Keňa – země Masajů a safari

Afrika
kena-slon

Keňa, země ve východní Africe proslulá malebnou krajinou a rozsáhlými rezervacemi divoké zvěře. Její pobřeží Indického oceánu poskytovalo historicky důležité přístavy, jimiž se na kontinent po mnoho staletí dostávalo zboží arabských a asijských obchodníků.

Podél tohoto pobřeží, kde se nacházejí jedny z nejkrásnějších pláží v Africe, se rozkládají převážně muslimská svahilská města, jako je Mombasa, historické centrum, které se významně podílelo na hudebním a kulinářském dědictví země.

Ve vnitrozemí se rozkládá hustě osídlená vysočina proslulá jak čajovými plantážemi, které byly v britské koloniální éře základem ekonomiky, tak rozmanitostí živočišných druhů včetně lvů, slonů, gepardů, nosorožců a hrochů.

Západní provincie Keni, vyznačující se jezery a řekami, jsou zalesněné, zatímco malá část severu je pouštní a polopouštní. Rozmanitá divoká příroda, safari Keňa a panoramatická geografie země přitahují velké množství návštěvníků z Evropy a Severní Ameriky a cestovní ruch je významným zdrojem keňské ekonomiky.

Keňa – hlavní město

Hlavním městem Keni je Nairobi, rozlehlé město, které je podobně jako mnoho jiných afrických metropolí studií kontrastů, s moderními mrakodrapy shlížejícími na rozlehlé chudinské čtvrti v dálce, z nichž mnohé ukrývají uprchlíky prchající před občanskými válkami v sousedních zemích.

Starší čtvrti, z nichž některé jsou prosperující, bývají etnicky smíšené a dobře vybavené inženýrskými sítěmi a dalšími službami. Vedle toho stany a narychlo sestavené chatrče, které obklopují město, bývají organizovány kmenově a dokonce lokálně. V některých případech se do perspektivnějšího města přestěhovaly celé venkovské vesnice.

Keňa – cesta do rozvojové Afriky

Keňa je nejsilnější ekonomikou východní Afriky a také zemí se středními příjmy a rychle rostoucí střední třídou, nicméně je to stále rozvojová země, a tak některé aspekty společnosti a infrastruktury země mohou být pro některé návštěvníky z rozvinutých zemí, kteří neznají kvalitu života mnoha Keňanů, šokem.

V zemi jsou také patrné socioekonomické nerovnosti: mnoho Keňanů ze střední a vyšší třídy žije středně bohatým životním stylem, zatímco mnoho jiných Keňanů s nižšími příjmy žije ve slumech.

Hrdý národ Keni

Ačkoli se Keňané skládají z mnoha různorodých etnických skupin a kmenů, mají silný pocit národní hrdosti, což může být částečně způsobeno jednotou v boji za Uhuru (kisvahilsky „svoboda“) – nezávislost na britské koloniální nadvládě, které bylo dosaženo v roce 1963.

Většina Keňanů se zdá být ohledně budoucnosti země optimistická. Keňané pochopitelně usilují o obchodní příležitosti, které nabízí cestovní ruch, s horlivostí, která může některé návštěvníky odrazovat. Po vyřízení obchodních záležitostí jsou obyvatelé Keni obvykle otevření, hovorní a přátelští.

Přestože jsou zahraniční návštěvníci v mnoha částech země již běžným jevem, stále existují rozsáhlé oblasti mimo turistické trasy, kde bílá nebo žlutá tvář přitahuje pokřik místních dětí „Mzungu! Mzungu!“ (v kisvahilštině „běloch“).

Návštěvníci těchto oblastí by měli obzvláště pečlivě přemýšlet o dlouhodobých dopadech své návštěvy na místní komunitu a měli by se například vyvarovat neomezeného rozdávání sladkostí nebo peněz. Hra s dětmi nebo rozhovor s vesničany a pomoc jim přinese mnohem lepší výsledky než pouhé rozdávání almužen.

Na hranici Keni a Tanzánie, také ve městě Arusha, které je blízko těchto hranic, žijí Masajové, kteří patří do skupiny Nilotů, vysokých, štíhlých černochů.

Keňa dovolená

Východoafrická Keňa je perlou subsaharské Afriky. Od malebných písečných pláží na pobřeží, přes národní park Nairobi, majestátní Rift Valley, ptačí život v jezeře Naivasha, horké vroucí prameny jezera Baringo, jezero Turkana po Viktoriino jezero. Keňa je velmi krásná země s množstvím divoké přírody a malebných prvků a je jedním z hlavních hospodářských center Afriky.

Kdo se ocitne v Keni, nemůže si odpustit výlet do jednoho z národních parků.
Kdo se ocitne v Keni, nemůže si odpustit výlet do jednoho z národních parků.

Keňa je jednou z turisticky nejnavštěvovanějších afrických zemí, a to zcela oprávněně – může se pochlubit rozmanitostí atrakcí, vyhlášeným safari Keňa a rozvinutým pohostinstvím a cestovním ruchem, které jí většina sousedních zemí závidí.

Relativně snadné cestování, množství cestovních kanceláří, příjemné celoroční klima, přírodní památky a přátelští lidé přispívají k její relativní oblíbenosti na africké poměry.

TIP: Z národního parku lidé ocení krásný výhled na horu Kilimandžáro, jež se nachází v Tanzanii. Blízko jeho pobřeží se pak nachází dovolenková destinace Zanzibar. Jak si užít Zanzibar levně a jaká je doba letu na toto souostroví?

Safari Keňa

Většina rekreantů, kteří přijíždějí do Keni, chce spojit pláž s výletem na safari. Safari v Keni není nikdy levné, protože vstupní poplatky jsou vysoké a tábory jsou obvykle luxusní. Levná masová turistika je také nežádoucí, protože by ohrožovala zvířata.

Nejlepší doba pro cestování na safari v Keni je doba velké migrace zvířat. Ta závisí na ročních srážkách a může podléhat velkým výkyvům. Nejlepší šance zažít velkou migraci jsou měsíce červenec až září.

K vidění jsou žirafy, gepardi, lvi, sloni i rozmanité druhy ptactva.
K vidění jsou žirafy, gepardi, lvi, sloni i rozmanité druhy ptactva.

Mimo sezónu po období dešťů (květen – červen) je tráva vysoká a zvířata jsou někdy hůře pozorovatelná, s výjimkou slonů a žiraf. Na druhou stranu má příroda svěží barvy a safari jsou levnější. V hlavní sezóně srpen – září je tráva krátká a pozorování zvířat je snazší, a také dražší.

Keňa počasí a klima

V Keni panuje tropické klima, které je mírněno nadmořskou výškou. Na pobřeží je počasí v Keni horké a vlhké, ve vnitrozemí mírné a na severu a severovýchodě velmi suché.

V Keni je po celý rok velké množství slunečního svitu a letní oblečení se nosí po celý rok. V noci a brzy ráno je však obvykle chladno. Také proto, že Nairobi a mnoho měst na náhorní plošině leží ve vysoké nadmořské výšce. Od června do srpna může být i přes den poměrně chladno a teploty někdy klesají až k jednociferným hodnotám (celsia).

Dlouhé období dešťů nastává od dubna do června. Krátké období dešťů nastává od října do prosince. Srážky jsou někdy vydatné a často spadnou v odpoledních a večerních hodinách. Nejteplejší období je od února do března a nejchladnější od července do srpna.

Každoroční migrace zvířat – zejména migrace pakoňů – probíhá od června do září. Účastní se jí miliony zvířat a je oblíbenou událostí pro filmaře, kteří ji chtějí zachytit.

Cesta do afriky – letenky Keňa

Keňa má čtyři mezinárodní letiště:

 • Jomo Kenyatta International Airport (NBO) v Nairobi
 • Mezinárodní letiště Moi v Mombase
 • Mezinárodní letiště Kisumu – hlavní letiště spojující západní Keňu se světem
 • Mezinárodní letiště Eldoret (pouze místní lety a nákladní doprava).

Jomo Kenyatta je hlavním příletovým místem pro návštěvníky přilétající do Keni. Z letiště je zajištěno vynikající letecké spojení do hlavních turistických destinací, jako jsou Mombasa, Kisumu a Malindi. Zajišťují je aerolinky Kenya Airways.

Kenya Airways (KQ) je národní letecká společnost. KQ provozuje rozsáhlé regionální linky Johannesburg-Jižní Afrika, Harare-Zimbabwe, Káhira-Egypt, Entebbe-Uganda, Accra-Ghana atd. a mezinárodní linky (Dubaj-JAR, Londýn-Velká Británie, Amsterdam-Nizozemsko, Bombaj-Indie atd.). Je také přidruženým členem aliance SkyTeam.

Letenky Keňa jsou běžně k sehnání přes klasické prodejce letenek.

Keňu si užijí především dobrodruhové. Milovníci krásných pláží mohou vyrazit například na dovolenou na Kapverdy. Oblíbený je zejména ostrov Sal, který je vhodný i pro rodiny s dětmi.

Afrika zajímavosti

Afrika je mezi všemi sedmi světadíly světa jedinečným kontinentem s velmi rozmanitou kulturu. Je bohatá na kulturní dědictví a rozmanitost, má bohaté přírodní zdroje a nabízí úchvatné turistické atrakce.

Tyto zajímavosti o Africe je třeba znát:

 • Afrika je druhým největším kontinentem na světě, a to jak rozlohou, tak počtem obyvatel.
 • Islám je v Africe dominantním náboženstvím. Křesťanství je na druhém místě. Arabština je také nejrozšířenějším jazykem v Africe.
 • Afrika má nejkratší pobřeží, přestože je druhým největším kontinentem na světě.
 • Afrika je nejcentrálněji položeným kontinentem na světě. Protíná ji základní poledník (0 stupňů zeměpisné délky) i rovník (0 stupňů zeměpisné šířky).
 • Nejvyšší i největší suchozemská zvířata na světě pocházejí z Afriky. Jsou to žirafa a slon africký.
 • V Africe se mluví přibližně 2 000 různými jazyky a každý z nich má jiné nářečí, přičemž nejrozšířenějším jazykem na africkém kontinentu je arabština.
 • Nejdelší řeka na světě – Nil a největší poušť na světě – Sahara jsou domovem v Africe.
 • Alžírsko je rozlohou největší zemí Afriky.
 • Nejteplejší místo na světě – Etiopie se nachází v Africe.
 • Terén tohoto kontinentu byl po tisíce let neobyvatelný a zůstal neznámý, což mu vysloužilo název „temný kontinent“.
 • Rovník prochází středem Temného kontinentu a po celý rok na něj dopadá přímé sluneční světlo.
 • Největší vodopád v Africe je Viktoriin vodopád a nachází se na hranicích Zimbabwe a Zambie. Má výšku 355 metrů a šířka vodopádu se rozbíhá do téměř dvou kilometrů.
 • Na tomto kontinentu žije více než 50 % světové francouzsky mluvící populace.
 • V Angole žije více portugalsky mluvících obyvatel než v Portugalsku.
 • V Africe se nachází růžové jezero v Senegalu.
 • Afrika je nejteplejším kontinentem na světě.

Afrika je rozhodně kontinent plný zajímavostí, který rozhodně stojí za návštěvu.

DovolenáZajímavosti