Trento, Itálie – co navštívit, informace, počasí

Evropa

Trento je hlavní město provincie Tridentsko-Horní Adiže v severní Itálii, ležící na řece Adige. Město je známé svou bohatou historií, krásnými architektonickými památkami a překrásnou přírodou v okolí. Co v Trentu navštívit, jaké bývá v Trentu počasí a jaká jídla si nenechat ujít?


Obsah článku

 • Ubytování Trento – tipy na hotely a apartmány
 • O Trentu – proč sem vyrazit a co tu hledat
 • Co vidět v Trentu – architektonické i přírodní zajímavosti Trenta
 • Počasí Trento – kdy je nejlepší doba na návštěvu
 • Jídlo Trento – co ochutnat v Trentu
 • Výlety v okolí Trenta – údolí, průsmyky, horolezectví a jiné aktivity
 • Jezera v Dolomitech – tipy na nejkrásnější jezera

Trento, malebné město zasazené do údolí mezi majestátními vrcholky Alp, je jedním z nejlépe skrytých pokladů Severní Itálie. Toto historické město je známé svou bohatou historií, malebnou architekturou a bohatou kulturní scénou.

Nachází se zde mnoho muzeí a galerií, jako je Muzeum Trentina nebo Galerie moderního umění. V okolí města jsou rozsáhlé lyžařské střediska a turistické trasy, které nabízejí krásné výhledy na Dolomity a Alpy.

Trento je také vyhledávaným místem pro konání konferencí a sympozií díky svému vynikajícímu zázemí a kvalitní infrastruktuře. Milovníci italských měst si určitě oblíbí i Orvieto, Palermo, nebo město módy Miláno.

Ubytování – Trento

Trento, malebné město ležící v italských Alpách, zve návštěvníky ke svému půvabnému centru a historickým památkám. Pro ty, kteří hledají pohodlné ubytování, několik možností zahrnuje:

La Villa Trento

 • Hotel La Villa Trento se nachází v blízkosti historického centra a nabízí elegantní ubytování s pohodlnými pokoji a výhledem na město.

B&B Lainez Trento

 • B&B Lainez je rodinný penzion, který přináší přátelskou atmosféru a útulné pokoje pro hosty, kteří preferují osobní přístup.

Komodo Apartments

 • Tyto apartmány nabízejí moderní ubytování se samostatnou kuchyní, ideální pro ty, kteří chtějí prozkoumat město ve svém vlastním tempu.

Bilo Apartments for Rent

 • Bilo Apartments for Rent poskytují prostorné apartmány s kompletním vybavením, ideální pro delší pobyty nebo rodinné dovolené.

Alpencity Suites Trento

 • Hotel Alpencity Suites Trento kombinuje luxusní ubytování s moderním designem a vynikající polohou blízko turistických atrakcí.

Trento svým návštěvníkům nabízí širokou škálu ubytovacích možností, zajišťujících pohodlný a příjemný pobyt v srdci italských Alp.

O Trentu, Itálie

Trento se stalo důležitým centrem už v římské době, kdy se jmenovalo Tridentum. Během středověku se město stalo důležitým křesťanským centrem a bylo sídlem biskupství. V 16. století se zde konala tzv. Trentská koncilie, která měla velký vliv na katolickou církev.

Dnes je Trento turistickou destinací, která nabízí širokou škálu možností pro návštěvníky. Město má bohatou historickou architekturu, včetně gotických kostelů a renesančních paláců. Mezi nejvýznamnější památky patří katedrála sv. Víta, kostel sv. Pia X a Palazzo Pretorio.

Trento se nachází v regionu Trentino, který je známý svými vynikajícími víny.

Trento také nabízí širokou škálu muzeí, včetně Muzea Trentina, které se zabývá historií a kulturou provincie, a Muzea moderního umění, které pořádá pravidelné výstavy současného umění.

Město se také pyšní překrásnou přírodou v okolí. Návštěvníci mohou vyrazit na procházku po Dolomitech, které jsou vzdálené jen několik kilometrů od města, nebo se vydat na kanoistickou vyjížďku po řece Adige.

Trento je také známé svým bohatým kulturním životem, se spoustou festivalů a koncertů po celý rok. Je to skvělé město pro ty, kteří hledají směs historie, kultury a přírody.

Nedaleko se nachází také pohoří Dolomity.

Co vidět v Trentu

Piazza Duomo a Neptunova fontána

Náměstí Piazza Duomo se nachází přímo v centru Trenta. Není překvapením, že se zde nachází hlavní trentinská katedrála, kterou je katedrála San Vigilio. V její blízkosti se nachází spousta fantastických restaurací a barů, a proto je to ideální místo, kde si člověk může dát kávu a zákusek na začátek dne.

Největší ozdobou náměstí je Neptunova kašna, která byla původně postavena v 18. století a v roce 1945, kdy byla první socha příliš poškozena, byla znovu zhotovena z bronzu.

Je to obrovská, krásná socha a po celém centru města je také několik fontánek s pitnou vodou, takže si může člověk na cestách naplnit láhev vodou.

Katedrála San Vigilio a Diecézní tridentské muzeum

Katedrála San Vigilio na náměstí Piazza Duomo je hlavní katolický kostel v Trentu, který nese jméno patrona města. Katedrála byla postavena v průběhu 13. století v románském slohu s barokní kaplí a je to naprosto úžasná stavba s měkkým krémovým kamenem, růžicovými okny a břidlicově šedou střechou.

Ve stejném komplexu se nachází také Diecézní tridentské muzeum, v italštině známé jako Museo Diocesano. Je to především muzeum umění a je v něm uložena většina církevního bohatství v Trentu obsahující spoustu křesťanského a náboženského umění z celé Evropy převážně z období od 12. do 18. století.

Právě zde si můžou návštěvníci prohlédnout urnu San Vigilio a s průvodcem se můžou dostat na věž muzea, odkud je fantastický výhled na náměstí a zbytek města.

Kostel Santa Maria Maggiore

Dalším krásným kostelem v Trentu je kostel Santa Maria Maggiore. Je to světle růžový kostel nedaleko náměstí Piazza Duomo, který byl postaven v renesančním stylu v roce 1524 a dnes je známý jako menší katedrála.

Je to malebný kostel s krásným interiérem, do kterého je vstup zdarma, takže stojí za to se do něj podívat, když už bude člověk v Trentu.

Vodopády Ponte Alto

Kousek za městem Trento se nachází soutěska a kaňon Ponte Alto, kam se dá dostat na kole nebo pěšky za 40 minut.

Vznik soutěsky začal před tisíci lety, kdy ji pomalu strhávala síla vody, a nyní je to rokle se spoustou impozantních vodopádů, které byly návštěvníkům zpřístupněny po schodech a na vyhrazených vyhlídkových místech.

Prohlídky po těchto schodech jsou však z bezpečnostních důvodů možné pouze v teplejších měsících.

Hrad Castello del Buonconsiglio

Jedním z nejlepších zážitků v Trentu je návštěva hradu Buonconsiglio. Jedná se o obrovský opevněný hrad postavený v průběhu 13. století, takže je jednou z nejstarších staveb ve městě.

Interiér je velmi dekorativní se spoustou propracovaných vzorů v kameni a uměleckých děl na stropech, ale nyní je zde také umělecká galerie, která vystavuje místní umění. Z jednoho z nádvoří je výhled na celé město Trento a je to pravděpodobně nejlepší výhled na město.

Sardagna

Nejsou kostelní věže a vyhlídky v okolí Trenta dost vysoké? Člověk se může nechat vyvézt lanovkou přes řeku Adiži do městečka Sardagna a prohlédnout si celé údolí i hory. Lanovka vyjíždí během dne každých 30 minut a na vrchol je to jen 10 minut jízdy.

Na vyhlídkové plošině nahoře lze zůstat pouhých 30 minut a obdivovat výhled, nebo lze strávit delší dobu prozkoumáváním malých dlážděných uliček a kaváren v Sardagně, než se člověk vrátí dolů do Trenta.

Trento – počasí

Italské Trento leží ve vysokých Alpách, takže počasí v Trentu je často chladné a se sněhem v zimě a teplé a slunečné v létě. Nejlepší doba pro dovolenou v Trentu závisí na tom, co chce člověk v Trentu dělat.

Co se týká Alp, také Švýcarské Alpy nabízí krásné výhledy a výlety do malebných horských městeček jako je například Montreux.

Pokud chce lyžovat nebo se věnovat jiným zimním sportům, nejlepší doba je od prosince do března. Pokud chce prozkoumat město a okolní přírodu, nejlepší doba je od července do září, kdy je nejvíce slunečných dní a teplo.

Chladné zimy a teplé léto nabízí také Německé město Trier, které nabízí návštěvníkům nejen krásné památky ale také jednu z nejstarších katedrál na světě.

Trento – jídlo

Tradiční tyrolské a trentinské pokrmy se zaměřují především na čerstvé, místně pěstované suroviny, jako je chřest, nebo jablka. Typickým pokrmem regionu jsou knedlíky, které se připravují z mnoha různých ingrediencí, nejčastěji však se slaninou nebo uzeninou.

Slanina „Speck“ je uzená slanina z ochucené vepřové kýty a v oblasti Trentina je velmi rozšířená. Používá se na pokrm zvaný „Carne Salada“ (v doslovném překladu masový salát), kde se slanina krájí na velmi tenké plátky a podává se syrová s parmazánem a rukolou.

Trentino vyrábí také vlastní sýry, ale nejvíce je proslulé svým vínem. V regionu je spousta vinic a vinařství a v žádné trentinské restauraci není problém najít místní víno. Trentodoc je místní šumivé víno, které chutí připomíná spíše šampaňské než nejoblíbenější italské šumivé víno prosecco.

V Trentu si návštěvník nesmí nechat ujít ani skvělou místní zmrzlinu. Nabízí ji třeba restaurace La Gelateria nebo Cherry Gelateria.

Oblast je proslulá i skvělým vínem!

Výlety okolo Trenta – Velká dolomitská cesta

Trento leží přímo na prahu regionu Dolomity, který je zapsán na seznamu UNESCO, takže by byla škoda strávit v severozápadní Itálii nějaký čas a nestrávit alespoň jeden den poznáváním zdejších přírodních krás.

Tento celodenní výlet člověka provede typickými vyhlídkovými místy Dolomit, včetně údolí Fassa s možností vyjet lanovkou na průsmyk Pordoi. V ceně je oběd v klidném údolí Gardena.

Horolezectví nad jezerem Garda

Jen několik kilometrů jižně od Trenta se nachází další krásná přírodní oblast – jezero Lago di Garda, největší jezero v Itálii. Kolem jezera jsou rozeseta malá městečka a hory. Jedná se o jednu z nejlepších oblastí v zemi pro outdoorové aktivity, tak proč se nezúčastnit jedné, která poskytne fenomenální výhled na krásné jezero?

Tento jednodenní horolezecký výlet je určen pro horolezce všech úrovní včetně začátečníků, pokud má člověk přiměřenou fyzickou kondici. Na tento jednodenní výlet člověk jen tak nezapomene!

Jezera v Dolomitech

Pokud se člověk vydá do východní části Dolomit a do méně turisticky navštěvované oblasti, odměnou mu budou některá z nejkrásnějších tyrkysových horských jezer.

Tento celodenní výlet zahrnuje zastávku v lyžařském středisku Cortina d’Ampezzo a návštěvu jezer Misurina, Dobbiaco a Braies. Ideální výlet pro každého, kdo prostě miluje krásné výhledy, zejména pro nadšené fotografy.

Itálie je vhodná pro milovníky historie, kultury, architektury a gastronomie. Trento nabízí krásnou přírodu, historické budovy a kulturní akce. Pro milovníky jezer je tu i krásné Lago Maggiore.

Je ideální pro turisty, kteří hledají kombinaci historie a přírody, stejně jako pro sportovce, jelikož nabízí mnoho možností pro outdoorové aktivity jako například horolezectví, cyklistiku a lyžování.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti