňském centru jsou dvě restaurace a je možné si objednat speciální procedury.

Caldea se nachází v obci Escaldes Engordany a je to rozsáhlý komplex přírodních pramenů s různými vnitřními i venkovními bazény, vířivkami a vodoléčebnými částmi, které se rozkládají na 18 podlažích v nejvyšší budově v Andoře a jsou největším termálním lázeňským komplexem v Evropě.

Komplex má oddělenou část pro dospělé nazvanou Inuu a část pro rodiny a děti, takže je ideálním místem pro každého. Žádná návštěva Andorry by nebyla kompletní bez pobytu v Caldea. Můžete se zeptat 400 000 návštěvníků, kteří sem každoročně zavítají.

Lázeňský areál je prosklený, takže lze pozorovat hvězdy, protože centrum je otevřené až do půlnoci. Není lepší způsob, jak uvolnit bolavé svaly po lyžování, než strávit nějaký čas v Caldea. Po celý den a noc se zde konají představení a vystoupení včetně vodních a světelných show.

Dopřát si masáž, navštívit turecké lázně nebo si prostě jen odpočinout po dlouhém dni stráveném nakupováním či cvičením na mnoha stezkách nebo v lyžařských střediscích. Lze si zakoupit tříhodinovou, celodenní nebo vícedenní permanentku. Řada hotelů nabízí balíčky zahrnující vstup do areálu.

Lázně se nacházejí nad termálními vodami a na místě, kde kdysi stával kostel, proto mají tvar připomínající kostelní zvonici. Architekt zamýšlel, aby stavba odrážela krásu údolí, v němž se nachází, proto je pokryta zrcadlovým sklem.

TIP: Bližším a dostupnějším lázeňským střediskem jsou pobaltské Sopoty v Polsku, kam se dá dojet autem a zároveň jsou Sopoty ideální dovolenkovou destinací u moře pro rodiny.

stat-andorra-1138133
Andorra je domovem mnoha lázní, kde lze zregenerovat zimními sporty a chladem unavené tělo.

Vydat se na nákupy a na jídlo. Dovolená Andorra

Centrum Escaldes podél ulice Avinguda Carlemany je převážně pro pěší, s obchody a restauracemi po obou stranách. V hlavním městě Andoře La Vella se lze zastavit v legendárním obchodním domě Pyrenees, kde jsou k mání známé značky, a pokračovat po Avinguda Meritxell, což je hlavní dopravní tepna, která se po překročení řeky Valira pojí s Carlemany.

Cestou se zastavit na teplý nápoj v jedné z prosklených kavárniček s výhledem na zasněžené kopce. Pohled na plápolající vlajku Andorry na žerdi penzionu s hrnkem horké kávy je k nezaplacení. Ideální francouzská snídaně.

Ať už volba ubytování padla na hotel s polopenzí nebo apartmán s vlastní stravou, v obou případech je během dovolené nutnost alespoň jednou zajít na večeři. Vzhledem k tomu, že Andorra leží tak blízko Francie a Španělska, najdete zde spoustu skvělých francouzských restaurací i španělských restaurací s tapas.

TIP: Španělsko je z Andorry co by kamenem dohodil. Kromě blízké Barcelony má co nabídnout také hlavní město Madrid. Milovníci Španělska zajásají. Je to ideální volba, kam se vydat na eurovíkend. Stejně tak potěší francouzská Paříž a její muzeum Louvre.

hlavni-mesto-andorry-9091964
Milovníci pěších procházek po městě si přijdou na své. Nákupních možností je v Andoře spousta, včetně nízkých cen.

Návštěva muzeí v Andoře

Andorra není jen příroda, je zde také několik hodnotných muzeí, kde se lze dozvědět více o historii země. Muzea jsou skvělým místem, kam zajít, pokud se náhle pokazí počasí.

Dům Arenys Plandolit – rodina Arényiů Plandolitů patřila v 17. až 20. století k nejvýznamnějším v historii Andorry a dům, v němž sídlili, je symbolickou stavbou země. Dům byl v roce 1986 přeměněn na etnografické muzeum. Během návštěvy lze poodkrýt historii Andorry a život bohatých lidí.

Muzeum tabáku – je místem, kam zajít v zimě, pokud je venku příliš chladno. Andorra má dlouhou tradici pěstování tabáku. Muzeum sídlí v bývalé tabákové továrně Reig, která byla uzavřena v roce 1957, a prostřednictvím multimediální expozice ukazuje proces výroby tabáku. Skvělá příležitost seznámit se s hlavním zdrojem příjmů země před nástupem turistického ruchu.

Románské interpretační centrum – je primárním místem, kam zajít, pokud je v plánu navštívit románské kostely a kaple. Zde lze získat základní informace o tomto architektonickém stylu. V muzeu jsou vystaveny předměty z kostelů a podrobné informace o vývoji románského slohu v Andoře.

Muzeum Carmen Thyssen Andorra – je jediné muzeum současného umění v zemi. Muzeum představuje soukromou sbírku baronky Thyssen-Bornemisza, kterou shromáždila v průběhu let s pomocí svého manžela. Její sbírka je vystavena v některých Thyssenových prostorách po celém Španělsku a Andoře a neustále se obměňuje.

TIP: Sérii zajímavých a netradičních muzeí naleznete také ve městech jako Osaka – muzeum nudlí, tureckém Avanosu – muzeum vlasů, Dillí – muzeum toalet nebo v ázerbajdžánském Baku se nachází muzeum koberců a muzeum miniaturních knih.

hlavni-mesto-andorra-2202990
Andorrská příroda a jedinečná architektura si během své existence našly mnoho příznivců, kteří se sem pravidelně vracejí.

Historie Andorry

Legenda praví, že Andorru vytvořil v roce 805 Karel Veliký jako uznání místním obyvatelům za jejich ochranu a boj proti Maurům. Oficiální dokumenty uvádějí, že Andorru stvořil Karel Holý jako dar hraběti z Urgellu.

Teprve v polovině 13. století byla po bojích o vládu mezi dvěma středověkými hrabaty podepsána dohoda, která dala vzniknout Andorrskému knížectví jako společnému státu, jehož podoba přetrvala dodnes. V letech 1789 až 1806 odmítl Napoleon vazby Francie na Andorru kvůli feudálnímu původu a ponechal Andoře plnou nezávislost. A v roce 1806 byla tato práva opět uznána.

Jako malá a izolovaná země bez armády zůstala Andorra neutrální během všech válek ve 20. století včetně španělské občanské války a obou světových válek.

Vzhledem ke své strategické poloze uprostřed obou zemí, Španělska a Francie, byla Andorra během všech válek, a zejména během španělské občanské války a následné diktatury, tranzitní zónou pro zboží mezi nimi.

Ústava země byla podepsána teprve v roce 1993. Zachovává spoluvládcovské zřízení a výrazně rozšiřuje všechna ostatní občanská a lidská práva. V tomto roce byla Andorra také přijata do OSN.

Dnes je Andorra nedoceněnou destinací za hranicemi Španělska a Francie. Andorru navštíví více než 10 milionů návštěvníků ročně, kteří však většinou pocházejí ze sousedních zemí, takže pro zbytek Evropské unie zůstává z velké části neznámá.

Turistický ruch v Andoře je synonymem pro lyžování, pěší turistiku a hory, protože její průměrná nadmořská výška činí 2 000 m n. m. Vzhledem ke své malé rozloze a provázanosti se Španělskem a Francií používá Andorra jako faktickou měnu euro a dříve přijímala španělské pesety a francouzské franky.

Ačkoli není součástí EU, těší se zvláštnímu vztahu s EU, proto byl její historický status daňového ráje v důsledku sílícího tlaku oslaben. Katalánština i francouzština jsou úředními jazyky a obyvatelé jimi mluví, ačkoli téměř každý ovládá i španělštinu.

andorra-vlajka-8016671
Vlajka Andorry je spojením francouzských a španělských barev, jako symbol jednoty.

Jak se dostat do Andorry

Andorra leží uprostřed Pyrenejí a její krajina je tak hornatá, že nemá žádné letiště a je dostupná pouze po silnici. Což dokazuje pohled na mapu Andorry. Letiště se nenachází ani v hlavním městě Andorra la Vella. Letenky Andorra tudíž nenabízí.

Ke zvážení se nabízí půjčit si v zahraničí auto a dojet do Andorry po vlastní ose. Jistotou v takovém případě je mít s sebou kreditní kartu. Mnohé autopůjčovny neakceptují karty debetní.

andorra-lyzovani-7785688
Do Andorry lze přicestovat pouze pozemní cestou, případně helikoptérou.

V okruhu 200 km od Andorry se nacházejí čtyři mezinárodní letiště: Toulouse-Blagnac (TLS), Carcassonne (CCF), Girona-Costa Brava (GRO), Barcelona-El Prat (BCN) a Reus (REU). Ostatně další čtyři země bez letiště se nacházejí rovněž v Evropě a jsou to rovněž mikrostáty: Monako, Vatikán, Lichtenštejnsko (hlavní město Vaduz) a San Marino.

Za zmínku stojí, že Andorra má tři soukromé heliporty, z nichž jeden je nemocniční.

Kvůli hornatému terénu nemá Andorra ani železniční síť. Pokud turisté do Andorry cestují vlakem, nejbližší nádraží se nachází ve francouzském L’Hospitalet-près-l’Andorre, asi 11 km od hranic. Pokud návštěvníci přijíždějí ze Španělska, mohou jet vlakem do dopravních uzlů, jako je Lleida Pirineus nebo Barcelona, a poté autobusem do Andorry.

TIP: Kdo mý rád hory, může se vydat i do ukrajinské Koločavy, která je výchozím bodem pro mnoho krásných horských túr.