Hotel Sandra SPA Karpacz – zkušenosti a recenze
Hotel Sandra Spa Karpacz je oblíbeným rekreačním místem v srdci polských Krkonoš, přesněji v malebném městečku Karpacz, které je...
Číst vícePaříž je město protikladů a také je jedním z nejromantičtějších míst na celém světě. Monumentálním historickým budovám a památníkům kontrastuje kontroverzní Eiffelovka a také pyramida ze skla a oceli, tvořící dnešní vchod do Louvru. Fantastické dílo je opředeno tajemnými pověstmi, prý je výtvorem samotného ďábla. Co vše je možné v Louvru navštívit a kde ho najít?
V srdci Paříže se nachází rozlehlý palác s dominující skleněnou pyramidou uprostřed, ukrývající jednu z největších galerií na světě – Louvre. V minulosti sloužil Louvre, spolu s dalšími honosnými stavbami na Seině, francouzským králům. Svého času býval ze všech zdejších paláců největší a nejdůležitější.
Ročně muzeum Louvre v Paříži navštíví více něž 7 milionů návštěvníků, přičemž téměř třetina jsou samotní Francouzi. Samotná budova Louvru je přímo fantastickou přehlídkou veškerých architektonických stylů již od 12. století až po současnost.
Paříž není jedinou oblastí, která je velmi navštěvovaná. Každoročně cestují davy do Provence, která je proslulá zejména levandulovými poli. V oblasti Provence se nachází město Luberon, jenž je plné zámků, které hostí své hosty kvalitním vínem. Milovníci Francie mohou navštívit také město Annecy.
TIP: Nedaleko Paříže se nachází také pařížský Disneyland. Pokud má člověk den či dva nazbyt, nebude litovat tohoto zpestření – ať už cestuje s dětmi, nebo ne.
Před samotným Louvrem je také k vidění nádherný rozlehlý park Tuilerijská zahrada, která vede od náměstí Svornosti, Velkého Paláce a Champs-Élysées.
TIP: Mimo Tuilerijských zahrad v Paříži u Louvru disponuje Francie mnoha hektary úchvatných parků a zahrad, kdy například zahrada ve Versailles je jednou z 5 nejkrásnějších zahrad světa.
Po staletí se Pařížané mohli nerušeně procházet kolem úchvatné renesanční až neogotické stavby, sestávající z několika palácových komplexů. A pak přišlo dvacáté století a s ním moderní architektura.
TIP: Pro milovníky architektury se nabízí navštívit také hrad Windsor, který je dispozičně usazen v Anglii.
V roce 1989 žila Paříž dvoustým výročím francouzské revoluce. Sto let před tím byla na počest výročí postavena milovaná i nenáviděná Eiffelova věž, která byla předlohou pro českou Petřínskou rozhlednu.
TIP: Pařížská rozhledna inspirovala také hlavní město Japonska, které má svou Tokijskou věž, která je napodobeninou Eiffelovy věže.
A při této příležitosti francouzský prezident François Mitterrand usilovně přemýšlel, co dát hlavnímu městu k dalšímu významnému jubileu, něco srovnatelného s Eiffelovkou. Něco podobně zapamatovatelného a třeba i stejně kontroverzního.
Svoji vizi předal Mitterrand architektovi Ioeh Ming Peiovi a ten přišel s fantastickým návrhem. Na jeho popud ozdobila Louvre pyramida ze skla a oceli.
TIP: Podobně věhlasné jako Louvre je národní muzeum Del Prado ve španělském Madridu. Ukazuje díla slavných umělců, v čele s Rembrandtem, Goyou, či Velazquezem. Také vatikánské muzeum je jedním z nejznámějších v Evropě.
Peiův návrh zdaleka nebyl tak novátorský, jak by se mohlo zdát. Je známo, že existovaly plány na stavbu barokní pyramidy na tom samém místě, jako dnes stojí pyramida skleněná. Pei vlastně pouze pozměnil původní návrh, místo kamene použil sklo a ocel a dodal pyramidě futuristický nádech.
Jak bylo navrženo, tak bylo postaveno. Paříž se rozdělila na dva tábory: na milovníky moderní architektury i kontrastů a konzervativce. První Peiovu pyramidu vyzdvihovali do nebes, druzí ji dodnes proklínají.
Skleněná pyramida se tyčí do výšky 20,6 metrů, její strana měří 35 metrů. Ke stavbě bylo použito 603 skleněných kosočtverců a 70 trojúhelníků, které jsou spojeny ocelí.
Pyramida dnes slouží jako impozantní vchod do Louvru. V hlavním foyeru muzea se nachází další pyramida – takzvaná La Pyramide Inversée, taktéž dílo newyorského architekta I. M. Peie. Při pohledu zvenku je snadno přehlédnutelná, poněvadž, jak sám název napovídá, je obrácená vzhůru nohama, tedy špicí k zemi.
Ačkoliv si velikostí nezadá s vchodovou pyramidou, mnoho návštěvníků muzea ji „nezaregistruje.“ Jednoduše už vidí jen vstupy do jednotlivých částí paláce. Přitom je pohled na obrácenou pyramidu naprosto fantastický.
Pokud však návštěvníkův zrak ulpí na La Pyramide Inversée, jen těžko mu ujde malá, asi metr vysoká, kamenná pyramida, vztyčená těsně pod hrotem pyramidy Inversée. Skoro se dotýkají.
Právě tento pohled je jedním z klíčových momentů v bestselleru Dana Browna, knize Šifra mistra Leonarda. Snad nebudou romantici zklamáni, když bude prozrazeno, že tato pyramida není nic jiného, než kamenný monolit. Žádná tajná prostora se pod ní nenachází.
Jakýsi hledač záhad zřejmě zkoušel sám počítat skleněné kosočtverce a trojúhelníky a došel k číslu 666. To je, jak známo, symbol pekelných mocností. Co víc, celá pyramida je prý zasvěcena číslu 6. Senzacechtiví nadšenci z pyramidy udělali ďábelské dílo, což šlo na ruku odpůrcům stavby.
Další vlna zájmu a hloupých konspiračních teorií se zdvihla po uvedení knížky Šifra mistra Leonarda na trh. Holt jen málokdo se smířil s tím, že se jedná „pouze“ o fantastickou futuristickou stavbu, která ostře kontrastuje s okolními budovami.
TIP: Při návštěvě Francie se nabízí návštěva nádherného hradního komplexu kolem Loiry.
Muzeum Louvre skrývá 5 pater, kde je k vidění přes 35 tisíc exponátů, a to od antických památek, až po nejslavnější evropské malíře z 19. století, jejichž skvosty skrývá galerie Louvru.
Samotné muzeum Louvre je rozděleno do 7 oddělení:
Na prohlídku muzea Louvre je nutné si vyčlenit nejméně půl dne, ovšem lepší je celý den, aby bylo možné si veškerá oddělení v klidu prohlédnout. Ovšem záleží velice na tom, jaké přesně sbírky chce návštěvník vidět.
Budova muzea Louvre se skládá ze 3 křídel, pojmenované Richelieu, Sully a Denon, kdy každé křídlo má 5 úrovní a je propojeno schodišti a výtahy. Velkou nutností je vzít si při koupi vstupenek mapu zdarma, jelikož je velká pravděpodobnost ztracení se v muzeu.
Do samotného muzea vedou 3 vchody, kdy hlavní vchod se nachází právě skrz skleněnou pyramidu, nicméně tento vchod je hojně využíván a je tak velká pravděpodobnost velkých front. Další vchod vede přes podzemní nákupní centrum Carrousel du Louvre okolo druhé menší pyramidy. Třetí vchod je pak situován v denonském křídle Porte des Lions.
Pro zažití opravdového nádechu řeckých památek a tradičních předmětů a exponátů se doporučuje navštívit oddělení Řeků.
Více než polovinu oddělení malby zaujímají francouzští umělci, nicméně k vidění jsou také významná díla od italských umělců, kterými jsou například Raphael Michelangelo či Leonardo da Vinci. K vidění jsou také díla od nizozemských umělců Vermeera či Rembrandta.
V oddělení malby jsou k vidění, mimo obrazy, také tisky a kresby, což je práce na papíře, které zahrnují i mědirytiny, knihy a další jiné tisky.
Nejpůsobivější galerií Louvru je zajisté Apollonova galerie, která poukazuje na krásy francouzského klasicismu, který je mimo jiné k vidění i na zámku Versailles. V této galerii je k vidění celkem 41 obrazů, 118 soch a také 28 gobelínů.
Nejslavnější obraz Leonarda da Vinciho a v podstatě i nejslavnější obraz v celém muzeu, který je opředen množstvím záhad, je Mona Lisa Louvre. Tento obraz byl namalovaný již na počátku 16. století ve Florencii.
Na obraze Leonardo da Vinci namaloval Francescu del Giocondo, manželku florentského obchodníka. Záhada obrazu se především skrývá v tom, že se lze pouze domnívat, o koho se přesně jedná, zda postava na obraze je žena či muž a co se, především, skrývá za tajemným úsměvem.
Mona Lisa je zajisté největším lakádlem, kvůli kterému do Louvru zavítá ročně několik milionů návštěvníků, poněvadž je to slavný obraz v Louvru, ten nejslavnější. Mimo to může být právě výlet za Monou Lisou cestováním za zahádami.
TIP: Turisté ve Francii mohou také obdivovat symbol svobody. V Paříži se totiž nachází hned několik replik Soch Svobod.
Je všeobecně známo, že pokud by se návštěvník muzea Louvre zastavil u každého eponátu byť i na pouhých 10 vteřin, trvala by prohlídka celého Louvru zhruba 3 měsíce. Bez mapy nebo průvodce, ať už tištěného, audio či lidského, nemá cenu do muzea chodit.
Nejméně lidí je v celém Louvru ihned z rána nebo na večer, přičemž ve středu a v pátek má Louvre Paříž prodlouženou otevírací dobu, kdy je možné obdivovat krásy Louvru až do 21:45, což při večerním osvětlení vytváří neskonale romantickou atmosféru zvenku.
Vstupenky do muzea Louvre je možné zakoupit přímo na místě, kdy je nutné počítat s dlouhými frontami, nebo je možnost využít koupi vstupenek online. Nákup vstupenek online vyjde mírně dráže, nicméně ušetří to více než 30 minut čekání ve frontě.
Osoby do 18 let a také studenti do 26 let, po předložení průkazu, mají vstupné do Louvru zcela zdarma, ovšem i těmto osobám se doporučuje zakoupit nulovou vstupenku online, kvůli vyhnutí se dlouhým frontám. Držitelé karty Amis du Louvre mají taktéž vstup zdarma, nicméně postup je stejný jako u dětí či studentů.
Online vstupenky jsou vždy na konkrétní den a čas a pro nákup vstupenek online je možné použít pouze oficiální stránky muzea Louvre. V úterky je muzeum Louvre uzavřené.
Ceny vstupenek jsou následující:
Dospělí na místě | 15 EUR |
Dospělí online | 17 EUR |
Otevírací doba Louvru je od 9:00 do 18:00, s výjimkou výše uvedeného, středy a pátku.
Muzeum nově také nabízí virutální prohlídku Louvru, a to díky pandemii koronaviru, díky které bylo mnoho muzeí uzavřených. Virutální prohlídky jsou čím dál oblíbenější.
Nicméně virtuální prohlídka Louvre nabízí online prohlídky pouze některých ze svých sbírek. Je možné obdivovat například egyptské vykopávky. Virtuální prohlídka Louvre ovšem nemá zcela jednotný systém a je potřeba vždy kliknout na místnost, do které chce návštěvník virtuálně vstoupit.
V některých sbírkách u virutální prohlídku Louvru jsou k dispozici informace v angličtině, nicméně u některých je dostupná pouze francouzština.
K muzeu jezdí přímo metro, a to linky 1 a 7 na stanici Palais-Royal Museé du Louvre a také linka 14 na stanici Pyramides. V okolí muzea Louvre se nachází také autobusové zastávky a garáže na zaparkování automobilu, které jsou ovšem zpoplatněné, nicméně cesta do Paříže může být i jedním z nejkrásnějších výletů autem.
TIP: Francie neskrývá pouze kouzla romantické Paříže, avšak významná je také Provence a její azurové pobřeží, která je známá svými neskonale nádhernými levandulovými poli.
Na závěr jedna mystifikace. Kontroverzní díla vždy přitahovala mnoho milovníků tajemství. Proč byla pyramida postavena, má to nějaký vyšší smysl?
Publikováno: 10. 9. 2021
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz