Vaduz, Lichtenštejnsko – co vidět, zajímavosti, památky

Evropa
vaduz

Na břehu řeky Rýn a obklopený úchvatnými alpskými vrcholky leží Vaduz, malebné hlavní město Lichtenštejnska. Sice jeden z nejmenších suverénních států na světě, avšak svým historickým dědictvím, krásným prostředím a malebným panoramatem přitahuje návštěvníky z celého světa. Stojí Vaduz za návštěvu?


Obsah článku

 • Ubytování Vaduz – tipy na hotely a penziony
 • 12 zajímavostí o Vaduzu – čím je Vaduz známý, jaké je národní jídlo a kdo tu vládne
 • Co vidět ve Vaduzu – 14 tipů na památky a výlety
 • Podnebí a počasí Vaduz – nejlepší doba na návštěvu města
 • Lichtenštejnsko a Vaduz – základní informace

Tlukoucím srdcem Lichtenštejnska je Vaduz, město plné dobrodružství a zábavných míst. Stojí Vaduz za návštěvu? Toto hlavní město Lichtenštejnského knížectví se nachází ve střední Evropě, v údolí Rýna a zaujímá rozlohu 6,7 km2. Jaké jsou zajímavosti, co vidět a jaké ukrývá památky?

Lichtenštejnsko je knížectví a královská rodina žije v hlavním městě Vaduzu. Čtvrtá nejmenší země Evropy nabízí krásnou přírodu, malebná města, skvělou silniční i železniční infrastrukturu a bohaté kulturní vyžití. Vaduz je mimořádně kulturní město. Co vidět a co podniknout při návštěvě?

Turisté, kteří cestují často během roku, mohou zvážit variantu celoročního cestovního pojištění.
Vybrat nejvhodnější cestovního pojištění online >

co-videt-lichtenstejnsko hrad
Čtvrtá nejmenší země Evropy nabízí krásnou přírodu a malebná města.

Ubytováni Vaduz

Vaduz, hlavní město Lichtenštejnska, přivítá návštěvníky s nádhernými výhledy na Alpy a malebným historickým prostředím. Pro ty, kteří hledají ubytování ve městě, je zde několik zajímavých možností:

Park Sonnenhof

 • Tento hotel vyniká svým klidným prostředím v parku a nabízí elegantní ubytování s výhledem na krásnou okolní krajinu.

Boutique Central by Residence

 • S umístěním v centru Vaduzu nabízí Boutique Central by Residence stylový a moderní hotel, který zdůrazňuje pohodlí a vkusné designové prvky.

Schöne Große Attika Wohnung im Zentrum

 • Pro ty, kteří preferují nezávislost, tento prostorný apartmán v centru města poskytuje soukromí a vlastní parkovací místo.

Vaduz-FL

 • Hotel Vaduz-FL se nachází v těsné blízkosti historických památek a nabízí pohodlné ubytování s důrazem na kvalitu servisu.

Vaduzerhof

 • Tento tradiční hotel, Vaduzerhof, láká svým rustikálním šarmem a vřelou atmosférou, přispívající k autentickému zážitku z pobytu v Lichtenštejnsku.

S takovým rozmanitým výběrem ubytování si návštěvníci Vaduzu mohou vybrat podle svých preferencí a zároveň si užít atmosféru tohoto malebného města v srdci Alp.

ubytovani-vaduz pohled na vaduz příroda
Tato bohatá země se označuje jako: Lichtenštejnské knížectví.

TIP: V Rakousku turisté rádi objevují města jako Salzburg, Vídeň, Hallstatt či Innsbruck.

12 zajímavostí o Vaduz – Lichtenštejnském knížectví

 1. Město Vaduz, sídlo jednoho ze dvou bývalých panství (Schellenberg a Vaduz), která se v roce 1719 spojila v knížectví, je prosperujícím turistickým centrem a sídlem vládnoucího knížete, jehož hrad se tyčí nad městem.
 2. Historická zajímavost o Vaduz: historické rukopisy z 12. století zachycují název města jako Faduzes.
 3. Peníze hrají v této zemi velkou roli. Považuje se totiž za daňový ráj, a když se turisté prochází po městě, všude uvidí banky. Ale nejen to, obyvatelé země jsou také považováni za jedny z nejbohatších na světě.
 4. Lichtenštejnská královská rodina je velmi populární a v roce 2003 lichtenštejnský lid dokonce hlasoval pro změnu ústavy, která by rozšířila moc monarchie a umožnila knížeti odvolat vládu nebo kteréhokoli ministra. Má také právo vetovat jakýkoli zákon.
 5. Přestože Lichtenštejnsko nemá vlastní letiště, patří k nejbohatším zemím na světě.
 6. Lichtenštejnsko nemá armádu od roku 1868.
 7. Käsknöpfle, lichtenštejnské národní jídlo. Tyto tradiční sýrové těstoviny se podávají s jablečnou omáčkou a křupavou cibulkou – překvapivě chutná kombinace.
 8. Lichtenštejnsko se pyšní nízkou míru násilné trestné činnosti.
 9. Jediný miliardář v zemi má majetek ve výši 50 % HDP celé země – a své jmění vybudoval na zubařských výrobcích.
 10. Více než polovina lichtenštejnské pracovní síly do země denně dojíždí ze sousedních zemí.
 11. V roce 2021 dosáhla míra nezaměstnanosti v průměru 1,6 %.
 12. Lichtenštejnsko má nulový státní dluh a HDP na obyvatele je druhý nejvyšší na světě. Jedná se o druhou nejvyšší hodnotu na světě, kterou překonává pouze Monako.
zajimavosti-vaduz Käsknöpfle národní jídlo
Käsknöpfle, lichtenštejnské národní jídlo.

Co vidět ve Vaduzu? 14 tipů na památky a výlety

Město nabízí typickou regionální architekturu. Dominantou je zámek (královské sídlo) postavený na skále a hrdě dohlížející na město pod ním. V okolí zámku se nacházejí vyhlídkové plošiny nabízející výhled na město, vinice, Alpy – prostě do úchvatné krajiny.

Ačkoli se zdá, že příroda a outdoorové aktivity jsou největším turistickým lákadlem, jsou zde také některé kulturní památky ve Vaduz, jako například Kunstmuseum Liechtenstein, hrad Gutenberg a komnata pokladů.

Jednou z aktivit je turistický vláček zvaný Citytrain, který návštěvníky sveze během 35 minut na prohlídku celého hlavního města. Vláček turisty zavede na vinice a do Červeného domu.

Mezi městy Vaduz a Balzers se nachází také malá maloobchodní vesnička. Zde se nachází mimo jiné McDonalds a obchod se sportovním oblečením. Co vidět ve Vaduzu? 14 tipů na památky a výlety.

mesto-vaduz náměstí
Město nabízí typickou regionální architekturu.

1. Hrad Vaduz

Žádná návštěva Lichtenštejnska Vaduz nemůže být úplná bez zastávky u úchvatného hradu. Malebný zámek, který stojí na svahu kopce obklopen horami, se nachází na neuvěřitelném místě a opravdu vypadá, jako by byl navržen podle knihy pohádek.

Tento 700 let starý hrad, který se tyčí na svahu nad hlavním městem Lichtenštejnska, je příběhem věží a věžiček, rytířů a legend.

Staletý hrad je postaven 120 metrů nad městem a je sídlem lichtenštejnského knížete. Byl dokončen ve 12. století a sloužil jako pevnost, než k němu byly o něco později přistavěny obytné prostory. 

Hrad je postaven na vrcholu kopce a je vidět odkudkoli, což z něj činí ikonickou dominantu Vaduzu. Hrad s výhledem na město je vzdálen pouhých 1520 minut pěšího výletu z centra hlavního města. Jelikož je stále domovem lichtenštejnské královské rodiny, návštěvníci sem bohužel nesmějí vstoupit. Určitě však přesto stojí za návštěvu, protože scenérie je úchvatná a samotný hrad vypadá impozantně.

Hrad Vaduz je sice pro veřejnost uzavřen, ale jednou ročně jsou obyvatelé Vaduzu zváni na skleničku do hradní zahrady. Čeká tu na návštěvníky několik možností si pořídit fantastické fotografie, takže by si turisté neměli zapomenout vzít fotoaparát.

Na trase k hradu Vaduz se nachází spoustu informačních bodů a cedulí, které o hradu i samotné královské rodině řeknou více. Hrad Vaduz rozhodně patří k oblíbeným výletům do Lichtenštejnska, vypadá kouzelně a poblíž úpatí hradu jsou úžasné výhledy na město.

hrad-vaduz
Staletý hrad je postaven 120 metrů nad městem a je sídlem lichtenštejnského knížete.

V Česku mohou turisté navštívit mnoho skvělých a tajemných hradů například Potštejn, Trosky, Karlštejn, Špilberk či Houska.

2. Starý rýnský most – Alte Rheinbrücke

Krátká procházka směrem k řece nabídne návštěvníkům nádherné výhledy na hory v okolí města. Starý krytý most Alte Rheinbrücke, který se klene přes řeku Rýn, nabízí zajímavý způsob, jak překročit hranici mezi Lichtenštejnskem a Švýcarskem.

Nenatřený, zvětralý dřevěný most působí rustikálním dojmem. Most umožňuje pouze pěší, cyklistickou a koňskou dopravu. Řidiči jsou odkázáni na souběžný most Sevelen, který spojuje Vaduz se švýcarskou dálnicí A13.

Rustikální dřevěný most měří 135 metrů a turisté tak mají možnost dlouhé procházky a zastavit se v půli cesty a zasadit jednu nohu do Švýcarska a druhou do Lichtenštejnska.

Milovníci přírody a horských vrcholů se mohou vydat na Matterhorn, který leží ve Švýcarsku.

3. Mitteldorf, Červený dům

Severně od Vaduzu se nachází Mitteldorf neboli Střední vesnice, která je svědectvím lichtenštejnské minulosti.

Chce-li turista získat skutečnou představu o tom, jak Vaduz kdysi vypadal, měl by se projít po staré čtvrti Mitteldorf – severovýchodně od centra města. Objeví zde shluk tradičních domů, květinových truhlíků a dlážděných ulic.

Obzvláště poutavá a okamžitě rozpoznatelné je historická památka – Mitteldorfský dům Rotes Haus (Červený dům) ze 14. století. Červený dům se sytě červeným odstínem, pěknou kamennou věží a připojenou vinicí nesmí chybět na seznamu památek Vaduz, co vidět v tomto městě.  

Do domu bohužel turisté nesmí vstoupit (od roku 1807 ho vlastní stejná rodina), ale je to nádherná příležitost k fotografování a trvalá vzpomínka na pobyt v této malé zemi.

4. Budova parlamentu

Další pozoruhodnou stavbou ve Vaduzu je budova parlamentu knížectví. Navrhl ji mnichovský architekt Hansjörg Göritz a nachází se na hlavním náměstí. Málo známá skutečnost?

Na její stavbu bylo použito více než milion cihel. V budově sídlí od roku 2008 lichtenštejnský parlament, různé vládní úřady a státní archiv. 

vaduz-pamatky
Budova parlamentu by neměla chybět na seznamu památek, co vidět ve Vaduzu.

5. Památky Vaduz: Kunstmuseum

Kunstmuseum neboli Lichtenštejnské muzeum umění se nachází v centru a představuje moderní a současné umění. Toto muzeum, postavené ve tvaru obří černé krychle, bylo poprvé otevřeno v roce 2000 a jeho prostorná architektura doplňuje vše, co je v něm vystaveno. 

Jeho sbírka zahrnuje sochy, instalace a objekty. Kromě současných výtvorů muzeum zobrazuje bohatou historii umění ve městě, což z něj činí jedno z nejunikátnějších míst co vidět, zažít a objevit ve Vaduzu.

TIP: V Paříži, hlavním městě Francie, mohou cestovatelé obdivovat umění v Louvre.

6. Národní muzeum

Hlavní expozice Lichtenštejnského národního muzea ukazují vznik a vývoj země v průběhu staletí. Budova byla již v 15. století hostincem, poté se stala vládní budovou a nakonec se proměnila v muzeum. 

Muzeum vystavuje archeologické nálezy z území Lichtenštejnska, jako jsou mísy a vázy. Kromě toho zkoumá dějiny a náboženskou víru od 12. do 17. století. Vystavuje také některé předměty z každodenního života obyvatel a jejich pracovišť v průběhu existence této země, jako jsou oděvy, zbraně a nástroje.

V neposlední řadě je podstatnou součástí muzea přírodovědná sbírka zvířat žijících v lesích a horách země.

7. Historické památky Vaduz – Komnata pokladů

Komnata pokladů je přesně to, co popisuje její název: malé muzeum vystavující některé z nejdůležitějších artefaktů dlouhé lichtenštejnské historie. Památky Vaduz v této komnatě jsou úzce spjaty s Lichtenštejnskem a turisté je nenajdou nikde jinde na světě.

Ze 150 pokladů patří k nejvýznamnějším knížecí klobouk, jablonecká vejce a měsíční kámen. Knížecí klobouk byl vyroben v roce 1626 a je zdoben diamanty, perlami a rubíny.

Vzácná a krásná na pohled jsou také Vajíčka s jabloněmi, která vytvořil Carl Faberge v roce 1901. Měsíční kámen byl Lichtenštejnsku darován po přistání na Měsíci v roce 1969 jako pocta za příspěvek jedné vaduzské společnosti k přistání člověka.

8. Hrad Gutenberg

Ačkoli se nenachází přímo ve Vaduzu, turisté by si tento hrad měli přidat mezi atrakce, které musí ve Vaduzu navštívit, protože se nachází jižně od hlavního města, v Balzers. Na tento hrad s úžasným prostředím je radost pohledět.

Hrad pochází z doby bronzové a nachází se v něm muzeum, dvě kaple a nádherná růžová zahrada. Hrad Gutenberg naštěstí není královským sídlem, takže je přístupný široké veřejnosti.

Na vnitřním nádvoří hradu se navíc v letních měsících konají kulturní prezentace, divadelní představení a koncerty, což je skvělý způsob, jak hlouběji poznat život v Lichtenštejnsku.

pocasi-vaduz hrad v Balzers výhled
Balzers – hrad pochází z doby bronzové a nachází se v něm muzeum, dvě kaple a nádherná růžová zahrada.

TIP: Pohádkový zámek Neuschwanstein mnoho turistů obdivuje v Německu, v části Bavorska.

9. Katedrála svatého Florina

Katedrála ve Vaduzu, známá také jako katedrála svatého Florina, je jednou z nejznámějších památek Vaduzu a téměř jistě tudy někdy turisté projdou. Novogotická katedrála, která se nachází na jednom konci hlavní ulice procházející Vaduzem, byla postavena v roce 1874 a má několik pěkných prvků, které stojí za to si prohlédnout.

Například pod schody, které k ní vedou, se nachází několik krásných bronzových soch, které spolu s katedrálou v pozadí vytvářejí skvělé fotografie. K dalším zajímavostem patří Královská lóže, kde sedí princ při návštěvě kostela, a Knížecí hrobka, kde jsou pohřbeni členové královské rodiny; ta se nachází hned za katedrálou.

Tuto římskokatolickou novogotickou katedrálu navrhl rakouský architekt Friederich von Schmidt. Je známá především svými vitrážemi a ohromující věží.

Je postavena z kamene a má 45 metrů vysokou věž, takže je jednou z prvních věcí, které turisté uvidí při příjezdu do Vaduzu. Turisté mohou obdivovat rozsáhlou a podmanivou architekturu.

Je jednou z nejoblíbenějších vaduzských památek a návštěvníci v ní mohou hledat také hroby knížete Františka Josefa II, otce současného vládnoucího knížete, a jeho manželky, hraběnky Georginy von Wilczek.

Katedrála je krásným, tichým a kontemplativním prostorem a zvláštní zastávkou na každé prohlídce Vaduzu. Nádherné katedrály se též nachází po celé Itálii, např. ve městě Milán.

lichtenstejnsko-vaduz sochy na katedrále
Katedrála má krásné bronzové sochy, které spolu s katedrálou v pozadí vytvářejí skvělé fotografie.

10. Hofkellerei

Hofkellerei neboli Královská vinárna je vinařství knížete z Lichtenštejna, místo, kde se milovníci vína mohou projít po vinicích a ochutnat lahodné vzorky. Čtyři hektary vinic orientovaných na jihozápad a ovívaných teplými větry dělají z Hofkellerei jedno z nejlepších vinařství v regionu. 

Hofkelleri turisté poznávají díky různým prohlídkám a velikostem skupin, přičemž jednou z nich provádí sama princezna Marie. Kromě toho jsou k dispozici aperitivy ve stoje, knížecí vinařský zážitek a zážitkový pas pro skupiny 10 až 20 osob.

V zemi se vyrábí fantastická vína a ve vinařství knížete z Lichtenštejna návštěvníci ochutnají řadu červených i bílých vín jako Pinot Noir nebo Chardonnay.

Malebné prostředí v údolí Rýna tuto výjimečnou příležitost jen umocňuje. Nestává se každý den, aby člověk mohl pít lahodné víno v knížecích sklepích. Královská vinárna je v podstatě osobní vinný sklep knížete.

TIP: Na úpatí Dolomit v severní Itálii najdou turisté město Bolzano. I toto město je vyhlášené pro své vinice.

11. Muzeum poštovních známek

Poštovní muzeum, které je součástí Lichtenštejnského národního muzea, je překvapivě zábavným a zajímavým místem, co vidět ve Vaduzu. Dokonce ani návštěvníci nemusí milovat známky, aby jej ocenili.

Vstup do něj je zdarma a provede turisty vírem historie a používání poštovních známek v Lichtenštejnsku, stejně jako tím, jak se používaly po celém světě.

Turisté si mohou prohlédnout všechny tiskařské stroje, které se k jejich výrobě používaly, a k vidění je spousta parádních známek. Je to velmi dobře prezentované a organizované muzeum, jež se kupodivu může pro turisty stát nejoblíbenější aktivitou v této zemi.

12. Horské středisko Malbun

Vzhledem k tomu, že po celé zemi je rozeseto tolik hor, není žádným překvapením, že Lichtenštejnsko nabízí návštěvníkům i místním obyvatelům skvělé sjezdovky a svahy.

Horské středisko Malbun je špičkovým místem, kam se v zimě vydává mnoho Švýcarů a Rakušanů, aby si užili čistého sněhu. Malbun nabízí více než 23 kilometrů sjezdovek, na kterých si turisté zalyžují nebo zajezdí na snowboardu. Vzdálenost od Vaduz je autem 20 minut.

Výhled na Lichtenštejnsko je neuvěřitelný. Je zde spousta různých tratí, které jsou určeny pro všechny úrovně pokročilosti. Je zde dokonce i „Kinderland“ park, pokud si děti chtějí poprvé vyzkoušet lyžování v Alpách.

Pokud jsou turisté vášniví lyžaři, mohou také navštívit Andorru, což je malý stát, který je také knížectví.

co-videt-ve-vaduzu
Malbun nabízí více než 23 kilometrů sjezdovek, na kterých si turisté zalyžují nebo zajezdí na snowboardu.

13. Výlet mimo město Vaduz do horské restaurace

Pokud turisté touží po nezapomenutelném obědě s nádherným výhledem, měli by se vydat do fantastické horské restaurace Berggasthaus Sareis. Terasa restaurace ve výšce přes 2 000 metrů nad mořem je výjimečným zážitkem pro oběd.

Návštěvníci uvidí celou zemi rozloženou pod nimi. Restaurace je vzdálena autem necelých 30 minut.

Zatímco panoramata a jídlo jsou neuvěřitelné, v okolí se nachází také několik stezek, které turisté mohou prozkoumat, a také jedny z nejlepších lyžařských tras v zemi, pokud se chtějí vydat na sjezdovky.

Tato horská restaurace je díky svému jedinečnému prostředí jedním z nejlepších míst, kde si turisté v Lichtenštejnsku vychutnají vynikající jídlo.

14. Návštěva Triesenberg

Vesnice Triesenberg je díky svému krásnému umístění vysoko v Alpách naprosto nádherná. Její klidné a pohodové životní tempo z ní dělá krásné místo pro přenocování. Její malebné domky objímají horské svahy a výhled na údolí Rýna a Lichtenštejnsko turisty doslova uchvátí.

Ve vesnici se toho sice moc neděje, ale lidé sem přijíždějí hlavně kvůli nádherné krajině a v okolí je řada stezek a tras, které turisté mohou prozkoumat. Triesenberg rozhodně stojí za návštěvu pro svou malebnost a patří k oblíbeným výletům do Lichtenštejnska.

V porovnání s cenami ubytování ve Vaduzu, nabízí tato vesnice levnější variantu.

TIP: Milovníci přírody a turistiky mohou naplánovat výlety v Beskydech. Na návštěvníky tam čeká krásná příroda, zalesněné hory s oblými vrcholky a mnoho aktivit, co mohou podniknout i s dětmi.

Podnebí a počasí Vaduz

Lichtenštejnsko Vaduz se vyznačuje oceánským podnebím s mírnými léty a chladnými zimami. V průběhu roku se teplota obvykle pohybuje od -3 °C do 21 °C a jen zřídkakdy je nižší než -9 °C nebo vyšší než 29 °C.

Bývají zamračené zimy s častým sněžením nebo deštěm. Nejchladnějším měsícem je leden s průměrnou maximální teplotou 4°C.

Léto ve Vaduz je zamračené a vlhké. Červenec má průměrnou maximální teplotu 24 °C a je nejteplejším měsícem v roce.

Kdy je nejlepší roční období pro návštěvu Vaduzu v Lichtenštejnsku? Ideální počasí pro návštěvu Vaduzu je v měsících červnu, červenci a srpnu. V těchto měsících se průměrné teploty pohybují mezi 20 °C a 26 °C. Nejslunečnějším měsícem je červenec s průměrnou délkou slunečního svitu 192 hodin.

Malebné knížectví Lichtenštejnsko s hlavním městem Vaduz

Chtějí-li turisté dokonalý jednodenní výlet do Evropy, nemusí hledat nic jiného než malé hlavní město Lichtenštejnska Vaduz. Návštěva šesté nejmenší země na světě nechá turisty uniknout z vyšlapaných turistických cest při prohlídce řady zajímavostí Vaduzu.

Vaduz, malé město na řece Rýn, má uvolněnou atmosféru s mnoha restauracemi a luxusními butiky. Město je mekkou gurmánů a má vlastní vinice. Turistika v Lichtenštejnsku je skutečně o tom, že si ji návštěvníci užívají v přítomném okamžiku.

Lichtenštejnsko je malá velká evropská země a město Vaduz je skrytý klenot Alp. Návštěvou této země turisté zjistí, že velké věci mohou být i v malém.

Lichtenštejnsko Vaduz

Lichtenštejnsko je malý evropský stát ležící mezi Švýcarskem a Rakouskem. Tento stát se nachází v údolí Horního Rýna v evropských Alpách a leží na východním břehu Rýna jižně od Bodamského jezera ve městě Bregenz. Skládá se z nízkého údolí a alpských vrcholů. Lichtenštejnsko je jedinou zemí na světě, jejíž 100 % území se nachází v alpské oblasti.

Jeho území má rozlohu pouhých 160 km2 a žije zde jen 38 000 obyvatel. Turisté ve Švýcarsku mohou tuto malou zemi rychle navštívit a poznat bohatou historii a tradice, které v sobě nese.

Se svou rozlohou je tak po Vatikánu, Monaku a San Marinu čtvrtou nejmenší zemí v Evropě. Nemá žádné letiště ani pobřeží a její největší město má pouhých 6 000 obyvatel.

Tato bohatá země se označuje jako: Lichtenštejnské knížectví – dědičná monarchie založená na demokratických a parlamentních základech.

Základní informace o zemi:

 • Vaduz hlavní město
 • Rozloha 6,7km2
 • Počet obyvatel k roku 2019 je 5 668
 • Typ vlády konstituční monarchie
 • Měna: Švýcarský frank (CHF)
 • Jazyk: Němčina (úřední), alemanský dialekt
 • Nejnižší nadmořská výška Lichtenštejnska je více než 1 400 metrů nad mořem
Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti