Maastricht, Nizozemsko – zajímavosti, zájezd, co vidět

Evropa

Maastricht je krásné nizozemské město, které je známé pro své bohaté kulturní dědictví, rušný noční život a historickou architekturu. Co vidět v Maastrichtu? A jaké panuje počasí v Maasrichtu?

Maastricht je město, které je turisty často přehlíženo. Rozhodně však stojí za návštěvu. Díky své živé kultuře, poutavé historii a úchvatné architektuře je Maastricht místem, které by si člověk neměl nechat ujít.

Maastricht je město plné překvapení a je skvělým cílem pro každého, kdo hledá nezapomenutelné zážitky. Co nabízí město Maastricht? A je v Maastrichtu letiště?

Kde leží Maastricht

Než se někdo vůbec vydá do Maastrichtu, určitě ho bude zajímat, kde je Maastricht. Maastricht je město v jižní části Nizozemska. Leží kousek od hranic s Belgií. Jde o nejstarší nizozemské město a hlavní město provincie Limburk.

Do Amsterdamu, hlavního města Nizozemí, to je z Maastrichtu něco málo přes 200 km a O něco blíže je historické město Utrecht. Necelých 100 km to je do slavných belgických Antverp. Nyní už má snad každý lepší představu o tom, kde leží Maastricht.

Město Maastricht leží na jihu Nizozemska kousek od hranic s Belgií.

Maastricht – stručná historie

Maastricht je označován za nejstarší město v Nizozemsku, jehož osídlení je doloženo již v dobách Římské říše. Nejstarší známé osídlení v této oblasti pochází z doby kolem roku 12 př. n. l., kdy zde Římané založili vojenský tábor.

Tento tábor se nazýval Mosae Trajectum, což v překladu znamená „Křižovatka Mosa“. Tento název byl odvozen od jeho polohy na přechodu přes řeku Mázu, která byla latinsky známá jako Mosa.

Po celý středověk byl Maastricht důležitým strategickým místem. Byl významným obchodním a průmyslovým centrem a také náboženským střediskem. V 11. století město získalo od knížete-biskupa první městská práva.

Tato listina udělila Maastrichtu určitá práva a výsady, například autonomii a právo razit vlastní mince.

V 16. století se město stalo dějištěm několika bitev mezi španělskými a nizozemskými vojsky. Výsledkem byl Vestfálský mír, který byl podepsán v roce 1648. Tato smlouva ukončila osmdesátiletou válku neboli Nizozemskou válku za nezávislost. Smlouva tak položila základy míru mezi Nizozemskem a Španělskem.

V průběhu 19. století se Maastricht stal významným průmyslovým centrem. Otevření Albertova kanálu v roce 1839 vedlo k hospodářskému rozmachu a město se stalo známé svou textilní výrobou. Město Maastricht se také stalo centrem vzdělanosti. Vzniklo zde několik univerzit a dalších institucí.

Podpisem Maastrichtské smlouvy v roce 1992 se město stalo symbolem Evropské unie. Konalo se zde první setkání původních 12 členských států.

Dnes je Maastricht rušné město s více než 120 000 obyvateli. Díky své ikonické architektuře, dlážděným ulicím a velkým náměstím je oblíbeným turistickým cílem. Nachází se zde také řada kulturních památek, včetně muzea Bonnefanten, baziliky svatého Servaase a Maastrichtského přírodovědného muzea.

Co vidět v Maastrichtu

Jednou z nejlepších aktivit v Maastrichtu, který se pyšní všemi svými historickými a uměleckými poklady, je procházka mnoha atmosférickými uličkami a nábřežími tohoto města, které je velmi přátelské pro pěší.

Žádná návštěva Maastrichtu není úplná bez prohlídky jeho dlážděných uliček. Staré město tvoří síť klikatých uliček lemovaných půvabnými kavárnami, restauracemi a obchody. K nasátí atmosféry města Maastricht stačí do některé z kaváren usednout, vychutnat si šálek kávy a pozorovat okolní svět.

Co vidět v Maastrichtu? Níže je uvedeno několik hlavních zajímavostí města Maastricht.

Most svatého Serváce

Poznávání Maastrichtu je nejlepší začít návštěvou ikonického městského mostu svatého Serváce. Tento most pocházející z římských dob je dominantou města a nabízí nádherný výhled na řeku Máza. Při přechodu mostu se člověk může kochat úchvatným výhledem na panorama města a okolní krajinu.

Tento kamenný most je již mnoho let ikonou města. Jako důležitá pěší komunikace ze západního na východní břeh je tento most nejen významnou historickou stavbou, nýbrž je důležitý i pro každodenní život ve městě.

Náměstí Maastricht – Vrijthof

Dalším místem, co vidět v Maastrichtu, je Vrijthof. Vrijthof v nizozemském Maastrichtu je jednou z nejznámějších památek města. Vrijthof se nachází v samém srdci města a představuje rozlehlé náměstí obklopené historickými budovami, památkami a kostely.

Náměstí je oblíbeným cílem turistů, místních obyvatel i studentů a v průběhu roku se zde konají nejrůznější akce. Na náměstí Maastricht se každoročně v květnu koná velký maastrichtský trh.

Na trhu se nachází řada stánků s místními produkty, řemeslnými výrobky a dalším zbožím. Jedná se o jeden z nejstarších trhů v Nizozemsku, který se koná již od 13. století.

Na náměstí Vrijthof se nachází také několik nejznámějších maastrichtských budov. Patří mezi ně gotická bazilika svatého Serváce (Sint Servaas), barokní kostel svatého Jana (Sint Janskerk) s červenou věží a stará radnice.

Bazilika Panny Marie

První z významných církevních staveb v Maastrichtu, bazilika Panny Marie, byla postavena v roce 1100. O její rané historii je však známo jen málo. Pozoruhodná západní fasáda s dvěma kruhovými věžemi, jejíž exteriér je čistě románský, vypadá poměrně staře.

Interiér je docela ponurý a zádumčivý, avšak vysokými okny sem proniká denní světlo. Obzvláště zajímavý je hlavní oltář a chórový kůr s množstvím složitých dekorací a úžasných vitráží.

Nachází se zde také klenotnice, která obsahuje některé důležité a zajímavé náboženské artefakty z Limburku.

Mezi největší zajímavosti Maastrichtu patří Bazilika Panny Marie.

Helpoort

Helpoort je v doslovném překladu „Pekelná brána“ a je jedním z posledních zbytků městských hradeb a obranných systémů, které byly postaveny v roce 1200.

Tato stavba, pojmenovaná podle toho, že ve věži brány byli skutečně zavíráni vězni, kdysi sloužila jako hlavní jižní vstup do města. V Pekelné bráně, která dnes stojí hrdě stejně jako před stovkami let, se nachází muzeum, které podrobně popisuje historii maastrichtského opevnění.

Tato stavba, která je fantastickým dokladem historie města, je nepřehlédnutelná a poskytuje skvělý přehled o dávné moci města Maastricht.

Muzeum Bonnefanten

Za návštěvu také stojí nedaleké muzeum Bonnefanten, které je jedním z nejstarších muzeí umění v Nizozemsku. Muzeum Bonnefanten má pozoruhodný design s velkou hlavní věží kruhového tvaru, na kterou navazuje stavba ve tvaru písmene E.

Výstavy uvnitř této velkolepé stavby jsou zaměřeny na výtvarné umění, a to jak historické, tak současné. Expozice starého umění zahrnují dřevěné sochy ze 13. století a italské a nizozemské obrazy z 12. až 17. století včetně Rubensových děl.

Sekce moderního umění zahrnuje mnoho sbírek od významných umělců 20. století, které zahrnují umělecké směry, jako je neoexpresionismus, Arte Povera a minimal art.

Pevnost Sint Pieter

Pevnost Sint Pieter je obdivuhodným příkladem obranného opevnění. Byla postavena na vyvýšeném místě a po vystoupání na její vrchol bude odměnou nádherný výhled na řeku Mázu a Maastricht.

Prohlídka s průvodcem provede sítí průchodů, dělových místností a ubikací vojáků.

Počasí Maastricht

Jaké panuje v Maastrichtu počasí a kdy je nejlepší doba na návštěvu tohoto města? Celoroční počasí v Maastrichtu je obecně mírné a teploty jen zřídka dosahují extrémních výšek nebo minim.

Průměrná teplota v Maastrichtu je 8-9 °C v zimních měsících a 21-22 °C v letních měsících. V letních měsících však mohou teploty dosahovat až 30 °C.

Srážky jsou v Maastrichtu po celý rok poměrně stálé. Nejsušší jsou měsíce červen a červenec, naopak nejvlhčí září a říjen. Sněhové srážky jsou vzácné, avšak v zimních měsících se čas od času objevují.

Díky mírnému klimatu je Maastricht ideálním místem k návštěvě po celý rok, protože návštěvníci se mohou těšit na příjemné teploty a dostatek sluníčka.

Maastricht – letiště

Letiště Maastricht Aachen (MST) je hlavní mezinárodní letiště obsluhující město Maastricht. Letiště se nachází 9 km od centra Maastrichtu.

Bohužel z ČR ani blízkého okolí na letiště Maastricht žádné lety nejsou. Přímé linky obstarává především nízkonákladový Ryanair ve směru do jižní Evropy. Z letiště Maastricht jezdí k hlavnímu nádraží ve městě autobusová linka 30.

Zájezd do Maastrichtu

Zájezd do Maastrichtu nabízí v Česku řada cestovních kanceláří. Zpravidla se však jedná o poznávací zájezd do Nizozemska, kdy se navštěvují nejzajímavější místa země, příp. i okolních států. V nabídce je třeba zájezd pro milovníky umění nebo zájezd za tulipány, kterými je Nizozemsko proslulé.

Nabídka zážitkových zájezdů do Maastrichtu a dalších míst je poměrně pestrá, takže si určitě vybere každý. A pokud by někdo zůstával v Nizozemsku delší dobu, určitě by si neměl nechat ujít návštěvu města Naarden.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti