Bern, Švýcarsko – dovolená, památky, zajímavosti, co vidět

Evropa

Švýcarsko je často známé jako země čokolády, sýrů a nádherné přírody. Tato malá země toho však skrývá mnohem více, než se na první pohled zdá. Švýcarsko je skvělou destinací pro cestovatele všech věkových kategorií, od rušných měst až po úchvatné horské výhledy. Co podniknout ve švýcarském městě Bern?

Ať už se rozhodne člověk navštívit kterýkoli region, najde zde spoustu zajímavých aktivit. Pro milovníky outdoorových aktivit nabízí Švýcarsko celou řadu aktivit od lyžování a snowboardingu v Alpách až po paragliding a pěší turistiku v údolích. Nachází se zde také některá z nejúžasnějších jezer v Evropě, například Ženevské a Lucernské jezero.

Stejně vzrušující jsou i švýcarská města. Od starosvětského šarmu Ženevy a Basileje, přes středomořskou atmosféru Locarno až po moderní noční život Curychu. Každý si zde najde něco pro sebe. V neposlední řadě jsou obyvatelé Švýcarska neuvěřitelně přátelští a pohostinní. Díky jedinečné směsici kultur, jazyků a zvyků není divu, že tato krásná země tolik lidí přitahuje.

Ať už hledá rodina odpočinkovou dovolenou nebo útěk plný dobrodružství, Švýcarsko je ideální destinací. Švýcarsko nabízí pro každého něco od nádherných horských výhledů až po rušná města a vynikající kuchyni. I v České republice je oblast zvaná České Švýcarsko.

Švýcarsko a EU

Bern, hlavní město Švýcarska, je krásné město se spoustou aktivit k prozkoumání. V tomto okouzlujícím městě si každý najde něco pro sebe, od středověkého starého města až po úchvatné Alpy. Ať už se chce člověk seznámit s bohatou historií a kulturou města, nebo se jen chce pokochat nádhernými výhledy, Bern má co nabídnout. Zde jsou některé z nejlepších aktivit, které lze v Bernu podniknout.

Středověké staré město Bern je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO stejně jako Lednicko-valtický areál nebo hlavní město Lucemburska, a je jednou z hlavních atrakcí města. Švýcarsko však nepatří do EU. Projděte se dlážděnými uličkami, obdivujte architekturu a prozkoumejte množství obchodů a kaváren. Určitě navštivte Zytglogge, ikonickou hodinovou věž, která stojí již více než 700 let.

Švýcarský spolkový palác je jednou z nejdůležitějších budov v zemi a sídlí v něm švýcarský parlament, Spolkový nejvyšší soud a Švýcarská národní banka. V paláci jsou k dispozici prohlídky, které jsou skvělým způsobem, jak se dozvědět více o historii a kultuře Švýcarska.

Bernský Oberland je krásná horská oblast, která se nachází nedaleko Bernu. Lze se zde věnovat různým venkovním aktivitám, jako je lyžování, pěší turistika, cyklistika a další. Určitě se vydejte zubačkou Jungfraujoch na vrchol hory Jungfrau, kde čeká odměna v podobě nádherného výhledu na Alpy.

Každé léto se ve městě Bern koná Bernský jazzový festival. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších festivalů ve Švýcarsku, na který se sjíždějí ti nejlepší jazzoví hudebníci z celého světa. Pokud Bern v létě navštívíte, určitě se na festival zajděte podívat.

Švýcarsko ležící v EU je známé svou vynikající čokoládou a Bern není výjimkou. Ve městě je spousta obchodů, které prodávají jednu z nejlepších čokolád na světě. Přibližně hodinu cesty od Bernu se nachází také oblíbené město Lausanne, které je tím také proslulé. Nezapomeňte ochutnat co nejvíce a část si odvézt domů.

Švýcarsko je malá, neutrální země, která se nachází v srdci Evropy a není součástí Evropské unie (EU). Švýcarsko je ale významným hráčem v evropské ekonomice a jeho hospodářství je do značné míry závislé na obchodu s partnery z EU.

Země je také významným členem Evropského sdružení volného obchodu (ESVO), které podporuje volný obchod mezi svými členy. Švýcarsko je také významným hráčem v evropském bankovním sektoru a díky svým bankovním zákonům je oblíbenou destinací pro mnoho finančních institucí.

Švýcarsko – zajímavosti

Švýcarsko je malá vnitrozemská země, která se nachází v srdci Evropy. Je známé svou neutralitou, úžasnou přírodou a lahodnou čokoládou, ale existuje mnoho dalších zajímavostí o této fascinující zemi. Jaké jsou zajímavosti ve Švýcarsku?

 1. Švýcarsko je velmi stará země, některé její současné hranice vznikly před více než 800 lety.
 2. Švýcarsko je jednou z nejbohatších zemí světa a má jednu z nejvyšších životních úrovní na světě.
 3. Švýcarská armáda je proslulá svou efektivitou a přesností. Všichni práceschopní švýcarští muži ve věku od 18 do 34 let jsou povinni sloužit v armádě.
 4. Švýcarsko není členem Evropské unie, je však členem Evropského sdružení volného obchodu, které podporuje volný obchod mezi svými členy.
 5. Švýcarsko má jedny z nejkrásnějších scenérií na světě. V jeho hornaté krajině se nacházejí některá z nejznámějších lyžařských středisek na světě nebo nejfotogeničtější hora Matterhorn.
 6. Švýcarsko je domovem předních světových hodinářů a vyrábí více než polovinu světových luxusních hodinek.
 7. Švýcarsko má nejvyšší průměrnou délku života na světě.
 8. Švýcarská čokoláda je světově proslulá a země vyrábí jednu z nejlepších čokolád na světě.
 9. Švýcarsko je domovem některých nejznámějších vynálezů na světě, včetně švýcarského armádního nože, suchého zipu a müsli.

To jsou jen některé ze zajímavostí o Švýcarsku. Švýcarsko je fascinující zemí, která má co nabídnout, od dlouhé historie až po moderní vynálezy.

Příroda ve Švýcarsku

Švýcarsko je malá země s velkými přírodními krásami. Milovníci přírody zde nebudou zklamáni od úchvatných horských výhledů až po svěží údolí a ledovcová jezera.

Klenotem švýcarské přírody jsou Alpy. Od Matterhornu až po Jungfrau – na tyto ikonické vrcholy je radost pohledět. Ať už hledáte vzrušující trekking nebo pohodovou lyžařskou dovolenou, švýcarské Alpy nabízejí vše.

Stejně působivá jsou i ledovcová jezera v zemi. Ženevské a Lucernské jezero jsou dvě nejkrásnější jezera v Evropě. Díky křišťálově čisté vodě a úchvatným výhledům jsou ideální ke koupání, plachtění nebo jen k obdivování z břehu.

Stejně malebná jsou i švýcarská údolí. Od vinařské oblasti Valais po zelené pastviny Appenzellu – tato údolí nabízejí něco pro každého. Ať už hledáte klidnou túru nebo vzrušující dobrodružství, najdete je zde.

V neposlední řadě jsou švýcarské lesy domovem nejrůznějších divokých zvířat. Ať už hledáte klidnou procházku, nebo napínavé safari, najdete je zde.

Švýcarsko je rájem pro milovníky přírody od majestátních horských vrcholů až po svěží údolí a ledovcová jezera. Ať už hledáte klidný útěk nebo vzrušující dobrodružství, tato malá země má pro každého něco.

Bern – hlavní město Švýcarska

Bern ve Švýcarsku je krásné město v srdci Evropy. Je hlavním městem Švýcarska a nabízí jedny z nejkrásnějších výhledů na Alpy. Je čtvrtým nejlidnatějším městem v zemi a je známý svou krásnou architekturou, jedinečnou kulturou a rušným nočním životem.

Staré hlavní město Švýcarska Bern je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a je považováno za jedno z nejzachovalejších středověkých měst v Evropě. Město bylo po staletí centrem politiky, umění a kultury. Sídlí zde řada kulturních institucí, například Švýcarské národní muzeum a Einsteinovo muzeum.

Město je skvělým místem k prozkoumání s množstvím zajímavých atrakcí a aktivit, které uspokojí každý vkus. Nachází se zde několik parků a zahrad, například Růžová zahrada ve Starém městě a Růžová zahrada v centru města.

Město je také skvělým místem pro nakupování, protože se zde nachází mnoho butiků, obchodních domů a trhů. Nákupní centrum v Bernu je jedním z největších nákupních center ve Švýcarsku a nabízí široký sortiment výrobků místních i mezinárodních značek.

Město nabízí také širokou škálu možností zábavy, od jazzových klubů po divadla, a také spoustu barů a restaurací. Je domovem jednoho z nejlepších nočních životů ve Švýcarsku a je známé svou živou a rozmanitou hudební scénou.

Bern je skvělým místem k návštěvě díky svým nádherným výhledům, jedinečné kultuře a rušnému nočnímu životu. Je ideálním místem pro víkendový výlet nebo delší dovolenou. Proč tedy nepřijet a neprozkoumat toto nádherné město a nezažít vše, co nabízí.

Bern je hlavní město Švýcarska. Existuje řada aktivit, které je možné ve městě podniknout, dokonce i s dětmi.

Kde je Bern

Kde je Bern? Bern se nachází v srdci Švýcarska, je čtvrtým největším městem v zemi a slouží jako hlavní město Švýcarska. Nachází se v kantonu Bern a žije v něm přibližně 133 000 obyvatel.

Město Bern leží na poloostrově tvořeném řekou Aare a je obklopeno Bernskými Alpami. Je důležitým politickým, kulturním a hospodářským centrem a sídlí zde mnoho vládních budov a institucí v zemi.

To, kde je Bern, již každý ví. Jak je to s kulturou? Město Bern se může pochlubit bohatou historií a kulturou, jeho staré město bylo v roce 1983 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Ve starém městě, jehož počátky sahají až do 12. století, se nachází řada historických památek, například hodinová věž Zytglogge a budova švýcarského parlamentu Bundeshaus. Ve městě se nachází také několik muzeí, galerií a dalších kulturních památek.

Bern je díky své nádherné krajině, bohaté historii a živé kultuře skvělým místem k návštěvě a poznávání. Navíc se nachází necelé 2 hodiny autem od německého města Freiburg im Breisgau, které je plné zajímavých památek. Ať už hledáte romantickou dovolenou nebo rodinnou dovolenou, Bern je ideálním místem pro nezapomenutelný výlet.

Počasí v Bernu

Počasí ve švýcarském Bernu patří k nejpříjemnějším v Evropě. Bern se nachází v srdci švýcarských Alp a má mírné klima s teplými léty a chladnými zimami. Město je známé svými krásnými zasněženými horami, svěže zelenými údolími a malebnými jezery.

Během roku se ve městě střídají čtyři roční období. Léta jsou obvykle teplá a slunečná s teplotami od 18 °C do 22 °C. Město je také známé častými bouřkami, které se mohou vyskytnout během teplejších měsíců.

Zimy jsou v Bernu chladné a zasněžené, teploty se pohybují od -3 °C do -1 °C. Od prosince do března počasí v Bernu obvykle je sněhová pokrývka, což z něj činí skvělé místo pro lyžování a snowboarding.

Jaro a podzim jsou ve městě Bern nejmírnějšími ročními obdobími. Teploty se přes den pohybují od 8 °C do 12 °C, v noci se ochlazuje. V těchto měsících ve městě méně prší a dny jsou delší a slunečnější.

Jaké je tedy počasí v Bernu? Celkově se Bern těší příjemnému klimatu, které je ideální pro venkovní aktivity. Návštěvníci se mohou věnovat různým aktivitám, jako je pěší turistika, cyklistika, lyžování a snowboarding. Město je také skvělým místem pro poznávání starého města, muzeí a trhů. Přijeďte tedy zažít jedinečné počasí v Bernu a užijte si skvělé chvíle v tomto krásném městě.

Řeka v Bernu

Řeka v Bernu Aare je nedílnou součástí švýcarského Bernu. Je to nejdelší řeka v zemi a je důležitým zdrojem vody pro město. Řeka je důležitou součástí historie Bernu a po staletí sloužila k dopravě, obchodu a energetice.

Řeka v Bernu Aare pramení ve švýcarských Alpách a protéká kantonem Bern, než se vlévá do Rýna. Řeka v Bernu je známá svou křišťálově čistou vodou a je oblíbená mezi místními obyvateli i návštěvníky. Řeka je také skvělým místem pro aktivity, jako je koupání, rybaření a plavba lodí.

Řeka Aare je důležitou součástí krajiny města a je skvělým místem, odkud se můžete kochat výhledem na Alpy. Řeka prochází městem a dává návštěvníkům možnost prohlédnout si krásnou architekturu města a jeho četné mosty.

Řeka je také známá svými četnými vodopády, které jsou skvělým místem pro piknik nebo romantický večer. Řeka Aare je také domovem mnoha druhů ryb, ptáků a rostlin. Řeka je skvělým místem pro pozorování divoké zvěře a je oblíbeným místem pro pozorovatele ptáků.

Řeka Aare je skvělým místem k prozkoumání v Bernu. Ať už hledáte relaxační procházku podél řeky nebo dobrodružství v divočině, řeka Aare je skvělým místem, které můžete navštívit a poznat krásy Bernu.

Město Bern – co dělat

Bern, hlavní město Švýcarska, je nádherné město plné úžasné architektury a dechberoucích výhledů. V Bernu ve Švýcarsku si každý najde něco pro sebe, od nádherného výhledu na řeku až po historické staré město. Zde jsou některé z nejzajímavějších aktivit v Bernu.

 • vydejte se na prohlídku s průvodcem – skvělým způsobem, jak poznat město, je zúčastnit se prohlídky s průvodcem, dozvíte se o historii města a získáte zasvěcený pohled na město
 • prozkoumejte staré město – staré město Bernu je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a je plné krásných budov, kostelů a mostů (nezapomeňte navštívit Hodinovou věž, jednu z nejznámějších památek města)
 • navštivte Medvědí park – Bern je známý jako město medvědů a medvědí park je skvělým místem, kde se můžete s těmito přátelskými zvířaty seznámit zblízka
 • vydejte se na nákupy – v Bernu se nachází jedny z nejlepších obchodů ve Švýcarsku, navštivte náměstí Munsterplatz, kde najdete špičkovou módu, nebo se projděte po náměstí Marktgasse a nakupte suvenýry a dárky
 • projeďte se lodí po řece Aare – na řece Aare se nachází jedna z nejkrásnějších bernských památek, projeďte se lodí po řece a vychutnejte si nádherný výhled
 • navštivte Einsteinův dům – Einsteinův dům je místem, kde žil Albert Einstein, když pracoval na své slavné teorii relativity, nyní je v něm muzeum a je povinnou zastávkou pro každého, kdo se zajímá o fyziku
 • užijte si noční život – Bern je skvělým městem pro noční život s řadou barů, klubů a restaurací
 • vydejte se na celodenní výlet – Bern je skvělým výchozím bodem pro poznávání zbytku Švýcarska, vydejte se na jednodenní výlet do nedaleké Basileje, Curychu nebo Lucernu

V Bernu ve Švýcarsku je spousta možností, jak se zabavit, a toto jsou jen některé z nejlepších aktivit. Ať už hledáte romantickou dovolenou nebo rodinnou dovolenou, Bern je ideální destinací pro nezapomenutelný výlet.

Hlavní město Švýcarska – co dělat s dětmi

Bern, hlavní město Švýcarska, je krásné město plné života a vzrušení. Ať už hledáte aktivity vhodné pro rodiny s dětmi, venkovní dobrodružství nebo kulturní zážitky, Bern nabízí něco pro každého. Zde jsou některé z nejlepších věcí, které můžete v Bernu podniknout s dětmi.

Projeďte se vláčkem v Medvědím parku

Naskočte na palubu vláčku Bear Park Train a vydejte se na vyhlídkovou jízdu městem, během níž se dozvíte o historii a kultuře Bernu. Tato zábavná a naučná jízda vás provede starobylými uličkami města a kolem jeho ikonických památek.

Prozkoumejte staré město

Projděte se dlážděnými uličkami bernského Starého města. Tato oblast je plná okouzlujících obchůdků, restaurací a kaváren a je skvělým místem k prozkoumání s dětmi. Po cestě narazíte na spoustu zajímavých příběhů a zábavných aktivit.

Navštivte historické muzeum v Bernu

Nechte své děti prozkoumat minulost Bernu v Historickém muzeu Bernu. Toto muzeum je plné interaktivních exponátů, včetně modelu města a repliky městské brány v životní velikosti. Je to skvělý způsob, jak vzbudit v dětech zájem o historii.

Navštivte Zentrum Paula Kleea

Vydejte se do Zentrum Paul Klee a zažijte jedinečný a inspirativní zážitek. Toto muzeum a kulturní centrum je věnováno dílům švýcarského umělce Paula Klee a nabízí interaktivní výstavy, představení a další aktivity. Je to skvělý způsob, jak děti seznámit s Kleeovým uměním.

Projeďte se lodí po řece Aare

Vydejte se na pohodovou projížďku lodí po řece Aare, která protéká městem. Je to skvělý způsob, jak si prohlédnout památky Bernu a zároveň si užít trochu čerstvého vzduchu.

Vychutnejte si výhled z Růžové zahrady

Vydejte se do Růžové zahrady, odkud se vám naskytne nádherný výhled na město a okolní Alpy. Tato krásná zahrada je skvělým místem pro odpočinek a relaxaci s dětmi.

Prohlédněte si botanickou zahradu v Bernu

Prozkoumejte botanickou zahradu v Bernu a prohlédněte si nejrůznější rostliny z celého světa. Tato zahrada je plná zajímavých památek, včetně řady exotických rostlin a jezírka plného želv.

Navštivte bernskou zoologickou zahradu

Vydejte se do bernské zoologické zahrady a prohlédněte si nejrůznější zvířata z celého světa. Tato zoologická zahrada má řadu expozic, včetně zoo pro domácí mazlíčky, domu pro plazy a výběhu ledních medvědů.

To je jen několik z mnoha věcí, které lze v městě Bern podniknout s dětmi. Navštivte toto krásné město a prozkoumejte s rodinou jeho četné zajímavosti.Co navštívitDovolenáVýlety s dětmiZajímavosti