Gdyně, Polsko – co navštívit, ubytování, zajímavosti, výlety

Evropa

Přímořské město Gdyně v Polsku je součástí takzvaného Trojměstí a sousedí s Gdaňskem a Sopoty. Gdyně se pyšní bohatým námořním dědictvím, bílými písečnými plážemi a pozoruhodnou architekturou. Co vše je možné v Gdyni vidět? A kde se ubytovat?


Obsah článku

 • Gdyně – informace o městě, poloze, krátká historie
 • Ubytování Gdyně – tipy na hotely, apartmány a penziony
 • Počasí Gdyně – kdy je nejlepší doba na návštěvu
 • Doprava v Gdyni – síť MHD, taxi a další
 • Námořní přístav Gdyně – kam lze ze Gdyně jet a jak jezdí trajekty
 • Co vidět ve Gdyni – ZOO, akvárium, torpédoborec a další zajímavosti Gdyně
 • Výlety a okolí Gdyně – přírodní rezervaci Wielka Piaśnica, poloostrov Hel, Sopoty a další
 • Vlakem do Gdyně – nejsnazší způsob dopravy do Gdyně

Gdyně je živé přímořské město v Pomořském vojvodství na severu Polska. Má bohaté námořní dědictví, nádherné pobřeží, moderní architekturu a řadu kulturních a rekreačních zajímavostí. Ať už člověka zajímá historie, námořní muzea, plážové aktivity nebo poznávání oblasti Trojměstí, Gdyně má každému co nabídnout. Díky své rozmanitosti a atraktivitě je Gdyně skvělým cílem pro dovolenou u moře v Polsku, která zaručí nezapomenutelné zážitky pro všechny věkové kategorie.

Gdyně – Polsko

Gdyně je město v severním Polsku, které leží na pobřeží Baltského moře v Pomořanském vojvodství. Oproti sousedním městům Gdaňsk a Sopoty sice není tak známá, ale určitě za nimi v ničem nezaostává. Někteří dokonce tvrdí, že polská Gdyně je jednou z nejvíce podceňovaných destinací v zemi, která je vždy ve stínu populárnějších míst v této oblasti. A to je velká škoda.

Stejně jako Gdaňsk a Sopoty, i Gdyně má bohatou historii spojenou s námořním obchodem a lodní dopravou. Byla založena v roce 1926 jako moderní přístav, který měl nahradit přístup Polska k moři po ztrátě tohoto území po první světové válce.

Přístav Gdyně je jedním z největších a nejrušnějších polských přístavů, což přispívá k městu jako obchodnímu uzlu.

Gdyně – ubytování

Ubytování v Gdyni nabízí hned několik možností. Mezi ty standardní patří samozřejmě široká řada hotelů, které vyhovují různým finančním možnostem a preferencím. Ubytování v Gdyni nabízí také mnoho penzionů a B&B zařízení, které nabízejí pohodlné a cenově dostupné ubytování. Lze je najít v různých částech města.

Pro ty, kteří hledají luxusnější ubytování, nabízí Gdyně také luxusní ubytování. Tyto hotely často nabízejí špičkové vybavení, lázeňské zařízení a nádherný výhled na Baltské moře. A kdyby chtěl mít náhodou někdo více soukromí, nemusí zoufat. V Gdyni je k dispozici k pronájmu mnoho soukromých apartmánů. Níže je několik tipů na ubytování v tomto krásném městě.

 1. Gdynia Główna Apartament
  • Nacházející se v centru města, apartmán Gdynia Główna nabízí pohodlí a jedinečný přístup k místním atrakcím.
 2. The Marine Plaza Sea Towers
  • Tento moderní komplex The Marine Plaza Sea Towers, s impozantními výhledy na moře, spojuje luxusní ubytování s jedinečnou atmosférou.
 3. By the Sea Apartments Square
  • Apartmány By the Sea Square, v blízkosti přístavu, poskytují ideální základnu pro ty, kteří chtějí prozkoumat Gdyni a okolní oblasti.
 4. Sea Towers Ekskluzywne Apartamenty
  • Tyto exkluzivní apartmány v Sea Towers nabízejí vysoký standard ubytování s moderním designem a nádhernými výhledy na Baltské moře.
 5. Shire Gdynia
  • Hotel Shire Gdynia, s klidným prostředím a výbornou dostupností do centra, zaručuje pohodlný pobyt s důrazem na relaxaci.

Gdyně přináší širokou škálu ubytovacích možností pro každého návštěvníka, ať už touží po luxusním apartmánu, moderním hotelu s all inclusive nebo jen klidném místě na odpočinek.

Gdyně – počasí

Počasí v Gdyni, která se nachází na severu Polska je velmi různorodé. Panuje zde mírné přímořské klima s mírnými léty a poměrně chladnými zimami. Jaro v Gdyni bývá chladné s teplotami v rozmezí od 5 °C do 15 °C. Občasné dešťové přeháňky jsou v tomto období běžné. Léto v Gdyni je obecně mírné a počasí je poměrně příjemné. Podzim v Gdyni přináší ochlazení a déšť.

Zimy jsou pak chladné a teploty se často pohybují v rozmezí od -5 °C do 5 °C. Nejlepší doba pro návštěvu Gdyně závisí především na preferencích a aktivitách jednotlivce. Pokud dává člověk přednost mírnějšímu počasí a chce si užívat venkovních aktivit, ideální jsou letní měsíce od června do srpna. Tehdy lze prozkoumat městské pláže, pouliční festivaly a venkovní akce.

Pokud však někomu nevadí nižší teploty a chce poznat méně přeplněné město, může být příjemné i jaro a podzim. Tato období nabízejí krásné scenérie a také lze najít lepší nabídky ubytování a letenek. Zima je skvělým obdobím pro návštěvu pro ty, kdo milují zimní sporty.

Gdyně nabízí luxusní ubytování s výhledem na moře.

Doprava v Gdyni

V Gdyni se lidé dopravují především autobusy, tramvajemi a vlaky. Město má rozsáhlou autobusovou síť, která pokrývá téměř všechny části města. Autobusy jezdí od časného rána do půlnoci, některé linky jezdí i v noci.

Autobusové zastávky jsou označeny tabulkami s čísly linek a jízdním řádem. Jízdenky jsou platné po určitou dobu a umožňují přestupy mezi autobusy v tomto časovém rámci.

Podobně jako u autobusů je tomu i u tramvají. Doprava v Gdyni zahrnuje také dobré vlakové spojení s ostatními městy v Polsku i v zahraničí. Vlaky vyjíždí z hlavního nádraží Gdynia Główna a představují pohodlný způsob dopravy na delší vzdálenosti.

Kromě těchto veřejných dopravních prostředků patří k dopravě v Gdyni také taxíky a služby sdílené jízdy. Celkově je pohyb po Gdyni pohodlný a dostupný díky dobře rozvinuté síti veřejné dopravy spojující různé části města i mimo něj.

Námořní přístav Gdyně

Vzhledem k tomu, že se jedná o přístavní město ležící u Baltské moře má Gdyně námořní přístav. Dokonce je jedním z hlavních polských námořních přístavů a hraje klíčovou roli v námořním obchodu země. Překládá různé druhy nákladu, včetně kontejnerů, volně loženého zboží a běžného nákladu. V porovnání s jinými významnými přístavy v regionu má námořní přístav Gdyně poměrně krátkou historii.

Námořní přístav Gdyně je dobře propojen s ostatními evropskými přístavy prostřednictvím pravidelných lodních tras. Má navázané spojení mimo jiné s přístavy ve Skandinávii, Pobaltí, Velké Británii, Německu a Nizozemsku. Má několik terminálů a nábřeží, které mohou pojmout velká plavidla.

Polsko má rozsáhlé pobřeží na Baltském moři, které je přibližně 500 km dlouhé. Města jako Gdaňsk, Sopoty a Kolobřeh jsou známá přímořská letoviska

Gdyně – trajekt

Trajekty v Gdyni hrají klíčovou roli v dopravním systému města. Z přístavu Gdyně vyjíždí několik trajektových společností, které nabízejí řadu služeb a spojují město s různými destinacemi v oblasti Baltského moře. Mezi jinými je to také například Kodaň, Helsinky či Petrohrad.

Trajekty z Gdyně poskytují také služby přepravy vozidel, takže cestující si mohou na palubu vzít své automobily, motocykly s povinnou výbavou, jízdní kola nebo obytné vozy. Přímo v Gdyni je možné využít trajekt k přepravě a také k turistickým a poznávacím účelům.

Gdyně – co vidět

A co vidět v Gdyni? Zajímavých míst a pamětihodností je zde hned několik. Mezi ty nejznámější určitě patří živé Kościuszkovo náměstí s kavárnami, restauracemi a obchody, Gdynia Główna, tedy hlavní nádraží v Gdyni, známé svou působivou architekturou a interiérovým designem či Gdyňské akvárium.

Jde o moderní muzeum mořských živočichů, kde je možné vidět různé druhy ryb, včetně žraloků, rejnoků a různých tropických druhů. To je jen několik zajímavostí. Gdyně toho může samozřejmě nabídnout mnohem více, i pokud jde o kulturní akce, festivaly, parky a volnočasové aktivity

Písečná pláž s molem ve městě Gdyně.

Gdyně – akvárium

Akvárium v Gdyni, známé také jako Akvárium Gdynia Oceanarium, je oblíbenou turistickou atrakcí v polské Gdyni. Nachází se v centru Gdyně, s výhledem na malebný Gdaňský záliv na pobřeží Baltského moře. Akvárium nabízí spoustu mořských živočichů, včetně ryb, plazů a savců. Návštěvníci si mohou prohlédnout četné nádrže a exponáty představující různé vodní ekosystémy z celého světa.

Největší atrakcí gdyňského akvária je Oceanárium. Je to jedna z největších uzavřených nádrží s mořskou vodou v Evropě, ve které plavou žraloci, rejnoci, mořské želvy a spousta dalších pestrobarevných ryb. Akvárium v Gdyni nabízí také pro své návštěvníky různé interaktivní zážitky a vzdělávací programy.

Gdyně – zoo

Gdyňská zoo byla založena v roce 2008, takže je relativně novým přírůstkem mezi atrakcemi města. Byla navržena jako moderní, vzdělávací a interaktivní zařízení. Zoo se nachází v malebné lesnaté oblasti známé jako Redlovská plošina, která vytváří přirozené a malebné prostředí pro návštěvníky i zvířata.

Návštěvníci zde najdou celou řadu druhů zvířat, jako jsou tygři, lvi, žirafy, zebry, klokani, tučňáci a mnoho dalších. Zoo Gdyně aktivně podporuje projekty na ochranu přírody a zapojuje se do programů chovu ohrožených zvířat. Zoo je mimo jiné vhodná i pro vozíčkáře, takže je přístupná i pro osoby se zdravotním postižením.

Co navštívit v Gdyni?

Na první pohled se může zdát, že v Gdyni není, co zajímavého dělat. Vždyť je stará ještě méně než sto let, takže zde není k vidění mnoho historických památek, hradů nebo dokonce zřícenin. Pokud se však člověk ponoří trochu hlouběji objeví cestovatelskou perlu, která stojí za návštěvu. Co navštívit v Gdyni?

Vzhledem k tomu, že se jedná o přímořské městečko je zde spousta věcí spojena právě s mořem. Vydat se člověk může například na prohlídku torpédoborce polského námořnictva z druhé světové války ORP Błyskawica, který je nyní plovoucím muzeem.

Nebo může navštívit vysokou loď Dar Pomorza, která je nyní muzejní lodí. Lze zde nahlédnout do historie plavby a prohlédnout si paluby a kajuty. Gdyňské molo a procházka po promenádě má také své kouzlo. Lze si zde užít den odpočinku na krásné písečné pláži, pozorovat nádherný výhled na Baltské moře či se vydat promenádou po útesu Orlowo.

Gdyně – zajímavosti

Zajímavostí Gdyně je rozhodně to, že byla původně malou rybářskou vesnicí. Během let se z ní stalo oblíbené letní středisko a město s téměř 250 000 obyvateli. Památky, které si zde lze prohlédnout mají převážně slanou přímořskou tematiku. Jaké jsou zajímavosti Gdyně?

Velkou zajímavostí Gdyně je rozhodně Námořní muzeum. Představuje historii a vývoj polského námořnictva prostřednictvím různých exponátů, včetně modelů válečných lodí, historických artefaktů a interaktivních expozic. Dále je to pak určitě Muzeum města Gdyně, které stojí rozhodně za návštěvu.

Přístav města Gdyně.

Muzeum města Gdyně

Gdyňské městské muzeum bylo založeno 1. května 1978 s cílem chránit a propagovat kulturní dědictví města Gdyně. Sbírky muzea se zaměřují především na historii, kulturu a rozvoj města Gdyně a okolního regionu. Nachází se zde široká škála artefaktů, dokumentů, fotografií a multimediálních prezentací.

Muzeum má několik stálých a dočasných výstav, které představují různé aspekty historie Gdyně. Tyto výstavy se zabývají například námořním dědictvím města, založením přístavu, rozvojem města a dopady druhé světové války.

Gdyně – výlety a okolí

Město Gdyně nabízí svým návštěvníkům řadu zajímavých výletů a krásné okolí. Gdyně je spolu s městem Gdaňsk a Sopoty součástí metropolitní oblasti Trojměstí. Jednodenní výlet do těchto sousedních měst bude pro mnohé určitě zážitkem. Jde totiž o historická stará města s úžasnou architekturou.

Na sever od Gdyně se rozkládá poloostrov Hel, krásný úzký pruh země mezi Baltským mořem a Puckou zátokou. Je oblíbeným cílem návštěvníků pláží, milovníků vodních sportů a přírody. Milovníci přírody si zase jistě rádi prohlédnou přírodní rezervaci Wielka Piaśnica, která se nachází nedaleko Gdyně.

Tato chráněná oblast je domovem rozmanité flóry a fauny, včetně vzácných druhů ptáků a jedinečných mokřadních ekosystémů. A pokud někoho zajímá hudba a kulturní akce, měl by rozhodně navštívit Lesní operu v Sopotech. Tento úžasný venkovní amfiteátr je obklopen krásným lesem a v letních měsících se v něm konají koncerty, opery a další představení.

Vlakem do Gdyně

A jak se do Gdyně dostat? Cesta autem z Prahy trvá necelých 9 hodin. Ten, kdo ale nechce trávit za volantem tuhle dobu může do Gdyně vlakem. Nejjednodušší to mají obyvatele Bohumína a blízkého okolí. Odtud totiž jezdí vlakem přímo do Gdyně. Z Prahy či Brna je pak možné se do Gdyně dostat vlakem s přestupem v Katovicích. Město Gdyně rozhodně stojí za návštěvu.

Krásným výletem vlakem může být také cesta z Gdyně do Wroclawi, která vede přes různorodá polská města a krajinu a nabízí pohodlnou a efektivní možnost cestování.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti