Krym – dovolená na Krymu, historie Krymu a most na Krym

Evropa
krym-2

Utahané vlaky, pobřeží poseté lidmi a odpadky, jeřáby na obzoru. To je Krym, sen každého zazobaného ruského rekreanta. A taky úchvatné hory, do kterých není snadné se dostat. Poloostrov Krym v sobě skrývá mnoho tajemství a mnoho neobjeveného a zajímavého. Co tedy vše poloostrov Krym ukrývá?

Pobřeží Krymu, autonomní republiky v rámci Ukrajiny, si žije vlastním životem. Oproti zbytku země působí luxusně a nabubřele. Především: je tu nesrovnatelně dráž.

Pro cestování do zahraničí je nutné pořídit si vždy cestovní pojištění.

Kalkulaci cestovního pojištění do cílové destinace zjistíte zde >

Ostatně právě na toto místo se v sezóně valí davy ruských turistů na dovolenou u moře, tedy dovolenou na Krymu. A tak se ceny pouličního občerstvení, coly a suvenýrů šplhají do výšek, které by člověka nepřekvapily ani v Česku.

Dovolená na Krymu

Na Ruskou riviéru, jak je, celkem příznačně, nazýváno krymské pobřeží, se obvykle přijíždí brzy ráno. Subtropické pásmo, široké asi deset kilometrů, je poseto letovisky, hotely, restauracemi a kempy.

Na Ukrajince se na území poloostrova Krym moc často nenarazí. Žije jich na Krymu o polovinu méně než Rusů. Původních Krymských Tatarů je ještě méně – 13 %.

Pláže, moře, hudba, trhy se suvenýry a občerstvením. Není divu, že si krymská letoviska již v 19. století oblíbili příslušníci vyšších ruských společenských vrstev pro dovolenou na Krymu, carskou rodinu nevyjímaje.

Kolem revoluce se vše obrátilo a na Krym se vydali rekreovat dělníci a pionýři. Avšak netrvalo dlouho a luxusní vily obydleli hlavně straničtí funkcionáři a papaláši.

Krymská letoviska si už v 19. století oblíbili příslušníci vyšších ruských společenských vrstev.
Krymská letoviska si už v 19. století oblíbili příslušníci vyšších ruských společenských vrstev.

Nebýt všudypřítomného nepořádku, byl by Krym přepychovým místem pro letní dovolenou. Kousek od přeplněné pláže, na níž se krom opalujících se Rusů, válí odpadky, je černočerná trať. Příkop kolem zdobí hromady PET-lahví, papírových i plastových obalů a zbytků jídel.

A moře? I když se opomene, že v něm tu a tam plave igelitový sáček, voda není nejčistší a pláž praská ve švech.

Pro srovnání cestovního pojištění a zajištění nejlepší ceny na trhu lze využít portálů 123ruceni.cz.

Není všechno zlato, co se třpytí

Feodosija spolu s Jaltou a Aluštou patří mezi Krymská nejznámější letoviska. Všechna tato města mají tu (ne)výhodu, že jsou na turisty připravená. To, co potřebují, lehce seženou na každém rohu. Pohledy, poštu, restauraci, cukrárnu, obchodní dům. Samozřejmě je nutné si připlatit, ale ceny jsou srovnatelné s těmi českými.

Již feodosijské nádraží stojí za povšimnutí. Patrně historická budova je nově omítnutá. Ostatně jako všude na Ukrajině. V cestopise je ovšem možné se dočíst, že je to pouze „atrakce pro cizince“, a něco na tom bude.

Ať se turisté ocitnou kdekoli, rozhodně se nebudou stačit divit kráse nádražních budov. Paradoxně na těchto místech neexistuje špína, ba ani prach. Všechno je upravené a čisté, ve větších městech blikají elektronické informační tabule.

Zcela objektivně: ukrajinská nádraží se s těmi českými nedají srovnávat. Horší to je, když se turisté zajdou podívat k někomu domů.

988424-0-0-3205-2048-600x0-80-0-1-1c47ad70a6200999cd8eff3aa1cef046-3048736
Feodosija je brána jako perla celého poloostrova Krym a je také lázeňských městem, které existuje více než 25 století.

Feodosija je plná zajímavých historických budov, ostře kontrastujících se zaneřáděnými ulicemi a skromnými domy místních. Záchod v budce na zahradě, improvizovaná sprcha v krpálku za domem a staletá střecha pochybného těsnění – to všechno je na Ukrajině normální.

Co se týče feodosijských pamětihodností, za pozornost určitě stojí místní mešita, do jejíchž interiérů se dá nahlédnout oknem.

TIP: Velmi zajímavou památkou, kterou lze v Evropě taktéž navštívit, je největší hrad na světě – Windsor castle v Anglii.

Zapovězený kraj a pomalé vlaky

Nedaleko Feodosije se rozkládá přírodní rezervace. Romanticky založení rekreanti, kteří dávají přednost klidu před halasnou zábavou, putují z centra města právě na toto místo.

Autobusy, směřující z Feodosije podél pobřeží, jezdí každých deset minut. Turisté se do nich skládají v ještě mokrých plavkách, vyskakují o pár kilometrů dál a zas se vrhají do moře. Co může být na odlehlejších místech lepší? Špinavo je všude stejně – ve městě i na venkově, na zemi i ve vodě.

Jak zabrousí turisté z města trochu dál, mohou mít hned jasno. Překrásné hory a skalní útesy, vyrůstající ze zeleného podrostu, vyrazí dech. Tak takhle vypadá „panenská ukrajinská příroda“, o které tolik píšou v průvodcích, a na kterou od Zakarpatí ne a ne narazit.

Ovšem je nutné myslet na to, že na Ukrajině se do přírodních rezervací nesmí. Je zapotřebí se nahlásit, přidat k organizované skupině, předložit doporučení a mnoho dalších procedur.

TIP: Zajímavé přírodní památky se nacházejí v Moldavsku, sousedním státě Ukrajiny.

Nejspíše to má ochránit místní přírodu. Ovšem, co je to za systém, když nenechají turisty lesem ani projít, zatímco kousek za hranicemi chráněného území může tlupa rekreantů beztrestně nechat horu vypitých lahví s pár plechovkami navrch?

Na rozčarování jen přidává krymský železniční systém. Je nutné mít místenku na celou dobu cesty a nikoho ještě nenapadlo, že v průběhu by se dala střídat sedadla. A tak i kdyby dané místo bylo obsazené na jediný kilometr z trasy, kterou chcete jet, do vlaku osobu bez místenky jednoduše nepustí.

Poloprázdné vagóny se tak šinou krajem, zatímco nešťastníci bez lístků čekají celé dny, než se nějaké místo uvolní na celou plánovanou cestu. Navíc rychlíky nejezdí z Krymu přímo na Lvov, ale objíždějí celou Ukrajinu.

paj53073d-krymmapa
Krym mapa je k nahlédnutí ve všech atlasech světa a především všude na internetu.

Fakta o Krymu

Krymský poloostrov je autonomní republika, existující v rámci Ukrajiny. Od kontinentální Evropy jej dělí Perekopská šíje a od Ruska Kerčský průliv. Jeho západní a jižní břehy omývá Černé moře, z východu je obklopen mořem Azovským.

Asi pětadvacet tisíc čtverečních kilometrů, na kterých Krym leží, je z velké části pokryto poli, původně stepí a lesostepí.

Neširoký pruh, táhnoucí se podél pobřeží, vykazuje typicky subtropické rysy. Krym disponuje písečnými a oblázkovými plážemi, strmými útesy a hlavně mořem, přičemž v průvodcích je možné se dočíst, že „azurově modrým“, ovšem na vlastní oči – není možno jinak než nesouhlasit.

Historie Krymu

Jako první žili na území Krymského poloostrova divocí Taurové. V 7. století př. n. l. kolonizovali subtropický jih Krymu Řekové. Na území dnešní Kerče a Sevastopolu vznikla starověká města.

O zhruba deset století později se řecké osady spojily a vzniklo takzvané Bosporské království.

Ve středověku byl Krymský poloostrov rozdělen mezi několik vládců. Jih byl pod nadvládou Byzantské říše a na území začacaly vznikat obchodní osady Janovanů. Severní část Krymu drželi v rukou turkotatarští kočovníci. V roce 1243 vpadli na Krym Tataři a území připadlo Zlaté hordě.

Později, v 15. století, vznikl samostatný Krymský chanát, který v roce 1783 anektovala ruská carevna Kateřina Veliká ke své říši. V polovině 19. století sužovala poloostrov krymská válka a další období bojů na sebe nenechalo dlouho čekat.

1966387-9769051
Krym je tzv. středobodem ruských válečných dějin, kde se odehrávalo mnoho zajímavého, někdy až „děsivého, kdy byla např. lidem zakázán přístup do některých z měst.

Roku 1918 vypukla na území občanská válka, která trvala dlouhých sedm let. K Ruské sovětské federativní socialistické republice bylo území Krymu připojeno v roce 1921, jinak nazýváno také jako anexe Krymu.

Po druhé světové válce, za níž krymské obyvatele sužovali Němci, kteří území zabrali, přikázal Stalin deportovat zhruba 220 000 Krymských Tatarů a 70 000 Řeků do střední Asie, a to pod záminkou, že se jednalo o kolaboranty s Němci. Stalin také zrušil Tatary jako samostatný národ, čímž přišel Krym o svou autonomii a odsunutí lidé nebo jejich potomci se směli vrátit na území Krymu až v 90. letech.

Po polovině 20. století byl Krym v rámci SSSR přičleněn k Ukrajině, takže když Ukrajina získala samostatnost, stal se Krymský poloostrov její součástí.

V 80. letech se na území Krymu začali vracet původní obyvatelé – Tataři. V současnosti Krym, de jure náleží k Ukrajině, de facto k Rusku. Ukrajina přerušila s Krymem silniční a železniční spojení a letecké spojení je zajišťováno pouze z Ruska. Ukrajina také odřízla přísun vody, ovšem Moskva do krymské infrastruktury výrazně investuje.

Nejzajímavější místa na Krymu

Krym je bezprostředně jednou z nejvyhledávanějších turistických destinací, a to nejen díky svému subtropickému podnebí, ale také díky svému romantickému pobřeží, písečnými i oblázkovými plážemi, strmými skalními městy a v neposlední řadě i díky svému bohatému množství historických staveb, které disponují bohatou minulostí.

1. Nejhlídanější město na Ukrajině

Toto označení neslo až do roku 1994 Krymské město Sevastopol, které mělo významnou roli během Krymské a druhé světové války. Sevastopol byl v období Sovětském tzv. „zakázaným“ městem, kdy obyvateli a návštěvníky města mohli být pouze vojáci nebo lidé se zvláštním povolením. Teprve po roce 1994 došlo ke zpřístupnění Sevastopolu civilistům. I z tohoto důvodu je v současné době Sevastopol jedním z nejvyhledávanějších míst pro dovolenou na Krymu.

sevastopol-1875044-1920-3422670
Sevastopol až do 90. let patřilo k tzv. nejhlídanějším místům, kdy do města směli pouze vojáci.

TIP: V případě, že by turisty lákala ještě nějaká další zajímavá města, za návštěvu rozhodně stojí nejstarší město světa – Konya v Turecku.

2. Bachčisarajská fontána

Tato fontána se řadí mezi nejznámější fontánu na Krymu. Jedná se totiž o tzv. „fotánu slz“ od Alexandra Puškina. Tato fontána se nachází uprostřed orientálních zahrad chánského paláce, tedy sídla tatarských chánů v krymském Bachčisaraji. Fontána byla postavena chánem Girejem, a to na počest jeho milenky zavražděné ze žárlivosti.

krym-neznamy-12-8667667
Bachčisarajská fontána, respektive příběh, který se k ní váže, inspiroval básníka Alexandra Puškina.

3. Ukrajinské Pompeje

Též nazývány také jako Ruská Trója se řadí mezi nejstarší památku na Krymu, které představují ruiny antického města nacházející se na předměstí Sevastopolu. Toto město bylo vybudováno před více než 2 500 lety a řadilo se mezi nejvýznamnější řecké kolonie své doby.

Antické město je v současnosti známé jako Chersones Tauridský, a to z toho důvodu, že bývalo hlavním městem Tauridy, což dodnes připomíná množství staveb. Při dovolené na Krymu zde mohou turisti navštívit zbytky obranného valu, amfiteátr či řecký chrám.

hersonissos-2485475-1920-3836431
Ukrajinské Pompeje jsou zaručeně jedním z nejkrásnějších míst pro návštěvu při dovolené na Krymu.

V roce 2007 byl celý tento komplex zvolen jedním ze sedmi divů Ukrajiny, a to možná proto, že na tomto místě dýchá vzájemně propojená řecká a římská kultura. V současnosti jsou ovšem Ukrajinské Pompeje díky mořské erozi a postupující městské zábavě ve velkém ohrožení.

Ukrajinské Pompeje skrývají mnoho římské a řecké kultury, a to díky inspiraci řeckých památek a římských památek.

4. Balaklavský záliv

Na tomto místě je možné spatřit tzv. nejutajovanější přístav. V těsné blízkosti zálivu leží město Balaklava, které mělo stejný osud jako Sevastopol. V okolí města se nachází několik přírodních jeskyní, které se v době SSSR hojně využívaly jako tajné základny a také továrny jaderných ponorek. Při návštěvě poloostrova Krym stojí rozhodně za shlédnutí v Balaklavě janovská pevnost Čembalo, která byla vybudována zhruba ve 14. století.

balaklavskaya-buhta-v-krimu-balaklavskaya-buhta-baza-podvodnih-lodok-2
Balaklavský záliv sloužil jako tajné základny pro jaderné ponorky.

5. Krymské hory a vrcholek Aj-Petri

Krymský poloostrov se může pyšnit také svou nabídkou pro milovníky trekkingu, kdy v Krymských horách je mnoho vápencových a krasových útvarů. Nejnavštěvovanějším vrcholkem je Aj-Petri, neboli svatý Petr, k jehož oblíbenosti přispívá, že se až na vrcholek dá snadno dostat lanovkou. Tato lanovka disponuje největší vzdáleností mezi jednotlivými podpěrnými sloupy v celé Evropě.

gde-nahoditsya-aj-petri-v-krimu-7-9719243
Na vrcholek Aj-Petri vede lanovka, což je pro každého turistu velmi příjemné a dostane se tak na vrcholek opravdu každý.

6. Jalta

Krymské letovisko Jalta se „proslavilo“ a vstoupily do dějin především díky roku 1945, kdy se v jaltském paláci Livadia konala schůzka tří nejmocnějších mužů tehdejšího světa, jimiž byli Roosevelt, Churchill a Stalin. Tento palác je v současné době nejvíce navštěvovanou památkou na poloostrově Krym.

swallows-nest-castle-at-sunset
Jalta disponuje na svém vrcholku také velmi netradičním, tzv. Disney zámkem, který zde stojí i přes zemětřesení.

Jalta je ovšem významná i svou pobřežní promenádou, kterou lemuje subtropická flóra a Jalta je také díky své poloze a svému podnebí zcela dokonalým příkladem přímořského letoviska a pro návštěvu dovolené na Krymu.

Most na Krym

Most na Krym, který je nazývaný také jako Kerčský most, je spojnicí mezi Ruskem s poloostrovem Krym přes Kerčský průliv. Tento most slouží pro silniční a železniční dopravu. Most na Krym je velmi důležitou spojnicí s Ruskem kvůli rozvoji ekonomiky celého poloostrova Krym.

Most byl otevřen 15. května 2018 a disponuje čtyřproudou dálnicí pro automobily a také autobusy. Díky své délce je most na Krym nejdelším mostem v Rusku a také se stal součástí dálnice z Kerče do Novorossijsku. Most na Krym se také může pyšnit titulem nejdelšího mostu v Evropě, a to díky své délce 19 km.

jb7a6130-01profimedia-0419328532-4898457
Most na Krym je dlouhý 19 km a je tak nejdelším mostem v celé Evropě.

Od prosince roku 2019 je v provozu také druhá část mostu, kterou je část pro železniční dopravu.

Co navštívitDovolenáZajímavosti