Výlety v Beskydech – kam na hory s dětmi, nejlepší tipy na výlety 2024
Výlet do Beskyd láká návštěvníky z celé České republiky i turisty ze zahraničí. Zalesněné hory s oblými vrcholy, bujná příroda a...
Číst víceCo by bylo panorama Brna bez siluety Špilberku? Majestátní hrad, jehož dějiny sahají až do 13. století, proslul jako pevnost, nejtvrdší žalář v Habsburské monarchii a nacistická věznice. Dnes sem turisté přicházejí obdivovat expozici brněnského muzea a žasnout nad stísněnou atmosférou pochmurných kasemat. Jaké zajímavosti se nacházejí za zdmi tajemného hradu Špilberk?
Jednodenní výlet z Prahy na hrad Špilberk si užijí děti i dospělí. Je tu hodně co objevovat. Navštívit je možné Muzeum města Brna nebo třeba letní kino Špilberk. Poté je nejlepší doplnit energii dobrým jídlem v oblíbené restauraci po Špilberkem, kde si lze také pochutnat na ranní kávě. Špilberk je také výborné místo, kam na výlet v Brně s dětmi.
Kousek od Brna se nachází další oblíbené místo. Jedná se o nejhlubší propast v ČR Macochu, která se právem řadí mezi oblíbené výlety v okolí Brna.
Hrad Špilberk byl postaven ve 13. století, podobně jako další český hrad Štramberk, první zmínky se tak objevují dříve, než započala slavná historie Karlštejna. Z původní gotické stavby se však bohužel příliš nezachovalo – zbyly jen částečné klenby a patrový portálek. Dnešní výrazně gotická podoba východního křídla není originální, jde o výsledek rekonstrukce z let 1995 – 2000.
Podobě hradu prospěla barokní přestavba v 18. století. Na Špilberku se objevily hradby, zděné příkopy a především dnes velmi navštěvovaná kasemata. Špilberk však čekaly i další rekonstrukce.
Za husitských válek se projevila strategická poloha stavby. Důležitou pozici mezi vojenskými pevnostmi Špilberk obhájil při tříměsíčním obléhání švédskými vojsky. Ačkoli byli Švédové ve výrazné přesile, hrad se ubránil a prakticky tak zachránil celé Brno. Mnohem více z historie hradu Špilberk se turisti dozvědí v Muzeu města Brno.
Nynější podobu stavba získala ve 30. letech 19. století, kdy zde vyrostlo mnoho budov za účelem přestavby pevnosti na vězení. Snad právě tehdy vznikly prostory, díky kterým byl Špilberk v roce 1962 prohlášen národní kulturní památkou.
TIP: Navštivte během léta i další populární hrady a zámky v Čechách. Na prozkoumání čeká také hrad Kokořín, zámek Jilemnice či krásný honosný zámek Valtice.
Ve špilberské pevnosti se nacházelo vězení, ve kterém si kromě mnoha obyčejných vězňů odpykávalo trest také několik vysoce postavených vojenských osobností habsburské monarchie. O přeměně pevnostního žaláře na civilní věznici pro nejtěžší zločince rozhodl v 18. století císař Josef II.
A proč se špilberské kasematy nazývají „žalář národů“? Na Špilberku byli kromě našich politických trestanců vězněni také uherští jakobíni a francouzští a polští revolucionáři. Hrad neblaze proslavila kniha Mé žaláře od básníka Silvia Pellica. Tento Ital strávil mezi zdmi špilberské věznice osm let kvůli propagaci sjednocení, svobody a nezávislosti.
Dvacáté století nepřineslo Špilberku o moc optimističtější pověst. V roce 1855 sice císař František Josef I. žaláře zrušil a na hradě založil vojenské kasárny, ty však nevydržely déle než sto let.
Za první světové války se zde opět začalo věznit. Kromě provinilých vojáků se za mřížemi ocitli i odpůrci rakouského režimu. V prvním roce nacistické okupace posloužily špilberské prostory k uvěznění několika tisíců českých vlastenců, z nichž zde někteří nalezli smrt.
Konečně v roce 1959 opouští československá armáda Špilberk, a definitivně tak končí jeho vojenská éra. Další rok se hrad stává sídlem Muzea města Brna.
Ke Špilberku neodmyslitelně patří kasematy – dlouhé klenuté chodby s klenbou z časů baroka. Špilberské kasematy sloužily jako vězení necelé století. Postaveny byly za plukovníka Rochepina v roce 1742. Tehdy se také z hradu stala pevnost.
Temné uličky a místnosti, vybudované ve valovém opevnění za Marie Terezie, nesou své jméno podle slov „casa“ = dům a „matta“ = temný, která se odvozují z dialektu některého románského jazyka. Špilberské kasematy jsou jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Brně.
Původně skýtal kasematy úkryt vojenské posádce a tomu odpovídala i jejich konstrukce. Spodním patrem kasemat procházel odvodňovací kanál a ve zdech byly vestavěny čtyři pece, ve kterých bylo možné napéct chléb až pro pět tisíc osob. Jižní prostory byly upraveny jako zásobárny a v severních kasematech přežívalo za vypjatých situací až 1 200 mužů.
Původní úkryt byl za vlády císaře Josefa II. proměněn v děsivé kobky. Ze špilberské pevnosti se stalo vězení pro nejtěžší a nejnebezpečnější zločince, kteří byli odsouzeni na doživotí.
Nutno říct, že se jim nedožívalo vůbec jednoduše. Po celou dobu byli přikováni k prknům, najíst dostávali jen minimálně a ve vlhkém vzduchu trpěli zimou. Špilberk se mohl právoplatně ucházet o titul nejtvrdšího žaláře v celé rakouské monarchii.
Kasematy Špilberk byly poprvé zpřístupněny v roce 1880. Jejich tajemná a hrůzostrašná minulost dala ihned vzniknout mnoha romantickým i děsivým legendám.
Tak se s nimi dnes setkáváme v knihách i turistických průvodcích, přestože mají od historické skutečnosti často daleko. Každopádně kasemata lákají návštěvníky (nejen) z celé České republiky již více než 130 let.
TIP: Hrady jsou povětšinou opředeny mnoha mýty a legendami. V Čechách se k hradům vážou známé pověsti, díky kterým jsou tato místa ještě magičtější. Přečtěte si třeba pověsti o Troskách nebo pověsti hradu Houska.
Pokud se rozhodnete Špilberk v Brně navštívit a prohlédnout si vnitřní prostory, včetně proslulých kasemat, budete muset dorazit v otevírací době hradu Špilberk.
Dobrou zprávou je, že hrad má otevřeno celoročně. Lze ho navštívit tedy v kterýkoliv měsíc a kterýkoliv den, kromě pondělku. Otevírací doba je tedy:
Kdo v sezóně dorazí do Brna v pondělí a chtěl by se na hrad Špilberk podívat, nemusí zoufat. Od dubna do září si mohou návštěvníci během pondělku prohlédnout alespoň Kasematy, Rozhlednu a Chrám kamene. Na ostatní expozice si však budou muset počkat do dalších dní.
Vstupné do Špilberku Brno má několik kategorií. Záleží na tom, co všechno si chtějí návštěvníci prohlédnout. Prodávají se tak samostatné vstupenky například na stálé expozice, kasematy, rozhlednu nebo přechodné výstavy.
Vstupné do celého hradu, které zahrnuje všechny stále i přechodné expozice stojí následovně:
Na snížené vstupné mají nárok děti od 7 do 15 let, studenti, senioři, držitelé průkazu ZTP, ZTP/P, průvodci CK a další skupiny.
Špilberk je jedním z hradů a zámků, kde to žije po celý rok. V létě se na hrad Špilberk vyráží také za kulturou. Letní prázdniny s sebou přináší nové zážitky v podobě koncertů nebo také letního kina Špilberk.
Hudební nadšenci se mohou těšit na velký počet koncertů od června až do září. Ačkoliv by se dalo očekávat, že se na Špilberku bude konat také festival Moravské hrady, není tomu tak. Špilberk nicméně pravidelně hostí třeba Mezinárodní hudební festival Špilberk brněnské Filharmonie.
Mimo hudebních představení se zde na hlavním nádvoří pravidelně konají Letní shakespearovské slavnosti, v rámci kterých známí herci odehrají hned několik divadelních představení na letní scéně hradu Špilberk.
Představeny budou takové klasiky, jako je Hamlet nebo Romeo a Julie. Divadlo pod širým nebem je velkým zážitkem a shakespearovské slavnosti jsou tak jen dalším z mnoha důvodů, proč podniknout cestu na Špilberk, jeden z nejoblíbenějších moravských hradů.
Kulturní akce na hradech si lidi zamilovali. Program mají tak připravené i další zámky, jako například šluknovský zámek, zámek Benešov nad Ploučnicí nebo zámek u Nechanic. Na některých hradech se zase odehrává každým rokem festival Moravské hrady.
Oblíbenou atrakcí mezí místními i turisty je letní kino Špilberk. Během letních měsíců kino odehraje velkou spoustu zajímavých filmových snímků. Na své si zde přijdou především fanoušci české kinematografie, v programu ovšem nechybí ani nejlepší romantické filmy. Radost budou mít rovněž děti, které se mohou těšit na promítání pohádek.
Vstupenky na letní filmová představení na Špilberku si lze koupit v předprodeji na portálu GoOut.
Zajímavé je také vyzkoušet tzv. promítání naslepo. Žádný z návštěvníků letního kina předem neví, co jej čeká. Není však třeba se obávat, že by jste utratili peníze za film, který není nic pro vás. Pokud divák kino opustí do 20 min, bude mu vráceno celé vstupné.
Publikováno: 6. 8. 2021
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz