Lübeck, Německo – co navštívit, zajímavosti, informace

Evropa
lubeck

I když se jedná o malé město, je v Lübecku spousta možností, co dělat. Říká se, že je to jedno z nejlépe střežených tajemství Německa. Lübeck má okouzlující centrum plné pěkné architektury se spoustou kostelních věží, podél kterého protéká řeka Trave. Co podniknout v bývalém hanzovní městě Lübecku? A jaké je počasí v Lübecku?


Obsah článku

  • O Lübecku – čím Lübeck vyniká a proč ho navštívit
  • Ubytování Lübeck – tipy na hotely, B&B a penziony
  • Co navštívit v Lübecku – Holstentor, socha ďábla, neobvyklý dům a další
  • Počasí v Lübecku – kdy je nejlepší doba na návštěvu

O Lübecku

Lübeck je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, což není překvapením, když člověk vidí, jak krásné je jeho historické centrum města. Jsou zde krásná dlážděná nádvoří lemovaná květinami. a Lübeck je přesně ten závan čerstvého vzduchu, který na dovolené ve městě člověk potřebuje.

Hanzovní město Lübeck více než 300 let spolu s dalšími městy ovládalo obchod od Pobaltí až po Severní moře. Takže Lübeck měl opravdu důležitou roli, protože se nacházel uprostřed toho všeho.

Lübecku se také říkalo „město sedmi věží„, zřejmě kvůli množství kostelů. Nyní je známý hlavně díky svému marcipánu. A bonusem je, že se město Lübeck dá navštívit jako jednodenní výlet z velkého, rušného Hamburku, nebo po již méně komfortní tříhodinové cestě i z Berlína.

TIP: Mezi další skrytá tajemství Německa patří například i Bavorské město Füssen. Toto město se schovává mezi kopci a v okolí lze navštívit nádherné hrady. Dalšími jsou proslulé Cáchy nebo Schwerin.

Ubytování Lübeck

Lübeck, malebné město s bohatou historií a architektonickým dědictvím, láká návštěvníky k objevování svých krás. Nabídka ubytování je rozmanitá a zahrnuje několik zajímavých možností:

Premier Inn Lübeck City Stadtgraben

  • Moderní hotel Premier Inn nabízí pohodlné ubytování v centru města s výhodnou dostupností k historickým památkám a pamětihodnostem.

Park Inn by Radisson Lübeck

  • S výhledem na řeku Trave nabízí Park Inn by Radisson pohodlné a elegantní ubytování, spojené s vysokým standardem a profesionálním servisem.

Hotel Kaiserhof Lübeck

  • Tento hotel zaujme svým historickým šarmem a prvotřídním vybavením, což poskytuje hostům luxusní zážitek v centru Lübecku.

Vier Jahreszeiten Lübeck

  • Vier Jahreszeiten láká svou klidnou atmosférou a vkusným designem, poskytujícím relaxaci po dni stráveném procházkami městem.

Pensionszimmer Hannes

  • Pro ty, kteří preferují útulnost penzionu, nabízí Pensionszimmer Hannes pohodlné a cenově dostupné ubytování s osobním přístupem.

Ubytovací nabídka v Lübecku zajistí pestrý výběr pro různé preference návštěvníků, ať už hledají moderní komfort, historický šarm nebo útulnost penzionu.

Nejsnadněji se ubytování hledá na internetu. Jeden z nepoužívanějších portálů pro vyhledávání ubytování je Booking. Do vyhledávače stačí zadat „Ubytování Lübeck“ a zobrazí se obrovské množství nabídek.

Co navštívit v Lübecku?

Jak už bylo řečeno, město Lübeck je zapsáno na seznamu UNESCO a rozhodně to nezaslouženě, protože v Lübecku se nejde nudit. Je zde tolik zajímavých míst a atrakcí, že musí člověk hodně zabrat, aby to vše stihnul.

Pokud už je člověk ze všech těch výletů unavený, může si odpočinout v místní restauraci, nebo cukrárně, kde může ochutnat jedinečné marcipánové dorty.

Lübeck v Německu je od Prahy v České republice vzdálený zhruba 630 kilometrů, takže na jednodenní výlet z Prahy to není pohodlné, ale na prodloužený víkend se sem dá vyrazit úplně v pohodě. A důvodů proč jet až do německého Lübecku je hodně. Jaké to jsou?

Staré město

Největší historické centrum v Německu se rozkládá na 100 hektarech historických ulic pod dohledem sedmi věží v Lübecku. Procházet se a prohlížet si historické centrum je rozhodně jedna z nejlepších věcí, které se dají v Lübecku dělat.

Klasickou uliční scénou Lübecku jsou řady renesančních štítových domů, které jsou prolomeny průchody. Město je koncipováno tak, že odmění každého, kdo má chuť na dobrodružství. Člověk může odbočit z hlavních ulic a vydat se uličkami do skrytých dvorů až se s překvapením znovu ocitne na známé ulici.

Nádvoří se nacházejí především v zachovalé čtvrti Kober na severu podél ulic Engeslwisch, Glockengießerstraße a Engelsgrube a na jihu kolem katedrály.

Pokud člověka přepadne chuť na nákupy, může zůstat na Breite Straße a Königstraße, kde se vedle jedinečných butiků a cukráren přetahují o pozici i velké značky.

lubeck-stare-mesto-2873715
Historické centrum města opravdu vypadá jako z pohádky a často sem vedou první kroky turistů.

Holstentor

Holstentor, který střeží západní vchod do Starého Města, je známou pamětihodností po celém Německu. Město Lübeck mělo kdysi čtyři tyto velké středověké brány, ale zůstala jen tato a jedna další méně vzrušující. Brána Holstentor byla postavena v letech 1464 až 1478, ale od té doby byla dvakrát přestavěna.

Navzdory všem stavebním úpravám je vidět, že se tak trochu prohýbá sama do sebe. A sesedání půdy také způsobilo, že jižní věž je o něco nižší než věž sousední. Ani německé inženýrství nedokáže bojovat proti sesedání půdy. O to je však brána bizarnější a půvabnější.

Uvnitř se nachází malé muzeum o moci hanzovního města Lübecku jako svobodného císařského města, které obsahuje dobové měřící přístroje, modely lodí, zbrojí a zbraní. Toto muzeum je skvělou zastávkou, pokud počasí v Lübecku nepřeje venkovním výletům.

holstentor-v-lubecku
Tato stará brána je ikonou města Lübecku a je známá široko daleko.

Kostel Panny Marie

Kostel Panny Marie je zřejmě třetím největším kostelem v Německu. Byl postaven v letech 1250 až 1350 a stal se vzorem pro mnoho dalších cihlových gotických kostelů v Pobaltí. Uvnitř je mohutný a má nejvyšší cihlový klenutý strop na světě, který měří až 40 metrů. Dvě věže jsou vysoké neuvěřitelných 125 metrů a byly posledními prvky dokončenými v 50. letech 13. století.

Kostel má bohužel neveselou vzpomínku, kterou si může návštěvník v kostele Panny Marie připomenout. Jedná se o rozbité zvony. Během náletu v roce 1942 byl kostel zasažen a zapálen. Většina jeho interiéru se při požárech ztratila a dva zvony v jedné z věží spadly z obrovské výšky. Přestože vše ostatní bylo obnoveno, zvony byly ponechány na místě, kde se roztříštily. Staly se tak památníkem 2. světové války a symbolem Lübecku.

Jednou z nejunikátnějších věcí na kostele Panny Marie jsou vitrážová okna. Ta nejsou tak stará, instalována byla teprve v 50. letech 20. století. Jsou však zajímavá, protože místo biblického výjevu, nebo pěkného vzoru, zobrazují několik strašidelných vyobrazení tančících mrtvol a koster. Jedná se o verzi motivu „danse macabre“, který pochází ze středověku. Představuje to myšlenku, že smrt nás nakonec všechny spojuje.

vitraze-v-lubecku-2391703
Takto vypadají unikátní vitráže v Lübecku.

An der Obertrave

Při prohlídce města se člověk přirozeně ocitne na procházce po promenádě An der Obertrave, která se nachází u řeky Trave. Z jednoho konce na druhý je to jen 10 minut chůze, ale stojí za to ji sledovat od začátku až do konce.

Cestu lemují naprosto úchvatné památkově chráněné domy s opravdu zdobnými štíty. Některé z nich jsou pestrobarevné a působí jako z čokoládové krabičky. Pokud bude hezký den, vyplatí se zastavit se v jedné z mnoha kaváren s venkovním posezením.

lubeck-treva-5280998
Procházka a posezení u řeky nikdy nezklame.

Bronzová socha ďábla

Podle legendy se ve 13. století, když se stavěl kostel Panny Marie, přišel na staveniště podívat ďábel, aby zjistil, co se děje. Ptal se stavitelů, ale ti se báli říct, že to bude kostel. Tak mu zalhali a řekli, že to bude vinárna. Každopádně ďábel byl myšlenkou vinárny tak nadšený, že se rozhodl pomáhat se stavbou.

Když byl kostel téměř hotový, čertovi došlo, že to není vinárna a rozčílil se, protože není velkým příznivcem kostelů. Už se chystal, že na kostel hodí velkou desku, aby ho srovnal se zemí, ale jeden ze stavitelů ho zastavil slibem, že poblíž postaví opravdovou vinárnu. Ďábel se uklidnil a pustil desku na zem.

Deska na tom místě zůstává dodnes. Jsou na ní škrábance, které mají být otisky ďáblových drápů. V roce 1999 poskytl umělec Rolf Goerler bronzovou sochu ďábla. Dodnes si návštěvník může zajít na skleničku do vinného sklípku, který je hned naproti kostelu.

lubeck-socha-dabla-6491211
Ďábel se tváří spokojeně, protože stavitelé nakonec dodrželi slib a postavili vinárnu.

Radnice

Lübecká radnice pochází ze 13. století a je nádherná. Návštěvník si ji zevnitř může prohlédnout s průvodcem, ale prohlídka probíhá pouze v němčině.

Radnice je postavena se souborem dalších pěkných budov obklopujících centrální nádvoří. V přízemí jsou kavárny a restaurace a v rušné atmosféře vystupují pouliční umělci. Je to také hned naproti obchodu s marcipánem.

lubeck-radnice
Radnice, která patří k největším středověkým radnicím v Německu, je další fotogenickou památkou Lübecku.

Neobvyklý dům

Pro milovníky neobvyklých staveb je tato stavba jedna z nejpodivnějších a nejhezčích. Je to nakloněný hrázděný dům z roku 1672, který je vestavěný do kousku polorozpadlé středověké hradby s polovinou věže. Původní architekt ho postavil právě takto, nikoliv jako novodobou záležitost, což mu dodává ještě větší přitažlivost. Středověká zeď se kdysi táhla podél celé této ulice, takže to muselo být ještě působivější.

lubeck-neobvykly-dum
Architektonicky je to velice zajímavý dům, který rozhodně stojí za to vidět.

Rozhledna

Kostel sv. Petra není funkčním kostelem, ale slouží městu jako výstavní prostor. O Vánocích se zde koná malý trh uměleckých řemesel. Interiér kostela je zkrátka prázdný prostor s bílými stěnami, což mu dodává velmi současný ráz a znamená to, že pravidelné umělecké výstavy, které hostí, jsou krásně vidět.

Stejně jako velká část Lübecku i Německa byl i tento kostel za 2. světové války značně poškozen, a proto už vůbec nevypadá jako dřív. Věž však byla přestavěna tak, aby na ni návštěvníci mohli vystoupat a vychutnat si panoramatický výhled na město z vyhlídkové plošiny ve výšce 50 metrů.

Výhled je úchvatný, zejména za dobrého počasí, kdy je vidět až k Baltskému moři. Pohled z ptačí perspektivy dodává opravdu dobrý pocit z toho, jak je město Lübeck rozvrženo. A fotky města při západu Slunce jsou přímo úžasné.

Lübecká zátoka

V Lübecké zátoce se člověk nadýchá mořského vzduchu a zapomene na shon všedních dnů, když si bude užívat zábavy a her na plážích s jemným pískem. Lübecká zátoka je skutečným rodinným rájem. Každoročně se na pobřeží Baltského moře sjíždí více než milion návštěvníků na pestré festivaly, jako je například regata „Travemünder Woche“.

Do Lübecké zátoky je dobré spojení vlakem, protože z Hamburku sem jede vlak necelých 45 minut a z Lübecku jen asi 15 minut.

Pokud tedy člověk tráví dovolenou v Lübecku může si na jeden relaxační den zajet do Lübecké zátoky, vykoupat se, opálit se a večer zase odjet vlakem zpět. Takovýto výlet se dá v pohodě podniknout i s dětmi, kterým se bude koupání v Lübecké zátoce určitě líbit.

lubeck-zatoka
Lübecká zátoka nabízí úplně úchvatné pláže.

Počasí v Lübecku

V Lübecku jsou příjemná léta s částečnou oblačností a dlouhé, velmi chladné, větrné a většinou zamračené zimy. V průběhu roku se teplota obvykle pohybuje od – 2 °C do 23 °C a jen zřídkakdy je nižší než -9 °C nebo vyšší než 29 °C.

Na základě počasí v Lübecku je nejlepší roční období pro návštěvu tohoto města od konce června do začátku září.

Co navštívitDovolenáInformace