Stonehenge – zajímavosti, historie, význam

Evropa
stonehenge-1

Tajemná soustava pískovcových kvádrů nedává spát mnohému vědci, astronomovi, věštci, historikovi či nadšenému cestovateli. Všechny spojuje jediný zájem. Přijít na kloub tomu, proč Stonehenge stojí a kdo ho postavil. K jakému účelu sloužil? Vášnivé debaty neberou konce. Kde leží pravda? Jaká je historie Stonehenge? A jaký je jeho význam?

Co je Stonehenge? Mohutné několik desítek tun vážící kameny poskládané do kruhovitého tvaru na širé Salisburské pláni. Odjakživa přitahují senzacechtivé turisty silou magnetickou, kteří neváhají k impozantní mystické památce překonat vzdálenost celého světa.

Pro cestování je doporučováno cestovní pojištění, včetně cest po EU. To nejlevnější si lze spočítat na online kalkulačce.
Srovnat nabídky cestovního pojištění >

TIP: Anglie má turistům mnoho co nabídnout. Jedním z velkých lákadel je bezpochyby město Winchester nebo hrad Windsor. Sídlo britských monarchů.

Co je tak přitažlivého na kamenech Stonehenge? Tajemství? Legendy? Nejasný původ? Nevysvětlený účel zahalený do temného oparu nevědění? Jisté je jedno. Tato jedinečná megalitická památka je nesmazatelně zapsána na čestném místě seznamu UNESCO, což její punc přitažlivosti ještě násobí.

Kde je Stonehenge?

Stonehenge se rozkládá přibližně 14 kilometrů severně od městečka Salisbury v hrabství Wiltshire. Cestu k němu lemuje malebný anglický venkov, kde nechybí stádo ovcí s pasáčkem. Jeho původ se datuje k roku 3100 před Kristem, do doby bronzové. Neolitický monument i po pěti tisíci letech učarovává všem, kdo o to stojí.

stonehenge-4-2652861
Jedinečná konstrukce a architektonická preciznost. I tak lze definovat Stonehenge. Aspiranta na jeden z novodobých divů světa.

Žádné písemné prameny a zdroje se z doby dávno minulé nezachovaly, což ze Stonehenge činí jednu velkou záhadu. Nejpřijatelnější vysvětlení, k čemu mohla sestava kamenných bloků sloužit, existují tři:

  • náboženské účely – duchovní rituály, uctívání mocných či posvátné pohřebiště. Ať už se jednalo o významnou mohylu, modlitebnu či márnici, je toto magické místo pro nadpřirozené obřady jako stvořené. Vzývání boha či satana, obojí si zde lze ve svatyni snadno představit. Stačí přivřít oči a nechat se unášet bujnými představami temných mocí a šamanů
  • léčebné účely – s otázkou náboženství se úzce pojí využití Stonehenge jako místa duchovních sdružení vedoucích k uzdravování nevyléčitelně nemocných. Prehistorická léčebna, v níž nacházely uzdravení tělesně i duševně postižení. Poutní místo pro malomocné, slepé, znetvořené
  • astronomické účely – kalendář astronomických rozměrů, uprostřed nějž se střídaly fáze Slunce a Měsíce. Observatoř, v níž docházelo k cítění letního i zimního slunovratu a rovnodennosti. Chrám Slunce a slunečních paprsků, údajně i model sluneční soustavy

Mohlo by jít třeba o všechny důvody zároveň. Stonehenge má tisíciletou historii a za tak obsáhlé období se způsobů užití jistě vystřídalo ještě mnohem více.

Historie Stonehenge

Kde je Stonehenge je všeobecně známá informace. Ovšem kdo postavil Stonehenge a jak, to už je otázka do sáhodlouhé diskuze. Plné spekulací a názorů. Přou se světové univerzity, historikové i astronomové.

TIP: Nejbližší letiště ke Stonehenge leží ve městě Bristol. Lety z Prahy zajišťují i nízkonákladové aerolinky. Jak na levné letenky? A co všechno lze vzít s sebou na palubu v příručním zavazadle?

Jedni existenci tohoto architektonicky sofisitkovaného komplexu připisují nadpřirozeným silám, druzí bájnému čaroději Merlinovi, či dokonce UFO. Tradovalo se, že za vznikem Stonehenge stojí keltští kněží a druidové, vikingové nebo Římané. Avšak žádná z přednesených teorií neobstála.

stonehenge-2-9016939
Bude jednou záhada Stonehenge rozluštěna?

Do stavby tajuplného kamenného seskupení byla vynaložena obrovská investice času a úsilí, zejména j-li brána v potaz logistická stránka věci. Mnohatunové bloky totiž pocházejí z až 240 km vzdálené oblasti Preseli Hills ve Walesu. Kdo a proč kvádry přenesl z takové dálavy až k Salisbury, nikdo neví. Záhada Stonegenge nebyla nikdy objasněna.

TIP: Anglie není jen Stonehenge, nýbrž nepřeberná škála turistických cílů a atraktivních památek. Dorozumět se jejich jazykem na cestách se obrovsky vyplatí. Jak se snadno a rychle naučit anglicky?

Vykopávky v letech minulých objevily v těsné blízkosti Stonehenge pozůstatky osídlené vesnice, v níž se míhali tehdejší lovci a sběrači. Což přispělo k teorii, že Stonehenge sloužil jako pohřebiště pro tuto dědinu. V minulém století byla pod jedním z kvádrů objevena dokonce láhev portského vína s datem sklizně 1810.

TIP: Při návštěvě Anglie je nutné zmínit i největší hrad na světě, kterým se může pyšnit Windsor, jenž je jedním ze sídel královské rodiny. Turisté také mohou zvážit návštěvu Irska, Limerick hrabství je město plné příběhů.

Ochrana Stonehenge pro další generace

Po obou světových válkách byly některé z kvádrů zality betonem, aby díky otřesům z bombových útoků přestaly z komplexu vypadávat. Dnes je také oproti dřívějším letem zakázáno procházet se mezi jednotlivými bloky. Povoleno je prohlížet si komplex pouze zpoza bezpečné vzdálenosti.

TIP: Do Anglie a konkrétně ke Stonehenge se dá dojet i po vlastní ose. Využít autopůjčovnu není žádný problém. Jak si půjčit auto v zahraničí?

Záhadnému kamennému skvostu neprospívá ani přílišná blízkost silnicím a projíždějícím vozidlům. Masivní zájem turistů však neopadá. Každoročně se snižuje počet těch, kteří ještě neviděli Stonehenge. Anglie má být právem na co hrdá.

ZáhadyZajímavosti