Znáte alternativní využití dronů?

Magazín
vyuziti-dronu

Drony jako hračky nebo sofistikované přístroje určené pro natáčení a focení zná dnes téměř každý. Létající udělátka ale mají mnohem větší potenciál. Přečtěte si, jak jinak se drony využívají nebo by se v budoucnu mohly využívat.

1, Doručování zásilek

Drony jako pomocníky při doručování zásilek už několik let používají humanitární organizace, a to pro dopravu primárně léčiv a potravin na těžko přístupná místa.

Už i komerční firmy testují možnost, že by drony nahradily běžné kurýry. V praxi by dron nabral zásilku na výdejním místě a sám by ji dopravil na adresu zákazníka. 

2, Přenášení internetového signálu

Dvě britské firmy přišly s nápadem, jak dostat rychlý internet 5G i na venkov. Řešením by mohly být drony na vodíkový pohon. Pro pokrytí celé Velké Británie by přitom stačilo pouhých 60 kusů.

Podobným způsobem by mohly drony zprostředkovat internetové připojení v odlehlých oblastech po celém světě. 

3, Ohňostroje

Novoroční ohňostroje jsou dechberoucí podívaná, kterou si užívají malí i velcí diváci. Naši čtyřnozí mazlíčci ji ale snášejí jen stěží. Z toho důvodu se především velká města ohlížejí po alternativách, které by byly stejně ohromující, ale – co se hluku týče – šetrnější. Jednou z nich by mohla být světelná show s drony. K její realizaci je ale potřeba hned několik stovek těchto létajících potvůrek. 

4, Jako pomocník v energetice 

Drony se již osvědčily jako pomocníci při kontrolách stožárů vysokého napětí. Díky možnosti rychlého nasazení dokážou v krátkém čase odhalit závadu i v těžko dostupných místech. 

5, Létající záchranář

Drony jako létající záchranáři by mohly k místu nehody přepravit potřebné léky a přístroje do několika minut, či dokonce sekund. Například při zástavě srdce je čas rozhodujícím faktorem. Alec Momont, inženýr z Delft University of Technology v Nizozemsku, představil dron s kolmým startem i přistáním, létající 100 km za hodinu, který zvládne k pacientovi přenést defibrilátor takřka během okamžiku.