Lausanne, Švýcarsko – dovolená, památky, co vidět

Evropa

Lausanne je město ve francouzsky mluvící části Švýcarska, které leží na břehu Ženevského jezera. S více než 140 000 obyvateli je čtvrtým největším městem Švýcarska a hlavním městem kantonu Vaud. Co vidět v Lausanne?


Obsah článku

 • Kde leží Lausanne
 • Ubytování Lausanne
 • 10 tipů, co dělat a co vidět v Lausanne – Olympijské muzeum Lausanne, plavba po jezeře, Collection de l’Art Brut a další tipy
 • Památky Lausanne – zámek Saint-Maire, Palais de Rumine, katedrála Lausanne a další
 • Jezero Lausanne – jaké jsou další názvy jezera a co u něj dělat
 • Muzea ve městě Lausanne – nejlepší a nejnavštěvovanější muzea města
 • Univerzity v Lausanne – jaké jsou v Lausanne univerzity
 • Doprava v Lausanne – jak ve městě funguje MHD
 • Počasí Lausanne – kdy je nejlepší doba na návštěvu
 • Historie Lausanne – stručná historie města

Lausanne je známé svou malebnou polohou, vysokou kvalitou života a angažovaností ve vzdělávání, kultuře a sportu. Sídlí zde Mezinárodní olympijský výbor a dvě světově proslulé univerzity, Lausannská univerzita a École Polytechnique Fédérale de Lausanne.

Lausanne ve Švýcarsku je skvělé místo k návštěvě. Je to malebné město s velkým množstvím atrakcí a aktivit, včetně muzeí světové úrovně, historických památek, rušného nočního života a nádherných přírodních scenérií. Najdete zde také širokou nabídku ubytování, která vyhoví všem finančním možnostem.

Kde leží Lausanne? Jaké je v Lausanne počasí? Jaké jsou hlavní památky Lausanne a co musíte za každou cenu vidět?

Kde leží Lausanne?

Lausanne se nachází ve francouzsky mluvící části Švýcarska, v kantonu Vaud, na břehu Ženevského jezera (někdy také jezero Lausanne). Leží asi 40 km severovýchodně od Ženevy. Na východě se tyčí Švýcarské Alpy a na západě pohoří Jura.

Lausanne se nachází ve švýcarských Alpách a jeho okolí se vyznačuje úchvatnou přírodou. Nedaleké pohoří Jura je porostlé bujnými lesy a nabízí úchvatné výhledy a nedaleké Ženevské jezero je oblíbeným místem pro koupání, plavbu lodí a další rekreační aktivity.

Nedaleké alpské louky jsou plné divokých květin a nedaleké vinice jsou oblíbeným cílem milovníků vína. V okolí Lausanne se nachází také řada turistických a cyklistických stezek a několik lyžařských středisek.

Mimo krásy města mohou turisté objevovat i nádhernou horskou přírodu kolem.

Ubytování Lausanne

Lausanne, elegantní město ležící na břehu Ženevského jezera ve Švýcarsku, nabízí návštěvníkům rozmanitou škálu ubytování. Zde jsou některé z hotelů, které zajišťují příjemný pobyt:

Hotel Carlton Lausanne

 • Elegantní Hotel Carlton v centru města Lausanne spojuje luxus a pohodlí, poskytující hostům vysoce kvalitní ubytování s výborným servisem.

Elite Lausanne

 • S výraznou historií a nádhernou architekturou nabízí Hotel Elite Lausanne pohodlné a stylové ubytování v blízkosti hlavních atrakcí města.

Tulip Inn Lausanne

 • Til Lausanne, moderní hotel s účelným designem, poskytuje pohodlný a vkusný pobyt pro cestovatele s důrazem na jednoduchost.

Ibis Budget Lausanne Bussigny

 • S cenově dostupným ubytováním a strategickou polohou nabízí Ibis Budget Lausanne Bussigny praktickou volbu pro cestovatele s omezeným rozpočtem.

Hotel du Marché

 • Nacházející se v malebné čtvrti, Hotel du Marché přináší atmosféru tradičního švýcarského města a pohodlné ubytování pro klidný pobyt.

Ubytování v Lausanne poskytuje širokou škálu možností pro každého návštěvníka, zaručující pohodlný pobyt v tomto malebném švýcarském městě.

10 tipů, co dělat a co vidět v Lausanne

Lausanne je krásné město na břehu Ženevského jezera ve Švýcarsku. Je z něj neuvěřitelný výhled na Alpy a nachází se zde mnoho vyhlášených muzeí, restaurací a kulturních památek. Lausanne je přezdíváno hlavním městem olympijských her, protože se zde nachází sídlo Mezinárodního olympijského výboru a koná se zde několik mezinárodních sportovních akcí.

Co můžete dělat ve městě Lausanne, abyste si ho naplno užili?

 1. Navštivte Olympijské muzeum Lausanne: Ponořte se do historie olympijských her a prohlédněte si interaktivní expozice muzea.
 2. Vydejte se na plavbu po Ženevském jezeře: Vychutnejte si romantickou plavbu po největším evropském jezeře a pokochejte se nádherným výhledem na švýcarské Alpy.
 3. Prozkoumejte staré město Lausanne: Projděte se dlážděnými uličkami starého města Lausanne a navštivte působivou katedrálu Notre-Dame.
 4. Navštivte Collection de l’Art Brut: V tomto jedinečném muzeu, které je věnováno umění outsiderů, si prohlédněte díla mnoha umělců.
 5. Vychutnejte si ochutnávku čokolády: Zjistěte více o švýcarské čokoládě a ochutnejte některé z nejlepších čokolád od nejlepších výrobců čokolády v Lausanne.
 6. Nakupujte ve čtvrti Flon: V této živé nákupní čtvrti najdete nejlepší butiky a obchody v Lausanne.
 7. Ochutnejte švýcarské sýry: Ochutnejte lahodné sýry, kterými je Švýcarsko proslulé, v jedné z mnoha sýráren v Lausanne.
 8. Vydejte se na výlet: Poznejte úchvatné přírodní krásy Švýcarska při výletu do nedalekých hor.
 9. Navštivte palác a lázně v Lausanne: Vychutnejte si luxusní pobyt v pětihvězdičkovém hotelu, který nabízí řadu lázeňských procedur.
 10. Nakupujte na bleším trhu v Lausanne: Objevte jedinečné a historické předměty na největším bleším trhu ve Švýcarsku.

Lausanne nabízí také řadu outdoorových aktivit, jako je pěší turistika, cyklistika a lyžování. Město je známé svým rušným nočním životem a mnoha festivaly. Díky jedinečnému spojení kultury, umění a přírody poskytne Lausanne svým návštěvníkům nezapomenutelné zážitky.

Lausanne – památky

Existuje nespočet míst, které jsou s jistotou na všech seznamech míst, co vidět v Lausanne. Mezi hlavní památky Lausanne patří:

 • Katedrála v Lausanne
 • Musée de l’Elysée
 • Olympijské muzeum Lausanne
 • Palais de Rumine
 • Zámek Saint-Maire
 • Francouzská zahrada
 • Place de la Palud
 • Nádraží Lausanne
 • Fondation de l’Hermitage
 • Mezinárodní škola hotelnictví Les Roches
 • Rue de Bourg
 • Mezinárodní institut pro rozvoj managementu (IMD)
 • Ženevské jezero
 • park a pláž Vidy
 • podzemní město Lausanne (katakomby)
 • přírodní rezervace Granvaux

Nejoblíbenějším místem ve švýcarském Lausanne je nábřeží Ženevského jezera. V této ikonické destinaci se nachází řada zajímavostí, včetně Olympijského muzea Lausanne, burgundského památníku a katedrály Notre-Dame.

Návštěvníci se mohou věnovat také různým aktivitám, například procházkám a jízdě na kole podél malebných břehů jezera nebo výletům lodí, při nichž mohou prozkoumat četné ostrovy v jezeře.

Katedrála v Lausanne

Katedrála Notre-Dame ve švýcarském Lausanne je impozantní gotická katedrála postavená v letech 1170 až 1230. Je jednou z nejvýznamnějších památek gotické architektury v zemi a jedním z nejnavštěvovanějších míst a památek v Lausanne.

Katedrála v Lausanne je známá svým velkým růžicovým oknem a vysokou věží, která se tyčí do výšky téměř 100 metrů. Uvnitř katedrály se nachází bohatě zdobený interiér včetně velkých varhan a nádherných vitráží. V katedrále se nachází také řada uměleckých děl, včetně nástěnné malby ze 13. století a oltářního obrazu ze 16. století.

Katedrála Notre-Dame je otevřena návštěvníkům po celý rok a je oblíbeným cílem místních obyvatel i turistů.

Katedrála v Lausanne nejnavštěvovanější historickou památkou města.

Hrad Saint-Maire

Saint-Maire je středověký hrad, který se nachází ve švýcarském Lausanne na pravém břehu zálivu Vidy. Hrad byl postaven ve 13. století a je jediným hradem kantonu Vaud, který se dochoval do dnešních dnů. Tento hrad byl původně postaven jako opevnění na ochranu města Lausanne před útoky.

V průběhu své historie sloužil hrad jako rezidence savojských vévodů, vězení a vojenská kasárna. V současnosti slouží jako muzeum a je přístupný veřejnosti. Je také oblíbenou turistickou atrakcí s působivým výhledem na město a Ženevské jezero.

Jezero Lausanne – Ženevské jezero

Jezero Lausanne, Ženevské jezero, nebo francouzsky Lac Leman, je velké, hluboké sladkovodní jezero nacházející se v západním Švýcarsku na hranicích s Francií. Je to největší vodní plocha ve Švýcarsku a napájí ho řeka Rhôna.

Jezero je oblíbeným cílem místních obyvatel i turistů a nabízí řadu aktivit od koupání, plachtění a windsurfingu až po pěší turistiku, kempování a odpočinek. Nachází se zde také řada malých i velkých měst, která lemují jeho břehy a nabízejí různé možnosti ubytování a aktivit. V křišťálově čisté vodě jezera Lausanne žije řada ryb, včetně pstruhů, okounů a štik.

Součástí jezera jsou také dva velké ostrovy, Montreux a Vevey, a řada menších ostrůvků. Jeho krása přitahovala umělce z celého světa, včetně spisovatele Marka Twaina a skladatele Richarda Wagnera. Jezero a jeho okolí je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Dalším oblíbeným švýcarským městem na břehu jezera je Locarno. To leží u jezera Maggiore a vyznačuje se středomořskou atmosférou.

Ženevské jezero nabízí širokou škálu aktivit pro turisty od plaveb až po mnohé vodní sporty.

Muzea ve městě Lausanne

Lausannská muzea jsou souborem muzeí nacházejících se ve švýcarském městě Lausanne a jeho okolí. Patří mezi ně Uměleckohistorické muzeum, Kantonální muzeum výtvarného umění, Olympijské muzeum, Collection de l’Art Brut, Muzeum lausannského podzemí a Přírodovědné muzeum Lausanne.

Muzea představují nejrůznější exponáty od starověkého po moderní umění a od historických artefaktů po moderní vědu. Olympijské muzeum je oslavou olympijského ducha a kronikou historie olympijských her. Přírodovědné muzeum nabízí interaktivní expozice o světě přírody, zatímco Muzeum lausannského podzemí zavede návštěvníky na cestu podzemním světem města.

Muzea jsou skvělým způsobem, jak poznat historii a kulturu Lausanne, a každý návštěvník města je musí navštívit.

Olympijské muzeum Lausanne

Olympijské muzeum Lausanne se věnuje historii olympijských her a jejich vlivu na svět. Bylo založeno v roce 1993 a je jediným muzeem na světě věnovaným historii olympijských her.

Muzeum se rozkládá na čtyřech podlažích a zahrnuje historii olympijského hnutí od jeho počátků až po současnost. Ve svých sbírkách obsahuje více než 10 000 předmětů, od starověkých artefaktů až po moderní média.

Návštěvníci si mohou prohlédnout interaktivní expozice, zhlédnout videa, archivní záběry a zúčastnit se interaktivních aktivit. V muzeu se také po celý rok konají různé speciální akce a vzdělávací aktivity. Kromě toho muzeum provozuje obchod se suvenýry a nabízí prohlídky s průvodcem. Jedná se o oblíbené místo, které nesmí chybět na seznamu – co vidět v Lausanne.

Olympijské hry ve Švýcarsku – Lausanne se konaly v roce 2020. Jednalo se o první letní olympijské hry mládeže, které se konaly v evropském městě.

Sportovci a fanoušci olympijských her rozhodně musí během návštěvy Lausanne navštívit i toto muzeum.

Univerzity v Lausanne

Švýcarský federální technologický institut v Lausanne (EPFL) je jedním ze dvou švýcarských federálních technologických institutů a nachází se ve švýcarském Lausanne. Je jednou z nejrenomovanějších technických univerzit v Evropě a studuje na něm více než 11 000 studentů. Byla založena v roce 1853 a je známá svým výzkumem a výukou v oblasti inženýrství, informatiky, matematiky, architektury, věd o živé přírodě a dalších oborů.

Univerzita v Lausanne (UNIL) je druhým švýcarským federálním technologickým institutem, který se nachází ve švýcarském Lausanne. Jedná se o veřejnou univerzitu s celkovým počtem 13 000 studentů. Univerzita byla založena v roce 1537 a je jednou z nejstarších univerzit v zemi. Sídlí zde několik výzkumných ústavů a center věnujících se studiu společenských věd, medicíny, práva a sportovních věd.

Doprava v Lausanne

Nejlepší způsob, jak cestovat po Lausanne, je využít veřejnou dopravu. Město disponuje rozsáhlou sítí autobusů, tramvají a vlaků, které vás dopraví téměř do všech částí města.

Systém jízdného je snadno použitelný a jízdenky lze zakoupit online nebo v automatech umístěných na vlakových a tramvajových nádražích. Pro návštěvníky je k dispozici také jednodenní jízdenka, která umožňuje neomezené cestování veškerou veřejnou dopravou po dobu jednoho dne.

Vzhledem k tomu, kde leží Lausanne, se tam z ostatních evropských měst nejlépe dostanete vlakem. Do Lausanne jezdí několik přímých vlakových linek z velkých měst, jako je Paříž, Mnichov, Curych, Milán a Ženeva. Můžete také letět na ženevské letiště a odtud se do Lausanne dopravit vlakem nebo autobusem.

Počasí Lausanne

Podnebí v Lausanne je mírné se čtyřmi ročními obdobími. Léta jsou teplá a vlhká s průměrnými teplotami kolem 24 °C, zatímco zimy jsou chladné a zasněžené, s průměrnými teplotami klesajícími na -2 °C. Ve městě prší v průměru asi 100 dní v roce, přičemž nejvlhčími měsíci jsou říjen a listopad.

Nejlepší dobou pro návštěvu Lausanne jsou letní měsíce od června do srpna, kdy je zde teplé a slunečné počasí a atrakce a aktivity města jsou v plném proudu. Ve městě se také během léta koná řada festivalů a akcí, což je skvělá doba pro poznávání kultury a zajímavostí města.

Město Lausanne, Švýcarsko – historie

Lausanne je hlavní město kantonu Vaud ve Švýcarsku a nachází se ve francouzsky mluvící části země. Leží na břehu Ženevského jezera a je čtvrtým největším městem Švýcarska.

Okolí Lausanne je osídleno již od neolitu. První písemná zmínka o Lausanne pochází z 2. století př. n. l., kdy zde Římská říše zřídila vojenský tábor. V roce 1535 se Lausanne stalo svobodným říšským městem a později bylo v roce 1798 připojeno ke kantonu Bern.

S příchodem 19. století město zažilo rychlý růst a počet jeho obyvatel se zvýšil ze 7 000 v roce 1850 na 70 000 v roce 1900. V tomto období se také rychle rozvíjela městská infrastruktura, budovaly se nové silnice a železnice. První univerzita v Lausanne byla založena v roce 1537 a později se z ní stal Federální polytechnický institut. V roce 1890 byla založena Lausannská univerzita.

Během 20. století se Lausanne stalo významným kulturním a sportovním centrem. Ve městě sídlí Mezinárodní olympijský výbor a Lausanne hostilo olympijské hry v letech 1924 a 1948. Sídlí zde také Mezinárodní centrum pro lidská práva a demokracii, které bylo založeno v roce 1992.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti