Bukurešť – co vidět, zajímavosti, informace

Evropa
bukurest-2

Rumunské hlavní město Bukurešť, kterému se pro jeho elegantní architekturu kdysi říkalo „Malá Paříž“, má bohatou historii, která se snoubí s jeho moderní identitou. Poznávání Bukurešti znamená pochopit složitou minulost, která ustupuje modernímu vnímání Bukurešti jako vzkvétajícího evropského hlavního města.


Obsah článku

  • Ubytování Bukurešť – tipy na hotel,y apartmány i penziony
  • Co vidět v Bukurešti – kam zajít a co neminout
  • Doprava v Bukurešti – metro, autobusy, tramvaje
  • Doprava do Bukurešti – letecky, vlakem
  • Počasí v Bukurešti – kdy ve městě nejvíc prší a kdy je nejlepší doba na návštěvu?

Souběh architektury je závratný a zároveň fascinující. Byzantské stavby, kostely ze 16., 17. a 18. století, secesní sídla a velkolepé neoklasicistní fasády přežily zemětřesení, válku a později i komunismus – a všechny dohromady vytvářejí úchvatnou městskou podívanou.

Ubytování Bukurešť

Bukurešť, rumunská metropole spojující historii a modernost, poskytuje rozmanité možnosti ubytování pro své návštěvníky. Zde jsou některé hotely, které mohou zajistit příjemný pobyt:

JW Marriott Bucharest Grand

  • Tento luxusní hotel poskytuje prvotřídní ubytování s elegantním designem a vynikajícími službami, což je ideální pro náročné cestovatele.

Continental Forum București

  • S výhledem na impozantní Palác parlamentu nabízí tento hotel kombinaci pohodlí a strategické polohy v centru města.

Hotel Old Town

  • Umístěný v historické čtvrti, hotel Hotel Old Town nabízí autentický zážitek z pobytu ve městě s moderním komfortem.

Vitan Central Oasis Pluto

  • Tento hotel poskytuje klidné ubytování s možností parkování zdarma, což je vhodné pro ty, kteří hledají pohodlí a bezstarostné parkování.

AG Romana Hostel București

  • Pro cestovatele s omezeným rozpočtem poskytuje toto hostelové ubytování cenově dostupnou možnost s přátelskou atmosférou.

Bukurešť nabízí širokou škálu hotelů pro každého návštěvníka, ať už preferuje luxus, historii, nebo ekonomické možnosti ubytování.

Co vidět v Bukurešti – kam zajít?

Bukurešť, město kultury v neustálém pohybu, bylo formováno zemětřeseními, válkami a rozmary diktátora. A nyní, uprostřed stavebního boomu, se zde objevuje nová vlna elegantních skleněných fasád a výškových budov, jejichž počet se každým rokem zvyšuje.

Stále však můžete najít velké kusy města z počátku 20. století, kterému se pro jeho paláce, městské budovy a muzea ve stylu Beaux-Arts přezdívá „Malá Paříž“. Bukurešť skrývá překvapení, jako jsou sladké kostely s freskami, které se skrývají ve stínu komunistických paneláků. Některé z těchto kostelů byly ztraceny v 80. letech 20. století, kdy bylo město přestavěno podle vzoru evropského Pchjongjangu.

Půvab Bukurešti odhalíte, když si prohlédnete její rozlehlé městské parky, budete obdivovat umělecká díla a exponáty ve vynikajících muzeích a ztratíte se v drsných, ale půvabných uličkách, které se proplétají Starým městem. Podívejte se nyní, kam v Bukurešti zajít na místa jako je například královský palác v Bukurešti.

Královský palác v Bukurešti

Parlamentní palác je absurdní stavbou, v níž sídlí rumunský parlament, ale zároveň dokonale vystihuje megalomanství Nicolae Ceaușesca. Se svými 365 000 metry čtverečními je to největší administrativní budova na světě, určená jako rezidence, a přestože se v ní nacházejí přijímací sály, muzea a vládní kanceláře a sál parlamentu, je stále téměř ze tří čtvrtin prázdná.

Královský palác v Bukurešti vyrostl za obrovských finančních nákladů, ale také za cenu lidských životů, neboť se tvrdí, že při jeho stavbě v druhé polovině 80. let zahynuly tisíce lidí. Palác byl ústředním bodem Ceaușescovy pompézní přestavby Bukurešti po zemětřesení v roce 1977 a měl osm podzemních podlaží, na jejichž dně se nacházel jaderný bunkr.

Abyste mohli posoudit plnou, omračující velikost této budovy, musíte do ní vstoupit a navštívit Muzeum paláce, Muzeum komunistické totality a Národní muzeum současného umění. Je to jednoznačně první místo, kam v Bukurešti musíte zajít.

kralovsky-palac-v-bukuresti-1341332
Královský palác v Bukurešti je nejnavštěvovanější památkou Bukurešti.

Národní venkovské muzeum Dimitrie Gusti

Celá západní strana parku Herăstrău je věnována rozsáhlému skanzenu, který má více než 270 autentických historických budov. Ty jsou vyrobeny z kamene, dřeva nebo hlíny (hlíny a slámy), pečlivě rozebrány a znovu sestaveny na tomto místě a pocházejí ze všech koutů země, od Banátu na západě přes Moldavsko na východě až po Transylvánii v centru.

Každý region má svůj vlastní styl, ať už jde o pestře malované stěny z delty Dunaje nebo zdobně vyřezávané portály z Berbeşti v centru Rumunska. Muzeum založil významný sociolog Dimitrie Gusti v roce 1936 a jeho nejstarší domy pocházejí z 18. století. U každého domu je také zaznamenán výklad o jeho stylu a regionu, který je k dispozici v angličtině. Řadu muzeí nabízí i město Tiraspol v Moldavsku.

TIP: U nás v České republice můžete také navštívit skanzeny. Mezi nejznámější patří například skanzen Veselý Kopec, nebo skanzen v Rožnově pod Radhoštěm.

muzeum-vesnice-bukurest-4373282
Tento skanzen návštěvníky seznamuje s dřívějším vesnickým životem.

Bukurešť historické centrum

Pokud navštívíte Bukurešť, určitě si prohlédněte Staré město. Je tu toho tolik k vidění a dělání, poznáte bohatou historii města a najdete tu mnoho nejvýznamnějších památek. Pro nadšené historiky je to místo, co vidět v Bukurešti prostě musí.

Staré město je také oblíbeným turistickým cílem, protože je plné restaurací, kaváren a obchodů. Projděte se po Calea Victoriei, hlavní ulici města, a pokochejte se krásnou architekturou. Nebo se zastavte v Manuc’s Inn, historické restauraci a hostinci, který pochází z 18. století.

Staré město je historickým centrem Bukurešti a kdysi zde sídlil dvůr císaře Vlada. Nachází se zde Curtea Veche, muzeum vykopávek středověkých ruin, na které dohlíží busta Vlada III Drákuly. Národní muzeum rumunských dějin se nachází na Calea Victoriei a nabízí artefakty ze všech období rumunských dějin, od pravěku až po moderní dobu.

Mezi další oblíbené turistické cíle v Rumunsku patří krmě hlavního města jedno z dalších nejvíce navštěvovaných měst Rumunska a tím je Brašov. Kromě populárního historického hradu Brašov také nabízí možnost relaxace v tamních lázních nebo v zimních měsících možnost sportovního využití například v oblíbeném lyžařském středisku Poiana Brasov.

Rumunské Athenaeum

Majestátní budova rumunského Athenea (Ateneul Român), kde sídlí Filharmonický orchestr George Enescu, je nejprestižnějším koncertním sálem ve městě. Budova z 19. století, navržená francouzským architektem Albertem Galleronem, připomíná antický řecký chrám s 41 metrů vysokou kopulí a peristylem ze šesti jónských sloupů.

V interiérech se nachází hala se složitě malovanými stropy ze zlatých listů, kaskádovými balkony a točitým mramorovým schodištěm. Sál s kapacitou 652 míst je známý svou vynikající akustikou a výtvarným uměním. Sedmdesát metrů dlouhá a tři metry vysoká freska, která se vine kolem kruhového sálu, hrdě zobrazuje výjevy z rumunské historie.

Chcete-li si za přijatelnou cenu vychutnat večer s Haydnem, Bachem nebo Mozartem, rezervujte si vstupenky online a vyzvedněte si je na pokladně. Přijeďte v září na festival George Enescu, kdy je připraven nabitý program a jedna z největších akcí klasické hudby ve východní Evropě.

athenaeum-bukurest-1649167
Tuto památku nejlépe poznáte formou koncertu Rumunské filharmonie.

Kostel Stavropoleos

Malý, klidný a krásný kostel Stavropoleos (Manastirea Stavropoleos) byl postaven v roce 1724 řeckým mnichem Ioanikiem Stratonikeasem. Tento kostel ve stylu Brâncovenesc se svým složitě vyřezávaným vchodem lemovaným sloupy vyniká jako jedinečná bukurešťská dominanta.

Pravoslavný kostel se vyznačuje jemnými kamennými a dřevěnými řezbami a kombinací rumunských a byzantských prvků. Obklopuje ho zahradní nádvoří plné náhrobků z 18. století.

Uvnitř lze obdivovat několik fresek a dřevěných ikon. Ke kostelnímu komplexu kdysi patřil hostinec a klášter, obojí však bylo zničeno. Samotný kostel byl po poškození zemětřesením několikrát obnoven a je známý svou unikátní knihovnou, v níž se nachází rozsáhlá sbírka knih týkajících se byzantské hudby.

Vítězný oblouk

Vítězný oblouk je vysoký 27 metrů a nachází se na Kiseleffově ulici v severní části Bukurešti. Poté, co Rumunsko získalo v roce 1878 nezávislost, byly narychlo vyrobeny dřevěné trámy a ihned poté vztyčeny, aby pod nimi mohla projít vítězná vojska.

V roce 1922 byl oblouk rekonstruován a později v roce 1935 nahrazen novým, aby připomínal rumunské vojáky, kteří bojovali v první světové válce. Nyní je stavba z kamene a zdobí ji sochy rumunských hrdinů. Vítězný oblouk je vyhledávaným turistickým cílem, protože je jednou z nejznámějších památek v Bukurešti.

Okružní jízda městem Bukurešť vás vezme na čtyřhodinovou prohlídku, během níž uvidíte ty nejzajímavější památky Bukurešti. Projedete se k památkám, jako je Královský palác v Bukurešti, Muzeum vesnice, třída Vítězství, náměstí Revoluce a patriarchální katedrála.

vitezny-oblouk-bukurest-4359906
Vítězný oblouk připomíná nezávislost Rumunska získanou v roce 1878.

Rumunské národní muzeum umění

Národní muzeum umění Rumunska (Muzeul National de Arta al României), které sídlí v bývalém královském paláci v Bukurešti, je nejvýznamnějším muzeem umění v zemi a uchovává nejúplnější sbírku rumunského umění na světě, včetně středověkého a moderního umění.

Muzeum bylo založeno v roce 1948 a je také místem, kde je možné obdivovat královskou sbírku zahrnující rumunské a evropské umění pocházející z 15. století. V jednotlivých sálech se nachází více než 100 000 děl, včetně obrazů nejslavnějších umělců země Theodora Amana, Nicolae Grigorescua a Gheorghe Tattarescua.

Moderní rumunská sbírka obsahuje sochy Mility Petrascu a Dimitrie Paciurea. Jedna místnost je věnována Constantinu Brancusimu, jednomu z nejvlivnějších sochařů 20. století. Vedlejší Evropská galerie má 15 místností, včetně děl El Greca, Moneta, Rembrandta, Renoira a Rubense.

Bukurešťské parky

Bukurešť je poseta krásnými parky, které místní obyvatelé navštěvují celoročně. Nejstarším městským parkem, navrženým v polovině 19. století, jsou zahrady Cismigiu. V létě je zde jednou z nejoblíbenějších aktivit půjčování veslic, v zimě je oblíbené kluziště. Tyto parky jsou nejlepší volbou, kam v Bukurešti zajít za přírodou.

V parku krále Michala I., který se rozkládá na ploše 400 hektarů, se nachází Národní vesnické muzeum Dimitrie Gusti, divadlo pod širým nebem, sportovní klub a staromódní zábavní park. Na jeho jezeře je každé léto veřejnosti k dispozici půjčovna loděk. Park lemují vily z 19. a 20. století, v nichž bydlí bukurešťská smetánka.

Carol Park, navržený francouzským krajinářem Eduardem Redontem a dokončený v roce 1906, je považován za jeden z nejkrásnějších parků v hlavním městě. Nachází se zde rumunský Hrob neznámého vojína a divadlo pod širým nebem ve stylu římské éry zvané Arenele Romane, které je oblíbené pro letní koncerty.

Za prohlídku stojí také Bukurešťská botanická zahrada (Gradina Botanica din Bucuresti), která byla založena v roce 1860. Rozkládá se na 17 hektarech a může se pochlubit více než 10 000 různými druhy rostlin. K nejzajímavějším místům patří její četné skleníky, poučné muzeum a spousta květinových záhonů, kterými se můžete kochat.

parky-v-bukuresti-3419174
Bukurešťské parky jsou nejlepší na klidný odpočinek.

Stadion v Bukurešti – Arena Națională

Arena Națională je rumunský národní stadion v Národním sportovním komplexu Lia Manoliu v Bukurešti. Byl otevřen v roce 2011 a nahradil bývalý Národní stadion v Bukurešti. Byl postaven pro rumunskou fotbalovou reprezentaci, hostí její zápasy a také finále Rumunského poháru a rumunského Superpoháru.

V roce 2012 se na novém stadionu v Bukurešti konalo finále Evropské ligy UEFA. Jednalo se o první finále významné evropské fotbalové klubové soutěže, které hostilo Rumunsko. Dne 19. září 2014 Bukurešť vyhrála výběrové řízení na pořádání UEFA Euro 2020 a bylo rozhodnuto, že Národní aréna bude hostit čtyři zápasy.

Starý stadion v Bukurešti byl zbourán mezi 18. prosincem 2007 a 20. únorem 2008, ačkoli symbolické odstranění sedadel proběhlo 21. listopadu 2007 poté, co Rumunsko porazilo Albánii 6:1 v kvalifikačním utkání na Euro 2008. Stadion je hlavním místem, co vidět v Bukurešti, pro všechny nadšené fotbalisty.

stadion-v-bukuresti-5997411
Stadion v Bukurešti musí navštívit každý nadšenec do sportu.

Pěší prohlídka města Bukurešť

Jedním z nejlepších způsobů, jak si prohlédnout Bukurešť, je vydat se na pěší prohlídku. Pěší prohlídky jsou skvělým způsobem, jak se seznámit s historií a kulturou města a zároveň si trochu zacvičit.

K dispozici je mnoho různých pěších prohlídek, takže si můžete vybrat tu, která vás zajímá. Existují prohlídky zaměřené na historii města, architekturu nebo jídlo. Mezi nejoblíbenější pěší prohlídky patří prohlídka starého města, komunistická prohlídka a prohlídka s Drákulou.

Pěší prohlídky jsou skvělým způsobem, jak si Bukurešť prohlédnout vlastním tempem. Můžete se zastavit a pořídit si fotografie, zajít do obchodů a restaurací a skutečně si prohlédnout město. Ať už si vyberete jakoukoli prohlídku, určitě se o Bukurešti hodně dozvíte a skvěle se pobavíte.

Tato alternativní pěší prohlídka Bukurešti vám umožní vidět město z jedinečného úhlu pohledu. Od paláce Military Club si prohlédnete pouliční umění a graffiti a seznámíte se se svobodou projevu v knihovnách, barech a nezávislých divadlech. Je to skvělý způsob, jak se podívat na místa v Bukurešti, která nejsou v kurzu, a poslechnout si příběhy z pohledu místních obyvatel.

Doprava v Bukurešti – metro, autobusy, tramvaje

Doprava v Bukurešti má stovky autobusových a trolejbusových linek a desítky tramvajových linek, které obsluhují všechny části města i řadu příměstských vesnic a předměstí. Většina spojů je však velmi přeplněná a je třeba mít neustále na paměti svůj rozum a také ruku na peněžence. Kapesní zloději jsou zde velmi rozšířeni. Pokud se můžete vyhnout používání veřejné dopravy v Bukurešti, udělejte to.

Autobusy a tramvaje jezdí v řídkých intervalech od velmi časného rána (kolem 04:30) do cca 22:50 (o víkendech dříve), poté je vystřídají noční autobusy. Ty obsluhují všechny oblasti hlavního města po celou noc, přičemž všechny linky vyjíždějí z Piata Unirii. Většina nočních autobusů jezdí v hodinových intervalech.

Metro v Bukurešti má čtyři linky a pátá je ve výstavbě. Přestože je relativně moderní (první úsek byl otevřen teprve v roce 1979), mnoho stanic sítě je zanedbaných a potřebuje rekonstrukci. Naštěstí je většina vlastních vlaků metra nová a systém je levný, spolehlivý a rychlý. Metro v Bukurešti jezdí od 5:00 ráno do zhruba 23:00 hodin.

Letecky do Bukurešti – letiště

Bukurešť je skvělá destinace pro dovolenou ve městě a letiště se nachází jen několik kilometrů od centra města. Přímo na hlavní letiště hlavního města létají vždy cenově dostupné lety nízkonákladových leteckých společností. Dostat se letecky do Bukurešti je jednodušší, než si myslíte. Dostat se vlakem do Bukurešti je už o něco složitější proces.

Nejlepší a nejjednodušší způsob, jak se z letiště dostat do centra Bukurešti, je předem si objednat soukromý transfer z letiště. Je to nejjednodušší a cenově nejvýhodnější způsob. Ušetří vám také čas, protože místní obyvatelé znají nejlepší a nejrychlejší trasy k vašemu ubytování. cena je pouhých 23 liber pro 2 osoby.

Alternativně můžete z letiště do centra Bukurešti dojet autobusem 783. Autobus 783 má 18 zastávek a celková doba jízdy na této trase je přibližně 37 minut. Autobus 783 jezdí nepřetržitě a jeho cena se pohybuje kolem 1 libry na osobu. Doprava letecky do Bukurešti se vyplatí i s cenami za autobus.

Vlakem do Bukurešti

Přestože není přímé vlakové spojení mezi Českou republikou a Rumunskem, můžete pohodlně cestovat vlakem do Bukurešti z Prahy, Pardubic nebo Brna s přestupem v Budapešti. Z Prahy odjedete v pozdních ranních hodinách a vlakem do Bukurešti dorazíte následující den v poledne.

Zpět se můžete vrátit podobným způsobem s odpoledním příjezdem do Prahy. Můžete pohodlně cestovat nejen do hlavního města, ale také např. do oblíbených výchozích míst pro horské expedice v rumunských horách.

Počasí v Bukurešti

Počasí v Bukurešti je přijatelné, podnebí je zde mírné, obecně teplé a mírné. V Bukurešti jsou po celý rok značné srážky. I v nejsušším měsíci zde spadne hodně srážek. Průměrná teplota celkově zde dosahuje 12,2 °C. Srážky zde dosahují přibližně 699 mm za rok.

Podnebí mírného kontinentu zajišťuje Bukurešti horká a suchá léta a chladné zimy, kdy teploty často klesají hluboko pod bod mrazu. Město leží v Rumunské nížině, což přináší chladné zimní větry. Počasí v Bukurešti je velmi proměnlivé.

Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu je léto, kdy jsou teploty obvykle příjemně vysoké s občasnými vlnami veder a vlhkost vzduchu je nízká, ale občas se mohou vyskytnout dešťové přeháňky. V létě (červen až srpen) se teploty pohybují v průměru mezi 14 °C a 35 °C, v zimě (prosinec až únor) pak mezi -6 °C a 39 °C. Nejdeštivějšími obdobími v Bukurešti jsou jaro a podzim.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti