Salzburg – zajímavosti, jezera, památky

Evropa

Salzburg je jedním z nejznámějších měst Rakouska a Evropy a má pravděpodobně nejzachovalejší staré centrum plné krásné barokní architektury, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Salzburg je víc než jen Mozartovo město a domov Salzburských slavností. Na našich nejvýznamnějších turistických atrakcích se můžete seznámit nejen s bohatou historií Salzburgu, ale prakticky na každém rohu na vás čeká nespočet fascinujících poznatků a překvapivých momentů. Pevnost Hohensalzburg, Mozartova muzea, Getreidegasse a zámek Hellbrunn patří mezi nejoblíbenější salzburské lokality.

Podívejte se, jaké největší památky Salzburgu musíte rozhodně navštívit.

Kde je Salzburg

Salzburg leží na křižovatce Prahy, Budapešti, Vídně a Mnichova. Pro mnoho cestovatelů je Mozartovo město zastávkou, a právě pro to je Salzburg ideální. Přestože se v okolí Salzburgu nachází mnoho výletních cílů, Salzburg je skvělým místem, které lze prozkoumat za jeden den nebo dokonce za několik hodin.

Toto půvabné rakouské město je známé především jako rodiště klasického skladatele Mozarta, ale nabízí mnohem více historických památek a zábavných atrakcí. V níže uvedeném seznamu lze nalézt nejzajímavější aktivity v Salzburgu a je široký – od muzeí a zahrad až po kostely a hory.

TIP: Podobným rakouským městem, který nabízí také historické památky zapsané na seznamu UNESCO, je například Hallstatt v Horním Rakousku.

Ubytování Salzburg

Salzburg, město hudby a historie v rakouských Alpách, je lákadlem pro cestovatele hledající barokní kouzlo a alpský klid. Vybrat si správné ubytování je klíčové pro plné vychutnání této malebné destinace. Nabídka hotelů představuje rozmanitý výběr, zahrnující od tradičních po moderní, aby uspokojila všechny vkusy. Níže je uvedeno několik tipů na ubytování.

 1. Hotel Sacher Salzburg: Prestižní hotel s historickým luxusem a vynikající polohou blízko městského centra.
 2. Villa Verde: Moderní ubytování v elegantní vile, poskytující klidné útočiště s přístupem k městským atrakcím.
 3. The Little Guesthouse: Útulné ubytování s osobním přístupem, zaručující domácí atmosféru v historickém prostředí.
 4. Stadtalm Naturfreundehaus: Horská chata s jedinečným zážitkem spojujícím pohodlné ubytování s nezapomenutelnými výhledy na Salzburg a okolní hory.

Ubytování ve městě Salzburg poskytuje nový rozměr návštěvy tohoto města, bez ohledu na to, zda člověk upřednostňuje luxusní hotely, útulné vily nebo historické penziony. Každý z těchto hotelů nabízí nejen pohodlný odpočinek, ale také příležitost prozkoumat krásy tohoto nádherného města a jeho kulturního dědictví.

Salzburská pevnost

Tato impozantní pevnost, známá také jako hrad Hohensalzburg, se nachází na dominantním místě na vrcholu kopce Festungsberg. Již od roku 1000 byla významným mocenským centrem salzburských panovníků.

Od svého vzniku prošel hrad mnoha proměnami, přístavbami a rozšířeními, včetně lanové dráhy vedoucí z úpatí kopce, která umožňuje snadný přístup turistům. Nápadný bílý exteriér budovy vyniká, zatímco z mnoha nádvoří a hradeb je krásný výhled na město Salzburg.

Uvnitř se nachází mnoho místností a křídel k prozkoumání, které obsahují různé artefakty a tradiční výzdobu; v prachárně je umístěn velký aerofon (varhany), zatímco Zlatý sál obsahuje mnoho mramorových sloupů a kaple je vyzdobena štukami a ornamentálními bustami.

salzburg-pevnost-8690831
Pevnost je bezpochyby salzburskou atrakcí číslo jedna a nádherným kouskem historie.

Salzburské Staré město

Salzburské Staré město (Altstadt) je rozlohou jednou z největších památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO. Zahrnuje mnoho hlavních památek města a je plné historických budov, krásně upravených náměstí a malebných postranních uliček vedoucích do zapomenutých zákoutí.

Stavební styl tvoří především středověká a barokní architektura a staré město je prostě skvělým místem k procházce. Staré město je ideálním výchozím místem pro pobyt v Salzburgu a můžete zde snadno strávit celý den. Můžete obdivovat památky, zajít si na výbornou kávu nebo třeba na nákupy.

salzburg-stare-mesto-6574937
Ve starém městě je nádherné ubytování, ale stojí i za procházku.

Zámek a zahrady Mirabell

Salzburg není chudý na historické budovy a zahrady, ale zámek Mirabell je vynikající a patří k nejkrásnějším v Rakousku. Palác, který je zapsán na seznamu kulturních památek, byl postaven v roce 1606 a sloužil především jako letohrádek.

Kromě pozoruhodného Mramorového sálu, v němž se konají palácové koncerty, má palác také úžasné zahrady, které si můžete ve volném čase prohlédnout. Ze zahrady je krásný výhled na salzburský dóm a má symetrický design s důrazem na mytologii, včetně Pegasovy fontány a spousty dalších fontán, živých plotů a tematických zahrad.

salzburg-mirabell-2704641
Pokud máte rádi udržované zahrady a pobyt v přírodě, je palác skvělým místem k návštěvě.

Salzburská katedrála

Salzburský dóm je krásným příkladem barokní katedrály a nachází se na uzavřeném náměstí vedle salzburské rezidence a kostela sv. Petra a vytváří tak krásný historický prostor k návštěvě.

Tato katedrála byla od svého prvního vzniku v roce 774 několikrát zbořena a přestavěna a nyní představuje pozoruhodné architektonické dílo; průčelí má dvě zvonice a venku uprostřed „Domplatz“ stojí Mariánský sloup. Přestože je poměrně jednoduchý, stále působí nápadně, zatímco jeho interiér je velkolepý.

Také interiér je poměrně zjednodušený a má mnoho sloupů, knechty, krásné varhany a detailní fresky v kopuli.

salzburg-katedrala-3719501
Salzburská kotedrála kypří krásou zvnějšku i zevnitř.

Opatství svatého Petra

Opatství zasvěcené svatému Petrovi bylo původně postaveno svatým Rupertem v roce 696 nad starými křesťanskými ostatky a v určité podobě stojí dodnes. Tento benediktinský klášter je nejstarším v německy mluvícím období a nachází se v něm také nejstarší knihovna v Rakousku.

Architektura se v průběhu let měnila podle různých módních trendů jednotlivých epoch a nyní se v ní setkává románský a renesanční sloh.

Opatství, které je velmi zdobenou církevní stavbou, má také katakomby přístupné veřejnosti, krásný hřbitov, Dlouhou galerii, která obsahuje mnoho velkých obrazů, a také rozsáhlou knihovnu s více než 100 00 svazky (přístupná pouze při prohlídkách s průvodcem).

Pokud se zajímáte o historické stavby, je opatství sv. Petra nejlepším místem, které můžete navštívit. V Německém Füssenu se nachází podobné opatství, jehož komplex dnes slouží jako muzeum.

TIP: U nás je nejnavštěvovanějším benediktinským klášterem Kladrubský klášter s bohatou historii, který se určitě vyplatí navštívit.

salzburg-opatstvi-sv-petra-8226930
Pro historiky je návštěva tohoto místa povinností.

Mozartovo rodiště a Mozartova rezidence

Rodný dům tohoto legendárního klasicistního skladatele je jedním z nejnavštěvovanějších muzeí na světě a v Salzburgu ho rozhodně musíte vidět. Památka je snadno dostupná, protože se nachází ve Starém městě, a kompletní prohlídka expozic atd. by měla trvat přibližně hodinu.

V muzeu v Mozartově rodném domě najdete vše o Mozartovi, od podrobností z jeho dětského života až po hudební nástroje, které vlastnil a na které komponoval své slavné symfonie.

Rodina Mozarta se původně narodila v malém domku, ale pak se přestěhovala do dnešního „Mozartovy rezidence“ na náměstí Makartplatz.

Mozartova rezidence byla po svém zničení během druhé světové války co nejvěrněji zrekonstruována podle původního projektu a nyní je otevřena jako muzeum. Toto fantastické muzeum obsahuje životopisy členů rodiny spolu s ukázkami jejich každodenního života a toho, jak by žili.

Je opravdu zážitek získat tak podrobný vhled do života nejslavnějšího salzburského rodáka.

salzburg-mozartovo-rodiste-7193531
Pro každého fanouška Mozarta jsou tato místa povinností.

Mozartovo náměstí

Mozartovo náměstí (Mozartplatz) se nachází přímo v centru Starého města. Jeho dominantou je zdobená bronzová socha jeho jmenovce, která byla odhalena v přítomnosti jeho synů v roce 1800.

Kromě sochy se přímo na náměstí nachází také několik muzeí a pamětihodností včetně Salzburského muzea, Traklhausu a Salzburského vánočního muzea. Hned vedle náměstí se nacházejí další dvě přilehlá náměstí, která stojí za prozkoumání – Residenplaz a Domplaz.

salzburg-mozartovo-namesti-8059661
Další z míst, které uchvátí každého milovníka klasické hudby.

Muzeum hraček

Možná si myslíte, že muzeum hraček je výhradně pro děti, ale v salzburském muzeu hraček si myslí něco jiného. Toto fantastické místo, které se nachází v blízkosti Mozartova náměstí a zámku Mirabell, poskytne dětem i dospělým hodiny zábavy a úžasu.

Je rozděleno na dvě části – v „muzejní“ části jsou vystaveny různé historické exponáty starých hraček a her, zatímco v „praktické“ části jsou různé interaktivní atrakce a aktivity, jako například kuličková dráha, mini závodní okruh a imitace obchodu, kde se děti mohou naučit, jak vypadal a fungoval starý obchod.

Díky sezónním a speciálním tematickým aktivitám si můžete být jisti, že v tomto skvělém muzeu najdete vždy něco jiného a zábavného.

salzburg-muzeum-hracek-8853233
Salzburské muzeum hraček zaujme nejen děti, ale také jejich rodiče.

Hangár 7

Tato fantasticky navržená budova není typickým hangárem, ale obsahuje mnoho leteckých artefaktů.

Hangár se nachází vedle hlavního salzburského letiště a obsahuje několik barů, kavárnu, restauraci s michelinskou hvězdou a venkovní salonek, několik exponátů motocyklů a Formule 1 a úžasnou expozici letadel od vrtulníku Cobra až po proudový letoun Alpha.

Hangár 7 je zábavné a vzrušující místo, které stojí za to vidět, a to nejen kvůli úžasné architektuře kopule hydroplánu, ale také kvůli dobře prezentovaným expozicím a přepychovým společenským prostorám.

salzburg-hangar-7-4229788
V Hangáru 7 se kombinuje zábava formou úžasných expozit, vzdělání a výjmečná architektura.

Orlí hnízdo

Tato stavba z dob Třetí říše byla postavena jako horský únik vysoko u města Berchtesgaden v Německu, a přestože se nenachází přímo v Salzburgu, je snadno dostupná jako jednodenní výlet z Rakouska. Dnes zde stojí restaurace a turistický objekt a láká mnoho návštěvníků nejen kvůli architektuře budovy a jejímu historickému významu, ale především kvůli neuvěřitelnému výhledu na bavorské Alpy.

Na vrchol, kde se Orlí hnízdo nachází, se z oblasti Obersalzbergu dostanete pěšky za zhruba dvě hodiny. Odměnou vám pak budou nádherné výhledy na hornatou krajinu pod vámi. Do budovy/restaurace se dostanete dlouhým 124 m dlouhým podzemním tunelem, ze kterého sjedete výtahem, který vás vyveze dalších 124 m dovnitř.

Ačkoli Orlí hnízdo není moc publikovaným místem, přesto je zajímavým místem k návštěvě a skvělým místem pro pěší turistiku.

salzburg-orli-hnizdo-9310399
Ideální místo pro výlet kombující přírodu, turistiku a poučení o historii.

Salzburská jezera

Salzburská jezerní oblast se nachází pouhých 20 km severně od Salzburgu. Je to skvělý jednodenní výlet z města, ale pokud máte rádi přírodu, můžete se v této oblasti usadit a strávit zde několik dní. Oblast se skládá ze čtyř jezer: Grabensee, Mattsee, Obertrumer See a Wallersee. Přes kopec od Wallersee se nachází Irrsee a Mondsee, které jsou součástí další oblasti zvané Solná komora.

Salzburská jezera jsou méně známá, takže pokud máte raději nefrekventovaná klidná místa, je toto místo určeno právě vám. Salzburská jezerní oblast je poměrně kopcovitá, ale nemá žádné impozantní horské vrcholy jako Solná komora, podobně jako jezerní oblast v okolí Schwerinu. Oba regiony mají docela podobnou krajinu a možnosti rekreačního sportování.

Lochnesku“ tam sice člověk nenajde, zato však mají krásné pláže, kavárny na břehu jezera, malebné cyklostezky, nádherné turistické trasy a dobře udržované jachtařské kluby. Níže je seznam nejkrásnějších jezer Salzburgu nejen ze Salzburské jezerní oblasti.

 • MONDSEE – Nejvíce pohádkové a nejlepší elektrické lodě
 • MATTSEE – Nejlepší travnatá pláž a nejlépe dostupné aktivity na jezeře
 • ATTERSEE – Nejkrásnější jezerní a horská krajina
 • WOLGANGSEE – Nejhezčí voda
 • HINTERSEE – Nejlepší místo pro klidnou procházku po jezeře
 • FUSCHLSEE – Nejlepší letní destinace pro bohaté a slavné
 • WALLERSEE – Nejdostupnější vlakem
 • HALLSTÄTTER SEE – Nejhistoričtější a nejhezčí jezerní vesnice Hallstatt
 • TRAUNSEE – Nejkouzelnější jezero Rakouska
 • ZELLER SEE – Nejsportovnější jezerní destinace

Na jezerech je široká nabídka aktivit. Po mnoha udržovaných loukách a lesích se můžete vydat na krásné cyklistické a pěší túry. Nádhernou krajinu můžete objevovat na kolech až po 1 200 km cyklostezek.

Pěšky se můžete vydat také na četné túry, abyste poznali malebnost a pohostinnost regionu a odpočinuli si od stresu. V létě si obyvatelé připomínají slavného hudebního skladatele a syna jezerní oblasti Antona Diabelliho „Diabelliho létem“.

salzburg-jezero-wallersee-9606800
Jezero Wallersee v Salzburské jezerní oblasti.

Tip – Salzburg Card

S kartou Salzburg Card a jejími četnými výhodami máte skvělý způsob, jak snadno a pohodlně objevovat Mozartovo město. Volné vstupy do turistických atrakcí a muzeí, bezplatné využívání veřejné dopravy a mnoho dalších slev udělají z vaší dovolené v Salzburgu skutečně jedinečný zážitek.

Přehled všech výhod karty Salzburg Card:

 • Jednorázový vstup ZDARMA do všech městských turistických atrakcí a muzeí.
 • Bezplatné cestování městskou hromadnou dopravou (kromě s-railways / S-Bahn!).
 • Atraktivní slevy na kulturní akce a koncerty.
 • Další slevy v mnoha výletních cílech.
 • V některých případech expresní vstup bez nutnosti stát frontu u pokladny.

Karta je k dispozici na 24, 48 nebo 72 hodin. Využijte pohodlí, které vám nabízí možnost zakoupit si digitální kartu Salzburg Card online a ihned ji používat na svém chytrém telefonu. Pak se pusťte do objevování města!

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti