Arusha – hlavní město Tanzanie

Afrika
arusha-1

Tanzanská brána do severního okruhu hvězdných národních parků a výchozí bod mnoha nezapomenutelných safari. To je Arusha, hlavní město Tanzanie. Nachází se přesně na půli cesty mezi Káhirou a Kapským Městem a představuje střed starého britského impéria. Kde přesně se město Arusha nachází? A proč je tak oblíbené?

Většina lidí nepovažuje město Arusha za nic víc než hlavní město safari v Tanzanii nebo zastávku pro túru na zasněženou horu Kilimandžáro. Toto východoafrické město by však nemělo být opomíjeno. Pod chaotickým, zaprášeným zevnějškem existuje spousta důvodů, proč toto město prozkoumat. Jaké to jsou? Co hlavní město Tanzanie nabízí?

Hlavní město Tanzanie

Arusha, hlavní město Tanzánie se nachází v severní části země, pod dvojicí vrcholů hor Meru a Kilimandžáro. Všichni hosté, kteří se vydávají na oblíbený severní safari okruh nebo na túru na Kilimandžáro se zde zastavují, aby se připravili na cestu do africké buše či do hor. Arusha totiž nabízí velké množství kvalitních ubytovacích zařízení.

Arusha, vybudovaná Němci jako centrum koloniální správy na počátku 20. století, byla původně ospalým městečkem s několika obchody kolem travnatého kruhového objezdu. Ze zaostalého městečka uprostřed zemědělské půdy a plantáží severní Tanzanie se stala Arusha jedním z nejlépe prosperujících měst v zemi a také multikulturním a obchodním centrem.

Ubytování – Arusha

Arusha, brána k národním parkům Tanzanie, přivítá každého návštěvníka svou rozmanitostí a dobrodružstvím safari. Zde jsou některé hotely, které poskytují různorodé možnosti ubytování:

Haradali’s Home

  • Domov Haradali je oázou klidu s pohodlným ubytováním a vřelým přístupem, ideálním pro ty, kteří hledají odpočinek po dobrodružství v divočině.

The Researchers Rest

  • Researchers Rest, s atmosférou klidu a pohody, poskytuje hostům útulný azyl v blízkosti přírodních krás Arushy.

Africa Safari Arusha Lodge

  • Safari Lodge Arusha přináší kombinaci luxusu a safari do města, nabízející elegantní ubytování s dotekem afrického dobrodružství.

City Hostel

  • City Hostel je skvělou volbou pro cestovatele s omezeným rozpočtem, kteří hledají cenově dostupné a pohodlné ubytování v centru města.

Mazzola’s Safari House Backpacking

  • Tato ubytovna je ideální pro dobrodruhy, kteří chtějí zažít autentický africký zážitek a zároveň ušetřit na ubytování.

Arusha poskytuje návštěvníkům rozmanité možnosti od luxusních ubytování až po cenově dostupné hostely, čímž uspokojí potřeby každého cestovatele přicházejícího za dobrodružstvím a krásami Tanzanie.

Tanzanie – mapa

Tanzanie je největší zemí východní Afriky a patří k ní ostrovy Zanzibar, Pemba a Mafia. Tato africká země, která je přibližně dvakrát větší než Kalifornie, sousedí s Indickým oceánem a osmi zeměmi. Jsou jimi Keňa, Uganda, Rwanda, Burundi, Demokratická republika Kongo, Zambie, Malawi a Mosambik.

Hora Kilimandžáro, kdysi aktivní sopka, je nejvyšším bodem Afriky a lemují ji tři největší jezera na kontinentu. Viktoriino jezero, druhé největší sladkovodní jezero na světě, na severu, jezero Tanganika na západě a jezero Nyasa na jihozápadě. Přibližně 90 % Tanzanců žije na venkově a živí se tím, co si vypěstují. V čele země je prezident.

TIP: Pokud je člověk dobrodruh a lákají ho země Afriky, měl by vyrazit do Nigérie. Byť je to méně navštěvovaná země, stále se má čím chlubit, a tím je rozmanitá příroda.

Arusha

Arusha je významným mezinárodním diplomatickým centrem. Jedná se o multikulturní město s většinovým tanzanským obyvatelstvem smíšeného původu. Navzdory své blízkosti k rovníku má hlavní město Tanzanie díky své nadmořské výšce 1 400 m na jižních svazích hory Meru relativně nízké teploty.

Po většinu roku zde převládá chladný a suchý vzduch. Teplota se pohybuje mezi 13 a 30 stupni Celsia, průměrně kolem 25 stupňů. Má výrazné období dešťů a sucha a převládá zde východní vítr z Indického oceánu, vzdáleného několik set kilometrů východně. Arusha je významnou oblastí produkce kávy.

Mezi další plodiny patří obilí, zelenina, bavlna, pyrethrum, papain, sisal a slunečnicová semena. V oblasti se těží magnezit a minerál sepiolit, jsou zde také naleziště soli a slídy. Důležitý je samozřejmě také cestovní ruch. Mezi vyhledávané turistické lokality patří národní park Taranqire, krátery Ngorongoro a Ngurdoto, soutěska Olduvai a jezero Manyara. Arusha je i důležitým obchodním centrem.

Tanzánie – vlajka

Vlajka Tanzanie byla přijata 30. června 1964. Barvy představují několik historických událostí důležitých pro Sjednocenou republiku Tanzanie. Z vlajky Tanganiky vycházejí zelená, žlutá a černá. Z vlajky Zanzibaru používají modrou, černou a zelenou. Každá z nich má svůj význam. Tanzanská vlajka má silný černý pruh se žlutým okrajem, který rozděluje vlajku diagonálně na dvě části. Horní část vlajky je zelená, zatímco spodní část je světle modrá.

Zelená část vlajky je symbolem tanzanského zemědělství a přírodních krás, zatímco modrá část představuje jezera, řeky a Indický oceán. Černý pruh představuje obyvatele země a žluté pruhy jsou symbolem nerostného bohatství země. Kombinace barev použitá na vlajce Tanzanie tak představuje spojení lidí, kteří tvoří moderní zemi.

arusha-1-2
Každá barva vlajky Tanzanie má svůj význam.

Tanzanie – příroda

Většina území Tanzanie byla kdysi savanou a křovinami, ale dnes je polopouští. V Tanzanii žije velké množství divoké zvěře. Největší zbývající populace slonů na světě se nachází v tanzanské rezervaci Selous. Bohužel i v dnešní době jsou stále zabíjeni pro své sloní kly. V Tanzanii žijí některé z nejznámějších druhů afrických savců jako jsou pakoně, zebry, žirafy, sloni, nosorožci, lvi a levharti.

Na březích řek a jezer se vyskytují krokodýli a hroši, u pobřeží žijí želvy obrovské. Národní park Gombe Stream je známou šimpanzí rezervací, kde Jane Goodallová prováděla výzkum šimpanzů v jejich přirozeném prostředí. Národní park Serengeti je nejstarší a turisticky nejoblíbenější park Tanzanie. Je spojen s keňskou rezervací Masai Mara a je domovem více než 1,7 milionu pakoňů a asi milionu dalších zvířat.

Tanzanie – dovolená

Ať už člověk hledá destinaci, kde si může odpočinout po několika náročných týdnech, nebo kde může objevovat působivou přírodu, dovolená v Tanzanii nabízí vše. Pro Tanzanii jsou typické vysoké teploty, protože leží blízko rovníku. Přes den se průměrná teplota pohybuje mezi 25 a 30 stupni. V měsících květen až říjen spadne nejméně srážek.

Pokud si chce člověk užít jedinečnou krajinu, nejkrásnější přírodní rezervace či nejrozmanitější faunu, je Tanzanie tím pravým místem. V zemi se nachází nejméně 14 národních parků a 30 rezervací. Většina parků se nachází na severu země a dohromady tvoří ráj pro milovníky přírody. Během safari v národním parku Serengeti a kráteru Ngorongoro lze obdivovat všechny členy Velké pětky.

Dovolenou v Tanzanii si je možné užít pouze s platným vízem. Od roku 2018 je možné požádat o elektronické vízum. Jedná se o elektronický dokument ve formátu PDF. Před podáním žádosti je nutné se ujistit, že člověk splňuje všechny vízové požadavky. V zemí se platí tanzanským šilinkem. Kreditní karty nejsou běžně přijímány.

arusha-2
Součástí Tanzanie je také ostrov Zanzibar.

Tanzanie – letenky

V Tanzanii jsou tři hlavní mezinárodní letiště. Nejčastějším vstupním bodem do země pro ty, kteří se vydávají na severní safari okruh, který zahrnuje Serengeti, kráter Ngorongoro, národní park Tarangire a jezero Manyara, je mezinárodní letiště Kilimandžáro. Mezinárodní letiště Julia Nyerereho je dobrá volba pro ty, kdo navštěvují Dar es Salaam nebo jižní safari okruh, tedy rezervaci Selous a národní park Ruaha.

Třetím je mezinárodní letiště Abeida Amaniho Karumeho. To je důležité zejména pro ty, kteří míří přímo na Zanzibar. Nachází se totiž pouhých 5 km od Stone Townu, hlavního města Zanzibaru. Všechna tři letiště mají dobré mezinárodní spojení z většiny velkých měst v Evropě a Severní Americe. Z České republiky si lze letenky do Tanzánie pořídit s jedním přestupem. Létá se na letiště Kilimandžáro a také na ostrov Zanzibar.

Délka cesty je necelých 16 hodin a přestupuje se v holandském Amsterdamu, tureckém Istanbulu, švýcarském Curychu, německém Frankfurtu, Dubaji nebo v Kataru. Ceny letenek do Tanzanie začínají na částce 11 000 korun českých a odvíjí se od místa přestupu a také od období, ve kterém chce člověk do Tanzanie cestovat.

Arusha – zajímavosti

Město Arusha, místními nazývaná město A, má své vlastní kouzlo a je skvělým místem pro poznání tanzanského života. Arusha je drsným diamantem uprostřed lesku tanzanské divoké přírody. Město pulzuje zvuky a pohledy Afriky a má pohnutou minulost, která se odráží v eklektické směsici městské a venkovské krajiny. Jaké zajímavosti Arusha nabízí? Co podniknout ve městě Arusha?

1. Návštěva kávových plantáží

Káva je největší tanzanskou exportní plodinou a horské svahy pokrývají hektary malebných plantáží. Kopcovitá krajina v okolí Arushy se pyšní jedněmi z největších a nejproduktivnějších kávových plantáží ve východní Africe a během prohlídky se člověk seznámí s kávou od semínka až po šálek tohoto oblíbeného nápoje.

Káva je známá svými bohatě praženými zrny arabiky a robusty a milovníci kávy by si měli návštěvu těchto plantáží zařadit na přední místa seznamů, co dělat ve městě Arusha.

2. Turistika

Pokud nemá člověk dost inspirace nebo kondice na to, aby se vydal na nejvyšší horu Afriky, ale zároveň má rád turistiku, nemusí zoufat. Místo výstupu na Kilimandžáro se lze vydat po turistické stezce Marangu Route. Tato jednodenní túra začíná pouhou hodinu cesty od Arushy.

Za ní se rozprostírá zalesněná krajina plná vysokých eukalyptů, ptáků a opic koljušek. Pokud si navíc člověk udělá výlet také ke kráteru Maundi, který leží vedle, odměnou mu budou fantastické výhledy na severní Tanzanii a Keňu.

arusha-3
Turistika je jedním z hlavních důvodů proč navštívit město Arusha.

3. Hadí park Meserani

Meserani Snake Park, jak se park nazývá v angličtině, není jenom hadím parkem. Kromě téměř 50 druhů východoafrických a jihoafrických hadů, které zde může člověk vidět, je zde také Masajské kulturní muzeum a trh s kuriozitami. Lze zde narazit také na další různá fascinující zvířata. Pokaždé jsou však jiná.

Je to z toho důvodu, že tento park přijímá pouze osiřelá nebo zraněná zvířata, která najdou lidé ve volné přírodě. A pak je tu také bar. Stěny a střechu tohoto baru zdobí pokladnice památek po cestovatelích – trička, víčka od lahví, bankovky a další. Kdyby jen zdi uměly mluvit, tyhle by toho měly hodně co říct.

4. Návštěva trhu

Neexistuje lepší způsob, jak poznat kulturu lidí než navštívit místní trh. Centrální trh ve městě Arusha, mezi místními nazývaný Kilombero Market turisty odmění tím, že je přiblíží skutečným obyvatelům města. Je to místo, kam chodí místní nakupovat základní potřeby pro domácnost. Trh je plný lidí a většina obchodů je postavena velmi blízko sebe.

Nachází se zde obchody s místními látkami, kořením, tradičními léky, dřevořezbami, řemeslnými výrobky, uměleckými předměty, šperky, zeleninou, kuřecím masem, ovocem a všemi druhy potravin. Centrální trh v Arushe má také velkou část, kde se obchoduje s kozami, ovcemi a krávami. Pokud si chce na trhu člověk něco koupit, musí se připravit na smlouvání.

Město Arusha

Kvalitní ubytování není v Arushe problém vzhledem k tomu, že sem každoročně přijíždí mnoho zahraničních turistů. Typ ubytování záleží pouze na finančních možnostech každého z nich. K dispozici jsou ultra-luxusní, luxusní, střední a levná zařízení. A jak bezpečná je Arusha? Arusha je ve srovnání s mnoha jinými městy ve východní Africe relativně bezpečné město.

Zahraniční turisté, kteří město neznají, by však měli být obezřetní. Nedoporučuje se procházet se o samotě v noci nebo v místech, která člověk nezná. Před zahájením cesty je dobré se vždy dohodnout na ceně za auto nebo taxi. Stejně jako ve všech velkých městech východní Afriky se i zde vyskytují drobní zlodějíčci, kteří čekají na to, aby ukradli tašku nebo telefon.

DovolenáInformaceZajímavosti