Rokycanská rozhledna na Kotli už stojí, otevře se v květnu

Magazín
obloha-2

Od loňska nově budovaná rozhledna na jihu Rokycan, na výrazném kopci Kotel (575 m), bude v sobotu 10. května 2014 slavnostně otevřena. Vyplývá to z informací ROP Jihozápad, který dotací stavbu podpořil.

Rokycany leží na soutoku Padrťského a Holoubkovského potoka v podhůří Brd. Město je obklopeno třemi krásnými kopci – Čilinou, Kotlem a pověstmi opředeným Žďárem. V roce 2010 se radnice rozhodla na Kotli postavit novou rozhlednu, jež by do města přilákala další turisty. Nechala proto zpracovat projekt a ještě tentýž rok požádala o evropskou dotaci, se kterou však neuspěla. O dva roky později ji proto město podalo znovu, tentokrát již úspěšně.

Na kopci Kotel už před sto lety rozhledna stávala, byla však dřevěná a po čtrnácti letech zchátrala natolik, že musela být zbourána. Potom zde stával armádní vysílač.

V rámci nynějšího projektu byla nejprve provedena demontáž stávajícího ocelového sloupu. Poté byly vybudovány masivní betonové základy a osmadvacet metrů vysoká železná konstrukce na zemi smontována. Závěrečná fáze výstavby proběhla ve středu 12. března, kdy byl tento architektonicky zajímavý objekt vztyčen. Jedná se o celokovovou věž s centrální vřetenovou trubkou, kterou obepíná točité schodiště. To je ve výšce 25 metrů zakončeno ochozem, z něhož si pak návštěvníci budou moci prohlédnout celý region z ptačí perspektivy.