Hotel Sandra SPA Karpacz – zkušenosti a recenze
Hotel Sandra Spa Karpacz je oblíbeným rekreačním místem v srdci polských Krkonoš, přesněji v malebném městečku Karpacz, které je...
Číst víceJak jistě každý ví, Berlín je hlavní město Německa. Žije zde více než tři a půl milionu obyvatel a je to jedno z největších měst v Evropě. Díky svým památkám je hojně navštěvován. Konají se zde trhy, festivaly a koncerty. Berlín je zároveň dostupný i pro české turisty.
Berlín je domovem světově proslulé Berlínské opery a Berlínského filharmonického orchestru, dále jeho rozmanitá umělecká scéna zahrnuje stovky galerií, akcí a muzeí, včetně těch na Muzejním ostrově, který je na seznamu světového dědictví UNESCO stejně jako katedrála v Kolíně nad Rýnem.
Navzdory devastaci druhé světové války a po desetiletích úpadku na východ od nechvalně proslulé Berlínské zdi bylo město přestavěno způsobem, který slaví úspěchy a zároveň uznává temnou minulost.
Dnes si Berlín vydobyl pověst mladistvé, kypící turistické destinace, která nabízí eklektický mix nové a klasické architektury, dynamické zábavy, nákupů a široké škály sportovních a kulturních institucí a uměleckých galerií.
Berlín, kulturní a historická metropole Německa, je městem, které pulsuje energií a nabízí nekonečné možnosti pro objevování. Pro cestovatele, kteří se rozhodnou prozkoumat tento fascinující světový příběh, je klíčovým faktorem správný výběr ubytování. Seznam hotelů níže zahrnuje variace od luxusních hotelů po levné hostely, aby vyhověl různým preferencím a rozpočtům.
Ubytování v Berlíně je nejen základem pro pohodlný pobyt, ale také klíčovým prvkem pro prožití jedinečné atmosféry tohoto města. Bez ohledu na to, zda si návštěvník vybere luxusní hotel s bohatou historií, moderní rezidenci nebo přátelský hostel, každý z těchto hotelů nabídne unikátní pohled na Berlín a jeho nekonečné možnosti.
Jak jde zjistit již z předchozího úvodu, tak v Berlíně je opravdu spousta památek, které stojí vidět. Vydaná energie se určitě uchová v nezapomenutelných vzpomínkách a zážitcích. Každý člověk si v tomto krásném a rozlehlém městě najde to, co ho baví a líbí se mu, proto se nesmí opomíjet před ostatními hlavními městy jako je Vídeň. Níže bude uvedeno několik tipů, kam se vydat na výlet.
TIP: Hlavním městem Slovenska je Bratislava. Možná turisty opomíjená metropole, i když ukrývá hned několik pokladů. Bratislavské památky jako hrad Děvín, Bratislavský hrad či Staré město stojí za návštěvu.
Braniborská brána je jednou z nejvýznamnějších památek Berlína s více než dvousetletou historií. Braniborská brána bývala památníkem rozdělení – po výstavbě Berlínské zdi byla umístěna v uzavřeném prostoru a východní ani západní Němci ji nemohli navštívit, proto se po pádu Zdi stala symbolem německé jednoty.
Berlín má Braniborskou bránu díky králi Fridrichu Vilému II., který nechal postavit velkou pískovcovou bránu jako důstojný závěr velkolepého bulváru Unter den Linden. Brána je všeobecně považována za jednu z nejkrásnějších staveb klasicismu.
Byla postavena v letech 1788 až 1791 podle návrhů Carla Gottharda Langhanse staršího, který se silně inspiroval Propylájí athénské Akropole. Dva roky po dokončení Braniborské brány byl na střechu brány umístěn tzv. Quadriga – vůz tažený čtyřmi koňmi.
Projížďka lodí centrem Berlína po řece Sprévě ukazuje spoustu slavných památek Berlína z nábřeží.
Cestou si člověk vychutná ta nejzajímavější místa, která jsou vidět z řeky, která protéká na své cestě srdcem města. Mnoho památek vedle sebe vytváří jedinečnou scenérii pro vzrušující výlet.
Prohlídka lodí vede po boku různých historických míst a ukazuje Berlín z velmi speciální perspektivy. Je to podobný zážitek jako plavba po Vltavě. Ve Stockholmu, který se rozkládá na 14 ostrovech, má plavba turistický i praktický dopravní účel. Berlín tedy není jediné město s nabídkou vyhlídkové plavby, ale stejně se vyplatí této nabídky využít.
Dnes už zbyly jen malé úseky Berlínské zdi, včetně 1,4 kilometru dlouhého úseku zachovaného jako součást památníku Berlínské zdi (Gedenkstätte Berliner Mauer), který představuje mrazivou připomínku nevraživosti, která kdysi rozdělovala Evropu.
Kdy byla postavena Berlínská zeď? Berlínská zeď stojí již od roku 1961, kdy východní Německo uzavřelo polovinu města, aby zabránilo občanům v útěku do západního Německa. Když byla v roce 1989 stržena, čtyři metry vysoká zeď se táhla 155 kilometrů, dělila 55 ulic a měla 293 pozorovacích věží a 57 bunkrů.
Berlínská televizní věž, která se tyčí 368 metrů do nebe, je nejviditelnější památkou města. Věž na Alexanderplatzu však není jen úžasnou podívanou, je také nejvyšší budovou v Evropě, která je přístupná široké veřejnosti. A ze závratné výšky její vyhlídkové plošiny se naskytuje nádherný panoramatický výhled do všech stran na celé město – i za něj.
Berlínská televizní věž byla slavnostně otevřena 3. října 1969 a to po pouhé čtyřleté stavbě. Věž navrhl Hermann Henselmann.
Velkolepá kopule katedrály (Berliner Dom) je jednou z hlavních památek berlínské městské krajiny. Historie berlínské katedrály sahá až do 15. století. Na počátku devatenáctého století přední pruský architekt Karl Friedrich Schinkel proměnil dvorní kostel v neoklasicistní budovu.
S propracovanými dekorativními a ornamentálními vzory stojí za zhlédnutí především interiér katedrály.
Přestože je však kostel znám jako katedrála, má ve skutečnosti status farního kostela – byť ne ledajakého. Jednalo se o reprezentativní etapu pro dynastii Hohenzollernů, vládce Pruska a později německé císaře.
Dnes, jako farnost a katedrální kostel, slouží protestantské komunitě v Berlíně. Sbor není založen na místě bydliště, ale vstup je otevřen všem pokřtěným protestantům v regionu.
Zajímavých kostelů, hradů a zámků je v Německu spousta. Jedním takovým příkladem může být například Neuschwanstein. Bohužel se nenachází v Berlíně, ale v Bavorsku. Bližším zámkem, který také stojí za návštěvu, je zámek Schwerin, který je od Berlína vzdálen přibližně 2 hodiny cesty.
Braniborsko, spolková země obklopující Berlín, je známo jako země 3 000 jezer a návštěva jednoho z nich je dokonalým protipólem jakékoliv berlínské neřesti – piva, cigaret, klobásy. Jezera jsou neúprosně krásné v zimě a lákavé v létě. Značná část jezer je dostupná veřejnou dopravou, a pokud si s sebou člověk vezme kolo, má slušnou šanci najít si vlastní soukromou pláž na opalování u jezera. Ať už jde o plachtění, plavání nebo procházky, každé jezero má svůj vlastní charakter a každý Berlíňan má svého oblíbence.
Centrální autobusové nádraží Berlín (ZOB) se nachází v berlínské západní čtvrti Charlottenburg, naproti Mezinárodnímu kongresovému centru ICC a výstavišti pod Funkturmem. Do ZOB jezdí autobusy z destinací po celém Německu a Evropě. Cesta do centra trvá okolo patnácti minut.
V Berlíně se také nachází letiště, které je dokonce na třetí příčce v Německu co do počtu odbavených cestujících. Nabízí lety do mnoha evropských i mimoevropských destinací. Z těch mimo Evropu určitě stojí za zmínku Ottawa v Kanadě nebo přímé lety do New Yorku či Los Angeles.
Německo nabízí mnoho skvělých second hand obchodů s oblečením, knihami a starožitnostmi. V posledních letech se rychlá móda dostala z řady důvodů pod palbu kritiky a tlačí mnoho spotřebitelů k nakupování z druhé ruky jako levnější a udržitelnější alternativě.
Mnoho věcí, jako jsou domácí potřeby, značkové oblečení, šperky nebo menší nábytek, je v mnoha obchodech poměrně drahé. Všechny tyto věci si člověk ale může koupit i z druhé ruky právě na takzvaném „bleším trhu“ („Flohmarkt“ nebo „Trödelmarkt“). Bleší trh je trh, kde jednotlivci mohou prodávat věci, které již nepotřebují.
Bleší trhy v Německu představují vzrušující alternativu k „normálnímu“ nákupnímu způsobu. Často jsou lidmi mylně považované za druhořadé trhy, kde vedle sebe sedí kradené zboží a položky na konci zásob. Bleší trhy v Německu jsou ve skutečnosti skutečnou pokladnicí úžasných obchodů. Samozřejmě, stejně jako na každém bleším trhu, najdete zde i elektroniku a domácí spotřebiče.
Speciální kapitolou jsou vánoční trhy, které se hojně konají například v Drážďanech.
Berlínský Muzejní ostrov je jedním z nejvýznačnějších muzejních komplexů v Evropě. Působivý architektonický soubor v srdci města navrhlo pět architektů. Stavba byla dokončena v roce 1930.
Rozhodně stojí za zhlédnutí muzejní budovy i exponáty, které ročně přilákají přes tři miliony návštěvníků. Výstavy, které prezentují předměty a artefakty z pravěku až do 19. století, mohou návštěvníci navštívit samostatně nebo v rámci prohlídky s průvodcem. Muzejní ostrov je od roku 1999 na seznamu světového dědictví UNESCO a v současné době je v procesu postupné obnovy.
Nová recepční budova – Galerie Jamese Simona – funguje jako návštěvnické centrum. Odtud by měli mít návštěvníci Muzejního ostrova přístup do čtyř z pěti muzeí.
Místo rozjímání, místo vzpomínek a varování. Nedaleko Braniborské brány v srdci Berlína se nachází tento památník.
V roce 1999, po dlouhých debatách, německý parlament rozhodl o zřízení ústředního pamětního místa, Památníku zavražděným Židům Evropy. Soutěž na její návrh vyhrál newyorský architekt Peter Eisenman. Památník byl slavnostně otevřen v roce 2005. Na pozemku o rozloze 19 000 metrů čtverečních umístil 2 711 betonových desek různé výšky.
Areál je otevřený ve dne v noci a ze všech čtyř stran se člověk může plně ponořit do přístupné prostorové struktury. Je umístěn na mírném svahu a jeho vlnitá podoba je jiná z každého místa. Nerovná betonová podlaha dává mnoha návštěvníkům chvilku závrať nebo dokonce nejistotu. Jeho otevřenost a abstraktnost dávají prostor ke konfrontaci s tématem svým vlastním způsobem.
Publikováno: 8. 6. 2022
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz