Messina, Sicílie – co vidět, zajímavosti, informace

Evropa

Messina, jedno z nejstarších měst na Sicílii a vůbec v Itálii, je fascinujícím cílem pro cestovatele hledající historii, kulturu a nádherné přírodní scenérie. Toto město, které se nachází na severovýchodním pobřeží Sicílie, je přístavem s bohatou minulostí a rozmanitými zajímavostmi. Co vidět v Messině?


Obsah článku

  • O Messině – kde leží a proč ji navštívit
  • Co vidět v Messině – Torre Faro, katedrála, Lago di Ganzirri a další zajímavosti
  • Co vidět na Sicílii – Palermo, Monreale, Cefalu a další místa
  • Léto na Sicílii – počasí, ubytování, doprava

Při cestě na Sicílii autem většina lidí zakotví v přístavu Messina. Toto město se nachází na severovýchodní straně Sicílie a leží v těsné blízkosti italské pevniny. Stojí Messina za návštěvu?

O Messině – kde leží a proč ji navštívit

Messina má bohatou historii, která sahá až do starověku. Město bylo založeno Řeky ve 4. století př. n. l. v jako důležitý přístav a brána do Středozemního moře a Itálie. Podle záznamů z roku 1783 zničilo velkou část města obrovské zemětřesení a jeho obnova trvala velmi dlouho.

Okolí Messiny je bohaté na nádhernou přírodu a úchvatné výhledy. Na severu města se tyčí pohoří Peloritani, které nabízí skvělé možnosti pro pěší turistiku, horské túry a pozorování divoké zvěře. Pobřeží kolem Messiny je poseté malebnými plážemi a zátokami, které lákají k odpočinku a relaxaci u moře.

Sicílie je známá svou bohatou gastronomickou scénou a Messina není výjimkou. Návštěvníci mohou ochutnat širokou škálu tradičních sicilských pokrmů a specialit, včetně čerstvých mořských plodů, pasty, arancinů (rizotových koulí) a sladkostí jako je cannoli a cassata siciliana.

Messina je také domovem mnoha kulturních událostí a festivalů po celý rok. Mezi nejznámější patří „Festa di San Giuseppe„, slavnost zasvěcená svatému Josefovi, která se koná na jaře a zahrnuje procesí, trhy a tradiční oslavy. „Ferragosto“, italská letní dovolená v polovině srpna, je také v Messině oslavován velkolepě s ohňostroji, koncerty a dalšími událostmi.

Sicílie nabízí mnoho krásných míst. Jednou z nich je např. méně známé město Erice. Skvělou destinací na dovolenou je i španělská Marbella.

Messina, Itálie – co vidět

Dnes je Messina stále prosperujícím přístavem a má obrovský význam pro hospodářství Sicílie a Itálie. Spojení příznivého celoročního klimatu s množstvím historických budov je fantastickým prvním místem pro objevování Sicílie.

Co se dá v Messině zajímavého vidět?

Messinská katedrála

Jako hlavní katolický kostel v Messině stojí od roku 1551 a původně ho postavil známý florentský architekt, který byl vlastně Michelangelovým chráněncem.

Během druhé světové války byla katedrála značně poškozena a její dnešní podoba je rekonstrukcí, která se drží původního designu a materiálů.

Katedrála stojící uprostřed náměstí Piazza del Duomo je skutečně působivá a vykazuje styl typický pro dané období.

Uvnitř jsou stěny obloženy řadou kamenných soch zobrazujících různé náboženské postavy, zatímco na hlavním oltáři se nachází nádherné umělecké dílo zobrazující Krista.

Dokonce i trámy na stropě jsou zdobené a obsahují řadu vzorů a barevných dlaždic.

Piazza del Duomo

Toto krásné náměstí je bezpochyby jednou z hlavních atrakcí Messiny – nachází se v těsné blízkosti přístavu, kde kotví výletní lodě, a proto je obvykle jedním z prvních míst, kam turisté míří.

Na náměstí se nachází Fontana di Orione, což je zdobená vodní fontána s mnoha detailními sochami.

Dále se zde nachází katedrála Duomo a impozantní zvonice – obě jsou samy o sobě působivými stavbami.

V těsné blízkosti náměstí se nachází řada obchodů, restaurací a kaváren a také několik stinných míst s lavičkami a stromy.

Torre Faro

Pokud si chcete v Messině udělat výlet, Torre Faro je krásná pobřežní vesnice, která se nachází na nejvýchodnějším výběžku pevniny, jenž se tyčí nad italskou pevninou.

Torre Faro je snadno dostupné přibližně 30 minut jízdy autem a nabízí řadu zajímavostí a příležitostí k odpočinku. Úsek bílé písečné pláže je ideální pro opalování a ulice jsou lemovány půvabnými kavárnami a obchůdky se suvenýry.

Kromě toho je zde k dispozici řada vodních sportů a aktivit a plavba lodí, pro ty, kteří chtějí zažít i trochu dobrodružství.

V neposlední řadě je třeba vidět obrovský kovový maják, který stojí na okraji pláže – tuto obrovskou stavbu, vysokou 225 m, doslova nelze přehlédnout.

messina-torre-faro-3508985
Vesnice Torre Faro je prosluněné místo na břehu moře.

Zona Falcata

Na okraji hlavního messinského přístavu se nachází Zona Falcata, kde se odehrává většina obchodů s lodní dopravou. Při procházce přes hlavní obchodní železnici a do průmyslové zóny uvidíte každodenní provoz rušného středomořského přístavu.

Do přístavu neustále vplouvají a vyplouvají velké nákladní lodě, tankery a výletní lodě a zboží se neustále přesouvá z místa na místo.

Budete-li pokračovat po Via S Ranieri, dostanete se nakonec na okraj přístavu a k ozdobnému majáku, který zde stojí. Z tohoto místa je panoramatický výhled na Messinu a je zde dobře vidět zvonici a katedrálu Duomo.

Kostel Cristo Re

Pokud toužíte po panoramatickém výhledu na Messinu, pak je kostel Cristo Re ideálním místem k návštěvě. Tato památka se nachází vysoko nad městem v ulici Viale Principe Umberto a nabízí fantastický výhled na Středozemní moře a celou Messinu.

Vlastní památka, která vznikla v roce 1937, má krásný šestiúhelníkový tvar a velkou zdobenou kopuli, která je vidět na kilometry daleko. Kostel je kombinací různých návrhů z několika různých časových období a kombinuje prvky korintského designu spolu s barokními prvky.

Z přední části kostela je za jasného počasí vidět na přístav a dokonce i na italskou pevninu.

Lago di Ganzirri

Jezero Ganzirri, které se nachází západně od Torre Faro, je krásnou přírodní památkou a nabízí skvělou příležitost k procházkám. Toto slané jezero je ve skutečnosti tvořeno dešťovou vodou, podzemní vodou a několika malými potoky, které se do něj vlévají.

Ve vodě žije mnoho druhů ryb a pravidelně je možné vidět rybáře, kteří jezero brázdí na svých malých člunech.

Kolem jezera je hromada kaváren, restaurací a místních obchodů, kde se můžete občerstvit. Určitě využijte možnost dojít k jezeru pěšky z Torre Faro a užít si příjemnou procházku po jeho obvodu.

Milazzo

Milazzo je další pěkná destinace, kterou můžete navštívit jako jednodenní výlet z Messiny. Nachází se severozápadně od města a cesta autem trvá přibližně 40 minut. Tato část Sicílie byla osídlena již v neolitu a město Milazzo je třetí největší v obci Messina.

Jednou z hlavních památek je nádherný hrad Milazzo, který pochází z 9. století a stojí na vrcholu kopce s výhledem na město.

Hrad, který vznikl během normanského dobývání Sicílie, zaujímal důležitou strategickou pozici a velká část jeho zdí, věží a bran se dodnes zachovala ve skvělém stavu.

TIP: Mezi další italská města která stojí za návštěvu patří taky Bari, Bologna, Trapani, nebo Portofino.

milazzo-2729703
Útesy na břehu Milazza.

Co vidět na Sicílii

Ať už jedete na Sicílii poprvé, nebo poněkolikáté, vždycky si pro vás připraví něco zajímavého. Největší italský ostrov nabízí mnoho zajímavostí pro návštěvníky ze všech koutů světa – krásná města, úžasné výhledy a nádherné pláže jsou jen zlomek toho, co léto na Sicílii nabízí.

Připravili jsme pro vás seznam toho nejlepšího, co na Sicílii vidět a dělat!

Toulky Palermem

Při cestě po Sicílii nesmíte zapomenout na prohlídku jejího hlavního města. Sicilská metropole má více než 2700 let dlouhou historii plnou bohaté kultury a architektury.

Zastavte se na trzích v okolí a ochutnejte vyhlášené sicilské pouliční pokrmy. Itálie je vyhlášená svou skvělou kuchyní a při toulkách Palermem lze narazit na skutečně gurmánské zážitky.

Milovníci vážné hudby mohou také navštívit operní představení v Teatro Massimo. Palermo patří spolu s Veronou a Neapolí mezi nejoblíbenější italské turistické destinace.

Katedrála v Monreale

Na úbočí nedaleko hlavního města stojí nepřehlédnutelná katedrála Monreale. Tato katedrála pochází z 12. století a byla postavena v důmyslném normanském stylu.

Pyšní se benediktinskou chodbou a zlatou mozaikou uvnitř, spolu s úchvatenou zahradou a nádvořím. Nabízí také nádherný panoramatický zážitek. Stačí vystoupat na nedalekou věž a vychutnat si úchvatný výhled na město.

Starobylá města

Při návštěvě v Syrakusách a Ortigii čekají na milovníky historie nádherné památky. V těchto starobylých městech se nacházejí kostely, náměstí a ruiny s bohatou historií.

Jednou z atrakcí, kterou musíte vidět, je Dionýsovo ucho, velká jeskyně, jejíž tvar připomíná právě ucho. Velkolepou podívanou je také Apollónův chrám se složitě řešenými sloupy.

sicilie-1691101
Sicílie nabízí nádhernou přírodu i kulturní vyžití.

Putování po Cefalu

Krásné rybářské městečko Cefalu patří k místům, která na Sicílii musíte vidět. Barevné lodě lemují tamní mola a vytvářejí nádhernou, fotogenickou podívanou.

Nabízí také mnoho letovisek a pláží u moře, na kterých je možné strávit den plaváním. A pokud máte rádi architekturu, můžete navštívit katedrály s arabskými a normanskými vlivy.

Tradiční sicilské loutkové divadlo

Opera dei pupi (neboli loutkové divadlo) je jednou z nejoblíbenějších atrakcí na Sicílii. Místní obyvatelé jsou na něj velice hrdí. Ostrov má živou loutkářskou tradici dokonce zapsanou na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Nezapomenutelné pohádky a loutková představení můžete sledovat v malých divadlech v Katánii, Palermu a Syrakusách. Sbírku loutek si můžete prohlédnout také v muzeích v okolí. Tato podívaná je zajímavá nejen pro děti.

Pláž Mondello

Výlet na Sicílii není úplný bez návštěvy krásných pláží v okolí ostrova. Jedna z nich – pláž Mondello – se naštěstí nachází jen kousek od Palerma.

Vychutnejte si příjemnou procházku po písečné pláži a zároveň se vyhřívejte na italském slunci. Nádherný výhled na pláž dokreslují také vily a domky v zářivých barvách. Lze tu zažít skutečně dokonalé léto na Sicílii.

Den strávený v Taormině

Taormina je dalším místem, které musíte na své dovolené na Sicílii navštívit. Toto město na vrcholku kopce na východním pobřeží se pyšní stavbami, které vás nechají v úžasu.

Navštivte starořecký amfiteátr, a pokud budete mít štěstí, zajděte si na živé představení. Můžete se také zastavit u katedrály Duomo di San Nicola a v malých elegantních buticích v okolí.

Léto na Sicílii

Léto na ostrově je horké a velmi suché. Průměrné teploty se v červnu pohybují mezi 26 °C a 18 °C. Následující dva měsíce jsou teplejší s teplotami kolem 29 °C odpoledne a 21-22 °C v noci.

Moře je v závislosti na lokalitě teplé. Voda má 26-28 °C. Večery jsou chladnější o 4-5 °C. Slunce svítí na Sicílii asi 10 hodin denně. Srážky jsou zde velmi vzácné. Je zde však vysoká pravděpodobnost větru.

Průměrná cena ubytování na Sicílii se pohybuje od: 583 Kč (24 EUR) v hostelu do 1 600 Kč (67 EUR) ve tříhvězdičkovém hotelu. Cena za noc v luxusním hotelu na Sicílii se pohybuje kolem 3 800 Kč (156 EUR).

Použití veřejné dopravy na Sicílii přijde na cca: 33 Kč (1,40 EUR) za jednosměrnou jízdenku. Cena za pronájem automobilu na Sicílii (např. Volkswagen Golf nebo Toyota Corolla) do 490 000 Kč (20 000 EUR).

Kdo dává přednost taxi, měl by vědět, že jeho cena na Sicílii závisí na několika faktorech. Nástupní cena taxíku se pohybuje kolem: 103 KČ (4,20 EUR). Za 1 km jízdy po Sicílii zaplatíte přibližně: 28 Kč (1,10 EUR).

Co navštívitDovolenáJídlo ve světě