Girona, Španělsko – dovolená, cestování, informace

Evropa

Girona, malebné město v severovýchodním Španělsku, přitahuje svým půvabem, bohatou historií a architektonickým dědictvím. Leží na březích řeky Onyar a je obklopena kopci Katalánského pobřeží. Girona láká návštěvníky svými úzkými uličkami, středověkými památkami a živým kulturním děním. Co dělat v Gironě?


Obsah článku

 • Dovolená Girona – proč vyrazit na dovolenou do Girony a co tam dělat?
 • Památky v Gironě – katedrála, arabské lázně, židovská čtvrť a další
 • Girona aquapark – akvapark, pláže a další vodní atrakce
 • Katalánská kuchyně Girony – co je esqueixada, botifarra nebo fideuà a co dalšího ochutnat
 • Letiště Girona – kde je letiště, jak se z/na něj dostat a jaké aerolinky tam létají
 • Počasí Girona – kdy je nejlepší doba na návštěvu
 • Katalánština – jak se vyslovuje Girona?
 • Krátce o historii Girony

Girona je krásné španělské město, které rozhodně stojí za návštěvu. Je také skvělým výchozím bodem pro poznávání pobřeží Costa Brava, což z ní činí skvělou destinaci pro dovolenou.

Girona je město ležící na severovýchodě Španělska v provincii Katalánsko. Je známé svými historickými památkami, jako je stará židovská čtvrť, římské hradby a katedrála v Gironě. Ve městě se nachází také několik kulturních památek, včetně muzeí, uměleckých galerií a několika celoročních festivalů.

Kromě toho je Girona významným městem pro katalánský jazyk, v němž se vyučuje řada dvojjazyčných škol a dokonce i univerzita. Pro milovníky cizích jazyků, hlavně románských, je Girona velikým lákadlem, ačkoliv málokdo ví, jak se vyslovuje Girona správně z katalánštiny.

Kromě mnoha památek je Girona skvělým výchozím bodem pro poznávání pobřeží Costa Brava.

Proč je tedy Girona tolik oblíbená u zahraničních i místních turistů? Stojí v Gironě dovolená za to? Jaké je obvykle v Gironě počasí? Mimo historické památky je město proslavené i svou výbornou katalánskou kuchyní. Když už je tedy někdo v Gironě, co ochutnat?

Girona – dovolená

Španělská Girona je skvělé město pro strávení dovolené. Má bohaté kulturní dědictví, spoustu zajímavostí a rušný noční život. Navíc má dobré spojení se zbytkem Katalánska i celé Evropy, takže je ideálním výchozím bodem pro poznávání regionu.

Jak strávit dovolenou v Gironě?

 1. Prozkoumejte staré město Girony: Projděte se klikatými dlážděnými uličkami Girony a prozkoumejte její četná historická náměstí a památky.
 2. Navštivte bulvár La Rambla: Vydejte se na procházku po barevné třídě La Rambla s malebnými budovami z 18. století, parky a pouličními umělci.
 3. Vychutnejte si jídlo: Ochutnejte některé z vyhlášených místních pokrmů v Gironě, jako jsou calçots (grilované špalíčky) a butifarra (pikantní katalánská klobása).
 4. Udělejte si jednodenní výlet na pobřeží Costa Brava: Vydejte se na jednodenní výlet na nedaleké pobřeží Costa Brava s krásnými plážemi a nádhernými výhledy.
 5. Strávit den na filmovém festivalu v Gironě: Navštivte filmový festival v Gironě, jeden z nejvýznamnějších filmových festivalů ve Španělsku podobně jako festival v Granadě.
 6. Vydejte se na nákupy: Projděte se po okouzlujících obchodech a živých trzích starého města Girony.
 7. Návštěva židovské čtvrti: Prozkoumejte židovskou čtvrť Girony a navštivte její četné památky, synagogy a muzea.
 8. Bavte se v aquaparku Girony: Vydejte se do aquaparku Aquadiver a užijte si spoustu tobogánů a bazénů.
 9. Užijte si místní festivaly: Navštivte některý z mnoha festivalů, které se v Gironě během roku konají.
 10. Vydejte se na pěší túru: Vydejte se na pěší túru okolní krajinou a vychutnejte si úchvatné přírodní krásy regionu.

Město Girona je oblíbenou prázdninovou destinací z mnoha důvodů. Nachází se v krásné části Španělska, nedaleko Barcelony nebo Andorry a pobřeží Costa Brava, což z ní činí skvělou základnu pro poznávání regionu. Má bohaté kulturní dědictví s působivou architekturou, muzei a galeriemi a také rušný noční život.

Ve městě se také nachází jedny z nejlepších restaurací v zemi, které nabízejí širokou škálu místní i mezinárodní kuchyně. Kromě toho se v Gironě nacházejí nádherné pláže, hory a příroda, což z ní činí skvělou destinaci pro outdoorové aktivity, jako je pěší turistika, cyklistika a vodní sporty. V neposlední řadě má Girona vynikající dopravní spojení, které usnadňuje cestování a poznávání regionu.

Pobřeží Costa Brava je hlavním důvodem pro tak vysokou návštěvnost města Girona.

Girona – památky

V Gironě je mnoho historických památek. Mezi nejznámější patří katedrála v Gironě, románsko-gotická stavba z 11. století, arabské lázně z 12. století a židovská čtvrť, největší a nejzachovalejší středověká židovská čtvrť v Evropě.

Jaké jsou nejoblíbenější památky Girony?

 • Katedrála v Gironě: úžasná gotická katedrála, ze které je úžasný výhled na město.
 • Arabské lázně: dobře zachovalé maurské lázně z 12. století.
 • Pont de Pedra: most přes řeku Onyar, který poskytuje nádherný výhled na barevné staré město Girony.
 • Židovská čtvrť: část města, která pochází z 12. století a je plná dlážděných uliček a starobylých budov.
 • Museu d’Historia de Girona: muzeum, které představuje historii a kulturu města prostřednictvím artefaktů, dokumentů a umění.
 • Klášter Sant Pere de Galligants: bývalý klášter z 10. století, ve kterém je nyní muzeum.
 • Park La Devesa: rozlehlý park na břehu řeky Onyar, který je skvělým místem pro piknik nebo procházku.
 • Parc del Migdia: veřejný park s krásným jezerem a spoustou zeleně.
 • Botanická zahrada Girona: rozlehlá zahrada s řadou rostlin, stromů a keřů.
 • La Casa Masó: modernistická budova navržená architektem Rafaelem Masó.

V Gironě je také mnoho moderních památek. Patří mezi ně například muzeum Can Maçanet a několik galerií moderního umění. Nachází se zde také několik parků, promenád a dalších rekreačních oblastí, stejně jako řada restaurací, barů a kaváren.

Katedrála v Gironě

Katedrála v Gironě je římskokatolická katedrála v gotickém stylu, která se nachází ve španělském městě Girona. Byla postavena mezi 11. a 18. stoletím a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Katedrála je proslulá svou architekturou, zejména hlavním průčelím, které zdobí řada sochařských prvků včetně dvou sfing, dvanácti apoštolů, Panny Marie a dítěte Krista. V interiéru se nachází celá řada uměleckých děl, včetně gobelínu Stvoření, vitráží a kaple svatého Michaela. Ačkoli je katedrála převážně gotická, obsahuje také prvky románské a barokní architektury.

Katedrála v Gironě je pro návštěvníky otevřena denně a vstup je zdarma.

Tato nádherná gotická katedrála je nejoblíbenější historickou památkou města.

Arabské lázně

Arabské lázně (Banys Arabs) ve španělské Gironě byly postaveny v 11. století jako součást maurského dědictví města. Lázně se nacházejí ve starém městě, v blízkosti katedrály v Gironě.

Banys Arabs původně sloužily místní muslimské komunitě k náboženským očistám před modlitbou. Lázně se skládají ze dvou vzájemně propojených místností, teplé místnosti (caldarium) a studené místnosti (frigidarium). Teplá místnost byla vytápěna systémem keramických trubek, které byly napojeny na kotel vně budovy. Ve studené místnosti se nacházely dva malé bazény, jeden mělký a druhý hluboký.

Banys Arabs jsou nejlépe dochovaným příkladem lázní z islámského období ve Španělsku. Budova je nyní přístupná veřejnosti a je oblíbenou turistickou atrakcí.

Židovské dědictví Girony

Girona má dlouhou historii židovského dědictví. Židé poprvé přišli do Girony koncem 9. století, když utíkali před španělskou inkvizicí. Ve městě rychle založili silnou komunitu, která vzkvétala po stovky let.

Ve městě se nachází jedna z nejzachovalejších středověkých židovských čtvrtí v Evropě, která je oblíbenou turistickou atrakcí. Ulice a uličky židovské čtvrti lemují staré domy a synagogy židovského obyvatelstva, z nichž mnohé byly zrestaurovány a zpřístupněny veřejnosti.

Ve čtvrti se nachází také Židovské historické muzeum, které se věnuje uchovávání a vzdělávání návštěvníků o židovském dědictví Girony.

Girona – aquapark a další vodní atrakce

V Gironě je několik vodních atrakcí. Ve městě je řada venkovních bazénů, včetně velkého aquaparku se skluzavkami, vodními tryskami a dalšími atrakcemi. V okolí je také řada pláží, například Sant Feliu de Guíxols, Calella de Palafrugell a L’Escala.

Nejlepší aquapark Girony je Aquabrava v Roses. Jedná se o velký vodní park s řadou atrakcí, včetně bazénů s vlnami, skluzavek a dětských hřišť.

Girona se navíc nachází v blízkosti pobřeží Costa Brava u Středozemního moře. Je možné se v něm koupat a užívat si nádherných pláří. Nedaleké pobřeží Costa Brava je vynikajícím místem pro koupání a plážové aktivity a je snadno dostupné z Girony.

Katalánská kuchyně Girony – co ochutnat

Město Girona je známá svou tradiční katalánskou kuchyní, takže byste určitě měli ochutnat některá z místních jídel. Co ochutnat v Gironě?

 • esqueixada (salát ze solené tresky, rajčat a cibule)
 • pa amb tomàquet (chléb potřený rajčaty s olivovým olejem, česnekem a solí)
 • calçots (jarní cibulka na grilu)
 • botifarra (katalánská klobása)
 • escalivada (pečená zelenina)
 • romesco (omáčka z mandlí, lískových oříšků, česneku a paprik)
 • fideuà (druh paelly připravované s nudlemi místo rýže)

Mezi dezerty patří crema Catalana (obdoba crème brûlée), panellets (koláčky z mandlí a piniových oříšků) a bunyols (smažené kuličky z těsta).

Tradiční katalánská kuchyně je obecně považována za velmi dobrou. Je známá používáním čerstvých surovin z místních zdrojů a kreativní kombinací španělských, francouzských a italských chutí.

Katlánská fideua je jako klasická španělská paella, akorát místo rýže v ní jsou nudle.

Letiště Girona – doprava ve městě

Infrastruktura v Gironě je dobře rozvinutá a disponuje moderním a efektivním dopravním systémem. Město je propojeno sítí dálnic, železnic a letišť a obsluhují ho dvě mezinárodní letiště: Letiště Girona-Costa Brava a letiště Barcelona-El Prat.

Do Girony se z jiných evropských měst můžete dostat několika způsoby:

 1. Letecky: Z letiště Girona (GRO) létá řada leteckých společností a nabízí přímé lety do mnoha evropských měst, například do Paříže, Londýna, Říma, Amsterdamu, a Madridu.
 2. Vlakem: Girona má dobré spojení s dalšími evropskými městy prostřednictvím vysokorychlostní železniční sítě. Vlaky z Barcelony jedou přibližně 40 minut, zatímco z Madridu přibližně 8 hodin.
 3. Autem: Z ostatních evropských měst se do Girony snadno dostanete autem. V závislosti na zvolené trase můžete očekávat, že cesta potrvá 6-10 hodin.
 4. Autobusem: Existuje několik autobusových společností, které nabízejí přímé autobusové spoje z různých evropských měst do Girony. Doba cesty závisí na místě odjezdu a může trvat 6-12 hodin.

Město má také dobře rozvinutý systém veřejné dopravy, autobusy, tramvaje a místní vlaky spojují město s předměstími a okolními městy. K dispozici je také rozsáhlá síť cyklostezek s vyznačenými pruhy pro cyklisty, programy pro sdílení kol a cyklistickými parky.

Girona – počasí

Girona má středomořské klima s teplými léty a mírnými zimami. V letních měsících dosahují teploty obvykle 25-27 °C, zatímco v zimě se obvykle pohybují mezi 10-12 °C. Srážky jsou během roku poměrně nízké, nejvíce jich spadne v podzimních měsících.

Nejlepší doba pro návštěvu je na jaře nebo na podzim, kdy je počasí Girony mírné a město je v plném květu. V letních měsících může být horko a v zimních měsících může být chladno a vlhko.

Katalánština – jak se vyslovuje Girona?

Většina obyvatel španělské Girony mluví katalánštinou, románským jazykem úzce příbuzným španělštině. Katalánština může být obtížná pro ty, kteří neznají románské jazyky. Vychází sice z latiny, ale má svou vlastní gramatiku a výslovnost, jejíž zvládnutí může trvat delší dobu.

Mnoho slov v katalánštině je navíc odvozeno z francouzštiny, španělštiny a italštiny, což může být pro ty, kteří žádný z těchto jazyků nestudovali, matoucí. Název města Girona pochází právě z katalánštiny.

Předpokládá se, že název Girona pochází z latinského jména Gerunda, které může souviset s gótským jménem Girun, což znamená „místo tekoucích vod“. A tedy jak se vyslovuje Girona? Katalánci vyslovují název města Girona jako [ʒiˈɾonə]. Dá se říci, že „žiron“.

Město Girona, Španělsko – historie

Girona je město v severovýchodní části Katalánska ve Španělsku. Je hlavním městem provincie Girona a žije v něm přibližně 100 000 obyvatel. Město má bohatou historii a je osídleno již od neolitu.

V době Římské říše bylo významným městem a později se stalo významným centrem křesťanství ve středověku. Girona byla jedním z mála měst na Pyrenejském poloostrově, které nebylo dobyto Maury. Ve středověku byla Girona prosperujícím městem s univerzitou a silným systémem opevnění.

Město bylo také významným centrem židovské kultury. V 18. století byla Girona významným textilním centrem a byla prosperujícím průmyslovým střediskem. Během španělské občanské války se Girona stala dějištěm velké bitvy, v níž španělští republikáni bojovali proti nacionalistům. Město bylo během války těžce poškozeno a později bylo obnoveno.

Dnes je Girona oblíbeným turistickým cílem s mnoha historickými památkami a zajímavostmi. Další oblíbený turistický cíl je město Ronda na jihu Španělska, nebo přímořské Tarragona. Také se jedná o město na krásném pobřeží, které je ale zároveň i v obležení vrcholků pohoří Siera Nevada.

Co navštívitDovolenáInformaceJídlo ve světěZajímavosti