Innsbruck – cestování, zajímavosti, památky

Evropa

Díky široké škále zajímavostí od historických kostelů, až po úchvatné rozhledny a malebné projížďky lanovkou, má Innsbruck co nabídnout a je hlavním cílem k návštěvě v Rakousku. Innsbruck, který je zastrčený v dramatických krajinách Alp, je skutečným alpským skvostem a je celosvětově proslulý svými lyžařskými středisky a tradicí pořádání soutěží v zimních sportech.

Rakouské alpské město Innsbruck leží ve spolkové zemi Tyrolsko v širokém údolí Innu na křižovatce dvou důležitých dopravních tras mezi Německem a Itálií a mezi Vídní a Švýcarskem. Innsbruck, jedna z nejoblíbenějších celoročních prázdninových destinací v Rakousku, si zachoval středověkou starou čtvrť s úzkými uličkami a vysokými domy v pozdně gotickém stylu.

Krásné výhledy na okolní hory se nacházejí opravdu všude. Není tedy divu, že Innsbruck je také velkým lákadlem pro outdoorové nadšence a dobrodruhy. Sportovní zařízení vybudovaná pro zimní olympijské hry stále přitahují davy lyžařů a jsou každoročně dějištěm národních i mezinárodních soutěží. Olympijské hry se zde konaly hned dvakrát a to olympiáda Innsbruck v roce 1964 a 1976.

Innsbruck – ubytování

Innsbruck, malebné rakouské město obklopené Alpami, láká návštěvníky svou historií a přírodní krásou. Zde jsou některé hotely, které nabízejí pohodlné ubytování:

Rufi’s & Apartments

  • Tato ubytovna s apartmány se nachází v centru města a nabízí pohodlné a moderní ubytování pro cestovatele s důrazem na pohostinnost.

Appartement Seppi

  • Appartement Seppi poskytuje klidné ubytování v blízkosti historického centra města, ideální pro ty, kteří hledají kombinaci klidu a přístupnosti.

Design Appartement mit Terrasse

  • Tohle designové apartmá s terasou zajišťuje stylový a komfortní pobyt, a to včetně výhledu na okolní horské panorama.

The Art and Sporthotel

  • Hotel spojuje umění a sport v jedinečném prostředí, nabízející komplexní služby pro hosty včetně wellness a sportovních aktivit.

Gasthof 47 – Restaurant Staude

  • Tradiční rakouský hostinec Gasthof 47 s restaurací Stauder přináší nejen skvělé ubytování, ale i autentické regionální gastronomické zážitky.

Innsbruck poskytuje různorodé ubytování pro každého návštěvníka, ať už si přeje pohodlné apartmány ve městě, moderní designové ubytování, nebo tradiční rakouskou pohostinnost v historickém hostinci.

Jak najít ten správný hotel? Asi nejznámější je portál Booking. Jeho používání je velice jednoduché a intuitivní. Stačí do vyhledávače zadat „Booking Innsbruck“ a prohlídnout si nabídky.

Počasí Innsbruck

Podnebí Innsbrucku je mírně kontinentální, s chladnými zimami a teplými léty. Město se nachází na západě Rakouska, v Tyrolsku, asi 30 km severně od Brennerského průsmyku, v údolí táhnoucím se od západu na východ a ve výšce 580 metrů nad mořem.

Zima je studená a tmavá. Sněhové přívaly jsou poměrně časté. Za rok napadne v průměru okolo jednoho metru sněhu. Někdy mohou nastat období chladů, při kterých mohou teploty klesnout až na -15 °C nebo i níže. Nejchladnější rekord je -30 °C, který padl v únoru 1956.

V létě jsou teploty celkově příjemné a přímo vybízejí k venkovním aktivitám, i když občas může dojít i k dešťům a bouřkám. Existují však i horká období, obvykle krátkodobá, s maximy, která mohou překročit 32 °C. Teplota nejvíce dosáhla 37,3 °C a to na konci června 2019.

Počasí v Innsbrucku je velmi podobné jako to v nedalekém Bolzanu. Bolzano je malebné městečko

image-4674687
Innsbruck má své kouzlo v zimě i v létě.

Nejlepší doba k návštěvě Innsbrucku tedy trvá od poloviny května do poloviny září, protože je to nejteplejší a nejslunnější období v roce. Někdy může být v červenci a srpnu horko, zatímco jindy mohou být noci chladné, takže se vyplatí vzít si s sebou na večer mikinu nebo svetr a lehkou bundu.

image-5659260
Často bývá z hotelu krásný výhled jako na obrázku.

Další možností je, připojit se k nějakému zájezdu, který pořádá cestovní kancelář. Výhodou těchto zájezdů je, že je vyřešená i cesta Praha Innsbruck a zpět. Zkrátka cestovní kancelář vše zorganizuje a člověk si může dovolenou užívat plnými doušky a nemusí se strachovat, že se něco nepovede. Nevýhodou těchto zájezdů je o něco vyšší cena.

Cesta Praha Innsbruck

Z Prahy jezdí do Innsbrucku vlaky i autobusy. Najdou se i přímé spoje, ale často se přestupuje v Mnichově, nebo v Linzu. Cesta trvá od osmi do dvanácti hodin. A cena jízdenky se pohybuje okolo sedmi stovek korun. Některé autobusy pokračují dále do Verony a Bologny.

Innsbruck letiště je otevřeno od konce první čtvrtiny dvacátého století. Přistávají zde jak regionální lety z okolí Alp, tak také mezinárodní lety po Evropě. Přímé lety z Prahy bohužel nelétají. Musí se někde přestupovat, nebo zastavit. Letenku Praha Innsbruck se dá pořídit již zhruba pět tisíc korun. Let trvá minimálně tři hodiny. Doba letu hodně závisí na počtu mezipřistáních.

Samozřejmě se dá do Innsbrucku jet i autem. V ideálním případě cesta trvá zhruba šest hodin. Jede se okolo Plzně a Mnichova. Spolu právě s Mnichovem a Salzburgem tvoří Innsbruck krásný trojúhelník. Na cestě z Mnichova do Innsbrucku jsou také krásné zastávky, například ve Füssenu a okolních hradech.

Po doražení do cíle, následuje jeden problém, který straší spoustu řidičů a tím je parkování. Innsbruck parkování nemá zrovna levné. Takže je člověk často donucen zaparkovat u hotelu, kde je ubytovaný, nebo zaplatit poměrně vysokou částku peněz. Samozřejmě se dá najít levné parkování, ale chce to trpělivost a vědět, kam zajet.

image-9358356
Innsbruck má i své vlastní letiště.

Cesta je tedy poměrně dlouhá a náročná, proto je dobré se na ni připravit. Vzít si dostatek jídla a pití, vhodně se obléci a obrnit se trpělivostí.

Innsbruck památky

Praktické záležitosti jsou už vyřešené a můžeme tedy přistoupit k té zábavné části. Kam vyrazit na Innsbruck výlety? Možností je mnoho. Innsbruck ukrývá spoustu krás. Má jak ty přírodní, tak ty historické památka. Každý si zde najde to, co ho zajímá a baví.

Historické centrum

Centrum města Innsbruck je jednou z hlavních atrakcí. Vzhledem k tomu, že některé budovy stojí více než 500 let, je toto území obklopeno velkou historií. Také bylo vynaloženo velké úsilí na zachování středověkých detailů.

Nejznámější památkou Innsbrucku je střecha. Nejedná se ale o ledajakou střechu. Zlatou stříšku zdobí 2 657 ohnivě pozlacených měděných tašek, které se třpytí na slunci a odrážejí slavné časy císaře Maxmiliána I., jenž před 500 lety učinil z Innsbrucku své císařské hlavní město.

image-6914806
Zlatá stříška je gotický arkýř pokrytý pozlacenými taškami.

Historické jméno města je odvozeno od původního významu „Most přes řeku“. Innsbruck, vyhledávaný říšemi a dynastiemi v celé své historii, je živoucím pokladem historie a kultury.

image-3731074
Řeka Inn má úplně nádherně zbarvenou vodu.

Architektonické skvostné Innsbruck památky jako skvostný císařský palác se skrývají v každém rohu historického centra. Jeho hodnotný Obří sál a barokní sklep dávají návštěvníkům hmatatelný smysl pro eleganci a bohatství bývalé habsburské dynastie.

image-4770172
Císařský palác v Innsbrucku.

V nedalekém Dvorním kostele, nazývaném také „Schwarzmanderkirche“ (doslova „kostel černých mužů“), je umístěna prázdná hrobka císaře Maxmiliána I. Městská věž poskytuje úchvatný výhled na město včetně Zlaté stříšky. Dvorní kostel je pouze jeden z mnoha kostelů v Innsbrucku.

Živá ulice Marie Terezie je hlavní pěší tepnou Innsbrucku. Architektonicky odráží mix minulosti a současnosti. Historické fasády harmonicky žijí s jemnou betonovou fasádou maloobchodního komplexu.

image-4302176
V ulici Marie Terezie to stále žije.

Návštěvník si také může ve městě pochutnat na dobrém jídlu, nebo kávě v jedné z krásných kaváren a restaurací.

Lanovka Innsbruck

Innsbrucker Nordkette je lanovka, která turisty zaveze až do Nordkette. Ten je součástí největšího přírodního parku v Rakousku. Příjemná cesta lanovkou trvá přibližně 20 minut a nabízí úžasný výhled na Innsbruck a horskou scenérii, která jej obklopuje.

Na cestě je několik zastávek, kde je možnost jednoduše vystoupit, nastoupit, nebo pokračovat až na vrchol. Na každé zastávce se dá dělat něco jiného, od sledování lyžařů sjíždějící alpské svahy, až po lezení na skály.

image-5631500
Cestou se nabízí úžasné výhledy na údolí i na vrcholky hor.

Ať už se člověk rozhodne pro cokoliv. Tato zábavná a zajímavá cesta lanovkou ohromí každého cestujícího.

Zoo Innsbruck

Spousta měst má zoologickou zahradu, ale to, co alpskou zoo v Innsbrucku odlišuje od zbytku zoologických zahrad, je její zaměření na převážně domorodá zvířata této oblasti a zvířata, která žijí v horských oblastech.

Při procházce zoologickou zahradou se dají spatřit takové divy, jako je mohutný medvěd hnědý, hravé vydry plavající ve vodě, vyjící vlci nebo majestátní orel.

Zoologická zahrada také pomáhá biodiverzitě oblasti a poskytuje některým ohroženějším zvířatům domov.

image-3042537
Innsbrucká zoo není obyčejná zoologická zahrada.

I když člověk není zrovna milovníkem a zastáncem zoologických zahrad, neměl by se nechat odradit. O zvířata je zde mimořádně dobře postaráno, mají dostatek prostoru na toulky, jídla, ale i svého vlastního klidu.

Innsbruck a okolí zajímavosti

Zajímavosti Innsbrucku a okolí je hned několik. Například zoo v Innsbrucku má jedno privilegium, kterým je to, že je to nejvýše položená zoologická zahrada v celé Evropě.

Další Innsbruck zajímavostí je to, že toto město hostilo 5 zimních olympijských her. Také se zde konaly vůbec první olympijské hry pro mládež v roce 2012. Dále zde sportovali paralympionici na zimních paralympijských hrách v letech 1984 a 1988. Poslední dvě olympiády v Innsbrucku byly zmíněny výše, jedná se o zimní olympijské hry v roce 1964 a 1976.

image-6158501
Ikonický 98 metrů dlouhý skokanský můstek s 455 schody.

Další zajímavostí v okolí Innsbrucku je světově proslulá značka křišťálových šperků, která pochází z této oblasti. Městečko Watten, vzdálené pouhých 17 kilometrů od Innsbrucku, je domovem světově proslulé šperkařské značky Swarovski, křišťálové sklářské firmy. Návštěvník Innsbrucku by neměl zapomenout navštívit areál Swarovski, kde najde speciální atrakci vytvořenou André Hellerem.

image-7233140
Swarovski park je opravdovým unikátem.

Innsbruck je opravdu zajímavým městem s krásným okolím, které stojí za návštěvu. Má spoustu historických památek a přírodních krás. Člověk se zde opravdu nenudí a o zajímavosti tu není nouze.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti