Palermo, Sicílie – co vidět, památky, dovolená

Evropa

Palermo je hlavním městem Sicílie, která je největším ostrovem ve Středozemním moři a leží na dně Itálie v těsné blízkosti Tuniska a Malty. S počtem obyvatel 676 000 a větším počtem obyvatel metropole 1,3 milionu slouží jako kulturní a hospodářské centrum ostrovů.

V Palermu byly nalezeny jeskynní kresby a lidské osídlení bylo datováno již 8000 let před naším letopočtem. Zpočátku bylo Palermo pod římskou nadvládou, jakmile se říše začala hroutit, dostalo se pod nadvládu Germánů, následně Arabů a nakonec v roce 1000 i křesťanských dobyvatelů.

Dnes je Palermo prosperujícím městem, které od 80. let 20. století zaznamenalo velký rozvoj a jehož ekonomika se soustředí na cestovní ruch a služby. Jako turistická destinace nabízí Palermo obrovské množství historických památek, starobylých staveb a dramatického pobřeží, které můžete prozkoumat.

Zkontrolujte si níže počasí v Palermu a naplánujte dovolenou v Palermu na Sicílii na nejlepší dobu a najděte si ty nejvýhodnější letenky Palermo – Praha. Vyzkoušet můžete také zmíněné tipy na výborně hodnocené ubytování v Palermu.

Mezi další oblíbená města Sicílie patří například Catania, Trapani, Messina nebo Syrakusy. V Itálii je to zase Trento.

Ubytování Palermo

Palermo, italské město s bohatou historií a kulinářskou scénou, přivítá návštěvníky různorodým ubytováním. Zde jsou některé z možností:

Baglio Judica Apartments

  • Tyto apartmány v bagliu zdůrazňují historický šarm s moderním komfortem, nabízející hostům autentický pobyt v Palermu.

Palermo Inn Studios by Palermo Inn Group

  • Moderní a elegantní studiové apartmány poskytují pohodlné ubytování v srdci města, ideální pro objevování okolních památek.

The Normans Apartments

  • Apartmány The Normans zdůrazňují elegantní design a nabízejí klidný únik od rušného městského života, přičemž zůstávají v dosahu historických památek.

La Finestra sul Porto Palermo

  • Toto ubytování s výhledem na přístav přináší nejen komfortní pokoje, ale také úchvatné scenérie, což z něj činí ideální základnu pro návštěvu Palerma.

Stare al Centro

  • Hotel Stare al Centro se nachází v centru města a zajišťuje pohodlné ubytování s důrazem na pohostinnost a osobní přístup.

Palermo poskytuje různé možnosti ubytování pro každého návštěvníka, ať už si vybírá mezi historickým šarmem, moderním designem nebo výhledem na moře.

Co vidět v Palermu – dovolená

Palermo v Itálii je pulzující město v srdci Středomoří plné chutí a vůní, které samy o sobě snadno ospravedlňují jeho titul kulturního hlavního města Itálie.

Město je hrdé na svůj původ s řeckými, arabskými a římskými vlivy, a proto jsou jeho trhy stále rušné, starobylé uličky živé a operní domy plné umělců i nadšenců, což z něj činí zajímavé a fascinující místo k návštěvě.

Vykoupejte se v klidných vodách Tyrhénského moře, vystoupejte na největší činnou sopku v Evropě nebo se projděte starobylým labyrintem ulic. To jsou jen některé z neobvyklých a zábavných aktivit a zajímavostí v Palermu.

Rustikální úzké cestičky a zdobné budovy zestárlé časem jsou zárukou, že v Palermu nikdy nevíte, co vás čeká za rohem. Za malými obyčejnými fasádami rozesetými po celém historickém centru najdete extravagantní kostely.

Navštivte chladné katakomby dřímající pod hučícím davem a ochutnejte vynikající arancini, cannoli a další tradiční jídla. Zde je seznam, jak prozkoumat toto starobylé město, kde vznikly slavné pouliční pokrmy Panelle, Cazzilli a Rascatura.

Katedrála v Palermu, Itálie

Vzhledem k tomu, že v Palermu působily různé dobyvatelské národy a říše, má tato katedrála nespočet různých stylů a je skutečně fascinující stavbou a nádhernou památkou Palerma. Původně byla postavena v roce 1185 na pokyn papeže Řehoře I. a prošla mnoha využitími včetně mešity a krypty.

Na exteriéru je patrný maurský vliv a jeho součástí je pěkná centrální bazilika a vysoká renesanční hodinová věž. Boční vchod s portikem je navíc vybaven několika zdobenými sloupy a trojúhelníkovým frontonem s detailní freskou.

Vnitřek je významným prvkem klenotnice, v níž jsou uloženy různé artefakty z různých časových období kostela a také hrobka císaře Fridricha II.

palermo-katedrala-6385177
Palermská katedrála je jednou z nejkrásnějších památek Sicílie.

Capella Palatina – kaple

Palatinská kaple se nachází v těsné blízkosti Pallazzo dei Normanni v centru Palerma a je jedním z nejlépe dochovaných příkladů byzantské architektury a uměleckých děl v Evropě. Jako součást paláce byla postavena v roce 1132 na objednávku sicilského krále Rogera II.

Kaple je zasvěcena svatému Petrovi, má centrální baziliku a nabízí množství fantastických byzantských uměleckých děl a architektury.

Stěny a strop jsou pokryty úžasnými mozaikami s fantastickým množstvím detailů a barev a jsou plné náboženské a historické ikonografie. V každém úhlu nebo rohu najdete další detail nebo zajímavé vyobrazení – jde skutečně o skutečný výkon vynalézavosti a umělecké tvorby.

TIP: Krásy kostelů a kaplí můžete objevovat i na dalších italských místech jako je Vatikán.

capella-palatina-4088126
Vnitřek kaple je nádhera sama.

Palazzo dei Normanni (Palác Normanů)

Královský palác neboli palác Normanů sloužil jako hlavní sídlo sicilských králů. Je jedním z nejstarších královských paláců v Evropě a původně jej v 9. století nechal postavit palermský emír. Normanský a maurský vliv je nepopiratelný a palác působí oficiálním a majestátním dojmem.

Hlavním rysem exteriéru je centrální nádvoří, které se vyznačuje několika krásnými kamennými oblouky a výzdobou. Kromě toho je Capella Palatina spojovací budovou, v níž se nachází několik krásných mozaik a uměleckých děl starých stovky let.

Určitě tuto královskou rezidenci navštivte, abyste poznali skutečný kus sicilské historie. Měla by být na každém seznamu toho, co vidět v Palermu.

Archeologické muzeum Palermo

Archeologické muzeum se nachází v těsné blízkosti divadla Teatro Massimo a je skvělým místem pro milovníky historie a jednou z největších zajímavostí Palerma. Toto muzeum obsahuje rozsáhlou sbírku starořeckého umění a různých artefaktů a nálezů z regionu a ostrova Sicílie a Palerma.

Muzeum je rozděleno do různých sekcí a lze se v něm snadno orientovat – vystaveny jsou zde například podmořské artefakty, fénické artefakty, římské artefakty a další. Mezi pozoruhodné předměty patří palermský kámen, který obsahuje seznam egyptských pravidel, mramorová socha Satyra, sochy lvů z antického naleziště Selinunte a výběr zdobené řecké keramiky.

La Martorana

Palermo je plné starobylých a krásných církevních staveb a katedrála Panny Marie Admirálské (Martorana) je opravdu nádherným příkladem. Stejně jako palermská katedrála i La Martorana se vyznačuje spojením různých architektonických stylů v důsledku letitého dobývání.

Kostel se nachází na náměstí Piazza Bellini v sousedství slavné fontány Pretoria a náměstí Quattro Canti a je jednou z nejkrásnější památkou Palerma. Uvnitř této pohádkové stavby je opět vznešený design a umělecká díla – hlavní kopule obsahuje zlatou mozaiku Krista a stropy a klenby jsou plné fresek a barevných vyobrazení.

Je to skutečně fantastická stavba, na kterou se dá dívat, a jejíž zdobné zpracování vás nechá nevěřícně zírat. Patří mezi to, co vidět v Palermu rozhodně musíte.

la-martana-9390387
Tato překrásná památka láká turisty z celého světa.

Kapucínské opatství a katakomby

Řád kapucínů se datuje od roku 1500 a toto opatství bylo zasvěceno jejich užívání. Zatímco samotné opatství není nijak fantastickou stavbou, katakomby jsou skutečným zázrakem a nepodobají se žádné jiné atrakci v Evropě.

Vydáte se zde do podzemí rozsáhlých katakomb a uvidíte makabrózní množství pohřbů a dobře zachovaných těl z různých časových období. Kapucínští mniši těla konzervovali a uchovávali v původních oděvech a používali také balzamovací techniky.

V současné době jsou možné prohlídky katakomb a můžete si prohlédnout toto bizarní pohřebiště obsahující více než 8 000 těl. Svou vyjímečností patří mezi největší zajímavosti Palerma.

TIP: V podobné atmosféře se mohou ocitnout i návštěvníci v podzemí města Brescia, které je také veřejnosti přístupné.

palermo-katakomby-8694719
Je to místo s opravdu zvláštní atmosférou.

Monte Pellegrino

Sicílie s Palermem je plná hor a kopcovitých oblastí a Monte Pellegrino se nachází v těsné blízkosti Palerma a nabízí únik do přírody s jedinečným výhledem na město a Středozemní moře. Kromě toho, že se jedná o fantastickou turistickou atrakci, sem místní obyvatelé také rádi chodí za odpolední zábavou, takže počítejte s tím, že se tu budete trochu míchat.

Tato hora je vzdálená pouhých 9 km od centra města, je snadno dostupná a na vrchol jezdí pravidelná autobusová linka z Politeamy. Pokud jste obzvláště odvážní a zdatní, je možné se na vrchol hory Pellegrino vydat pěšky, ale nepodnikejte tento výlet, pokud si nejste jisti svou fyzickou zdatností a schopností přežít!

Pokud cestujete do Itálie za turistickým dobrodružstvím, vaší hlavní zastávkou by rozhodně měla být italské Bolzano.

palermo-hory-1667963
V okolí Palerma můžete spatřit nádheré výhledy na hornatou krajinu.

San Giovanni degli Eremiti

Tento skutečně malý a půvabný kostelík pochází ze 6. století a navzdory svému stáří je pozoruhodně zachovalý. Na jednom konci kostela se nacházejí kopulovité věže, které se vyznačují zářivě červeným zbarvením, jež je stále velmi živé.

Architektonický styl je považován za kombinaci arabského a normanského, ale má pozdější římské doplňky. V zadní části kostela se rozkládá příjemná zahrada plná exotických rostlin a stromů.

Jako jedna z nejvýznamnějších arabsko-normanských staveb v Palermu zůstává uvnitř poměrně jednoduchý. Má pouze několik fresek a náboženských uměleckých děl.

Zajímavosti Palermo – okolí

PLÁŽ MONDELLO: Pouhých 15 minut severně od města se nachází pláž Mondello, která je ideálním místem k odpočinku a užívání si Středozemního moře v teplých dnech. Do tohoto přímořského letoviska se snadno dostanete autobusem, takže může být přeplněné, ale stojí to za to.

PORTA NUOVA: Přímo u paláce Normanů se nachází Porta Nuova. Monumentální městská brána je vstupem do Cassaro, nejstarší ulice ve městě. Porta Nuova, která byla poprvé postavena v roce 1583, je těžké přehlédnout, protože se nachází v centru turistické zóny. Při průchodu se na chvíli zastavte a obdivujte řezbářské práce.

CEFALU: Z Palerma dojedete vlakem za 50 minut do nádherného města Cefalu. Navštivte pláž, zajděte si na oběd k moři nebo se projděte křivolakými uličkami. Za návštěvu stojí také katedrála v Cefalu, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Zvenku je téměř stejně zajímavá jako uvnitř. Pokud se cítíte obzvlášť odvážně, vyšplhejte na kopec, odkud se vám naskytne panoramatický výhled.

Pokud jste milovníkem historických památek, tak italské město Verona má své historické centrum zapsané také na seznamu UNESCO.

Letenky Palermo

Mezinárodní letiště v Palermu má snadné spojení s pevninou, což vám umožní rychlý přístup do Palerma a také pohodlný přístup do některých dalších nejznámějších italských měst, jako je Řím a Milán. Z Prahy je možné se do Palerma dostat i přímými lety se společností WizzAir. Nejlevnější letenky Palermo Praha lze sehnat cca od 1 200 Kč.

Pokud se vám nepodaří získat přímý let do Palerma v Itálii, můžete si v některém z těchto ikonických měst zařídit i mezipřistání a svou dovolenou v Palermu tak skutečně rozjet na plné obrátky.

Počasí Palermo

Palermo má po celý rok mírné klima. V létě se teplota vyšplhá nad 28 stupňů Celsia, ale vždy vás potěší mírný vánek. Palermo má mírné zimy s větším množstvím srážek než v létě. Nejvhodnější dobou pro cestování do Palerma je duben až červen, září a říjen. Nejlepší je nejezdit v červenci a srpnu, protože zde bude rušno a teplo.

V květnu a říjnu vás s největší pravděpodobností čeká dobré počasí v Palermu s příjemnými průměrnými teplotami, které se pohybují mezi 20 a 26 stupni Celsia.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti