Potštejn hrad, zámek – akce, pouť

Česko

Hrad Potštejn je už dnes spíše zříceninou. To však neubírá na jeho kráse. Stojí na zalesněném kuželovitém návrší a pyšně vévodí okolí. Čím ještě je hrad Potštejn zajímavý? Jaké se konají na Potštejně akce? A jaké je otevírací doba hradu Potštejn?

Zřícenina kdysi majestátního hradu Potštejn stojí nedaleko stejnojmenné obce ve východních Čechách. K hradu Potštejn se váže bohatá historie a zajímavé pověsti.

Historie hradu Potštejn začíná už v roce 1295, kdy byl hrad založen rodem Drslaviců. Dnes je Potštejn pouhou zříceninou podobně jako například hrad Štramberk. Přesto však stojí za návštěvu a je skvělým tipem, kam na výlet. Vypíná se v nadmořské výšce 315 metrů. V bezprostřední blízkosti hradu se nachází také zámek Potštejn.

Málokterý hrad se může chlubit tak barvitou historií jako Potštejn.
Málokterý hrad se může chlubit tak barvitou historií jako Potštejn.

Potštejn – hrad

Původně na návrší stávalo pravěké hradiště. Následně tu byl vystavěn gotický hrad. Historie měla s klidným Potštejnem bouřlivé plány. Krvavá léta sváru nevědomky vyvolal Procek V., vnuk Půty z rodu Drslaviců.

Roku 1310 se Půta vydal do Prahy na sněm zemské šlechty. Zapletl se tam do potyčky a byl zabit. Mikulášovi, horkokrevnému synovi Půty, nedala smrt jeho otce spát. Vypravil se tak do Prahy a na oplátku zabil otcova vraha.

Král Jan Lucemburský za to poslal Mikuláše do vězení, dal mu finanční tresty a nakonec ho ještě poslal na pouť do Říma za spásu duše.

Z Říma se Mikuláš vrátil slabý a bez peněz, usadil se na hradu Potštejn a stal se odbojným rytířem. Se svými  kumpány si podmanil okolní hradu, ve dne v noci střežil cesty, přepadával kupce, kradl a za zajatce požadoval výkupné.

Krvavý příběh skončil špatně i pro Mikuláše. Našel totiž v potštejnských ruinách smrt. Mezi lidmi se však dodnes povídá, že rytíř skryl v hradním sklepení pohádkový poklad. Mnoho snílků se jej pokusilo hledat, žádnému se to však nepodařilo.

Dnes jsou z kdysi bájného a nepřemožitelného hradu Potštejn jen trosky. Zachovaly se gotické hradby a opevnění a také kaple svatého Jana Nepomuckého. K vidění je i Boží hrob a pamětní deska Jiráskova Pokladu. Hrad se vyjímá v podhůří Orlických hor.

Ubytování Potštejn nabízí spoustu možností, například přes portály Booking nebo Airbnb.

Potštejn býval jedním z nejmohutnějších hradů své doby, a to nejen v zemích koruny české, nýbrž v celé Evropě.
Potštejn býval jedním z nejmohutnějších hradů své doby, a to nejen v zemích koruny české, nýbrž v celé Evropě.

TIP: Velký průvodce hrady a zámky v ČR nabízí zajímavé tipy na výlety po české vlasti pro jednotlivce i celou rodinu, a to v každém ročním období. 30 tipů na nejzajímavější výlety v Čechách a na Moravě potěší nejednoho lačného cestovatele. Mezi doporučované hrady patří kromě Pražského hradu a Karlštejna například hrad Špilberk v Brně, který představuje dominantu města.

Hrad Potštejn – otevírací doba

Otevírací doba hradu Potštejn je následující:

duben a říjen:soboty, neděle a svátky
9.00 – 12.00 13.00 – 16.00
květen – září:úterý – neděle, svátky
9.00 – 12.00 13.00 – 17.00

Doba prohlídky je zhruba 45 minut s průvodcem. Vstupné na hrad Potštejn pro dospělé stojí 100 Kč, děti do 15-ti let zaplatí 50 Kč a ZTP a senioři 80 Kč.

Pouť Potštejn

V obci Potštejn se každoročně koná tradiční Potštejnská pouť. Pouť Potštejn je jednou z největších poutí v kraji. Většinou se koná v květnu.

Pouť v Potštejně je tradiční poutí se vším, co k ní patří. Koná se tu jarmark, trhy a pochopitelně nechybí pouťové atrakce. Pulsující atmosféra sem každoročně naláká celé rodiny a stojí za to se na pouť v Potštejně vypravit.

Více informací o pouti Potštejn lze najít přímo na webu obce www.potstejn.cz.

Potštejn – akce

Potštejn je menší, přesto živou obcí. Kromě známé pouti se tu konají další akce. Například každou středu v měsících květen, červen, červenec a srpen se grilují ryby. Jaké další akce Potštejn nabízí?

Tradiční je přechod přes tři hrady, který se koná už 48 let. Celkem je připraveno 12 pěších tras od 5 do 50 km a 12 cyklotras, 6 tras pro koloběžky, 1 trasa běžecké turistiky.

Doporučit lze také festival Divadelní Potštejn. Podle počasí se hraje buď venku na jevišti, v prostoru před kaplí, nebo v uzavřeném zastřešeném sále bývalého kostela.

Akce v Potštejně jsou všeho druhu a během léta přibývají i další. Stačí sledovat oficiální stránky obce.

Zámek Potštejn

Kromě hradu se v obci Potštejn nachází i malebný barokní zámek Potštejn. V sousedství zámku Potštejn se nachází zámecký park koncipovaný jako kombinace francouzské zahrady a anglického parku. Jeho skvostem je Růžová zahrada, která navazuje romantickou atmosféru zámeckého prostředí.

Na zámku Potštejn se lze vydat na klasickou prohlídku zámeckých prostor, na prohlídku zámeckého sklepení, v němž se odehrává příběh potštejnské minulosti plné tajemných duchů, nebo na prohlídku pro děti od 1 roku.

Zámek Potštejn má následující otevírací dobu: od 30.4. do konce června pouze o víkendech 9:00 – 16:00 hod, v červenci a srpnu denně mimo pondělí 9:00 – 17:00 hodin, v září opět pouze o víkendech 9:00 – 16:00 hod.

Vstupné na zámek Potštejn pro dospělé stojí 160 Kč, děti, senioři a studenti zaplatí 120 Kč.

Výlety s dětmi