Matterhorn – výstup, zájezd, informace

Evropa
matterhorn

Matterhorn je jeden z nejkrásnějších a zároveň nejnedostupnějších vrcholů Evropy. Krásná a elegantní špičatá hora je neodmyslitelným symbolem Švýcarska. Po staletí je lákadlem horolezců i fotografů. Ikonická alpská čtyřtisícovka se tyčí na hranici mezi Itálii a Švýcarskem do výšky 4 478 metrů. Jak je náročný výstup na Matterhorn? Dá se na Matterhorn vylézt v rámci zájezdu? Vede na Matterhorn lanovka?

Matterhorn je legendou opředený horský vrchol. Za letních večerů nabízí úchvatnou podívanou. V paprscích zapadajícího Slunce se jeho vrchol rozzáří jasnou zlatou barvou, která s přibývající tmou postupně zhasíná.

matterhorn-hora-1960144
Kouzelná hra zapadajícího slunce se špičatým vrcholem Matterhornu je neopakovatelnou podívanou.

Jméno Matterhorn pochází z německého matte – horská louka a charakteristického tvaru hory, horn – roh. Italové horu nazývají Monte Cervino, Francouzi mu říkají Mont Cervin nebo Le Cervin. Už mnoho lidí z řad horolezců, sportovních nadšenců i laické veřejnosti se odvážilo Matterhorn pokořit a každý rok přibývají další.

Pro cesty pod Matterhorn a především pro výstup na vrchol je naprosto nezbytné cestovní pojištění.

Cenu cestovního pojištění lze zpočítat zde >

Historie výstupů na Matterhorn

Dlouhou dobu byl výstup na Matterhorn považován za nemožný a zůstával poslední nezdolanou čtyřtisícovkou v Alpách. Hora, která dostala jméno po svém vzhledu, byla trnem v oku několika horolezců. Jako první se o dobytí pokusil breuilský lovec Jean Antoine Carrel v roce 1857. Spolu se dvěma druhy se dostali pouze na Tete du Lion, nicméně vytyčili cestu Lvím hřebenem, kterou se pokoušela o prvovýstup většina dalších výprav.

vystup-na-matterhorn-3226860
Matterhorn působí jako magnet pro příznivce zimních sportů a horolezectví.

Vedle Carrela se o výstup pokoušeli nezávisle na sobě také Angličané Edward Whymper a profesor John Tyndall. V roce 1863 se Angličané spojili a o výstup na Matterhorn se pokusili společně, kvůli sněhové bouři však výstup museli vzdát. Ve stejném roce vznikl Italský Alpský spolek CAI, jehož vedení o rok později pověřilo Carrella, aby provedl prvovýstup na Matterhorn, a zajistilo mu finanční podporu.

Nejlepší srovnání cestovního pojištění na trhu a nabídku vhodného pojištení najdete na 123ruceni.cz.

Boj o vrchol hory Matterhorn

Dramatické události kolem výstupu na Matterhorn eskalovaly v roce 1865. Pod horou se znovu objevil Whymper a vedle něj další dvě výpravy. Horolezci se spojili dohromady a stoupali na vrchol z Zermattu hřebenem Hörnli. Skupina měla sedm členů. Byli to Edward Whymper, reverend Charles HudsonRobert Hadow, Lord Francis Douglas, chamonixský vůdce Michel Croz a zermattský vůdce Peter Taugwalder se synem.

Všem sedmi mužům se povedlo 14. července 1865 stanout na 4 478 metrů vysokém Matterhornu. Při sestupu došlo k tragické nehodě. Nezkušený Hadow se smekl a strhl s sebou i ostatní. Lano spojující Douglase a Taugwaldera otce se přetrhlo a Whymper s oběma Taugwaldery se zachránil. Ostatní se zřítili do severní stěny a zahynuli.

matterhorn-svycarsko-5922271
Dlouhou dobu byl výstup na Matterhorn považován za nemožný. Do roku 1865 zůstal poslední nezdolanou čtyřtisícovkou v Alpách

Mezitím Jean Antoine Carrel postupoval Lvím hřebenem téměř expedičním stylem,12. července postavil první stan na Col du Lion a druhý na Pic Tyndall. Z pověrčivosti se 13. července o vrchol nepokusil a vyrazil až 14. července ráno. K vítězství Carrelovi a jeho druhům chyběla jedna hodina.

Když uviděli, že na vrcholu nestanou jako první, otočili se a vrátili do údolí. Aby ostudu alespoň částečně napravili, vystoupili 17. července na vrchol Lvím hřebenem Carrel a B. Bich a vztyčili zde italskou vlajku.

Hlavní výstupové cesty Matterhornu

Výstup na Matterhorn není klasickou horskou túrou, je extrémně náročným vysokohorským výstupem. Na vrchol hory vedou dvě hlavní trasy. Výstupu hřebenem Hörnli se říká Švýcarská normálka a výstup Lvím hřebenem je nazýván Italská normálka.

Hřeben Hörnli je objektivně nebezpečný kvůli riziku pádu kamení a nekvalitní skále. Riziko pádu kamení zhoršuje značná frekventovanost trasy. Průměrný sklon výstupu je 38°, převýšení od chaty Hörnli, která je obvyklým východiskem ve vrcholový den, je 1 218 výškových metrů.

Za optimálních podmínek je nalezení správného směru výstupu snadné při novém sněhu nebo špatné viditelnosti je orientace obtížná.

Výstup na Matterhorn hřebenem Hörnli odpovídá stupni obtížnosti AD – až AD (ve slovním překladu: těžší), skalní úseky mají obtížnost jen na kratších úsecích II, výjimečně III mezinárodní horolezecké stupnice UIAA.

hora-matterhorn-3664923
Matterhorn je dokonce nejfotografovanější horou světa. Nejčastěji se fotí z profilu ze švýcarské strany.

Lví hřeben je z velké části zajištěn fixními prostředky, převážně řetězy a lany, což znesnadňuje hodnocení obtížnosti výstupu. V různých zdrojích hodnocen obtížností AD – až AD, skalní místa odpovídají stupni II-III+ UIAA. Bez fixních jistících pomůcek by však lezecká obtížnost Lvího hřebene výrazně překonávala hřeben Hörnli.

Lví hřeben má vyšší průměrný sklon a četné strmé stupně. Masivní osazení skály umělými pomůckami obtížnost výrazně sráží, přesto se nejedná o via ferratu. Obvyklým východiskem vrcholového dne je Carrel hütte, převýšení k od chaty k vrcholu je 643 výškových metrů.

Výstup je náročný, exponovaný a zcela závislý na panujících klimatických podmínkách. Pokud jsou vrchní partie namrzlé, obtížnost se výrazně zvyšuje. Požadovány jsou alespoň základní znalosti lezecké techniky.

Ubytování a jídlo při výstup na Matterhorn

Na švýcarské straně masivu Matterhornu stojí na úpatí východního hřebene chata Hörnli hütte. Chata se nachází v nadmořské výšce 3260 metrů, má kapacitu 50 míst a je otevřena 15. 6. – 15. 9. Ve výši 4003 m n. m. je malá bivakovací bouda Solvay. Má 10 míst a slouží pouze jen pro případ nouze.

Na italské straně hory je opěrným bodem chata Rifugio Carrel – Carrel Hütte. Nachází se v nadmořské výšce 3835 metrů, má kapacitu 45 lůžek a otevřená je celoročně. V blízkosti stojí stará chata Savoia.

Potřebné vybavení k výstupu na Matterhorn

Výstup je horolezectví v čisté podobě. Pro bezpečný výstup je nutné téměř vše, co horská výbava nabízí včetně maček a za určitých podmínek také cepínu. Nezbytné je 50 m dlouhé lano, jistící a slaňovací pomůcky, postupové jistící prostředky jako expresky, HMS karabiny, friendy a smyce.

matterhorn-vystup-1822561
Kromě vybavení a výborné fyzické kondice vyžaduje výstup na Matterhorn také odolnost vůči strachu z výšek.

Životně důležité je použití horolezecké helmy a vhodného oděvu a obuvi. Mohou se hodit také trekové hůlky a pro jistotu bivakovací pytel. Nejdůležitější jsou však zkušenosti s orientací, horolezectvím a pohybem ve vysokohorském terénu.

Výstup na Matterhorn s horským vůdcem

V dnešní době dosáhne vrcholu Matterhornu každý rok několik stovek výprav, průměrně 2 000 lidí ročně. Počet obětí se v posledních letech pohybuje kolem 3 – 5 ročně. Největším rizikem je změna počasí. Nezkušeným horolezcům se kvůli maximálnímu zajištění bezpečnosti doporučuje využít služeb horských vůdců. I přes to však mnoho lidí náročnost výstupu podceňuje a vydává se bez valných zkušeností na vlastní pěst.

Akreditované horské vůdce lze najít i v České republice. Zájezd na Matterhorn s horským vůdcem stojí obvykle kolem 30 – 40 tisíc korun. Horský vůdce sebou bere zpravidla pouze jednoho klienta. Dobrá fyzická kondice je bezpodmínečně nutná i pro výstup vedený horským vůdcem.

Stále častěji výstupy na Matterhorn omezují dočasné zákazy lezení. Důvodem jsou nebezpečné sesuvy hornin z výšky nad 3 500 metrů, které způsobuje postupné tání permafrostu.

Městečko Zermatt pod horou Matterhorn

Na úpatí Matterhornu se rozprostírá středisko Zermatt, které patří k nejvyhledávanějším zimním střediskům Švýcarska. Poloha Zermattu slibuje vyžití pro všechny milovníky hor a outdoorových aktivit jako jsou vysokohorská turistika, ferraty, lezení či horolezectví.

matterhorn-zajezd-8410862
Pěší túry v oblasti kolem Matterhornu patří k nejkrásnějším v Evropě. Na výběr je řada treků nejrůznější délky a náročnosti.

Oblast kolem Zermattu nabízí více než 400 km pěších tras. K nejoblíbenějším patří pohodový trek pod Matterhornem, při kterým lze prohlédnout nejen tuto horu, avšak i jezero Schwarzsee. Oblast poskytuje 100 km značených tratí pro horská kola včetně legendární downhillové trasy z Gornergrat do Zermattu. Historie dobývání vrcholu Matterhornu je zobrazena v zermattském alpském muzeu 

Lanovka na Matterhorn

Lanovkou se dá z Zermattu vyjet až na vrchol Klein Matterhorn do nadmořské výšky 3 821 metrů. Jde o nejvýše položenou horskou stanici v Evropě. V provozu je lanovka na Matterhorn celoročně, slouží tak lyžařům i turistům.

Lanovka Matterhorn Glacier Ride disponuje 25 kabinami a byla vybudována v roce 2018 paralelně ke stávající kyvadlové dráze mezi stanicemi Trockener Steg a Klein Matterhorn. Kapacita přepravených návštěvníků se pohybuje kolem 2 000 lidí za hodinu.

Matterhorn s organizovaným zájezdem

Zájezdy do Zermattu a túry s nejkrásnějšími výhledy na Matterhorn pořádá řada českých cestovek. Oblíbené jsou letní túry a výlety v okolí Matterhornu či výstupy zajištěnými cestami via ferrata, kterých oblast Matterhornu nabízí také dostatek. Ferraty v Alpách jsou mnohem větší zážitek než ferraty v ČR. Celoročně se pod Matterhorn pořádají lyžařské zájezdy.

Zermatt je nejvýše položeným lyžařským areálem v Evropě a zaručuje dostatek sněhu po celý rok. V létě jezdí 21 km sjezdovek, v zimě 360 km. Oblast slibuje perfektní lyžování v Alpách. Středisko s výhledem na Matterhorn se nachází na území Švýcarska a Itálie.

Kam na hory s dětmi? Celá oblast Zermattu je skvěle připravena na rodiny s dětmi. Ať už jde o dětská hřiště, dětské koutky, lyžařské školky, sáňkařské dráhy a další vyžití.

TIP: Nejlepší rakouská lyžařská střediska a nejlepší lyžování v Itálii popisují tyto články. Ubytování v Rakousku a v Itálii je obvykle o něco levnější než ve Švýcarsku pod Matterhornem. Skvělým lyžařským typem je také oblast Malbun v Lichtenštejnsku.

DovolenáInformaceZajímavosti