Turín, Itálie – památky, zajímavosti, co vidět

Evropa

Turín je nedoceněné, neokoukané a mnohem méně turistické město než řada jiných italských měst. Je pulzujícím a moderním městem, které svým návštěvníkům nabízí nepřeberné množství zajímavostí. Co vidět v Turíně?

Turín (italsky Torino) je velké průmyslové město v severozápadní Itálii a není turisty tak vyhledávané jako slavné Benátky nebo Verona. Nicméně turistům má město Turín rozhodně co nabídnout. 

Díky své jedinečné kultuře, vynikajícímu jídlu, nádherné přírodě v okolí, báječným nákupům a rušnému nočnímu životu je Turín městem, kterému by se mělo dostat řádné pozornosti.

Co vidět v Turíně? A jaké společnosti létají na letiště Turín?

Ubytování Turín

Turín, bohaté italské město s historickým dědictvím a kulinářskými lahůdkami, přivítá návštěvníky rozmanitou nabídkou ubytování. Zde jsou některé z hotelů, které mohou poskytnout příjemný pobyt:

Hotel Parco Sassi

  • Tento hotel, obklopený zelení, nabízí klidné a pohodlné ubytování s výhledem na okolní park.

Terres d’Aventure Suites Torino

  • S moderním designem a výrazným uměleckým duchem poskytuje Terres d’Aventure Suites Torino originální a stylové ubytování v centru města.

Appartamento Magnolia Torino

  • Ubytování v apartmánu Magnolia Torino přináší flexibilitu a domácí atmosféru, ideální pro ty, kteří chtějí prozkoumat město ve vlastním tempu.

CX Turin Regina Student & Explorer Place

  • S orientací na studenty a cestovatele nabízí CX Turin Regina zajímavé ubytování s přátelskou atmosférou a možností poznávání nových lidí.

Affittacamere Città delle Scienze Grugliasco

  • V blízkosti města v Grugliasco, tento affittacamere (pronájem pokojů) je skvělou volbou pro ty, kteří hledají cenově dostupné a příjemné ubytování.

Turínská nabídka ubytování zahrnuje možnosti pro různé preference a potřeby návštěvníků, ať už si přejí tradiční hotelový komfort nebo více nezávislé formy ubytování.

Turín – poloha a historie

Italský Turín je město s bohatou historií, kulturou a krásou. Nachází se v regionu Piemont na severozápadě Itálie. Turín je hlavním městem provincie Turín a čtvrtým největším městem v zemi.

Historie města Turín sahá až do starověku. Předpokládá se, že Turín založili Keltové ve 2. století př. n. l.. Za Římanů se stal důležitým centrem obchodu a vojenské činnosti.

Ve středověku byl Turín opěrným bodem savojských hrabat, kteří se později stali vládci regionu. V roce 1563 se Turín stal hlavním městem Savojského vévodství a v roce 1720 byl prohlášen za hlavní město Sardinského království.

V 18. století se Turín stal významným centrem italského osvícenství. V tomto období se ve městě rozvíjel průmysl, zejména výroba hedvábí, bavlny a vlny.

V 19. století se Turín stal domovem automobilového průmyslu, kdy ve městě byly založeny továrny společnosti Fiat.

Ve 20. století byl Turín významným centrem italského hnutí odporu a v roce 1948 zde byla podepsána první poválečná italská ústava. V tomto období se ve městě také rozvíjel průmysl, rostl automobilový průmysl a rozvíjela se odvětví špičkových technologií, jako je letecký průmysl a elektronika.

Dnes je Turín pulzujícím městem s bohatým dědictvím a nachází se zde některé z nejvýznamnějších kulturních a historických památek Itálie.

Turín je městem s bohatou minulostí, starodávnými tramvajemi a gastronomickými specialitami.

Turín, Itálie – proč navštívit?

Město Turín sice není na seznamu nejnavštěvovanějších míst Itálie, ovšem i tak stojí za vidění. Jedním z hlavních důvodů, proč navštívit Turín, je jeho bohaté kulturní dědictví. Ve městě se nachází nepřeberné množství muzeí, galerií a historických památek.

Milovníci historie si mohou prohlédnout turínský královský palác a památkovou budovu Mole Antonelliana, v níž sídlí Národní muzeum kinematografie.

Dalším důvodem k návštěvě Turína je jeho živá gastronomická scéna. Turín je známý svou světoznámou kuchyní a kulinářskými tradicemi. Ve zdejších restauracích a kavárnách se podávají jedny z nejlepších italských pokrmů.

Gurmáni, kteří město navštíví, se mohou zúčastnit také řady kulinářských výletů a kurzů vaření, které jim umožní poznat místní chutě na vlastní kůži.

Turín je také skvělým městem pro nakupování. Od značkových butiků až po vintage trhy – ve městě si každý najde něco pro sebe. V Turíně se také nachází jedny z nejlepších čokoládoven v Itálii, kde lze ochutnat nejlepší čokoládu v zemi.

V neposlední řadě je Turín skvělým městem pro noční život. Je zde spousta barů a klubů, od tradičních italských barů až po elegantní koktejlové salónky.

Turín – památky – co vidět v Turíně?

Turín je sice průmyslové město, ovšem je to také město plné historie, kultury a umění. Nachází se zde několik známých památek a pamětihodností, které stojí za vidění.

Co vidět v Turíně? Od majestátních Alp v nedalekých lyžařských střediscích až po rušný noční život v historickém centru města, Turín má co nabídnout každému. Švýcarsko-italské lyžařské středisko Lugano je vzdálené jen dvě hodiny jízdy. Níže jsou uvedeny nejoblíbenějších památky Turína.

Mole Antonelliana

Tato impozantní stavba je nejznámější dominantou Turína. Je pojmenována podle autora architekta Alessandra Antonelliho. Italský výraz „mole“ obecně označuje monumentální stavbu.

Tato 167 metrů vysoká památka byla postavena na konci 19. století a původně měla sloužit jako synagoga židovské komunity. Je na ni impozantní pohled a její výrazná silueta je dobře viditelná z mnoha míst ve městě. Za jasného počasí je budova vidět i z nedalekých Alp.

V budově nyní sídlí Národní muzeum kinematografie. Nachází se zde rozsáhlá sbírka artefaktů souvisejících s filmovou historií, včetně kostýmů, filmových záběrů, plakátů a scénářů. Má také rozsáhlou sbírku promítacího zařízení, včetně velkého kinetoskopu.

Mole Antonelliana je oblíbeným cílem turistů. Na vrcholu budovy se nachází vyhlídková plošina, která nabízí jeden z nejlepších výhledů na Turín.

Bazilika Superga

Další památkou Turína je bazilika Superga. Tato impozantní bazilika v barokním stylu byla postavena v 18. století jako pocta Savojskému rodu. Tato ohromující stavba stojí na vrcholu kopce s výhledem na město Turín a je obklopena krásnými zahradami.

Baziliku Superga navrhl Filippo Juvarra, známý italský architekt té doby, a byla postavena na památku vítězství Viktora Amadea, vévody savojského, nad Francouzi v roce 1706. V bazilice se nacházejí hrobky mnoha savojských vévodů, včetně samotného Viktora Amadea, a také hrobky dvou italských králů.

Bazilika je proslulá svou úžasnou architekturou a úchvatným výhledem. Kostel rámují dvě ohromující zvonice, které jsou zakončeny kopulemi. Stěny a strop interiéru zdobí fresky a řezby a hlavní oltář zdobí velký obraz Panny Marie.

Z vrcholu kopce mohou návštěvníci vidět celé město i zasněžené Alpy v dálce. Díky úchvatnému výhledu je bazilika oblíbeným cílem návštěvníků Turína.

Egyptské muzeum (Palazzo dell’Academia delle Scienze)

V tomto působivém muzeu se nachází jedna z největších světových sbírek staroegyptských artefaktů. Od soch a mumií až po šperky a předměty denní potřeby. Toto muzeum musí navštívit každý, kdo se zajímá o starověkou historii.

Královský palác (Palazzo Reale)

Tento velkolepý palác byl oficiálním sídlem savojského rodu a dnes je domovem řady historických a uměleckých galerií a také turínské zbrojnice. V paláci se nachází také Královská knihovna a Královské zahrady, což z něj činí ideální místo pro procházku.

Budova byla původně postavena na konci 16. století savojskými vévody a dokončena v roce 1731. V 18. století byl palác podstatně rozšířen o nové křídlo. V průběhu let prošel palác několika rekonstrukcemi, přičemž poslední proběhla koncem 80. let 20. století.

Architektura paláce je zajímavou směsicí barokního, neoklasicistního a rokokového stylu. Má velké centrální nádvoří a dvě křídla se symetrickými fasádami. Exteriér paláce zdobí řada soch a plastik, které zobrazují různé osobnosti savojského rodu.

Uvnitř paláce se nachází sbírka uměleckých děl, nábytku a dekorací ze 17. až 19. století. Nachází se zde také rozsáhlá knihovna, která obsahuje více než 80 000 svazků a zahrnuje díla od raného středověku až po novověk.

Palác je přístupný veřejnosti v rámci prohlídek s průvodcem. Návštěvníci si mohou prohlédnout velkolepé interiéry, obdivovat vystavená umělecká díla a nasát atmosféru královského sídla.

Paláce v Turíně

V Turíně se nachází řada honosných rezidencí, od paláců v barokním stylu na náměstí Piazza Castello až po modernější secesní paláce na Via Po. Tato část města je ideální pro pěší prohlídku, protože je plná krásné architektury a spousty obchodů a kaváren.

Mezi nejznámější paláce v Turíně patří Palazzo Madama, původně hrad ze 13. století, Palazzo dell’Academia delle Scienze (dnes Egyptské muzeum), Palazzo di Citta nebo Palazzo Carignano, jedna z nejvýznamnějších barokních staveb ve městě.

Ačkoli je Turín velké průmyslové město, má mnoho historických památek, které stojí za návštěvu.

Turínská katedrála

Tento velkolepý kostel je hlavním sídlem římskokatolické arcidiecéze Turín. Katedrála byla postavena na konci 15. století a nachází se v ní některé z nejpůsobivějších uměleckých děl a architektury barokního stylu ve městě.

Quadrilatero Romano

Quadrilatero Romano je nejstarší částí města, která je plná úzkých dlážděných uliček a řady historických památek. V této oblasti se také nacházejí některé z nejlepších turínských obchodů a restaurací.

Quadrilatero Romano má rozlohu asi pět hektarů a je obklopeno čtyřmi ulicemi, které tvoří dokonalé náměstí: Via Garibaldi, Via Sant’Agostino, Via Santa Giulia a Via Santa Teresa.

Tyto čtyři ulice jsou lemovány krásnými budovami, z nichž mnohé pocházejí ze 17. století, a celá oblast je živým svědectvím historie Turína.

Juventus Turín

Juventus Turín je jedním z nejvýznamnějších fotbalových klubů na světě. Od svého založení v roce 1897 patří k nejsilnějším klubům italské Serie A. Juventus Turín je znát pod nejčastějšími přezdívkami la Vecchia Signora (česky Stará dáma) nebo zkráceně Juve.

Klub získal rekordních 31 titulů v italské lize, což z něj činí nejúspěšnější tým v Itálii. Kromě toho Juventus Turín několikrát vyhrál Italský pohár a Italský superpohár a dvakrát Ligu mistrů UEFA.

Juventus Turín je velmi slavný klub, v jehož řadách působili někteří z nejlepších hráčů, kteří kdy hráli fotbal. Mezi tyto hráče patří například Alessandro Del Piero, Michel Platini, Roberto Baggio nebo Gianluca Vialli.

Mezi další skvělé hráče, kteří za Juventus hráli, patří Pavel Nedvěd, Zinedine Zidane, Andrea Pirlo a Gianluigi Buffon.

Juventus Turín ostře soupeří s AC Milán. Oba kluby jsou nejúspěšnějšími kluby v Itálii. Jejich vzájemné zápasy jsou vždy velmi očekávané a sledují je miliony fanoušků po celém světě.

Letiště Turín

Letiště Turín se nachází 16 km severozápadně od centra Turína a odbavuje vnitrostátní i mezinárodní lety. Jedná se o třetí nejrušnější letiště v Itálii.

Hlavní turínské letiště bylo původně postaveno v roce 1953 a od té doby prošlo několika rekonstrukcemi a modernizacemi. Má dvě vzletové a přistávací dráhy.

Na turínské letiště létá několik významných leteckých společností, například Alitalia, Air Canada, British Airways, KLM, Lufthansa, Ryanair, Turkish Airlines a Vueling.

Vnitrostátní lety jsou provozovány do měst jako Milán, Řím, Benátky a Neapol a mnoha dalších. Mezinárodní lety jsou k dispozici do destinací v Evropě, Severní Americe a na Blízkém východě.

Letiště Turín má dobré silniční spojení s centrem města Turín. Mezi letištěm a centrem města jezdí každých 15 až 30 minut autobusová linka, která zastavuje na hlavních turínských nádražích Porta Nuova a Porta Susa.

Cesta trvá přibližně 45-50 minut a jízdné činí stojí 7,50 eur. Před příletovou halou jsou k dispozici také taxíky.

Co navštívitDovolenáZajímavosti