Levné letenky, zpáteční letenka – často kladené dotazy

Magazín
letenky-1

Jste připraveni stisknout tlačítko „Rezervovat let“? Ne tak rychle. Existuje několik klíčových pravidel, která je třeba dodržovat, abyste se vyhnuli chybám při rezervaci, ale také možným problémům. Naštěstí se některým z největších komplikací lze snadno vyhnout, pokud víte, na co si dávat pozor. Zde je několik často kladených otázek, které je třeba zvážit při rezervaci letu.

Jaký je nejlepší způsob, jak získat nejlevnější letenku?

Mnohé letecké společnosti nabízejí letenky dostatečně předem. Čím blíže je datum odletu, tím vyšší jsou ceny letenek. Nejdražší letenky jsou většinou v posledním měsíci před odletem. Pokud chcete letět do exotických zemí, rozhodně zvažte nákup letenky https://www.esky.cz/letenky i 6 či 8 měsíců dopředu. Najděte letenky s nejlevnějším termínem, a přizpůsobte tomuto termínu vaše plány. Chcete-li na koupi letenek ušetřit, je také důležité kupovat vždy zpáteční lety. Ty jsou výrazně levnější, než kdybyste si koupili dvě jednosměrné cesty.

Další možností jak při nákupu letenek výrazně ušetřit, je cestovat v úterý nebo ve středu, a nakupovat letenky vždy o víkendu. Ceny letů uprostřed týdne jsou vždy nižší, protože lidé si často plánují víkendové krátké městské výlety bez nutnosti zameškání pracovního dne. Začátkem a koncem týdne zase létají podnikatelé, kteří se potřebují dopravit na obchodní schůzky. Přidanou hodnotou cestování uprostřed týdne jsou také kratší fronty na letištích, což oceníte zejména u odbavovacích pultů a při bezpečnostní kontrole. Nezapomeňte si také zjistit, jaká zavazadla do letadla můžete mít. Je třeba přesně vědět, jaká zavazadla jsou součástí letenky, a jaké velikosti příručního zavazadla letecké společnosti akceptují. Pokud zvolíte nesprávnou velikost nebo přesáhnete povolenou váhu, letenka se vám může nehezky prodražit.

TIP: Turisté, co by rádi viděli Sochu Svobody v New Yorku mohou zvolit levnější alternativu. Francie ukrývá repliky Soch Svobod, hned několik jich je přímo v hlavním městě v Paříži. Letenky do Paříže se dají rozhodně pořídit za nižší cenu než do Spojených státu amerických.

letenky-2

Jaké dotazy byste si měli položit při koupi letenek?

První věc, nad kterou je třeba se zamyslet, je zda vám v případě zrušení nebo změny letu vrátí peníze, případně zda lze let změnit nebo upravit i po jeho zakoupení. Obecně platí, že většina leteckých společností si za změnu nebo zrušení letenky účtuje poplatek ve výši 3 000 – 6 000 korun.

Druhá otázka, kterou byste si měli položit, se týká zavazadel. Pokud jste se někdy zamýšleli nad tím, jak jsou nízkonákladové letecké společnosti schopny dosahovat tak neuvěřitelně nízké ceny, odpověď je jednoduchá – účtují vám navíc všechny extra poplatky. Zpoplatnění zavazadel je jejich oblíbeným zvýšením konečné ceny, a tyto poplatky se mohou rychle nasčítat. Za 2 kila navíc tak můžete klidně zaplatit na letišti i 1 500 Kč, což může být v mnoha případech částka, kterou jste zaplatili za zpáteční letenku. I proto si zjistěte, jaká zavazadla jsou v letence zahrnuta co nejdříve. Tak máte možnost si další kufr zakoupit za příznivou cenu. Obecně platí, že přidání tašky při koupi letenky bude nejlevnější, přidání později online bude o něco dražší, a přidání zavazadel na letišti bude někde mezi vaším nervovým zhroucením a zkažením celé dovolené.

Důležité je také vědět, co se stane v případě zpoždění. To není v případě létání žádná legrace. Obzvlášť pokud nevíte, jak na tuto situaci reagovat. V závislosti na letecké společnosti a délce zpoždění můžete mít nárok na proplacení hotelové noci, stravovacích poukázek nebo hotovostních plateb na letišti. Je také dobré mít pro takové případy sjednané pojištění, které vám na nákup jakéhokoli letu nebo hotelu poskytne pojistné krytí proti zpoždění a jiným problémům, které s tím souvisí.

Zjistěte si také, na jaké letiště přilétáte, a z jakého letiště odlétáte. Toto se může zdát jako banalita, ale jelikož stále více a více míst přidává další letiště, není neobvyklé, že cestujícího někdo na letišti upozorní, že jeho linka odlétá za hodinu z jiného letiště, které je vzdáleno padesát kilometrů. Důvodem, proč města otevírají i menší letiště, jsou hlavně nízkonákladové letecké společnosti, které si nemohou dovolit platit velké letištní poplatky, nebo také kvůli rozrůstající se městské populaci. Naštěstí, za předpokladu, že váš itinerář letu vám byl odeslán e-mailem na účet Gmail, Mapy Google vám při hledání letiště zobrazí vaše nadcházející lety, a tak se zmatek v tom, na jaké letiště se máte dopravit, alespoň částečně minimalizuje. Je to jen jedna dodatečná pojistka, která zajistí, že vaše cesta proběhne hladce.

Stejně jako nízkonákladové letecké společnosti rády účtují příplatek za zavazadla, nechají vás zaplatit i to, pokud si před příjezdem na letiště nevytisknete palubní lístek. A stejně jako v případě zavazadel se neostýchají účtovat vám za jeho vytištění přímo neslušnou částku. Není neobvyklé, že nízkonákladový přepravce si za tuto službu na letišti účtuje 1 000 – 1 500 korun, což může být opět více než cena samotného letu. Mnoho leteckých společností nabízí také možnost check-inu přes mobil. Doporučujeme proto stáhnout si aplikaci letecké společnosti pár dní před odletem a většinou budete příjemně překvapeni možností jednoduchého mobilního odbavení.

letenky-3

Co potřebujete vědět před rezervací letu?

Předtím, než si rezervujete let, ujistěte se, na jaké letiště letíte a jak daleko se letiště nachází od centra města. Dostat se z letiště do hotelu vás v opačném případě může stát spoustu peněz, zvláště pokud si tuto cestu neplánujete dopředu. Větší města s veřejnou dopravou budou mít pravděpodobně na letišti vlaky nebo autobusy, ale menší destinace mohou mít pouze kyvadlovou dopravu, kterou je třeba rezervovat předem, nebo může být jednoduše na poslední chvíli dražší. Ještě složitější je předpokládat, že ve vaší destinaci budou možnosti levných taxíků a odvozu, aniž byste si nejprve zkontrolovali, zda jsou na letišti tyto služby vůbec povoleny. Například letiště Boston Logan až donedávna nepovolovalo Lyft ani Uber v pruzích k vyzvednutí na letišti – to znamená, že byste si museli vzít potenciálně klasické taxi za vyšší cenu, nebo se nechat odvézt na nejbližší parkoviště, kam mají tato auta povolen vjezd.

Pro rezervaci si také ověřte, zda kupujete letenku za přiměřenou cenu. Většina vyhledávačů letenek vám může naznačit, že letenka, kterou si plánujete pořídit je výrazně předražená. Vždy je proto lepší kupovat letenky přes ověřené vyhledávače, jako je například eSky.cz, kde letenky naleznete pravděpodobně o něco levněji. Použít můžete také možnosti kalendáře, který vám ukáže, která data mají nejlepší ceny. Přihlaste se také k pravidelnému odběru newsletteru, který vás upozorní e-mailem na nové nízké ceny, v momentě, kdy se objeví.