Lago Maggiore, Itálie – co navštívit, informace, zajímavosti

Evropa

Lago Maggiore je jezero v severní Itálii, které leží na hranici mezi Lombardií a Piemontem. Jeho jméno pochází z latinského „Maius lacus“, což znamená „velké jezero“. Lago Maggiore je známé svými azurovými vodami a subtropickou vegetací. Co dělat u Maggiore?


Obsah článku

 • O Lago Maggiore – základní informace o jezeře
 • Ubytování Lago di Maggiore – tipy na nejhezčí hotely u Maggiore
 • Proč navštívit Lago Maggiore – plavby lodí, návštěva ostrovů, relaxace, sportovní vyžití
 • Co dělat v okolí Lago Maggiore – městečko Stresa, Borromejské ostrovy a další zajímavosti
 • Dovolená v Itálii – jaká jsou další oblíbená místa v Itálii

O Lago Maggiore

Maggiore má délku 66 km a šířku až 14 km. Je také druhým největším jezerem v Itálii po jezeru Garda. Okolo jezera se nachází mnoho malebných měst a vesnic, jako jsou Stresa, Baveno a Verbania, které jsou oblíbenými turistickými destinacemi.

Jezero, známé taky jako Lago di Maggiore, nabízí širokou škálu aktivit, jako jsou plavba lodí, koupání a rybaření. Navíc se na jezeře nachází také několik ostrovů, z nichž nejznámější je Isola Bella, kde se nachází barokní zámek a zahrady.

Mezi další krásná italská jezera patří např. Lago di Como či již zmíněné největší jezero Itálie Lago di Garda.

Ubytování Lago Maggiore

Lago Maggiore, nádherné jezero ležící mezi Itálií a Švýcarskem, nabízí půvabné ubytování s výhledy na tuto malebnou krajinu. Zde jsou některé hotely, které poskytují jedinečný zážitek:

Hotel Cannero

 • Klasický italský hotel Cannero s výhledem na jezero nabízí pohodlné ubytování a vřelou atmosféru pro návštěvníky hledající klid a relaxaci.

Hotel Giardino Arona

 • Giardino Arona se svým krásným zahradním prostorem poskytuje elegantní ubytování a klidné prostředí přímo u břehu Lago Maggiore.

Piccolo Borgo Castelveccana

 • V malebné vesnici nabízí Piccolo Borgo Castelveccana útulné ubytování s tradicí a půvabem a je ideální pro romantický pobyt.

Luna Motel Airport

 • Luna Motel Airport s moderním designem a výbornou dostupností je vhodný zejména pro cestující hledající komfort a praktičnost.

Camping Rose

 • Pro milovníky kempování nabízí Camping Rose příležitost pro unikátní zážitek u jezera s možností stanování přímo na břehu.

Ubytování kolem Lago Maggiore přináší různorodé možnosti pro každého návštěvníka, ať už si přeje tradiční hotelový komfort, rodinný penzion nebo kempování s přímým výhledem na jezero.

Proč navštívit Lago Maggiore

Lago Maggiore je jezero v severní Itálii, které je součástí regionů Piedmont a Lombardie s významným městem Bergamo. Je to druhé největší jezero v Itálii a měří přibližně 212 km². Jezero je obklopeno horami a jeho voda je tmavě modré barvy.

Lago Maggiore je velmi oblíbené turistické místo, kde se mohou návštěvníci vydat na procházku po břehu jezera, projet se lodí po jezeře nebo se vydat na výlet do okolních hor. Kromě toho je jezero také domovem mnoha ryb a ptactva, které lze spatřit na procházce po břehu, stejně jako u Lago di Como.

Na jezeru Lago Maggiore se nachází také několik ostrovů, z nichž nejznámější je Isola Bella, kde se nachází barokní zámek a zahrady. Dalším známým ostrovem je Isola dei Pescatori, který je oblíbeným místem pro rybaření a procházky po břehu.

Okolo jezera se nachází také několik měst, jako je Stresa, které je vyhlášené svými kavárnami a obchody s módou, a Verbania, které je oblíbeným místem pro turisty kvůli svým krásným plážím a parkům.

V zimě se jezero Lago Maggiore stává oblíbeným místem pro lyžaře, kteří mohou využít svahy v okolí jezera. Celkově je jezero Lago Maggiore skvělým místem k relaxaci, sportu a poznávání krás přírody a historie.

Jezero je ideální letní destinací s mnoha plážovými kluby a hotely, ale funguje také jako brána do Alp. Aktivním turistům a milovníkům přírody nabízí nepřeberné množství turistických tras, cyklostezek, vodních sportů a wellness aktivit jak u jezera, tak v okolní divočině.

Okolí Lago di Maggiore nabízí dechberoucí výhledy na jezero.

Maggiore – co dělat u jezera

Lago Maggiore, jedno z nejkrásnějších jezer v severní Itálii, přitahuje návštěvníky svými azurovými vodami, malebnými vesnicemi a fascinujícími zahradami. Maggiore ležící na hranicích mezi Itálií a Švýcarskem, nabízí širokou škálu aktivit a zážitků pro milovníky přírody, kultury a gastronomie.

Městečko Stresa

Stresa, kdysi důležitá zastávka na evropské Grand Tour, dýchá starosvětským šarmem a noblesou. Křivolaké dlážděné uličky tohoto krásného městečka na straně jezera jsou plné elegantních butiků, řemeslných obchůdků a místních produktů.

Z centrálního náměstí může návštěvník přejít přes Corso Umberto a ocitnout se přímo na promenádě u jezera, odkud se může podívat na ostrov Isola Bella a Borromejské ostrovy hned u pobřeží.

Určitě by měl člověk zajít na kávu na náměstí Piazza Cadorna, kde uvidí proslulé zdobené domy a uličky lemované stromy. Na oběd může zajít do restaurace Ristorante Stornello a požádat o stůl venku. Tato minimalistická restaurace nabízí moderní pojetí tradiční italské kuchyně a vyhovuje veganské i bezlepkové dietě.

Návštěvníci by si neměli nechat ujít ani krátkou návštěvu Parco Pallavicino, honosného domu a zahrady ve Strese, která se ve 20. století stala výjimečným zoologickým parkem. Dnes je park domovem více než 50 druhů zvířat, včetně zeber, klokanů, jeřábů a plameňáků.

Borromejské ostrovy

U pobřeží Stresy se nachází „italský ráj“ – tři idylické ostrovy, mezi něž patří:

 • Isola Bella
 • Isole dei Pescatori
 • Isole Madre

Zátoka, která byla původně domovem šlechtické rodiny Borromeo, je skutečnou říší divů plnou barevných domků, starobylých restaurací a úchvatných výhledů na jezero.

Ostrovy jsou tak působivé, že je francouzský básník Montesquieu označil za „nejkrásnější místo na světě, místo stvořené vílami“.

Isola Bella je mistrovským dílem zálivu a sídlem honosné rodinné vily a upravených zahrad, které jsou veřejnosti přístupné od března do listopadu. Ostrov postavil v 17. století Vitaliano Borromeo VI. a z malé hromady kamení se rychle rozrostl v palácovou vilu a panoramatické zahrady.

Člověk se může procházet třpytivými místnostmi paláce, které hostily historické osobnosti, jako byl Napoleon, Mussolini nebo princezna Diana, a pak se vydat do Teatro Massimo, barokní zahrady v zadní části ostrova.

Lodní výlety člověka zavedou na všechny tři ostrovy, takže by určitě neměl vynechat Pescatori nebo Madre. Pokud chce přenocovat, na ostrově Isola dei Pescatori najde tři hotely a spoustu restaurací, které jsou zasazeny do křivolakých uliček.

Každý z ostrovů je od sebe vzdálen pět minut plavby lodí a cesta zpět na pevninu trvá pouhých 10 minut. Milovníci květin a zahrad by si neměli nechat ujít návštěvu ostrova Isola Madre, který je domovem rostlin z celého světa: díky jedinečnému mikroklimatu je fauna chráněna teplejšími vodami jezera.

Město Verbania

Verbania je největší město na jezeře a naštěstí není v žádném ročním období přeplněné turisty. Nejlepší zážitek je procházka po nábřeží jezera brzy ráno, kdy lze pozorovat mlhy stoupající nad jezerem.

Podél promenády na břehu jezera vede také cyklistická a běžecká stezka, po které se může člověk vydat podél vody nebo do kopců.

Kousek od města se nachází Villa Taranto a její botanická zahrada. V roce 1931 ji získal skotský námořní kapitán Neil McEachern a vysadil zde více než 3 000 druhů rostlin z celého světa, včetně 300 odrůd jiřin. Její zelené skleníky, klikaté stezky a široký trávník svažující se k jezeru nabízejí nádherné výhledy do všech stran.

Zatímco dům Villa Taranto není přístupný veřejnosti, milovníci venkovských sídel nebudou zklamáni, protože Villa Giulia jižně od Taranta je velkolepá neoklasicistní budova s korintskou fasádou a rozsáhlou sbírkou umění. Je dobré se podívat na webové stránky, protože ve vile se po celý rok pravidelně pořádají výstavy a akce.

Městečko Arona

Jižní zastávkou na piemontské straně jezera je Arona. Stejně jako Stresa je i toto malebné středověké městečko živé a rušné díky víkendovým květinovým a farmářským trhům.

Nad městem se tyčí impozantní bronzová socha svatého Karla Borromea, někdejšího milánského kardinála a patriarchy borromejského rodu v oblasti. Socha byla předlohou pro Sochu svobody poté, co Frédéric Auguste Bartholdi, který navrhl Lady Liberty, pobýval v Aroně, aby studoval její strukturu.

U paty sochy Svobody se nachází pamětní deska připomínající inspiraci, kterou „Sancarlone“, dnes již ne největší socha na světě, poskytla. Návštěvníci mohou vystoupat 35 metrů na vrchol hlavy světce a pokochat se výhledem na jezero zevnitř sochy.

Arona je také skvělým místem pro plavbu lodí do města Angera, kde lze navštívit impozantní pevnost rodiny Borromeo. Velkolepá pevnost Rocca di Angera je souborem pěti různých staveb postavených v 11. až 17. století. Uvnitř si lze prohlédnout dvanáctipokojové Museo della Bambola, kde je vystavena neocenitelná sbírka panenek rodiny Borromeo, a také navštívit vinice, které objímají svahy obklopující pevnost.

Itálie je proslulá svým skvělým jídlem a restauracemi.

Obec Laveno Mombello

Laveno se může pochlubit nádherným výhledem na jezero, živou gastronomickou scénou a vynikajícími turistickými stezkami a již dlouho je cílem Milánců, kteří zde tráví víkendy. Jeho vlakové nádraží se nachází 200 metrů od břehu jezera, což umožňuje úchvatný výhled od okamžiku, kdy člověk vstoupí na nástupiště.

Po příjezdu se člověk může vydat do rodinné restaurace Come e Casa, která se pyšní nabídkou Slow Food. Než se vydá do kopců na túru na horu Sasso del Ferro, nasytí se talířem těstovin s místními hříbky a červeným vínem.

Pětikilometrová trasa je vhodná pro všechny úrovně a pěší turisty a povede člověka krásnou krajinou kolem honosných vil a zelených zahrad, než dorazí do restaurace Ristorante Funivia, odkud se mu naskytne nádherný výhled na jezero a Alpy za ním.

Méně energické cestovatele vyveze nahoru a dolů k restauraci a na vrchol Sasso del Ferro (1 062 m) také lanovka.

Jakmile se člověk vrátí dolů do města, může se vydat na pětiminutovou procházku do přístavní oblasti, kde Café Vela, elegantní malá restaurace a bar, nabízí stoly přímo na vodě, u kterých si může vychutnat spritz a západ slunce.

Dovolená v Itálii

Itálie je oblíbená turistická destinace pro svou krásnou architekturu, historii, jídlo a víno. Mezi nejoblíbenější místa patří Řím, Janov, Florencie, Benátky a Sicílie.

Kromě prohlídky měst mohou návštěvníci také užívat pláží na Amalfitanském pobřeží nebo na Sardinii, navštívit slavné operní festivaly ve Veroně nebo si užít outdoorové aktivity v Dolomitech.

Pro milovníky historie a umění je Itálie plná muzeí a galerií, včetně Galerie Uffizi v Florencii a Vatikánských muzeí v Římě. Italská kuchyně je také velmi oblíbená, s mnoha regionálními specialitami, jako jsou například pizza a pasta.

Co navštívitInformaceZajímavosti