Hrad Karlštejn – historie, zajímavosti, vstup

Česko

Malebná vesnice lemující mělké údolí Berounky, oblé kopce, nekonečné lesy a majestátní hrad, symbol zlatých časů českého království. Prostě idylka. Jeden z nejoblíbenějších turistických cílů u nás v okolí ukrývá i další zajímavosti, mezi které patří například Muzeum betlémů či Muzeum voskových figurín. Co o hradu Karlštejn říká jeho stručná historie, jaké zajímavosti jsou známy o jeho zakladateli Karlu IV. a jaké akce se na Karlštejně konají?

Karlštejn, jeden z nejznámějších českých hradů, se nachází ve stejnojmenném městysi v okrese Beroun asi 30 kilometrů jihozápadně od Prahy. Leží v chráněné krajinné oblasti Český kras a je spravován Národním památkovým ústavem. Navštívit hrad Karlštejn je možné již od roku 1905.

Od roku 1962 je Karlštejn národní kulturní památkou. Každoročně na Karlštejn zavítá minimálně 200 tisíc návštěvníků, což z něj činí jednu z nejnavštěvovanějších českých památek.

TIP: Na jaké další hrady se vydat s celou rodinou? Za návštěvu stojí například hrad Hněvín, hrad Sloup nebo hrad Štramberk.

Ubytování Karlštejn

V srdci malebného regionu Karlštejna se naskýtá možnost zážitku nejen z krás historického hradu, ale také z pohodlného a pestrého ubytování. Od luxusních hotelů po útulné apartmány a tradiční penziony – nabídka zahrnuje variace pro každý vkus a preferenci návštěvníka. Tento rozmanitý výběr zaručuje, že každý návštěvník si může najít ideální místo pro odpočinek a relaxaci během svého pobytu.

  1. Hotel Karlštejn: Klenot v nabídce s pohodlným ubytováním a prvotřídními službami v bezprostřední blízkosti Karlštejnského hradu.
  2. Apartmány Karlštejn: Pro ty, kteří preferují větší samostatnost a soukromí, tyto apartmány nabízí pohodlí v kombinaci s flexibilitou vlastní kuchyňské linky.
  3. Restaurant a Penzion Pod Dračí skálou: Toto ubytování vyniká příjemným prostředím v sousedství skalního masivu a lesů, doplněné možností ochutnat místní gastronomii.

Ubytování kolem Karlštejna není pouze praktickým zázemím, ale rovněž klíčem k plnohodnotnému prožití tohoto malebného regionu. Odkudkoli si vyberete, můžete očekávat nejen pohodlí a klid, ale i autentický kontakt s historií a přírodou, což umocní celkový dojem z návštěvy Karlštejna.

Stručná historie hradu Karlštejn

Karlštejn byl roku 1348 založen Karlem IV. Na vyvýšenině nad Berounkou byl majestátní hrad vztyčen za mimořádným účelem: panovník zde chtěl uschovat korunovační klenoty Svaté říše římské. Ještě starší než Karlštejn je například hrad Špilberk, který byl postaven už ve 13. století.

Jako správný křesťan nechal stavbu pojmout symbolicky: hrad se zdvíhá stupňovitě do několika pater, což má symbolizovat jeruzalémskou Svatou horu s chrámem na vrcholu. Právě tady, ve zlatem a drahým kamením zdobené kapli sv. Kříže ve Velké věži, byl po dlouhou dobu ukryt říšský poklad.

Do roku 1421 žili na Karlštejně králové, a tak hrad vzkvétal. Těžké časy si pevnost užila za husitů, kdy byl hrad bombardován kameny, sudy s hořící smůlou a fekáliemi. Valný efekt to však nemělo, protože se kališníci nedostali ani na nádvoří.

Karlštejn je jedním z nejznámějších a zároveň nejnavštěvovanějších českých hradů.
Karlštejn je jedním z nejznámějších a zároveň nejnavštěvovanějších českých hradů.

Větší nebezpečí přišlo za Švédů, kteří prolomili opevnění až k Velké věži. Dovnitř už se však nedostali a výzdoba zdejší kaple by bývala zůstala netknutá, nebýt zdejších vojáků. Ti tady nakradli spoustu skvostů, aby zajistili zásobování hradu.

Karlštejn byl goticky a renesančně upraven, avšak roku 1619 odsud byly odvezeny korunovační klenoty a kdysi majestátní hrad přestal stát v centru zájmu. Už ve druhé polovině 17. století jej královna Eleonora zastavila. Následující léta sloužil jako sýpka a skladiště.

Na přelomu 18. a 19. století se však ke slovu dostává romantismus. Tajemná, magická zřícenina přitahuje umělce – mimo jiné třeba Karla Hynka Máchu, jenž se zajímal i o další hrady, mimo jiné o hrad Houska, který se nachází nedaleko neméně romantického hradu Kokořín, nebo hrad Bezděz.

Ani ne o sto let později se Karlštejn dočká velkolepé rekonstrukce. Podle některých nebyla úplně vyvedená, jelikož ji architekt Josef Mocker vedl v duchu purismu a za cenu navrácení hradu do jeho původní gotické podoby neváhal zničit vše, co přinesly minulé přestavby, byť byly sebepovedenější.

Historické zajímavosti Karlštejna – Studniční věž, nástěnná výzdoba a další

Docela na spodku hradu, na opačném konci než kaple sv. Kříže, stojí Studniční věž. Nejednoho čtenáře jistě napadlo, že své jméno má díky tomu, že se zde nacházela zásobárna vody pro celý hrad. Avšak nešlo o studnu!

Když dělníci pracovali na hloubení studny, nedokázali kámen prorazit dostatečně hluboko. Dostali se takřka osmdesát metrů pod zemský povrch, avšak na podzemní vodu nenarazili. Nakonec bylo dno jámy propojeno s nedalekým potokem, takže měl Karlštejn namísto studny cisternu.

Tento fakt však mohl přivést zásadní zvraty v boji. Kdyby se nepřátelé dozvěděli, že karlštejnská studna ve skutečnosti není studna, mohli přítok vody otrávit nebo rovnou odpojit.

Hrad je obklopen krajinou CHKO Český kras.
Hrad je obklopen krajinou CHKO Český kras.

Povídá se, že kvůli tomu přišli všichni dělníci, kteří na výstavbě kanálu pracovali, o život. Aby nikomu nevyzradili nebezpečné tajemství, byli popraveni. To je však jen jedna z mnoha pověstí o Karlštejnu.

Hrad Karlštejn rozhodně není jediným zajímavým místem opředeným řadou pověstí. Za zmínku stojí například také pověst o Macoše nebo pověst o Troskách.

Mezi další zajímavosti Karlštejna patří původní nástěnná výzdoba ze 4. století, která sestává ze 129 obrazů Mistra Theodorika, portrétní galerie panovníků českých zemí a repliky Svatováclavské koruny.

Pokud jde o karlštejnské zajímavosti, nelze opomenout ani případ Kateřiny Bechyňové z Lažan, která na Karlštejně nějaký čas pobývala. Tato dáma byla začátkem 16. století odsouzena za sadistické praktiky, na základě kterých bývá připodobňována k mnohem známější Alžbětě Báthoryové.

Karlštejn a zajímavosti současnosti – Muzeum betlémů a voskových figurín

Ne nadarmo dnes Karlštejn patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Kromě památek jsou zde i turistické atrakce jako Muzeum voskových figurín Karlštejn. V muzeu lze vidět například obrazy klenotů českých panovníků, figuríny středověkých řemeslníků či kata, zámecké místnosti, figuríny českých politiků a umělců a mnoho dalšího.

Za návštěvu stojí také Muzeum betlémů Karlštejn, které je otevřené po celý rok. Každoročně zde probíhá výstava perníkových betlémů, jejichž autory jsou převážně perníkáři z Pardubic, nebo výstava dřevěných betlémů, z nichž nejstarší pochází z 18. století.

Zajímavosti o Karlu IV., zakladateli hradu Karlštejn

Karel IV., český král, římsko-německý císař a zakladatel hradu Karlštejn, pocházel po otci z rodu Lucemburků a po matce z rodu Přemyslovců. Byl mimo jiné prvním českým králem, který se stal také císařem Svaté říše římské.

Byl pokřtěn jako Václav a jméno Karel přijal až při biřmování. Vzorem mu byl strýc a kmotr Karel IV. Sličný, s nímž trávil čas během své výchovy ve Francii. Byl neobvykle inteligentní a vzdělaný. Není bez zajímavosti, že Karel IV. hovořil pěti jazyky – česky, německy, francouzsky, italsky a latinsky.

Co navštívit v blízkosti hradu Karlštejn? Například Muzeum voskových figurín nebo Muzeum betlémů, které je otevřené po celý rok.
Co navštívit v blízkosti hradu Karlštejn? Například Muzeum voskových figurín nebo Muzeum betlémů, které je otevřené po celý rok.

Mezi nejznámější počiny Karla IV. patří sjednocení českého státu, který byl poté znám jako Koruna česká, a vydání tzv. Zlaté buly, nejvýznamnějšího říšského ústavního zákona, který zůstal v platnosti až do zániku Svaté říše římské v roce 1806.

A jaké méně známé zajímavosti se o Karlu IV. tradují?

  • po návratu do českých zemí se musel opětovně naučit český jazyk, jelikož ho zapomněl
  • jeho otec ho neměl příliš v lásce, protože v něm spatřoval silného konkurenta
  • svou matku viděl naposledy ve svých 7 letech, před tím, než odjel do Francie
  • byl o 30 let starší než Alžběta Pomořanská, jeho poslední manželka
  • byl známým sukničkářem, za což jej pokáral dokonce sám papež
  • kromě svého vlastního životopisu Vita Caroli napsal také několik zákoníků a dalších děl

Karlu IV. vděčíme například za založení UK v Praze, výstavbu Nového Města, stavbu Karlova mostu a mnoho dalšího. Dodnes je právem považován za jednu z nejvýznamnějších osobností české historie.

Akce na Karlštejně

Různé zajímavé akce na Karlštejně je možné navštívit především během letní sezóny. Často se jedná o mimořádné prohlídkové okruhy a netradiční prohlídky, na kterých se lze dozvědět i informace, které běžné okruhy nepřinášejí.

V městysu Karlštejn se v minulosti konaly také akce kulturního charakteru, například promítání filmů, divadelní představení nebo koncerty známých i méně známých hudebních interpretů.

Kalendář akcí hradu Karlštejn je možné sledovat na webových stránkách www.hrad-karlstejn.cz.

Hrad Karlštejn – vstupné

Níže je možné vidět přehled cen vstupného na Karlštejn. Výklad si lze poslechnout v českém a vybraných cizích jazycích. Více informací týkajících se vstupného lze najít na oficiální webových stránkách hradu Karlštejn.

ZÁKLADNÍ OKRUH – VSTUPNÉ:

Dospělí od 25 do 65 let220 Kč
Senioři 65+ / mládež od 18 do 25 let / držitelé průkazu ZTP, ZTP/P180 Kč
Děti od 6 do 18 let110 Kč
Děti do 6 letzdarma

KARLŠTEJNSKÉ HRADNÍ KAPLE – VSTUPNÉ:

Dospělí od 25 do 65 let520 Kč
Senioři 65+ / mládež od 18 do 25 let / držitelé průkazu ZTP, ZTP/P420 Kč
Děti od 6 do 18 let260 Kč
Děti do 6 let260 Kč

VYHLÍDKA Z VELKÉ VĚŽE – VSTUPNÉ:

Dospělí od 25 do 65 let170 Kč
Senioři 65+ / mládež od 18 do 25 let / držitelé průkazu ZTP, ZTP/P140 Kč
Děti od 6 do 18 let90 Kč
Děti do 6 let260 Kč

KAPLE VEČERNÍHO KARLŠTEJNA – VSTUPNÉ:

Jednotné vstupné1 300 Kč

NA KAFE S KASTELÁNEM – VSTUPNÉ:

Jednotné vstupné3 000 Kč

KARLŠTEJN JAKO UZAVŘENÁ PEVNOST – VSTUPNÉ:

Jednotné vstupné1 100 Kč
Výlety s dětmi