Hotel Mercure Polsko – recenze, ubytování, wellness
Hotel Mercure Szklarska Poręba Resort & Spa je prestižní ubytovací zařízení, které se nachází v malebném horském městečku...
Číst víceMatterhorn je jeden z nejkrásnějších a zároveň nejnedostupnějších vrcholů Evropy. Krásná a elegantní špičatá hora je neodmyslitelným symbolem Švýcarska. Po staletí je lákadlem horolezců i fotografů. Ikonická alpská čtyřtisícovka se tyčí na hranici mezi Itálii a Švýcarskem do výšky 4 478 metrů. Jak je náročný výstup na Matterhorn? Dá se na Matterhorn vylézt v rámci zájezdu? Vede na Matterhorn lanovka?
Matterhorn je legendou opředený horský vrchol. Za letních večerů nabízí úchvatnou podívanou. V paprscích zapadajícího Slunce se jeho vrchol rozzáří jasnou zlatou barvou, která s přibývající tmou postupně zhasíná.
Na švýcarské straně masivu Matterhornu stojí na úpatí východního hřebene chata Hörnli hütte. Chata se nachází v nadmořské výšce 3 260 metrů, má kapacitu 50 míst. Je otevřena 15. 6. – 15. 9. Ve výši 4 003 m n. m. je malá bivakovací bouda Solvay. Má 10 míst a slouží pouze pro případ nouze.
Na italské straně hory je opěrným bodem chata Rifugio Carrel – Carrel Hütte. Nachází se v nadmořské výšce 3 835 metrů, má kapacitu 45 lůžek a otevřená je celoročně. V blízkosti stojí stará chata Savoia.
Zermatt, stejně jako italský Breuil-Cervinia, disponuje spoustou hotelů, penzionů, prázdninových domů a skromnějších penzionů. V okolí Zermattu se nachází několik vyhlášených pětihvězdičkových hotelů, včetně Grand Hotelu Zermatterhof přímo v centru města nebo Riffelalp Resort, kam se lze dostat po železnici Gornergat. Hotel Bellerive je příjemná varianta hotelu se 3 hvězdičkami v centru města.
Zde je několik tipů na ubytování:
Tyto hotely v okolí Matterhornu nabízejí pestré možnosti pro každého návštěvníka, zajišťující pohodlný a nezapomenutelný pobyt v tomto nádherném horském regionu.
Matterhorn je díky svému ikonickému tvaru pyramidy jedním z nejznámějších horských vrcholů na světě. Se svou výškou 4 478 metrů je dvanáctou nejvyšší horou v Alpách a jednou z přibližně 80 hor, které jsou vyšší než 4 000 metrů. Špičatá hora má čtyři výrazné strany, neboli stěny, díky nimž se jasně odlišuje od ostatních okolních vrcholů. Ačkoli je Matterhorn nejvíce spojován se Švýcarskem (malou nápovědou je například logo čokolády Toblerone), hora je společná jak pro Švýcarsko a Itálii – rozkládá se na hranici, i když pouze jižní stěna je ve skutečnosti na území Itálie.
Turisté na Matterhorn obvykle přijíždějí ze Švýcarska například z Bernu. Vrchol je možné vidět i z Itálie.
Jméno Matterhorn pochází z německého matte – horská louka a charakteristického tvaru hory, horn – roh. Italové horu nazývají Monte Cervino, Francouzi mu říkají Mont Cervin nebo Le Cervin. Už mnoho lidí z řad horolezců, sportovních nadšenců, i laické veřejnosti se odvážilo Matterhorn pokořit a každý rok přibývají další.
Matterhorn, mezinárodně známý pod tímto svým německým názvem, vděčí za svou slávu téměř dokonalému tvaru pyramidy. Jeho čtyřboký, hřebenovitý skalnatý vrchol se tyčí ve výšce 4 478 metrů nad mořem, v dokonalé samotě uprostřed zcela jedinečného alpského panoramatu.
Dlouhou dobu byl výstup na Matterhorn považován za nemožný a zůstával poslední nezdolanou čtyřtisícovkou v Alpách. Hora, která dostala jméno po svém vzhledu, byla trnem v oku několika horolezců. Jako první se o dobytí pokusil brazilský lovec Jean Antoine Carrel v roce 1857. Spolu se dvěma druhy se dostali pouze na Tete du Lion, nicméně vytyčili cestu Lvím hřebenem, o kterou se pokoušela většina dalších výprav.
Vedle Carrela se o výstup pokoušeli nezávisle na sobě také Angličané Edward Whymper a profesor John Tyndall. V roce 1863 se Angličané spojili a o výstup na Matterhorn se pokusili společně. Kvůli sněhové bouři však výstup museli vzdát. Ve stejném roce vznikl Italský Alpský spolek CAI, jehož vedení o rok později pověřilo Carrella, aby provedl prvovýstup na Matterhorn. Zajistilo mu finanční podporu.
Dramatické události kolem výstupu na Matterhorn eskalovaly v roce 1865. Pod horou se znovu objevil Whymper a vedle něj další dvě výpravy. Horolezci společně stoupali na vrchol z Zermattu hřebenem Hörnli. Skupina měla sedm členů. Byli to Edward Whymper, reverend Charles Hudson, Robert Hadow, Lord Francis Douglas, chamonixský vůdce Michel Croz a zermattský vůdce Peter Taugwalder se synem.
Všem sedmi mužům se povedlo 14. července 1865 stanout na 4 478 metrů vysokém Matterhornu. Při sestupu došlo k tragické nehodě. Nezkušený Hadow se smekl a strhl s sebou i ostatní. Lano, spojující Douglase a Taugwaldera otce, se přetrhlo a Whymper se s oběma Taugwaldery zachránil. Ostatní se zřítili do severní stěny a zahynuli.
Mezitím Jean Antoine Carrel postupoval Lvím hřebenem téměř expedičním stylem. 12. července postavil první stan na Col du Lion a druhý na Pic Tyndall. Z pověrčivosti se 13. července o vrchol nepokusil a vyrazil až 14. července ráno. K vítězství Carrelovi a jeho druhům chyběla jedna hodina.
Když uviděli, že na vrcholu nestanou jako první, otočili se a vrátili do údolí. Aby ostudu alespoň částečně napravili, vystoupili 17. července na vrchol Lvím hřebenem Carrel a B. Bich, kde vztyčili italskou vlajku.
Výstup na Matterhorn není klasickou horskou túrou, je extrémně náročným vysokohorským výstupem. Na vrchol hory vedou dvě hlavní trasy. Výstupu hřebenem Hörnli se říká Švýcarská normálka a výstup Lvím hřebenem je nazýván Italská normálka.
Hřeben Hörnli je objektivně nebezpečný kvůli riziku pádu kamení a nekvalitní skále. Riziko pádu kamení zhoršuje značná frekventovanost trasy. Průměrný sklon výstupu je 38°. Převýšení od chaty Hörnli, která je obvyklým východiskem ve vrcholový den, je 1 218 výškových metrů.
Za optimálních podmínek je nalezení správného směru výstupu snadné. Při novém sněhu nebo špatné viditelnosti je orientace obtížná.
Výstup na Matterhorn hřebenem Hörnli odpovídá stupni obtížnosti AD – až AD (ve slovním překladu: těžší). Skalní úseky mají obtížnost jen na kratších úsecích II, výjimečně III mezinárodní horolezecké stupnice UIAA.
Lví hřeben je z velké části zajištěn fixními prostředky, převážně řetězy a lany, což znesnadňuje hodnocení obtížnosti výstupu. V různých zdrojích je hodnocen zmiňovanou obtížností AD – až AD, skalní místa odpovídají stupni II-III+ UIAA. Bez fixních jistících pomůcek by však lezecká obtížnost Lvího hřebene výrazně překonávala hřeben Hörnli.
Lví hřeben má vyšší průměrný sklon a četné strmé stupně. Masivní osazení skály umělými pomůckami obtížnost sice výrazně sráží, i přesto se nejedná o via ferratu. Obvyklým východiskem vrcholového dne je Carrel hütte, převýšení k od chaty k vrcholu je 643 výškových metrů.
Výstup je náročný, exponovaný a zcela závislý na panujících klimatických podmínkách. Pokud jsou vrchní partie namrzlé, obtížnost se výrazně zvyšuje. Požadovány jsou alespoň základní znalosti lezecké techniky.
Zermatt ve švýcarském kantonu Valais (Wallis) je nejbližším městem k Matterhornu a je všeobecně považován za výchozí bod pro poznávání hory i okolí. Zermatt je obec bez aut – po městě jezdí pouze malé elektrobusy. Nejbližší parkoviště je v Taschu, vzdáleném asi 6 km, kde musí obyvatelé i návštěvníci zanechat auto a dojet do Zermattu 12 minut vlakem.
Častěji cestující nasedají na vlak ve Vispu, odkud je to do Zermattu hodina jízdy. Scenérie podél cesty je celoročně úchvatná a jízda vlakem je vrcholem návštěvy Zermattu. Regionální vlaky z Vispu jezdí každých 40 minut. Je možné využít i ledovcový expres, úžasnou panoramatickou jízdu vlakem, který spojuje Svatý Mořic se Zermattem a projíždí nejkrásnějšími scenériemi v Alpách. Celá cesta trvá přibližně 8 hodin, přičemž do vlaku je možno nastoupit i na různých zastávkách po cestě.
Po příjezdu do Zermattu zbývá do Matterhornu ještě několik kilometrů, ale za jasného počasí je na vrchol výhled i z centra města. Ze Zermattu vede systém šikmých železnic, lanovek a lyžařských gondol, které vozí návštěvníky na vysoko položené vyhlídkové plošiny. Některé nabízejí odpočinková místa s restauracemi a bary a také výchozí místa pro výlety dále do hor nebo zpět do Zermattu.
Na italské straně Matterhornu (v Itálii známého jako Monte Cervino) je nejbližším městem Breuil-Cervinia v údolí Aosta. Je to zimní a letní středisko, vybudované speciálně pro alpskou turistiku a vede k němu jediná silnice SR46. Ta spojuje zbytek severní části regionu Aosta. Systém lyžařských vleků a gondol nad městem se nazývá Cervino Ski Paradise. Navazuje na systém Matterhornu na švýcarské straně – v zimě je tak možné lyžovat mezi Itálií a Švýcarskem, v létě je možné se vydat na túru přes vysokohorskou hranici.
Po přiblížení k Matterhornu ze Zermattu je možné vidět a podniknout více zajímavých aktivit. Zejména pokud člověk nelyžuje nebo se nevěnuje pěší turistice. Zermatt je historičtější městečko s tradičními budovami, a protože je bez aut, působí půvabným alpským dojmem. Zermatt je však exkluzivnější a dražší než Breuil-Cervinia. Švýcarsko je obecně dražší než Itálie. Takže i když cestovatelé s omezeným rozpočtem mohou ušetřit nějaké peníze tím, že si Matterhorn prohlédnou z jihu, pro klasický výhled na Matterhorn a alpský zážitek je lepší volbou Zermatt.
Co při návštěvě Matterhornu podniknout záleží na vaší fyzických silách a možnostech a na ročním období, ve kterém návštěva Matterhornu probíhá.
Zima. To je hlavní sezóna v celém okolí Matterhornu, kdy se lyžařská „aréna“ – síť sjezdovek a vleků – plní lyžaři a snowboardisty. Tři hlavní lyžařské oblasti jsou Klein Matterhorn-Schwarzsee, Gornergrat-Stockhorn a Sunnegga-Rothorn, z nichž poslední je nejvhodnější pro začátečníky. V zimě se udržuje omezený počet turistických tras, stejně jako snowparky pro tubing a sáňkování. Ačkoli se na několika nejvyšších svazích lyžařské arény lyžuje celoročně, zimní lyžařská sezóna trvá od listopadu do dubna, v závislosti na teplotách a sněhových srážkách.
Jaro v okolí Matterhornu se může zdát hodně podobné zimě, sjezdovky jsou otevřené a sněžit může kdykoli. Přicházejí však slunečné a delší dny. Je otevřeno více stezek pro pěší turistiku a jízdu na horském kole. Pro nelyžaře je to vhodná doba k návštěvě Zermattu, protože po březnu jsou davy lidí méně početné a lépe se hledají ubytovací kapacity za lepší ceny. Je možné zvážit návštěvu muzea Matterhornu v Zermattu, kde se zájemci seznámí s historií horolezectví v této oblasti. Je třeba si pamatovat, že je třeba brát si s sebou dostatek teplého oblečení, především na případné výlety do hor.
Letní sezóna v okolí Matterhornu je krátká a skvělá, s příjemnými teplotami v nižších polohách, slunečnými dny a mnoha příležitostmi pro pěší turistiku, cyklistiku a další outdoorové aktivity. Lanovky a vleky, které přepravují lyžaře v zimě, fungují i v létě a vozí turisty a návštěvníky hor k vynikajícím stezkám a vyhlídkovým místům na Matterhornu. Jízda zubačkou Gornergrat je v tomto ročním období úžasná, zejména v kombinaci s výletem k Riffelsee. K vysokohorskému jezeru s jedinečným výhledem na Matterhorn a jednomu z nejoblíbenějších jezer ve Švýcarsku. Denní teploty mohou být v červenci a srpnu velmi teplé, v noci ovšem studené.
Podzim je vhodným obdobím pro návštěvu, pokud se chce člověk vyhnout davům nebo nechce mít nabitý program lyžováním. Většina sjezdovek a mnoho lanovek se na podzim na několik týdnů uzavírá. Turistické stezky zůstávají v provozu, stejně jako většina atrakcí ve městě a vyhlídková železnice na Matterhornu. Zvážit je možné návštěvu Gornerské soutěsky, krásné říční jeskyně v pěší vzdálenosti od Zermattu nebo vyjet na vrchol lanovky Sunnegga a sejít zpět do Zermattu pěšky. Dobrý tip je také zastavit se na oběd v některé z útulných horských chat ve Findelnu ( vyzkoušet tradiční švýcarské rösti ve Findlerhofu).
Zima a léto jsou nejoblíbenějším obdobím pro návštěvu Matterhornu ze dvou důvodů – počasí a venkovní aktivity. Jsou to ovšem také období, kdy je zde nejvíce lidí a kdy je návštěva nejnákladnější. Pokud si chce člověk zalyžovat, a přitom alespoň trochu ušetřit, navíc mít na sjezdovkách i o něco více prostoru, je nejlepším obdobím pro návštěvu jaro. Pro jiné než zimní sporty a prohlídku památek bez návalu lidí je nejlepším obdobím začátek podzimu.
Výstup je horolezectví v čisté podobě. Pro bezpečný výstup je nutné téměř vše, co horská výbava nabízí. Včetně maček a za určitých podmínek také cepínu. Nezbytné je 50 m dlouhé lano, jistící a slaňovací pomůcky, postupové jistící prostředky – expresky, HMS karabiny, friendy a smyce.
Životně důležité je použití horolezecké helmy a vhodného oděvu i obuvi. Mohou se hodit také trekové hůlky a pro jistotu bivakovací pytel. Nejdůležitější jsou však zkušenosti s orientací, horolezectvím a pohybem ve vysokohorském terénu.
V dnešní době dosáhne vrcholu Matterhornu každý rok několik stovek výprav, průměrně 2 000 lidí ročně. Počet obětí se v posledních letech pohybuje kolem 3 – 5 ročně. Největším rizikem je změna počasí. Nezkušeným horolezcům se kvůli maximálnímu zajištění bezpečnosti doporučuje využít služeb horských vůdců. I přesto však mnoho lidí náročnost výstupu podceňuje a vydává se bez valných zkušeností na vlastní pěst.
Akreditované horské vůdce lze najít i v České republice. Zájezd na Matterhorn s horským vůdcem stojí obvykle kolem 30 – 40 tisíc korun. Horský vůdce s sebou bere zpravidla pouze jednoho klienta. Dobrá fyzická kondice je bezpodmínečně nutná i pro výstup vedený horským vůdcem.
Stále častěji výstupy na Matterhorn omezují dočasné zákazy lezení. Důvodem jsou nebezpečné sesuvy hornin z výšky nad 3 500 metrů, které způsobuje postupné tání permafrostu.
Výstup na Matterhorn je však hračka v porovnání s výstupem na některou z nejvyšších hor světa. Ty se nacházejí ve slavných Himalájích.
Na úpatí Matterhornu se rozprostírá středisko Zermatt, které patří k nejvyhledávanějším zimním střediskům Švýcarska. Poloha Zermattu slibuje vyžití pro všechny milovníky hor a outdoorových aktivit jako jsou vysokohorská turistika, ferraty, lezení či horolezectví.
Oblast kolem Zermattu nabízí více než 400 km pěších tras. K nejoblíbenějším patří pohodový trek pod Matterhornem, při kterým lze prohlédnout nejen tuto horu, avšak i jezero Schwarzsee. Oblast poskytuje 100 km značených tratí pro horská kola včetně legendární downhillové trasy z Gornergrat do Zermattu. Historie dobývání vrcholu Matterhornu je zobrazena v zermattském alpském muzeu
Lanovkou se dá z Zermattu vyjet až na vrchol Klein Matterhorn do nadmořské výšky 3 821 metrů. Jde o nejvýše položenou horskou stanici v Evropě. V provozu je lanovka na Matterhorn celoročně, slouží tak lyžařům i turistům.
Lanovka Matterhorn Glacier Ride disponuje 25 kabinami. Byla vybudována v roce 2018, paralelně ke stávající kyvadlové dráze mezi stanicemi Trockener Steg a Klein Matterhorn. Kapacita přepravených návštěvníků se pohybuje kolem 2 000 lidí za hodinu.
Zájezdy do Zermattu a túry s nejkrásnějšími výhledy na Matterhorn pořádá řada českých cestovek. Oblíbené jsou letní túry a výlety v okolí Matterhornu, či výstupy zajištěnými cestami via ferrata, kterých oblast Matterhornu nabízí také dostatek. Ferraty v Alpách jsou mnohem větší zážitek, než ferraty v ČR. Celoročně se pod Matterhorn pořádají lyžařské zájezdy.
Zermatt je nejvýše položeným lyžařským areálem v Evropě a zaručuje dostatek sněhu po celý rok. V létě jezdí 21 km sjezdovek, v zimě 360 km. Oblast slibuje perfektní lyžování v Alpách. Středisko s výhledem na Matterhorn se nachází na území Švýcarska a Itálie.
Kam na hory s dětmi? Celá oblast Zermattu je skvěle připravena na rodiny s dětmi. Ať už jde o dětská hřiště, dětské koutky, lyžařské školky, sáňkařské dráhy a další vyžití.
TIP: Nejlepší rakouská lyžařská střediska a nejlepší lyžování v Itálii popisují tyto články. Ubytování v Rakousku a v Itálii je obvykle o něco levnější než ve Švýcarsku pod Matterhornem. Skvělým lyžařským typem je také oblast Malbun v Lichtenštejnsku (hlavní město Vaduz).
Matterhorn má rozhodně své kouzlo. Za slunečného počasí se vyplatí jezdit vysokohorskými lanovkami, procházet zapomenuté vesničky a vyrazit po malebných túrách – to vše s výhledem na ikonickou špičatou horu.
Pro naplánování výletu není třeba být aktivním cestovatelem. Mnoho turistů se na Matterhorn přijede pouze podívat. Přesto nasednout na lanovku nebo vyhlídkovou železnici a vyjet do výše položených míst, umožní lepší výhled na slavnou horu a okolní vrcholy.
V každém případě je vhodné se obléknout do jakéhokoli počasí. Teploty a podmínky v horách se mohou změnit během okamžiku a může se přihnat náhlá bouřka. I v létě je rozumné mít s sebou jednu nebo dvě ochranné vrstvy oblečení navíc a v chladnějších měsících si obléknout nepromokavé a termoizolační vrstvy.
Ve slunečných dnech jsou opalovací krém, balzám na rty a sluneční brýle nutností. Nejen při letních dnech, ale i v zimě. Pokud se v plánu nachází nějaká pěší turistika, doporučuje se vzít si s sebou turistické hole – pomohou udržet se na strmém, nerovném nebo kluzkém terénu.
Je velkým zklamáním, vydat se na Matterhorn a tento ikonický vrchol nevidět. Přesto i takové situace se stávají – deštivé dny nebo vysoká oblačnost mohou vrchol zakrýt. Platí ovšem, že větší štěstí vidět vrchol hory je, pokud se člověk dopraví na vyhlídkové místo Matterhornu. Odtud se může naskytnout přímo královský výhled na tuto nejznámější evropskou horu.
Publikováno: 6. 12. 2021
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz